FastSkiff 14 de la bateau.com

Creat de BogdanFerariu, August 31, 2016, 03:31:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

teo pes

Atata amar de drum cu motorul agatat de barca si fara suspensii pe peridoc !! tupeu  !, pune mai multa greutate pe carlig si eventual formeaza o ferma intre barca si peridoc strangand si fata si spatele n chingi !Poate la intoarcere ti rezervi ceva timp sa pui motoru n mijlocul barcii! pacat de oglinda aia ca I frumoasa ! ;)
Viata i grea !!  Dar trece !!

BogdanFerariu

Citat din: AdrianZUZ din Iulie 12, 2017, 11:29:18 AM
Puntea se poate muta. Suspenzi peridocul pe 4 cale, slabesti mult bridele, si cu grija la cote o dai mai in spate. O lasi cu roata de sprijin pe un cantar si ajustezi pozitia puntii pana ai incarcarea dorita pe cui!

Oricum peridocul va ramane o panarama  :( Incearca sa-i faci doi cavaleti cat mai lungi si prinsi in 2,3 pucte de peridoc ... asa macar barca scapa. Este genul de peridoc la care, daca nu stai bine cu inima, mai bine nu te uiti in oglinda retrovizoare ;D
Nu am vazut nicio brida.
Puntea nu e prinsa cu bride.

Vorba ta, ca mai bine te ascultam, e o panarama.

Eu nu de peridoc imi fac griji, el dupa masina vine excelent. Am mai tras rulota, am ceva experienta cu ea, da asta nici nu-l simt, doar ca imi distruge barca. Are muchii taioase, suporti subdimensionati, role puse pe montanti din aliaj atat de moale incat cand îi strangi se indoaie, etc. In rest vine bine dupa masina, mie mi mila de barca. Cu bagaje am incercat sa o echilibrez, da pur si simplu e prea flexibil peridocul ca sa conteze, el oricum flambeaza mai mult sau mai putin.

Ca idee, la Dedeman e un peridoc pe site, care daca mergi sa il iei in mana, nu flambeaza, si pare foarte greu fata de Niewiadow asta, da pe ala cred ca il poti echilibra.

Eu am luat niewiadow pt ca masina mea poate trage 745 fara frana.

Oricum, am gasit aici un peridoc abandonat si cred ca o sa iau de acolo suportul prova care e cal mai rau la mine.
Am intrebat si zice ca e de vreo 6 ani acolo.

Barca merge super, oricum. Am mers cu barca de ScubaDiving, cu un Evinrude 300 si a mers dublu decat a mea. Bine, cu 15 oameni la bord, da totusi de la 15 cai si 4 litri consum la 300 cai si 90 consumul aferent wot e ceva diferenta.

Am cumparat planurile de la HM19, am intrebat ceva de HMD19 de la bateau, si le-am primit bonus si pe alea, asa ca abia astept sa ma apuc de construit.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

BogdanFerariu

Citat din: NessyRO din Iulie 12, 2017, 06:34:36 PM
   Corectă soluția lui AdrianZUZ! Oricum, dacă ești deja pe drum, aruncă un ochi mai jos. Pentru mine funcționează.

   Dacă barca este goală și călătorești cu motorul montat, deci cu greutate mai mare pe spate, situația poate deveni periculoasă în sensul că oscilațiile care apar la orice viraj cât de cât mai hotărât (depășire) sunt amplificate și nu amortizate. O soluție este să amplasezi bagaje în barcă în zona prova crescând astfel forța de apăsare pe cârligul de remorcare.
   Se mai poate ajusta un pic presiunea pe oglindă dacă, așa cum am văzut în fotografiile anterioare, barca fiind trasă mai în față, poți sprijini pintenul motorului pe rola din spate și o legi de aceasta astfel încât să nu țopăie pe ea.
   Eu am un peridoc asemănător, și fără a-l considera vreo minune inginerească, chiar nu îmi face niciun fel de probleme. Și eu, contrar opiniei generale - cu care sunt chiar de acord, merg cu motorul montat pe barcă. Cred că secretul constă în faptul că am barca foarte bine amarată de peridoc (la plecare, după 5-10 km opresc și mai tensionez o dată legăturile) și că barca pe peridoc este sprijinită strict pe glisierele longitudinale (cavaleți), pe reazemul prova și pe pintenul motorului în contact direct cu rola spate. Iar barca este și remorcă, în partea ei prova, amarat cu o plasă am tot calabalâcul. Ca să o dau la apă încărcată, este suficient să ud mocheta de pe glisiere, și totul merge "ca uns".
Eu te cred ca ai un peridoc asemanator, da nu cred ca e ca asta. Daca are lateralele din profil C, e stabil. A meu e patrat de 40x40x3 si flambeaza.
Am doi cavaleti de 1.5 m, in spate, varfu sta pe cele doua role, pe care le,am mutat in fata, am o chinga de 3 tone in spate, cu care am ajuns si una de 500 kg in fata, pe care am pierdut-o.

