Jeanneau Sun 2500

Creat de Mario, Martie 26, 2017, 09:22:05 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mario

Buna seara,
Doresc sa prezint barca achizitionata din Franta, direct de la Atlantic....(una mai aproape nu am gasit!). Transportul l-am facut cu o firma din Ungaria.
Fisa cu caracteristici este prezentata in link-ul urmator: http://sailboatdata.com/viewrecord.asp?class_id=7221
Numele ei va fi Sunny Boy....dupa cum si-a dorit juniorul meu.
Barcuta este din 2007, dar, din pacate, putin intretinuta prin interior (multa munca pentru curatenie :(). Este propulsata de un motor inbord Yanmar 1GM10, de 9HP pana la iesirea din marina, dupa care, vele de (13+13), 26m2 si un spinnaker asimetric.
Derivorul este retractabil, cu un pescaj de la 0,7m la 1,75m.
Atasez cateva poze.
Cu respect,
I.Marinescu _/)
Cu respect,
I.Marinescu

dany

Sa va poarte cat mai mult pe ape!Frumoasa !!!

Raul

Frumoasa barca!

Are aceeasi lungime ca a mea :)

pelicanul

Foarte simpatica barca! Este in Eforie, nu? Trec sa o vad zilele astea mai indeaproape si poate dati un mesaj cind ajungeti in zona, sa ne vedem.

Mario

Multumesc frumos pentru aprecieri.
@Raul, are aceeasi lungime dar este mai lata, si cu siguranta, mai inceata!
@Pelicanul, barca este in Eforie.
In principiu eu voi fi sambata si duminica acolo pentru......curatenia de primavara!
As fi incantat sa ne intalnim....am de invatat multe!
Cu respect,
Mario_/)
Cu respect,
I.Marinescu

Florio

E o barcă frumoasă, de concepție nouă, după anul 2000. Mă bucură formele, lățimea de la cuplul maestru la pupa, safranele de racer :) .
Într-adevăr e lată de mai mare dragul. Cum ați adus-o? Taxe de agabaritic ?
Chiar dacă "Sun" nu are performanțele clasei "Fast" de la Jeanneau, cred că e o barcă rapidă pentru un cruiser.
Aș lua-o-n brațe, dar de la București nu se poate :) Mă bazez pe Pelican :)

Mario

@Florio multumesc frumos pentru caracterizarea barcii.
Transportul a fost efectuat in 4 zile, 3000Km (de la Saint Quay Portrieux, Franta)  si 3000Euro cu toate taxele incluse (autostrazi, agabarit, etc.). Pot oferii detalii de contact. Recomand transportatorul pentru seriozitate si promptitudine.
Cu respect,
Mario_/)
Cu respect,
I.Marinescu

pelicanul

Citat din: Mario din Martie 27, 2017, 05:44:03 PM
Multumesc frumos pentru aprecieri.
@Raul, are aceeasi lungime dar este mai lata, si cu siguranta, mai inceata!
@Pelicanul, barca este in Eforie.
In principiu eu voi fi sambata si duminica acolo pentru......curatenia de primavara!
As fi incantat sa ne intalnim....am de invatat multe!
Cu respect,
Mario_/)

Principala diferenta este data de greutate (deplasament) si de raportul dintre suprafata velica si deplasament. Daca ne uitam pe sailboatdata.com vedem ca Blusail 24 are SA/Disp 27.1 in timp ce Sun 2500 are SA/Disp 14.08, adica aproape jumatate fata de prima.
Totusi, intr-o cursa cu handicap Sun 2500 ar putea sa aiba o sansa, tocmai pentru ca cifrele, aparent, o dezavantajeaza! ;)

Ti-am trimis MP cu numarul meu de telefon.