O idee: Turneul Delta

Creat de gvincentiu, Iulie 29, 2011, 07:15:40 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

gvincentiu

Motivat de iesirile pe apa cu caiacele, la care am luat parte sau pe care le-am urmarit pe forumuri, m-am gandit la ceea ce a zis Bogdan Buciu: sa ne organizam si noi iesirile. Intrucat avem aproape: Dunarea, Delta, Marea, canalele si lacurile m-am gandit la un turneu romanesc care sa le imbine pe toate si care sa aiba loc anual, la date relativ fixe astfel incat sa ne putem organiza concediile si alte participari in functie de o referinta fixa. Plecand de la cateva premise, supun dezbaterii si ma bazez pe experienta celor ce petrec mult timp in Delta, canale, brate si lacuri dar si pe Marea Neagra, urmatoarele puncte.
1. Locul desfasurarii, traseu
2. Data
3. Durata
4. Asigurarea logistica
5. Participanti

1. Intrucat participam cu caiacele, canoele si barcutele proprii, locul de plecare ar trebuie sa fie intr-o zona de acces cu masina, zona unde ne vom intoarce la final. Traseul ar trebuie sa plece pe un brat al Dunarii, canale, sa iesim pe mare cu o noapte petrecuta pe plaja, apoi Gura Portitei - lacul Razelm, canale si  inapoi la plecare. Aici, cunoscatorii Deltei si ai complexului lagunar ar trebui sa stie mai multe si sa le discutam pe timpul iernii, fixa fiind doar data de plecare. Exemple:
Murighiol - Uzlina - Litcov - Crisan - Sulina - Sf Gheorghe - Dunavat - Murighiol.
Murighiol - Sf Gheorghe - Perisor/Periteasca - Portita - Lacul Razelm - Dranov/Dunavat Murighiol.
Tulcea - canalul 38 - Pardina - Chilia Veche - alte canale - Maliuc - Tulcea. Desi as dori sa prindem si marea, un an merge si asa.
Tulcea - canalul 38 - Bratul Chilia - Sulina - Musura si la intoarecere cu vaporasul.
Bineinteles, daca organizatorul cunoaste canalele, putem varia traseul de la an la an pe alte canale avand etape 20 - 30 km pe zi, in limita a 6 nopti/sapte zile.
2. Data as zice sa fie in fiecare an aceeasi, la sfarsitul primaverii, eventual ultima saptamana din mai/prima din iunie si poate continua cu BarcaWeek sau cu alte evenimente in zona. Astfel apa este ceva mai calda, temperatura aerului e potrivita si evitam pe cat posibil tantarii si taunii din delta. Mai ales nu interferam cu: regatele lui Bogdan, TID, Vogalonga, regata Barci in Bagaje sau alte iesiri de seama. Alt aspect pozitiv ar fi ca e in afara sezonului turistic, iar preturile sunt mai reduse si turneul deltei poate fi privit ca o pregatire pentru TID, regate, etc.
3. Durata ar trebui sa fie de o saptamana, cu afluirea sambata, data plecarii in Turneul Deltei fiind duminica, sase nopti,  iar revenirea la locul de plecare sambata sau duminica urmatoare undeva catre pranz sa ne putem duca catre casele noastre. Bine ar fi si sambata dupa amiaza sau seara, ultima noapte petrecand-o la locul de plecare. Astfel cei de mai departisor pot pleca mai devreme catre case restul depanand amintiri din turneu.
4. Ma gandesc ca pe traseu sa avem cat de cat posibilitati de campare cu cortul, dar si ceva pensiuni in apropiere. De asemenea la fiecare doua zile sa ne putem proviziona cu cele necesare. E bine sa avem unde sta in preziua plecarii si in ultima noapte (poate asa obtinem discount-uri). Organizarea ar trebui sa coste 15-20-30 lei de persoana si sa avem un ghid/organizator/club nautic sau de agrement din zona, eventual cu anuntarea autoritatilor locale pentru locurile de campare. Astfel traseul va fi cunoscut dinainte, la fel si costurile precum si cele necesare de acasa suplimentate cu ce gasim pe traseu.
5. Similar TID-ului, participantii cu caiace, canoe si alte barcute cu rame. Nu cred ca mizam pe o participare internationala, dar nu se stie niciodata. Cum am mai spus, ar fi bine sa intram sub aripa unui club sportiv/agrement din zona, altfel decurgand lucrurile cand sunt organizatori de anvergura.

Iese ceva sau ramane o idee frumoasa?
Ganduri bune !

