Ce parere aveti de aceste doua tipuri de veliere

Creat de Alec, August 22, 2011, 01:47:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

acig

#15
Felicitari CAPITANE!
Tot ce iti doresti de la ea,fara incidente si multa bafta!
Imi pare rau ca am vazut abia acum si nu am putut sa te ajut;
Poate alta data, nu ezita;
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

Florio

Citat din: Captan din Octombrie 21, 2013, 08:48:37 PM
Uraaaaaaaaaaa!!
Soarta a fost benefica si m-am innoit cu NEIA, Mac G 26M de la Cluj.
Azi am semnat actele de vanzare-cumparare si maine plec cu ea spre Constanta.
Pentru drum am ceva indoieli, ca nu am mai tractat pana acum asa ceva dupa masina si nu stiu cum se va comporta, mai ales ca am o gramada de curbe stranse si dealuri/munti de urcat si coborat.
Daca aveti ceva sfaturi  va rog sa ajutati. Multumesc.

Vanzatorul ,un om foarte de treaba, mi- apovestit f.multe intamplari despre drumul spre Istambul facut cu Mandruta. Cand am timp o sa le impartasesc aici.

@ Florio. Am sa te deranjez cu ceva telefoane, ref informatii despre Mac G, pana ma obisnuiesc si eu cu a mea. Mai ales,daca mai prind vreme buna, vreau sa o dau la apa intr-o zi pentru o proba. Multumesc

@CristianTutuianu. Daca poti , poate vi sa ma ajuti sa o parchez la baza nautica Ceronav in curte, pentru ca sunt singur si  cred ca o sa ajung seara, pe intuneric. Daca nu, nu-i bai mergem miercuri si o aranjam k lumea.

Sau oricine altcineva care poate da o mana de ajutor
Multumesc

Sa fie intr-un ceas bun si sa iti aduca multe bucurii ! :)
Telefoneaza-mi ! Nimic pe aceasta tema nu ma poate deranja . Vreme buna este chiar zilele astea si se anunta si mai buna. Eu in locul tau n-as avea rabdare si as da-o imediat la apa. Cum sa stau o iarna intreaga cu gandul asta ?!? :)

Florio

Pentru drum nu iti face probleme. Eu am tractat-o 3000 km pe a mea :) .
Important e sa nu incerci viteze peste 100 km/h, nu are nici un rost. Mergi cat simti ca se deplaseaza in siguranta.

Primul sfat e sa verifici foarte bine legalitatea tractarii :
1. Masina sa aiba voie sa tracteze masa maxim autorizata a peridocului
2. Pentru permis de tip B, masa maxim autorizata a peridocului si maxim autorizata a masinii sa fie pana la 3500 kg . Stiu ca s-a discutat extinderea in legislatie pana la 4200 kg dar e de verificat daca s-a si pus in aplicare. Daca depasesc (si sigur depasesc) trebuie macar permis B+E  .

Lucrurile astea sunt ca bucuria barcii sa nu fie umbrita de zelul unui politist sau mai rau de dosarul penal pe care il genereaza el. 

Florio

#18
Daca ai verificat legalitatea transportului, poti trece la masurile de siguranta pentru transportul propriu-zis.
1.Barca trebuie agatata de prova si prinsa in cabestanul peridocului
2. Iei doua legaturi cu chinga, in care prinzi barca de peridoc in cele doua puncte marcate pe borduri cu bulina neagra . Alea sunt zonele in care chinga va strange bine, fara probleme, iar barca va face astfel corp comun cu peridocul.
3. Asiguri toate elementele de pe barca, cele care pot flutura. Prinzi catargul si manevrele fixe in asa fel incat sa stea legate compact. Eu mai pun o legatura de la fiecare vinci la catarg, pentru a compensa tendinta de balans a acestuia in timpul transportului.
4. Verifica suruburile subansamblelor peridocului. Se pot desface de la vibratii. Verifica toate suruburile, inclusiv cele care prind catargul.
5. Sa ai o roata de rezerva valida. Eu n-am, dar inconstienta mea si faptul ca sunt un baftos, nu te pot absolvi pe tine de necazuri :) .
6. Esti baiat istet si stii ce inseamna sa tractezi 9m . Iei curbe largi muscand din celalalt sens, ca sa nu ciupesti bordura sau mai rau, sa nu stergi masinile de langa.

In principiu dupa cativa kilometri te vei obisnui intr-atat incat vei avea portiuni intregi de drum in care uiti ca tractezi ditamai barca.

cristiantutuianu

@Captan sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea .


Citat din: Captan din Octombrie 21, 2013, 08:48:37 PM



@CristianTutuianu. Daca poti , poate vi sa ma ajuti sa o parchez la baza nautica Ceronav in curte, pentru ca sunt singur si  cred ca o sa ajung seara, pe intuneric. Daca nu, nu-i bai mergem miercuri si o aranjam k lumea.

