constructia unui catamaran cu vele

Creat de iris, Decembrie 04, 2016, 08:51:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

black


iris


black

Atenție! Când m am referit la rasina trebuie sa se înțeleagă ca e vorba de amestecul de rasina cu întăritor în proporția indicata de producator

NessyRO

O opinie:
Poți încerca să nu folosești elemente de îmbinare metalice. Combinația rășină+rumeguș are o rezistență excelentă în timp și are marele avantaj de a nu distruge funcția de rezistență a lemnului, ba chiar o îmbunătățește. În timp, datorită solicitărilor/contracției și dilatării lemnului, în jurul holzșuruburilor se creează spații care se vor umple cu apă. În plus, chiar dacă le acoperi cu rășină, aceasta nu aderă foarte bine la suprafețele metalice și în timp "sare".
Personal, chiar dacă - neputând folosi menghine în anumite locuri - am folosit pentru îmbinarea pe poziție holzșuruburi inițial, după polimerizarea rășinii, le-am scos și am umplut găurile rămase cu rășină+rumeguș.
Ca un ghid pentru proporția rășină/rumeguș eu aș ține cont de următoarele:
- suprafețe de îmbinat plane mai mari, cu rugozitate scăzută - foarte puțin rumeguș spre deloc;
- suprafețe de îmbinat mai întinse dar rugoase și mai puțin prelucrate - o pastă subțire;
- suprafețe de îmbinat mici (2-3 cm) - o pastă mai groasă de consistența plastilinei moi, aplicabilă cu mâna (bineînțeles înmănușată);
- dacă utilizezi o pastă mai groasă, înainte de aplicare, am îmbibat suprafețele de îmbinat cu rășină (un strat cu pensula).
Eu am folosit rumeguș rezultat de la șlefuire mobilă - mesteacăn cred, foarte fin, pe care nu l-am mai cernut.
Spor la treabă!
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

cristiantutuianu

Am uitat eu am folosit rumeguș de tei .....Mai clar pudra praful care îl "emană" o mașină de șlefuit  praful care îl obții când folosești un șmirghel  ( așa am avut de la un fost coleg ) Lemnul de tei e ușor automat și așa zisul rumeguș .

Citat din: iris din Decembrie 29, 2016, 05:13:41 PM
Cristi,arata caiacul ala ,frate,intr-un fel... 8)
   Scaunul e arta,deja ;D
In ce fel ?
Scaunul ....Mulțumesc! nu e decât S&G

iris

Multumesc tuturor de sfaturi.O sa fac si niste teste,vedeti si voi bine ca e cazul,inainte sa le lipesc;o sa le postez;astept cu mare interes,apoi,rasp voastre.
   

iris

Am scris si proiectantului daca e bine sa folosesc holtzsuruburi din inox pentru o mai buna fixare a bordajului de  placaj.Omul zice ca si el foloseste,nu e nici o problema,ba chiar a folosit de 6x18mm la dimensiunea asta de bordaj(eu o sa folosesc 4x20mm).
    La multi ani tuturor celor de pe Capcompas,noul 2017 sa va aduca tot ca va doriti!

iris

Am inceput sa epoxy bhd-urile,primul strat pe partea cu framing-ul.Le-am lasat vreo 24h,am slefuit asperitatile si am inceput sa chitui cu rasina epoxy+praf de rumegus,tot din cedru,interstitiile de la imbinari,acolo unde e cazul(max.2mm).
   Dupa ce polimerizeaza bine,le slefuiesc frumos si dau a doua mana de epoxy.
     Intre timp,am inceput sa construiesc cadrul din metal unde o sa fixez bhd-urile sa pun stringerii si bordajul.

Bogdan ion

Salut, nu stiu daca am inteles bine din poze dar, rasina cu rumegus se foloseste la lipirea sipcilor pe placaj, am vazut ca tu ai dat si pe suprafata exterioara, muncesti mult la sflefuit si nu are rost, o mana sau doua de rasina este suficienta.
Daca ai nevoie de faina de rumegus rezultat din debitarea PAL-ului pot sa te ajut.

Florio

Topicul acesta a devenit o plăcere de urmărit :)
Spor!

cristiantutuianu

Iris ???
Care a fost motivul pentru care ai dat cu ,chit (epoxy =praf ) pe exteriorul sipcilor ?
Am inteles la interstitiile de la imbinari ok  .

Citat din: Bogdan ion din Ianuarie 12, 2017, 07:34:54 AM
muncesti mult la sflefuit si nu are rost, o mana sau doua de rasina este suficienta.

Are dreptate Bogdan Ion!
Daca asa ai primit indicatile de la proiectant scuze.
Uite aici cum a fost facuta o barca https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1176.0.html tot S&G

Vali

Sa stii Vio ca au dreptate colegii. Nu are rost sa chituiesti sipcile de cedru cu rasina + rumegus, E suficienta rasina pensulata. Sper ca nu ai facut asa si la celelalte bulkhead-uri :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iris

#132
nu am dat peste tot(dealtfel,nu am facut decat un bhd si transom-urile,dar nu am dat decat la imbinare.Zona din poza-s-a nimerit o bucata de vreo 12cm care mi s-a parut mie mai poroasa si am atacat-o cu un pic de rasina+faina.
   Am multe imbinari unde nu pot aplica faina,s-au lipit din prima,doar cu rasina.Mai mult,o sa pun scoci de hartie,la 5mm la dreapta si la stanga interstitiului,sa nu mai manjesc tot cedrul.
     O ajunge sa dau doar doua maini de rasina,peste tot?

iris

Multumesc,Florio,postez progresul si intreb.

Vali

Citat din: iris din Ianuarie 12, 2017, 09:04:37 AM
     O ajunge sa dau doar doua maini de rasina,peste tot?

Daca dupa slefuirea primei maini de rasina si aplicarea, apoi intarirea celei de- 2-a maini suprafata ramane neteda si sticloasa, e suficient.

In schimb, sunt zone unde de obicei se dau mai multe straturi de rasina, de exemplu la interiorul cutiilor derivoarelor. Desi pentru aceasta zona unii designeri recomanda mai multe straturi de rasina,  eu de obicei dau si cu fibra, nu doar cu rasina, pentru o buna rezistenta la uzura a interiorului putului de derivor. Dar pana acolo mai e :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau