Intreaga delta a Dunarii ?!?

Creat de Florio, Martie 07, 2016, 11:00:19 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Am citit un articol care chiar daca pare un vis, este unul teribil de excitant. Nu discut sansele in politica de astazi, ci doar ca oamenii se preocupa din punct de vedere legal si asta este macar un inceput.
Privesc ideea generala, care ar readuce teritoriile istorice ale Moldovei. Adica intreaga delta a Dunarii si litoralul pana la Odessa :) .
Oooo Doamneee !

"""
Alexandru Tănase: Anexarea Basarabiei a fost NECONSTITUȚIONALĂ!

Alexandru Tănase cu siguranță va intra în cărțile de istorie. După ce a oferit moldovenilor dreptul de a-și alege Președintele țării prin vot direct, acesta vrea să le întoarcă moldovenilor și pămînturile strămoșești.

Astfel, Curtea Constituțională a examinat minuțios Tratatul ruso-turc încheiat la București în 1812, care prevedea ca Basarabia să fie cedată Imperiului Rus. Curtea a decis că tratatul de pace dintre ruși și turci nu avea cum să stipuleze cedarea teritoriului dintre Prut și Nistru de către turci deoarece acesta nu aparținea Imperiului Otoman. În consecintă, Ucraina de azi are la dispoziție 365 de zile să elibereze raioanele din sudul Basarabiei istorice care vor redeveni parte componentă a Republicii Moldova.

În primul rînd se vor recăpăta cetățile istorice a lui Ștefan cel Mare: Chilia și Cetatea Alba. Deci vom avea ieșire la Marea Neagra! De asemenea Ucraina va trebui să ne cedeze în același timp tot teritoriul cuprins între Prut și Nistru de la nord pina la munții Carpati, inclusiv orașul Cernăuți. Mai mult, Rusia și Turcia sunt obligate să ne achite despăgubiri cîte 10 miliarde de euro fiecare.

Hotărîrea Curţii este definitivă, nu poate fi supusă nici unei căi de atac, intră în vigoare la data adoptării şi se publică în Monitorul Oficial al Republicii Moldova. """"



Articolul : http://moldovandream.com/2016/03/06/alexandru-tanase-anexarea-basarabiei-a-fost-neconstitutionala/

peb5

Pentru orice patriot ar fi un lucru imbucurator, iar pentru orice pescar si iubitor al Deltei ar fi si mai imbucurator.

Alex1958

Bine ca am citit titlul site-ului Moldovan Dream.
Ambele tari (Moldova si Ukraina) sunt in pragul colapsului politic sub presiunea externa manifestata pe toate fronturile de Rusia si sub presiunea interna a coruptiei la toate nivelele. Situatia lor este periculos de instabila. Asta le mai lipsea!
Poate ca intr-o conjunctura normala problema ridicata s-ar putea dezbate public dar in contextual de azi pare mai degraba o diversiune -chiar daca pe fond este justa.
Cred ca playmakerii politici rusii isi freaca mainile si-si aduc aminte de vorba aceea din copilarie: "intarata-i drace ca si mie imi place!"

ghrt

#3
Graniţele sunt un subiect politic, nu juridic. Între două state aflate în conflict Curtea de la Haga (cei care au arbitrat şi graniţa maritimă dintre RO şi Ukraina) dă dreptate în funcţie de puterea statelor şi a aliaţilor lor. Cum se spune, hotărăşte în echitate. Cu alte cuvinte, dacă în UA ar mai fi existat implantată până la rădăcini RU, ei ar fi primit mai mult din câmpurile ales gazeifere sau ce or fi.
În mod normal în Europa, din cauza celor două războaie mondiale, există un status quo destul de bine respectat (excepţie: Kosovo, din cauza genocidului comis de naţionaliştii sârbi conduşi de Milosevici), graniţele au fost schimbate numai prin acord.
Prostiile astea cu graniţele în MD, RO sau UA sunt propagandă rusească, din categoria efemeride.ro etc.

LE: Kosovo nu Albania.

pelicanul

Numele site-ului este graitor: "Vise, taica, vise!"