Vali

Iese Vince :), am sa scriu dimineata si ideile mele despre o asemenea aventura, asa cum am planuit-o impreuna cu impaiatu acum vreun an ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

monica.lidia

Super idee Vince si neaparat trebuie facuta, poate la inceput cu mai putini participanti(sa inceapa gasca noastra ;D) si apoi dupa ceva promovare si/sau afiliere la un club ceva cu mai larga participare.
Pentru de'alde mine pentru care TID-ul suna cam infricosator(2500 km de padelat pe Dunare :o) o asemenea iesire e mult mai prietenoasa. De altfel foarte bine ai spus sa o asemenea tura poate fi un bun antrenament.
Deja imi imaginez un asemenea turneu cu Rubina si Francisc in  ambarcatiuni si nu stiu daca sa rad sau sa plang(prietenii stiu de ce  ;)).
Oricum sigur sunt in asementimentul braconierului, pe care tocmai l-am facut pachet si l-am trimis la Cluj(deci abia diseara o sa-mi citeasca postul :P), cand spun ca pe noi poti sa ne treci la rubrica inscrisi si cu ocazia asta promit sa termin si canoea aia odata.






Nu plange pentru ca s-a terminat, bucura-te pentru ca s-a intamplat.

CrocodiluDiluDilu

Ideea e buna. Pacat ca delta e intr-o extrema a tarii si nu in aia la care am eu acces. Dar nu se stie, atunci cand chiar vrei ceva ...
Life in color!

Florio

Nu-i bai de distanta ! SI litoralul e in estul extrem, dar daca vedeai astazi inghesuiala pe autostrada catre Constanta....
Ideea e foarte buna, dar eu am intrat in topic cu gura pana la urechi si speranta ca e deja ceva organizat  :) .
La care as adera fara ezitare .

P.S.

Un turneu de proportia TID-ului nu cred ca se poate, ar iesi inghesuiala mare. Dar niste ture cu aceasta titulatura, ar fi o idee minunata.

stavride

Bravos. +3 si noi :). Sustinem si ajutam. Poate il gandim intr-o perioada in care tantarii sunt mai prietenosi cu ... copiii si in care mistretul nu este flamand si pelicanii nu au plecat.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

hoinar

super idee +3 si de la noi ...
Pretuieste si accepta fiecare clipa ca si cum ar fi un cadou primit de la Dumnezeu

adrianpacurici

anul trecut ati mai realizat iesirea?,, anul asta poate sunt mai multi doritori

Florio

Citat din: adrianpacurici din Februarie 06, 2012, 11:19:38 AM
anul trecut ati mai realizat iesirea?,, anul asta poate sunt mai multi doritori

Anul asta sunt si mai multe barcute ! :)
Nu s-a realizat anul trecut acest tip de iesire; a ramas ca reper a anului 2011, singura, unica si inconfundabila "Tabara de creatie" .

Anul asta au incoltit ideile de Raid si de Barca-week. Primul fiind un adevarat raid in zona Razelm-Golovita-Sinoe, iar al doilea eveniment, o intalnire mai mult statica preluata dupa "the yacht week", cu punct de intalnire intr-o zona in care sa se poata ajunge cu barcile si sa se poata sta la o saptamana de "imprietenire" si distractie .

Stiu ca e destul de greu de organizat asemenea evenimente, mai ales din cauza problemei de timp liber, care greu se potriveste  de la un participant la altul. Dar asta e rostul discutiilor de acum, sa mai stranga cercul incertitudinilor :) .   

adrianpacurici

mi-ar place sa se poata realiza o asemenea iesire..daca se poate si cu juniorii,,eu am unu de 5 ani si nu as avea unde sa il las 1 saptamana..

republicii

Salut! Nu am inteles prea bine turneul asta este numai pentru barci cu rame si vele sau se organizeaza pentru toata lumea si vine fiecare cu utilajul lui indiferent cum este numai sa pluteasca.Eu pot venii oricand daca......

gvincentiu

E doar o idee de a mea, poate ne organizam. Din partea mea putem sa folosim si un hovercraft. :)
Ganduri bune !

Vali

Ideea e de infratire pe ape, fara deosebire de cutia plutitoare :). Cu cat mai eterogena flota, cu atat mai interesant ;)
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

republicii

Atunci cu cat mai devreme se va vehicula o data aproximativa cu atat mai multi vor incerca sa-si organizeze liberele concediile etc.Noroc bun si sa ne vedem pe ape!

Florio

Citat din: adrianpacurici din Februarie 06, 2012, 06:11:56 PM
mi-ar place sa se poata realiza o asemenea iesire..daca se poate si cu juniorii,,eu am unu de 5 ani si nu as avea unde sa il las 1 saptamana..

Ce intrebare e asta ?  Adu juniorul sa creasca in spirit natural si cu dragoste de ape :)