Ajutati un om cu probleme mari

Creat de menestras, Aprilie 21, 2011, 04:48:07 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

menestras

Stimati domni si doamne, cum unii dintre dumneavoastra deja stiu, voi fi fericitul tata a unor gemeni.

De aceea, va cer ajutorul in urmatoarele probleme.

1. Ce nume sa aleg( m-am gandit deja la babord si tribord sau pupa si prova, dar am intalnit rezistenta din parte familiei extinse). Daca ma va convinge cineva sa renunt la linistea din casa pentru o pereche de nume meseriasa il pun nas.

2. Exista carucioare pentru gemeni care sa intre in lift? Lift d'ala stramosesc.

3. Exista magazine care fac reduceri pentru gemeni?

rexsailor

#1
in primul rand sa-ti traiasca si sa fiti fericiti...eventual si pe apa !
pentru punctul 1, faci o lista cat mai lunga( eventual gasiti prin gradinite pe cineva sa va ajute) si va apucati, tu si cu doamna de citit impreuna, si veti simti cu siguranta o anumta vibratie pentru numele potrivite...
pentru punctul 2 am vazut scari dotate cu interfon de acces, la care oamenii nu-si carau utilajele de rigoare in casa ci le asigurau de balustrada scarii...lant, lacat, de astea...
eu pesonal, in perioada de carut lasam obiectul in porbagajul masinii, veneam cu caticul in brate, catic pe scaun de masina, scoteam fierotenia din porbagaj si o armam si la drum...
nu-mi spune ca nu se poate, ci spune-mi cum se poate !
pentru ca raul sa triumfe, trebuie doar ca oamenii buni sa nu faca nimic!        ( eduard burke )

stavride

Sanatate maxima. Si un dram de noroc.
1. Heckle si Jeckle I Stand si Bran I Tanta si Costel I Terente si Didina - ca sa continui lista inceputa de tine :)
2 si 3 - din experienta proprie: Am cumparat cand s-a nascut baiatul meu produse in valoare de 16 mil. lei. Impuls + bucurie +  sa iau ce e mai bun etc... a dus la un dezastru financiar :). Am ajuns la concluzia ca NU am cumparat lucruri practice. Patutul de lemn NU BUN - unul care se poate strange (pentru a fi luat usor cu tine in diversele deplasari ce vor urma) secondat de o saltea FOARTE BUNA (noi am cumparat una de la IKEA) cu arcuri (nu burete, iarba D, etc) deoarece cele cu arcuri au avantajul ca daca bebe scapa pipi in pat SE USUCA - AERISESTE foarte repede si bine. Apoi - MASUTA DE MANCAT (desi este devreme sa discutam) am luat-o de undeva de pe net (okazii) tot produsa de IKEA - demontabila, usor de transportat cu masina. Deci PRACTICA. Inainte de asta am cumparat una cu roti, burete, etc ... Deloc practica. In schimb, am avut BUNA inspiratie sa cumparam un dozator de apa (daca vrei iti dau datele firmei) pe care l-am folosit sa pregatim laptele (praf). In ideea in care te trezesti noaptea si vor cei mici REPEDE sa bea lapte, te duci la dozator, pui apa, ,,gusti,, sa vezi cat este de fierbinte, pui laptele praf si in max. 2 minute ai laptele. Este de departea CEA MAI BUNA INVESTITIE pe care am facut-o. Cat priveste caruciorul, alta pacaleala pe care ne-am luat-o, am cumparat unul NOU pe care am dat o gramada de bani (am platit firma). Daca ar fi sa am din nou un copil voi cumpara SH toate produsele necesare. Mai putin salteaua. Caruciorul mai ales. NU o sa il folositi mult si probabilitatea sa aveti iar gemeni este mica (sau nu :) ).

Cauta pe siteuri de ocazii (gen okazii.ro) carucioare duble si alte asemenea. Mergi, le vezi si daca iti place cum arata le cumperi. Sunt (o gramada de) bani pe care ii puteti economisi.

Parerea mea.

Felicitari pentru reusita :).
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

bogdanbuciu

menestras, cand afli sexul gemenilor zi-ne si incercam sa te ajutam.

O politica faina in legatura cu numele copiilor o au grecii. Nu trebuie sa le pui nume in acte din prima zi ca la noi, dupa ce ii cunosti ai timp cativa ani sa le pui nume. Mi se pare cel mai ochei asa.

