Identificare Mariner Magnum

Creat de siad, Iunie 19, 2017, 05:11:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

siad

Un prieten si-a achizitionat din Italia o barca cu un motor Mariner Magnum in 2T din 89,4 cilindri,doua carburatoare.In acte este trecut de 25 CP.

Pus langa un Evinrude de 25 in 2T,diferenta de marime este evidenta.Nu evidenta....bate la ochi rau de tot.

A mai intalnit cineva modelul asta sa ne lamureasca si pe noi care este puterea lui?  :o


pelicanul

Incearca sa-i gasesti seria aici: http://www.autorepairmanuals.biz/page/599331 Faci click pe fiecare gama de puteri si se deschide o alta pagina cu anii si seriile respective.

siad

Daca avea serie,mai eram in situatia asta?  :'(
Daca tastez pe goagal mariner magnum,apar numai de 40 CP.Nu stiu ce sa cred...

pelicanul

Citat din: siad din Iunie 19, 2017, 06:37:45 PM
Daca avea serie,mai eram in situatia asta?  :'(
.................

Parca ziceai ca are acte...  :) "Nu stiu ce sa cred..."

siad

Singura care poate fi este cea de la rubrica MATRICOLA si scrie 9564073.
Aia sa fie?
Nu am mai vazut serie motor doar din cifre,ce e drept.Credeam ca toate incep cu litere....

Daca este asa atunci se poate incadra aici dar nu pare asa mare
75        9549799 - 9585999             1989

dany

poate  dupa seria elicei i-ti dai seama si de puterea motorului...zic...poate nu..!?

momaul

Salut.Seamana exact cu mercury pe care il am eu.Poate sa fie ori de 45hp ori de 75 hp.Seria care incepe cu 9 este din belgia,iar 95 este aproape sigur de 75hp.Al meu incepe cu92 si este din 1987,au fost facute pana in 1989 si seria se termina la 93.Cele care incep cu 95 in catalogul de piese de schimb sant date de 75hp.E simplu sa vezi ce putere are,ii dai blana si daca consuma pana in 18l/h este de 45,daca sare de 30 este de 75.
Si da seria este formata numai din cifre.Magnum aia nu are nici o legatura cu motorul.

Danillo

Dupa nr de caneluri de la elice poti sa-ti dai seama de o putere aproximativa. Dupa marimea transmisiei cred ca e in plaja 40-60 hp

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk

siad

Daca pun seria pe linkul dat de Pelicanu,arata ca este de 75,dar dupa cum am zis,nu pare sa aiba marimea necesara.
M-am uitat initial la cele de 40-55 HP dar nu am gasit seria acolo.

Consumul in acte,dar si cel facut "ochiometric" este undeva la 14 l/h,deci,dupa cum spune momaul,ar fi de 45.Ceea ce nu prea se pupa cu cele mai sus scrise   ???

Am sa incerc sa ma uit si dupa seria elicei,poate poate se ridica ceata

pelicanul

Vezi ca seria pe care o ai se incadreaza si la 25 CP  9548682 - 9585999 1989. Daca bagi pe google "mariner magnum 25" obtii multe rezultate din Italia, cu titlul "mariner magnum 25/35". Deci e posibil sa fie un 25 "imbunatatit". De ce scrie pe el 20, daca in acte e 25, habar n-am.  ;)
Despre consum: http://gommoniemotori.com/forum/viewtopic.php?t=2874

"consumo orario 7,27 l/h;
ribadisco che i consumi indicati sono medi quindi non fatti a tutta manetta!!"

"so solo una cosa che: cosnsuma molto ccirca 12/14 l/h di media andando al max 18 nodi con due persone (è montato su un marshall m60)"

Cam asta e...  8)


siad

Citat din: pelicanul din Iunie 20, 2017, 08:57:24 AM
De ce scrie pe el 20, daca in acte e 25, habar n-am.  ;)

Am banuit ca nu a mai fost folosit pe Dunare si trebuia sa-i facem "botezul"  ;)

stefand600

Cred ca este acelasi motor vandut in Italia sub brendul Mercury Super America care la baza are Mercury ELEPTO 4o vandut in america. Singura modificare pt. Italia este montarea pe evacuare a unui inel de reducere a sectiunii evacuarii. Asta il detareaza la 25 HP. Si eu sunt posesorul unui motor Super America si i-am scos de pe evacuare un inel care gatuia sectiunea de trecere a gazelor arse. Comparand referintele pieselor de schimb intre 40 si 25 nu exista diferente.
Uite un link catre manbualul de reparatie.
http://boatinfo.no/lib/mercury/manuals/30jet-40_4cyl.html#/0
Stefan D

siad

Multumesc tuturor pentru ajutor.
In weekend,cand ajungem pe apa,am sa revin cu detalii si despre elica.
Spre 40 tind si eu sa cred,datorita dimensiunilor si greutatii de 75 kg...

siad

Elica e ca-n palma.Nici urma de serie,pas...nimic.
Pana la proba contrarie, ma multumesc sa cred ca e de 40,ca sa pot rade in continuare de consumul lui.  ::)

Multumesc tuturor pentru idei.