Huse stationare/mars

Creat de siad, Mai 15, 2017, 10:27:58 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

siad

Buna ziua,

Ma intereseaza daca este cineva pe acest forum,sau daca stiti pe cineva,care confectioneaza la comanda huse de staionare/de mars.

Ideal ar fi sa fie cineva din zona Tulcea,dar nu numai,care a avut prin atelier barcile care sunt cele mai frecvent utilizate prin DD,si sa nu necesite deplasare cu barca pe peridoc pentru masuratori.Sau macar sa dea indicatii telefonic despre cum se fac masuratorile,si sa putem colabora de la distanta

Scuze daca  nu am postat unde trebuie.

Va salut si astept sugestii.

Alex1958

Salut,
Vezi mesaj pe privat.

Alex1958

Pun doua poze cu prelate de mars si de stationare.

siad

Multumesc pentru poze si pentru numerele de telefon din mesajul privat.Am incercat sa-i contactez dar fara succes.Poate am mai mult noroc maine.

Barcuta mea nu prea are nimic in comun cu ce-mi arati tu acolo :D.O sa incerc sa pun o poza cu ea cand ajung acasa si am acces la PC.

Pe mine m-ar interesa ceva ca in poza,dar sa acopere toata prova,pana la compartimentul central,poate confectionat pe un schelet gen bimini.Asta in cazul in care ma apuca ploaia cu cei mici in barca,sa fiu sigur ca vor mai veni cu tati si urmatoarea data  ;)


siad


miccoli86

Daca te duce si te aduce inseamna ca nu e coaja :p

sixone

Sper sa nu te deranjeze commentul meu, dar o husa cu structura din inox, etc.. o sa coste cat jumatate din barca :) Daca vrei ceva profi.. da, mergi pe varianta asta.
Altfel ceva simplu si ieftin s-ar putea realiza din niste bete de cort de fibra, sunt destul de flexibile, le poti folosi cum vrei, apoi prelate gasesti pe la magazine de bricolaj. Sau daca nu o vrei inchisa complet ci doar un bimini poti folosi niste tevi de ppr de plastic, la fel de bine sa faci o structura, asta cu cheltuilei minime.

siad

Nu ma deranjeaza comentul.Stiu ca ceva profi costa dar as vrea sa stiu si cat,de aceea am nevoie de cat mai multe informatii.Nebunia are pretul ei ;)

Initial tot la o constructie din bete de cort m-am gandit dar,cu toate ca la barca m-am mai bagat si am mai lipit cate o bucata de stratimat pe chila,la croit huse nu sunt pregatit sa-mi incerc talentul.Plus ca aici,chiar si pe schelet de bete de cort,vreau un gemulet,un fermoar etc....

sixone

Pai daca vrei sa acoperi o mare parte din barca ca cea din poza pe care ai postat-o, cred ca te va costa mai bine de 3000 lei la un atelier specializat, depinde de materialele folosite si suprfata. Cam 1000 inoxul si 2000 husa daca inchizi complet, estimez..  Stiu ca am tot intrebat si eu, am tot cerut preturi, pana la urma mi-am facut singur, la ce cotatii am primit  :)

Haiduc

Mai ai si varianta pe cadru de aluminiu, dar daca vrei mai ieftin cauta un cort de rulota si un croitor bun. Nea Ion pescarul are facut asa ceva pe barca lui si din cate am vzt.  este foarte utila. Corturile de rulote au si geamuri si fermoare plus plasa de tantari care este INDISPENSABILA pe apa mai ales daca mergi cu copii dupa tine

bbl81

pe structura de aluminiu mi-am confectionat eu biminitop, si a iesit relativ ieftin, spre foarte ieftin.
mai jos atasez un link pentru ceva care te poate interesa. este mult mai ok, si iesi mai ieftin decat daca mergi la un atelier.
http://www.ehmanns.de/product_info.php?pID=403&pg_path=44&lang=eng&PHPSESSID=af71431309c31410f6cf23ccc61096

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

siad

Inox sau aluminiu,nu cred ca e mare diferenta de pret avand in vedere cantitatea de material folosit.
Sper sa nu se supere colegul Haiduc ca ma folosesc de o poza trimisa de el dar e cea mai simpla varianta...

Privind poza,ma gandesc ca este suficienta o teava in forma de semicerc si o alta teava pe mijloc din spre prova catre centrul semicercului.Forma pe care o are husa barcii lui Haiduc este perfecta avand in vedere ca vreau sa o folosesc pentru mars.

@ bbl81 - arata bine dracovenia aia din link dar nu ma ajuta.Dupa cum arata si pozele,se foloseste in stationare.In mars,cred ca s-ar putea sa mi se infasoare de gat   ;D




bbl81

da, asa este, ii pentru stationare. Din cate imi dau seama, nu ai nevoie de atelier, structura o sa fie relativ simpla.Un pic de croiala nu a omorat pe nimeni. totusi, in loc de o teava longitudinala, poti folosi 2 tevi paralele, si iese ceva mai frumos si mai util, cu mai mult loc pebtru cap in interior.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Don Basilio

Siad, esti amabil sa ne spui ce barca e in foto. o barca mica cu 2 catarge mai rar. pare un model interesant - detalii ? Multumesc

Alex1958

Citat din: siad din Mai 15, 2017, 06:29:51 PM
Asta este si coaja mea...
Salut,
Eu iti sugerez sa faci un biminitop pe care sa-l prinzi pe barca numai cand ai de gand sa stai pe apa peste noapte sau la stationar cu sanse mari de ploaie.
Un biminitop permanent incurca la greu pescuitul la spinning si chiar pe cel stationar la crap, somn sau salau. Ar trebui facut numai pe partea din fata a barcii, ceea ce nu va fi usor.
Mai degraba, pentru intemperii iti iei o umbrela cu un stativ si o tai la adapost cand devine treaba groasa.
Spor la treaba!