La mine, amandoua fetele nu au primit niciun nume dintre care le aveam pregatite, le-am vazut si ne-a venit pe loc.

Mie imi plac: Maia si Vladimir, David. Iar daca as trai in Columbia as pune la fata si numele Tranquillina, Remedios.

Sa fie intr-un ceas bun, sanatate si nastere usoara.

De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

monica.lidia

Felicitari si tie si doamnei, sa va dea Domnul putere sa-i cresteti, iar ei (sau ele) sa va aduca doar bucurii. E adevarat ca e greu, dar din experienta proprie (si opinia personala) e bine pentru copii sa aiba nume deosebite care sa ii ajute sa se evidentieze in viata. La noi se declanseaza cate o moda si astazi daca te duci intrun parc si strigi Andrei sau Andreea iti raspund cateva zeci de copii. Ca sa scurtez cand a fost sa alegem numele pentru fiica noastra am procedat democratic, adica fiecare din noi da un nume. Tata a avut de ales intre Kaya (numele fiicei unui muzician pe care el il iubeste mult) si Rubina (numele sotiei unui muzician pe care el il iubeste foarte mult). Kaya  e totusi prea "mult" asa ca a ramas Rubina. Eu am dorit foarte mult un nume de sfant, respectiv Nicolae (numele bunicului care m-a crescut pe mine) si cum totusi nu-mi place Niicoleta am scurtat un pic numele adica Nicol. Asa ca domnisoara se numeste Rubina Nicol.
Inca odata sanatate si nastere usoara.
Nu plange pentru ca s-a terminat, bucura-te pentru ca s-a intamplat.

orafaz

Menestras, desi fiica mea s-a nascut cand eu aveam 26 de ani, stiam de la 15 ani cum o va chema (pe vremea aia eram coleg de banca cu nevasta-mea - intre timp ne-am despartit vreo 6 ani, ne-am regasit, casatorit, facut copii). Un lucru nu s-a schimbat in toti anii astia: am stiut ca pe fetita noastra o va chema Clara si chiar are fata de numele asta :)
Cu Victor a fost mai din scurt, dar am vrut tot un nume cu rezonanta latina, un nume puternic.
Sa-ti traiasca!

Vali

Salut Vali, nume nu prea ma pricep sa sugerez, dar de urat voi mai ura toate cele bune cocutelor tale si intregii familii :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

#7
Daca esti de partea catolica, poate te pot ajuta, altfel nu ma bag. Felicitari pentru "potenta" !!!
Ganduri bune !

x_petrolist

Citat din: menestras din Aprilie 21, 2011, 04:48:07 PM
Stimati domni si doamne, cum unii dintre dumneavoastra deja stiu, voi fi fericitul tata a unor gemeni.

Salut Vali si felicitari inca o data. Ma rog, de doua ori, ca-i cazul.

PS
Nu te uita prea mult la avatarul lui Buciu. Cred ca l-a pus din rautate.

Deciy

Felicitari Vali si sa-ti traiasca...tot familionul dealtfel  :)

Nu te stresa foarte tare cu numele copilasilor, sigur gasiti voi cele mai potrivite nume pentru piticutzi.

In ceea ce priveste restul "problemelor" tale, deoarece ai de facut ceva investitii, elaboreaza un buget pe care ti-l propui sa il "spargi" si pe urma incearca sa faci achizitii in functie de el - parerea mea.

Si eu ma gandesc din ce in ce mai mult la aceleasi lucruri, exact asta voi face, ca si la mine e pe drum unu' mic cu cocosel, care ne abordeaza pe la mijlocul lunii iulie, si incepe si fetita scoala, clasa I.

Inca o data sa fiti sanatosi cu totii. ;)

menestras

Va multumesc mult pentru urari, si va asigur de reciproca. Cred ca pana la urma tot Babord si Tribord o sa ramana. Macar porecla. Sau macar Atlantic si Pacific( cum de jura maica-mea ca a avut doi colegi de facultate)

menestras

Azi a iesit la poza ca sunt baieti. Deci Tangon si Fok le va fi numele.

stavride

Foca si Mo ca cei din celebrele desene.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Vali

Sa-ti traiasca fericitule, si toata familia la un loc :). Sa te vedem peste cativa ani, cand or incepe sa calareasca totul in jur :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

HOME MADE

...ala esti,ai b....o!vai de c...l tau!cred ca e cazul sa incepi sa acumulezi,sa aiba baietii ce toca! ;D