Inlocuire punte peridoc

Creat de bbl81, Martie 11, 2016, 09:23:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

momaul

Salut. Din pacate bride pentru profil patrat nu am.Am folosit si eu la peridocul meu si pentru ca nu am gasit le-am confectionat din bara filetata incalzita cu autogenul si indoita dupa cum am avut nevoie.De frica ca nu o sa tina am pus cate 2 in loc de una si de 4 ani nu am avut nici o problema.

bbl81

Ok, multumesc. Cred ca ii dau pe gaura si surub
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

dany

Daca ai profil de 40mm ,de exemplu.Cauti platband[otel lat ]de 40mm latime,gros de 8-10mm,tai bucati de 100 mm lungime,trasezi si dai gauri de 14mm in asa fel incat intre suruburi sa ai 40mm.Suruburile sa fie cu rezistenta mare la forfecare ,M14, nu din alea chinezarii si sa aiba lungimea necesara sa cuprinda cele doua tevi una peste alta plus o data si jumatate grosimea piulitei,care v-a fi autoblocanta .
Fa un test cu o teava intreaga,negaurita.Prinde-o in menghina si incearca s-o indoi si vezi cat rezista.La fel procedeaza cu una gaurita si ve-i vedea ca se v-a indoia de la gaura,mai greu pe partea perpendiculara gaurii si mult mai usor pe partea paralela cu gaura....Sper ca ai inteles fenomenul....Aproape la fel se intampla si la suduri.De exemplu cand sudezi capatul unei tevi, perpendicular pe o alta teava.Daca supui teava la indoire[cea pe care ai sudat capatul] ve-i vedea ca de acolo v-a ceda prima data.
Sunt calcule de rezistenta a materialelor pe care nu trebuie sa le ignori si cred ca nici cei de la rar nu le vor ignora...
Sudura care ai facut-o folosind bucata aia de otel lat e buna ea cumva dar nu aici in cazul de fata.Indoiai teava fara sa tai si puneai teava cealalta peste si prindea-i in bridele mai sus mentionate sau bride facute din bara de14mm[sau 12mm],dusa la un strungar,facut filete la ambele capete,trasata si-ndoiate la cald in menghina...
E mult de munca intr-adevar dar asa se fac treburile astea ,cu rabdare si transpiratie

bbl81


Multumesc pt sfaturi Dany. Am sa ma gandesc, dar ideea cu testarea pe teava gaurita mi se pare foarte buna.
Barca mea are cam 100 kg, deci nu cred  a o sa fie probleme.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

Mai am cateva poze, poate ajuta si pe altcineva in viitor. Investitia nu a fost mare, si eu cred ca a meritat. Multumesc celor care m-au ajutat cu sfaturi, idei, poze. Urmeaza sa ii mai pun cateva acesorii, si la apa.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

peb5

De ce nu-l faci basculabil?
Inlaturi laturile inferioare ale celor doua profile care tin protapul:
-la profilul din capatul protapului ii faci o articulatie (un surub prin centrul profilului);
-la profilul care uneste cele doua lonjeroane, prinzi protalul cu ajutorul unei bride sau tot cu un surub prin cele doua profile.
Vezi poza cu peridocul postata de mine la pagina 3.
Mai atasez cateva poze pentru exemplificare:

bbl81

exact ala ii urmatorul pas. trebuie doar sa gasesc 2 buloane dinacelea cu siguranta in capat, si gata.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"