Lada frigorifica

Creat de gabriel.c, Ianuarie 03, 2019, 08:23:21 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bbl81

Citat din: crysty din Ianuarie 30, 2019, 05:26:36 AM
Ca o completare la ce a zis Florio, si mai de actualitate, am folosit vara trecuta un frigider Dometic CoolFreeze CFX50 care prezinta un bun raport calitate - pret.
Acum, pentru ca anul trecut acel frigider era de imprumut pentru probe, am cumparat si eu unul. Are 46litrii si poate raci pana la -22°C consumand @50W (are compresor). Am fost foarte multumit vara trecuta de serviciile lui.
Ca un sfat - nu il cumparati de pe siturile din Romania pentru ca pare a fi mai scump; verificati si alte situri de vanzari ca este mai ieftin cu tot cu transport. Al meu a venit din UK in 5 sau 6 zile si a fost ok la sosire.
Nu am pretentia ca acesta este de ultim moment aparut, nu; dar ar putea fi o optiune la frigiderul prezentat de Florio, optiune care se poate gasi usor.

pai si pretul care a fost?
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

crysty

 @bbl

Cand am facut comanda adica acum 2 saptamani paritatea Eur/RON era putin diferita. Oricum si asa platesti mai putin. Eu am platit 843Eur si mi-a venit din UK la poarta. La noi este putin mai scump.
http://www.geparo.ro/cumpara/frigider-auto-cu-compresor-coolfreeze-cfx-50-7681755

Mai sunt si altii care au asa ceva pe la noi dar tot mai scumpe.




gabriel.c

Eu ,.....mai modest.....am prins pe olx un waeco dometic CFX36 folosit de un sofer de tir 3 luni (factura și garanție valabilă )cu 1000 RON.
L-am probat in casa și a ajuns la -14in 25 min.
La cât va merge in barca ....e buna lada asta.

Alex1958

Salut,
Ce putere consuma lazile voastre, va rog!

Zodiac

Vad ca majoritatea colegilor sunt super dotati ;D ...cel putin ;D la nivel de lazi frigorifice . Deoarece majoritatea iesirilor mele in natura dureaza in general maxim 4 zile eu folosesc o lada Coleman  75 QUART XTREME® 5 WHEELED COOLER , de care sunt foarte multumit . Nu are compresor si daca bag bauturile+mancarea foarte reci din frigider + cateva pungi cu gheata...din productie proprie ;D...isi face treaba !
Spor !

Florio

Citat din: Zodiac din Ianuarie 31, 2019, 02:48:05 PM
Vad ca majoritatea colegilor sunt super dotati ;D ...cel putin ;D la nivel de lazi frigorifice . Deoarece majoritatea iesirilor mele in natura dureaza in general maxim 4 zile eu folosesc o lada Coleman  75 QUART XTREME® 5 WHEELED COOLER , de care sunt foarte multumit . Nu are compresor si daca bag bauturile+mancarea foarte reci din frigider + cateva pungi cu gheata...din productie proprie ;D...isi face treaba !
Spor !

Adevărat! Pentru ieșiri de weekend, o izotermă este excelentă.
Am și eu o "Coleman" mare, venită din dotarea bărcii (există compartiment special pentru ea), cu care am petrecut primul an de ieșiri de weekend cu familia.
Câteva din sticlele de apă sau suc, erau congelate, ținând rece între celelalte, pentru perioada vineri-duminică.
Mi-nu-na-tă.

AdrianZUZ

Eu sunt ala cu ideile fixe ;D  ENGEL, yamaha, toyota, tohatsu, orice da made in Japan sa fie!

Fara gluma, recomand Engel MR040, pret aprox 530 eur cu tva, compresor, comenzi made in Japan, montata pe langa Japan ;D. Am una de aprox 5 ani si a fost tarata prin toate masinile de off road = este fix ca noua! Seriile made 100% in japan inca imi par obscen de scumpe raportat la cat le-as putea folosi.

Am mai folosit o lada pasiva Waeco (de fapt 2 modele)... dezamagitor, cea mare de 42l nu tine gheata 2-3zile, cea mica (verticala) de 33l este un pic mai eficienta. Dar macar berea este decenta si a doua zi, iar pestele nu se dezgheata de la Tulcea la Buc.