Fritz

Dae nu-s vise urate ... E o diferenta...  :)

Betto

Pentru mine unirea cu Basarabia, cu Ukraina, chiar devine realitate. Incepand din acest an se va realiza trecerea bac spre Ukraina (prin Orlovka).  Se va permite  trecerea graniței doar cu buletinul pentru persoanele care au domiciliul pe o rază de 30 de kilometri de la frontieră. Toate transporturile de marfuri comerciale si turismul catre Asia, orient, S-E Europei, se va face prin deschiderea punctului de trecere international Isaccea - Orlovka. Prima mea "unire" cu Basarabia, am sa o fac cu o ukraineanca ! )))))) Au ape, lacuri imense, peste, nu ca la noi. Intentionez sa-mi iau permis de pescuit de la ei si sa cutreier ale lor ape. Daca ma gandesc bine, cred ca acolo este RAI-ul dupa parerea lui Ivan Turbinca !
(...— Ei! Tabacioc este?
— Este, răspunde cineva dinlăuntru.
— Votchi este?
— Este.
— Femei sunt?
— Dar cum să nu fie?!
— Ho, ho! Câte poftești.
— A! harașo, harașo! Aici e de mine!...)

http://www.dobrogeanews.ro/?p=2124
https://www.facebook.com/profile.php?id=100009067254266&sk=photos&collection_token=100009067254266%3A2305272732%3A69&set=a.1556582904653936.1073741854.100009067254266&type=3&pnref=story
Soseaua de 1 km ce leaga drumul european Galati-Tulcea de Port-Dunare deja este realizat, pana in toamna este termen pentru deschiderea granitei.

Florio

Citat din: Betto din Martie 09, 2016, 11:30:02 PM
Pentru mine unirea cu Basarabia, cu Ukraina, chiar devine realitate. Incepand din acest an se va realiza trecerea bac spre Ukraina (prin Orlovka).  Se va permite  trecerea graniței doar cu buletinul pentru persoanele care au domiciliul pe o rază de 30 de kilometri de la frontieră. Toate transporturile de marfuri comerciale si turismul catre Asia, orient, S-E Europei, se va face prin deschiderea punctului de trecere international Isaccea - Orlovka. Prima mea "unire" cu Basarabia, am sa o fac cu o ukraineanca ! )))))) Au ape, lacuri imense, peste, nu ca la noi. Intentionez sa-mi iau permis de pescuit de la ei si sa cutreier ale lor ape. Daca ma gandesc bine, cred ca acolo este RAI-ul dupa parerea lui Ivan Turbinca !
(...— Ei! Tabacioc este?
— Este, răspunde cineva dinlăuntru.
— Votchi este?
— Este.
— Femei sunt?
— Dar cum să nu fie?!
— Ho, ho! Câte poftești.
— A! harașo, harașo! Aici e de mine!...)

http://www.dobrogeanews.ro/?p=2124
https://www.facebook.com/profile.php?id=100009067254266&sk=photos&collection_token=100009067254266%3A2305272732%3A69&set=a.1556582904653936.1073741854.100009067254266&type=3&pnref=story
Soseaua de 1 km ce leaga drumul european Galati-Tulcea de Port-Dunare deja este realizat, pana in toamna este termen pentru deschiderea granitei.

N-am stiut asta, dar suna bine. Acele teritorii prohibite pentru noi, apartineau istoric Moldovei romanesti. Ma entuziasmeaza gandul de a putea strabate intreaga delta a Dunarii, cu partile limitrofe care apartin astazi Ucrainei. Ar fi o nebunie frumoasa pentru oricare dintre noi.
Pasol, Ivane, na Delta ! :)

deltasub

Romania si Ucraina au semnat un acord de mic trafic de trecere a frontierei. Stie cineva daca se face si in zona Chilia sau Periprava?

Betto

#9
Citat din: deltasub din Martie 11, 2016, 10:54:32 PM
Romania si Ucraina au semnat un acord de mic trafic de trecere a frontierei. Stie cineva daca se face si in zona Chilia sau Periprava?
Din pacate, personal nu am auzit nimic de a se deschide la Chilia sau Periprava puncte de mic trafic de trecere a frontierei.