Sau oricine altcineva care poate da o mana de ajutor
Multumesc

Sigur ca te ajut .Trebuie sa dai un telefon ca nu sunt Nostradamus sa stiu cand ajungi .
Pentru marti seara te astept cu torte si vad eu vorbesc cu fetele din zona poate participa la facut valuri
.Dar cred ca e sanatos sa o asezam miercuri pe lumina.
@agic el ajunge in seara zilei de 22 Octombrie ,AZI (Vorbim la telefon sa ne organizam)

Rumpi


Florio

Captan e pe drum. Acum o ora vorbeam cu el in vecinatatea Bucurestiului. Mergea incet, dar ...ce conteaza ? Dupa el trage o barca: BARCA LUI :) .

Sa te vedem cu ea pe apa, marinare, ca de cand ne bati la cap :) !

cristiantutuianu

Si eu am vorbit cu el, si am lasat pe maine, pe lumina asezarea pe locul dorit in curtea respectiva
Astept sa fiu sunat de captan in caz ca are nevoie de ajutor .Sunt in standby

Gata am plecat spre locatie am vorbit cu captan
Povestim maine sau peste cateva ore

Captan

@Rumpi. Multumesc de felicitari.

@Florio. Pacat ca nu ne-am putut vedea, dar avem timp.
Barca ma duc sa o verific ,mai ales pe partea cu vele nu a fost folosita decat de 2-3 ori in 6 ani si nu mai stia nici fostul propietar pe unde sunt piesele. Le-am gasit pana la urma, dar trebuie armat catargul, vazut daca nu lipseste ceva si planuiesc o lansare la apa zilele astea, daca vremea mai tine cu noi.

Multumesc mult lui Cristian si Acig ca m-au asteptat si ajutat sa "parchez" barca la loc sigur.Este de la sine inteles ca o sa iesim impreuna. Cine mai doreste este invitat, dupa ce o verific si o pregatim de dat la apa.

Pe drum nu am avut nici un fel de incident, doar ca am facut vreo 13 ore cu tot cu opriri pentru verificari,etc.

cristiantutuianu

#24
Uite la ce ora posteaza Captan 06:15:39
Aseara zicea ca vrea sa doarma ca e obosit ......?  Il ard talpile sa ajunga la stie toata lumea ce (il cred ,eu daca eram in locul lui dormeam langa ea frumoaasa )
@Captan cadou de barca noua 

http://www.macgregor26.com/brochure/brochure_mar_2009.pdf

http://www.macgregor26.com/instruction_manual/OWNERS%20INSTRUCTIONS.pdf

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Octombrie 23, 2013, 08:44:01 AM
Uite la ce ora posteaza Captan 06:15:39
Aseara zicea ca vrea sa doarma ca e obosit ......?  Il ard talpile sa ajunga la stie toata lumea ce (il cred ,eu daca eram in locul lui dormeam langa ea frumoaasa )
@Captan cadou de barca noua 

http://www.macgregor26.com/brochure/brochure_mar_2009.pdf

http://www.macgregor26.com/instruction_manual/OWNERS%20INSTRUCTIONS.pdf

Cristian, sper ca nu i-au dat barca cu tot cu fata de la pagina 5 (ia te uita, chiar la pagina 5 ca in cunoscutul ziar :) ) ca il baga pe om in belea .
Cred ca Bogdan a dormit in barca in seara asta. Daca l-o fi luat somnul :) .
Eu unul am dormit intai in barca si pe urma in casa, dupa ce am cumparat barcuta proprie.   

Distractie placuta astazi la lansarea la apa ! Tare as fi vrut sa fiu acolo, sa armez barca pentru amicul nostru care nu mai are stare :)

cristiantutuianu

Florio nu dam la apa azi barca ,captan zicea ca are de gand saptamana viitoare sa faca treaba asta.Ma intalnesc cu el sa bagam un   :o   la barca pe lumina.Sa gandim putin ce si cum sa il ajut sa o pregateasca pentru iarna (sa incotopenim peridocu nu imi place ceva .....asa a ramas pe retina mea  aseara si sa "inventam inventi" )Astept sa ma sune.
Sper sa fie timp sa ajung sa dau o mana de ajutor si lui agic pe la 16.00 in portul Tomis (e de taiat orasul de la Siutghiol la portul Tomis ).........................................da trebuie sa vorbesc si cu el

Captan

Am stat doar o ora ieri la barca,am avut belele acasa(sa spart robinet bucatarie) si plus de asta era ziua sotiei :D,care trebuia sarbatorita odata cu barca,asa ca..........
Merci CristianT,azi ne vedem si mergem la barca sa......tainuim.

cristiantutuianu

Am vazut pe lumina MacGregor-ul :o am  facut noi la bord o scanare ce cum e, am scos si carat la masina ce nu dorea captan sa ramana la bord.
Am crapat si doo bericioase pentru hidratare

Ieri la locul faptei nu am simtit nimic , serios nimic dar azi pe la 15.00 trecute fix dupa ce imi clateam ochi pe youtube la

http://m.youtube.com/watch?v=jSE43UyJkWk&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3DjSE43UyJkWk

simt ceva...... .neneaa nasol m-am imbolnavit de macgregoreala (tratament nu exista , am cautat)...... asta e....................  :'(



Rumpi


Vorba din popor e sfanta, cui pe cui se scoate.

Tratamentul la Macgregoreala e alta boala, threefootitis.  8)