Petitie...

Creat de corsarul, Septembrie 18, 2011, 12:25:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

corsarul


stavride

Este nevoie de o petitie ca sa se intample lucruri normale.
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

radasous

Petitia necesita corectii, nu scrie nimic de jandarmi/graniceri si alte adunaturi de organe ce ar trebui sa faca controale. Am semnat-o.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

tudy

Si daca mai era nevoie sa  spun ca suntem de caca ( noi ca popor ca natie, etc) va spun concret ca la Galati atat pe Dunare cat si Prut sunt in jur de 150-200 de pescari cu plase ( cei mai multi pe Dunare, pe aprox 20 km) cu acte in regula. La GALATI nu cred ca mai este un braconier fara acte. Pe linga asta 90 % dintre ei au in prohibitie acte de la ANPA sau Institutul de Cercetari Piscicole (cei mai mari braconieri legali) licente de pescuit in scop stiintific, sa vezi cati savanti sunt pe Dunare si pe Prut. Totul este un jaf pe fata de parca toti am fi niste retardati.
Am sa inteleg pe unul care pescuieste de foame, dar aici este o industrie pusa la cale de cei care ar trebui sa pazeasca pestele.
Unde mai pui ca cei cu licenta in scop stiintific au voie sa pescuiasca cu de toate de la monofilament la curent electric mai au putin si le dau voie cu bombe.
Am semnat petitia, dar cred ca la fel ca si in alte domenii mai e de furat si de aici si nu vad prea curand ceva schimbat in bine.
Este un inceput, pacat ca nu avem timp, suntem prinsi cu supravetuirea zilnica prea mult, si cred ca de asta profita organeleeee.
Cat de ipocriti pot fi cei de la ANPA si Institutul de Cercetari Piscicole cu ramificatiile la varf, nu stiu de ce minister mai apartin, si cat de prosti ne cred sa faca asa ceva. Cred ca destul.
Nici nu vreau sa-mi imaginez ce este in zone cu potential cum ar fi Delta, Marea Neagra.
Cu regret tudi.

ss

Multumesc pentru semnal, Corsarule! Am semnat si am trimis linkul prietenilor mei!

Captan

Mi-au furat motorul! Mi-au spart hotii casa de la Ovidiu pe malul Ghiolului si mi-au furat motorul de la barcaz si gonflabila(il transferam). Deci daca dati peste un motor Honda de 2 CP in 4 timpi, poate ma anuntati. Nu-i problema ca o sa-mi iau altul, dar iubeam motorasul ala. Am facut Ghiolul de la Ovidiu la C-ta intr-o ora cu consum de 1,3l! Si ducea barcazul meu cu panze foarte strasnic cand ramaneam fara vant.
Multumesc.

Laurentiu N.

#6
Popor de caca ??? Uitam probabil ca SUA,cel mai cel dintre popoare [dupa parerea multora],nici macar nu s-a obosit sa semneze tratatele referitoare la poluare. Chinezii datorita abuzului de pesticide au ajuns sa o faca ei pe albininutele ,polenizand manual fiecare floare in anumite regiuni ale tarii.
Am ramas in pana prostului ,undeva in jud. Tulcea,si cu toate ca nu arat ca un absolvent de Oxford,o doamna singura ,cu un Matiz,a oprit si mi-a dat benzina refuzand categoric sa-mi accepte banii.Numai asta si ma face sa gasesc termenul "caca"jignitor.Apoi sa nu uitam de Brancusi.Pentru mine e suficient numele asta ca sa simt ca fac parte din poporul ales !!!
.
In rest ,subscriu la tot ce a scris Tudy.[pestele de la cap se-npute]Pentru cei care cred ca exagereaza,ii invit sa se mai gandeasca.
Sigur ca am semnat petitia ! Nu-i pot obliga pe cei in drept sa-si faca treaba,nu pot sa pazesc eu pestele din Dunare,dar nici nu pot sa raman indiferent atunci cand mi se cere atat de putin :sa semnez o petitie. INDIFERENTA ,este cea care cred ca l-a facut pe Tudy sa ne dea o astfel de caracterizare ca popor .
E posibil sa spuna cineva ca petitia nu va opri singura braconajul ! Nu ,dar putem semna atatea astfel de luari de pozitie ,incat parlamentrarii sa nu le mai ignore.
.
Mai sant vreo 6 ore- La multi ani !