Nu e fara suspensii, suspensia e ok, peridocu vine bine, doar ca nu e gandit pt barci, parerea mea e ca e o panarama de peridoc. Adica cu aceeasi punte, aceiasi bani si aceleasi materiale eu cred ca se putea face un peridoc bun.

Adica vad aici niste vechituri atat de bine echilibrate si facute, ca imi vine sa plang de țepele din .Ro

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

BogdanFerariu

Si despre oglinda, ca tot intrebam mai devreme, nu o sa dau niciodata un motor mai mare de 5 cp jos pe peridoc.

Eu am facut singur oglinda, m-am temut pt ea, si am vazut ca nu e ea nicidecum partea slaba a barcii.
Cand treci in viteza peste doua valuri, eu cred ca oglinda aia e mai izbita decat ar putea fi vreodata pe un peridoc, cu suspensie pe torsiune si roti de cauciuc. Numa sa nu sara din suportul prova!

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


BogdanFerariu

https://youtu.be/4yHSNkArjUo

La 10 km/h, 2000 rpm, consum neglijabil, ape albastre, ce sa mai vrei

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

AdrianZUZ

Citat din: BogdanFerariu din Iulie 13, 2017, 11:30:45 PM
Nu am vazut nicio brida.
Puntea nu e prinsa cu bride.

Vorba ta, ca mai bine te ascultam, e o panarama.

Eu nu de peridoc imi fac griji, el dupa masina vine excelent. Am mai tras rulota, am ceva experienta cu ea, da asta nici nu-l simt, doar ca imi distruge barca. Are muchii taioase, suporti subdimensionati, role puse pe montanti din aliaj atat de moale incat cand îi strangi se indoaie, etc. In rest vine bine dupa masina, mie mi mila de barca. Cu bagaje am incercat sa o echilibrez, da pur si simplu e prea flexibil peridocul ca sa conteze, el oricum flambeaza mai mult sau mai putin.

Ca idee, la Dedeman e un peridoc pe site, care daca mergi sa il iei in mana, nu flambeaza, si pare foarte greu fata de Niewiadow asta, da pe ala cred ca il poti echilibra.

Eu am luat niewiadow pt ca masina mea poate trage 745 fara frana.

Oricum, am gasit aici un peridoc abandonat si cred ca o sa iau de acolo suportul prova care e cal mai rau la mine.
Am intrebat si zice ca e de vreo 6 ani acolo.

Barca merge super, oricum. Am mers cu barca de ScubaDiving, cu un Evinrude 300 si a mers dublu decat a mea. Bine, cu 15 oameni la bord, da totusi de la 15 cai si 4 litri consum la 300 cai si 90 consumul aferent wot e ceva diferenta.

Am cumparat planurile de la HM19, am intrebat ceva de HMD19 de la bateau, si le-am primit bonus si pe alea, asa ca abia astept sa ma apuc de construit.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk


Nu e problema cu reglajul. Trecem la planul B. Slabesti axul central din cele 8 suruburi (4fata si 4 pe punte), tragi protapul in fata (15-20 cm sa zicem) ... puntea ramane in spate, abia ca nu mai scoti bara de lumini asa mult in spate.
Sa sti ca ala de la Dedeman si Bricostore este mai RAU decat P415! :-[  La polonezul asta, daca schimbi suportii centrali, suportul prova, troliul, mai adaugi o traversa in spate cu suport de chila sau roti laterale de ghidaj ... posibil sa mearga onorabil cu o barca usoara ca a ta.
Sub 750kg ai Pongratz PBA 500 nou sau SH-uri italienesti Ellebi 400 450 chiar cu sistem de franare.

Concediu frumos iti doresc, lasa problemele pentru acasa!

BogdanFerariu

Salutari
Am lasat barca pana la urma pe insula, mi-a cerut grecul pe un an cat ma costa in plus ferry-boatul si diferenta de consum.
Mi-a parut o idee buna atunci, mai ales ca nu mai preconizam vreo iesire anu asta, cum ma apuc de HM19.
Fiind foarte departe de apa, barca am facut-o mai mult pt Thassos.
Cred ca o sa fac totusi si un D5 (sunt fan Bateau [emoji16]) cu ce ramane de la HM19, ca sa pot iesi usor pe lacuri mai apropiate, Bezid, Colibita.

Oricum, acum sunt la Albena si sufar dupa barca, asa ca pun si un filmulet cu ea la viteza maxima pe mare, ca nu aveam decat in deplasament.

https://youtu.be/GNiyhApgjkA

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk