PRELATA AMBARCATIUNE

Creat de acig, Noiembrie 30, 2017, 03:06:42 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

acig

Domnilor am reusit ! -Cu ajutorul colegului nostru Cristi Tutuianu caruia de fap ii apartine punerea in practica.
De  ceva ani improvizam diverse, pentru a proteja barca pe timpul iernii si nu numai.
In aceasta vara pelcat fiind din tara, pe timpul unui ,,diluviu" ce s-a abatut peste portul Tomis,barca mea fara prelata,aproape a fost scufundata datorita torentelor ce se pravaleau de pe cheu; Salvarea a venit de la colegii nostii GABI PETROVIC si Mosu (Catalin Onea) care rapid au adus-o pe linia de plutire.
Asa ca in mod serios am inceput sa organizez activitatea confectiionarii unei prelate;
1.Achizitie poliplan (?)ceva ce se foloseste la prelatele pentru TIR-uri;
2.Consultat pe maestrul faurar; Cristi Tutuianu
3.Cumparat adeziv ptr. lipit (indicat de Cristi)
4.Croit+executie+prima ,,utilizare" =Cristi Tutuianu
5.Rezultat final:o husa excelenta!
Cu permisiunea dvs. ne laudam putin:
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

bluewave

poate sa ninga , poate sa ploua ... barcutza are hainutza noua ...
frumos executat ... 10+
"No Whistling on Board"

Florio

Citat din: acig din Noiembrie 30, 2017, 03:06:42 PM
Domnilor am reusit ! -Cu ajutorul colegului nostru Cristi Tutuianu caruia de fap ii apartine punerea in practica.
De  ceva ani improvizam diverse, pentru a proteja barca pe timpul iernii si nu numai.
In aceasta vara pelcat fiind din tara, pe timpul unui ,,diluviu" ce s-a abatut peste portul Tomis,barca mea fara prelata,aproape a fost scufundata datorita torentelor ce se pravaleau de pe cheu; Salvarea a venit de la colegii nostii GABI PETROVIC si Mosu (Catalin Onea) care rapid au adus-o pe linia de plutire.
Asa ca in mod serios am inceput sa organizez activitatea confectiionarii unei prelate;
1.Achizitie poliplan (?)ceva ce se foloseste la prelatele pentru TIR-uri;
2.Consultat pe maestrul faurar; Cristi Tutuianu
3.Cumparat adeziv ptr. lipit (indicat de Cristi)
4.Croit+executie+prima ,,utilizare" =Cristi Tutuianu
5.Rezultat final:o husa excelenta!
Cu permisiunea dvs. ne laudam putin:

Bravos, Cristi face cu mânuțele alea două, case, bărci, huse, foișoare... dați-i de făcut o stație orbitală și o să ne surprindă! :D
Întrebare la confratele barcagiu: are husa un suport median în axul bărcii? Experiența mea de 7 ani de husă (din 10 de utilizare a bărcuței) spune că e nevoie de o susținere mediană, altfel ploile sau zăpada încep să se lăfăie pe poliplan ca la ele acasă.

acig

#3
Da,doi suporti de aici luati :
http://www.epixmarine.ro/intinzator-telescopic-prelata
Cu stima,
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

acig

Si totusi nu pot sa nu amintesc, ca BRIGADA Constanta,exista si se manifesta !
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

Florio

Citat din: acig din Noiembrie 30, 2017, 06:38:40 PM
Si totusi nu pot sa nu amintesc, ca BRIGADA Constanta,exista si se manifesta !

E vizibil și de necontestat :D