Catamaran Richard Woods

Creat de Cobar, Mai 11, 2016, 03:10:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cobar

Marele plus pentru Eagle 24 este ca poate fi transportat.Din punctul meu de vedere K- Design Eco 7,5 pare mult mai spatios si parca imi plac si formele mai mult.Sunt diferente mari intre cele doua?Care este mai amator friendly?

Vali

Undeva Richard Woods spune ca e suficient un peridoc telescopic pentru transportarea lui Eagle 24. Asta ar fi motivul principal pentru care personal as opta pentru Eagle 24 fara sa stau deloc pe ganduri. Asta inseamna ca barca poate fi transportata oricand si oriunde dorim sa ne dam pe apa, iar in extrasezon poate fi lasata oriunde, la o adica si in strada daca nu gasim un loc propice.
Un model de asemenea peridoc il vedem in pozele de pe site-ul lui Mike Waller:



Parerea mea e ca Eagle 24 e cu mult mai prietenos dpdv al constructiei de amator. Asta deoarece necesita un spatiu redus (un garaj, sopron sau chiar cort de polietilena, ingust), iar tot ce inseamna finisaje, accesorizari etc se poate face mult mai usor pe un singur corp decat pe un catamaran asamblat.

La un catamaran dintr-o bucata sunt mai dificile alinierea corpurilor pentru constructia bridgedeck-ului, finisajele finale dupa unirea celor 2 corpuri prin bridgedeck, lucrul la amenajarile interioare etc. Fara sa am date concrete, estimez totusi ca munca la Eco 7,5 ar fi cam dubla fata de munca la Eagle 24, deoarece acesta din urma e conceput pentru simplitate maxima a constructiei.

Cred totusi ca Eco 7,5 e o barca mai seaworthy si mai confortabila. Intrebarea e daca se merita efortul si toate problemele ulterioare de infrastructura in cazul ca optam pentru Eco 7,5. Importante sunt pana la urma zona de navigatie si durata de croaziera dorite. In functie de acestea se poate opta pentru una din cele 2 barci. Personal alegerea mea ar fi Eagle 24, fiind mult mai potrivita pentru modul meu de a construi si mai ales de a exploata barca.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

lipan

Da, da' peridocul, peridocul cât o face? E prima oară când văd un asemenea peridoc şi nu ştiu să facă cineva pe la noi aşa ceva.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

Vali

Peridocul e cea mai mica problema. Numai eu am facut si omologat vreo 3 pana acum (pentru prieteni, nu ca bizniz).

Important e ca partea de rulare sa fie bine gandita si facuta, fiindca partea telescopica se poate face si atasa ulterior, astfel ca la nevoie peridocul poate fi folosit si la transportarea altor ambarcatiuni.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Cobar

Daca este cuddy se mai ingroasa gluma.

cristizz

Un exemplu interesant: Macgregor 36 Catamaran demontabil, cu peridocul aferent

https://www.youtube.com/watch?v=XF3t2X9GLrU