Ce stiti despre corsar 550 cabinata

Creat de Catalin, Septembrie 28, 2016, 03:38:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Catalin

Deci am pus ochii pe un SH corsar 550 cabinata. Chioara chioara...dar asta nu este o problema ...ca dupa ce ...daca...intru in posesie ...o sa o gazduiesc in garaj . Unde am sa am grija de ea ca si de Ruxandra...de la instalatie ...vopsea ...motor...bimini...toate cele. Important este comportamentul ei pe ape. DECI INTREBAREA ESTE CE STITI DESPRE EA????? Astept cu mult interes informatii de la voi. 

bradutzu

Salut Catalin
Despre Corsar, numai de bine. O barca extraordinara daca vrei si un motor de minim 90 CP.
MariusRover de pe forum conduce una (turism) la Tulcea si iti poate da mai multe detalii.
Spor la cumparaturi!
Sa auzim numai de bine!

Catalin

90 hp...hmmm cam mare...ma gandeam la unul de 70 poate 80....un suzuki...eventual...Astept in continuare sugestii si informatii despre coaja...http://www.dunareanautica.ro/corsar-cabinata.html#


Nu este asta...asa va trebui sa arate dupa reconditionare...dar alb cu galben...raman fidel culorilor initiale.

Vali

Salut Catalin, stiu pe cineva care si-a luat in vara asta acest tip de Corsar scurt cabinat. Am trecut pe acolo cand se echipa barca.
Daca ajung zilele astea pe acolo, il intreb pe om, si daca e de acord, va pun in legatura. Cel mai pertinent feedback vine totdeauna de la utilizatorul direct.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Catalin

Sarumana conasule ...asa sa faci....tel meu este 0751469581, catalingrecu2010@gmail.com. Daca va dori sa-mi dea doar un email cu numarul lui de tel si logic am sa il sun eu.

Spor la bani tuturor

Catalin

Am vazut un calcul ...pe care in prostia mea nu l-am notat, despre cat de mare ...ori mic trebuie sa fie un motor pe barca ta. Daca stie cineva despre ce vorbesc...sa puna tot aici un exemplu....era vorba de cate kg are barca plus maximul de kg de bagaje si oameni... impartit la nu stiu ce si inmultit cu nu stiu ce dadea cati cai sa fie motorasul....

peb5


Catalin

calculul respectiv este pt aproximarea unui motor pe care il ai si nu stii cati cai are...as vrea sa calculez pt o barca care nu are motor si trebuie sa stiu ce sa caut ...sa cumpar...sa nu fie neaparat maxim ci undeva la mijloc....

bradutzu

calculul pentru glisare se facea (dk imi aduc bine aminte) cu 20 kg/cal - la barca asta poate fi si mai mic datorita latimii si cabinei
1. barca: 450 kg
2. motor: 150 kg
3. personae: 250 kg
4. Benzina: 60 kg
5. Nimicuri: 100 kg
Cu un calcul facut ca mai sus esti la limita glisarii cu un 60 cp si abia te tarai si consumi de iti vine rau!  Eu mi-am montat motorul la Dunarea Nautical iar cei de acolo recomandau un 90 cp, barca glisand si cu 70 dar fiind  puturoasa.
Ia legatura cu Marius Rover de pe forum si iti poate da mai multe detalii!
Salutari

etc, etc, etc
Sa auzim numai de bine!

Catalin

multumesc mult...asa este ..20 kg pe cal....daca era magar  trebuiau 30.....