Caiac demontabil (nu e pliant), modular

Creat de kmbh69, Octombrie 03, 2011, 05:48:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

kmbh69

Am vazut ceva interesant pe www.sport-boot.eu (are si pagina in engleza, nu doar in germana), mai ales modelul Martini (pentru ca modelul Tequilla e un sit on top). De comercializat le comercializeaza altcineva: http://www.beachandpool.de/index.php?cat=c18_--Kajaks.html  (si aici exista pagina in engleza)

Modelul Martini Tandem se vinde cu parte de fata, de spate si parte intermediara, sau se pot cumpara ulterior module intermediare, fiecare reprezentand inca un loc in caiac (se vede in poza, daca vrei si ai piesele intermediare, poti aseza si 10 persoane in acelasi caiac, fiecare cu locul propriu)

Vali

Citat din: kmbh69 din Octombrie 03, 2011, 05:48:29 PM
... sau se pot cumpara ulterior module intermediare, fiecare reprezentand inca un loc in caiac (se vede in poza, daca vrei si ai piesele intermediare, poti aseza si 10 persoane in acelasi caiac, fiecare cu locul propriu)

Asta ar fi o treaba buna pentru Rowmania :D, se pot intrece si caiacistii in echipaj mare, nu numai canoistii la 10+1 :).

Ideea caiacului modulabil e buna, insa chestia care nu-mi place e materialul din care e facut, vesnica polietilena colorata, o ruda apropiata a butoiului de muraturi :). Mai era pe un site un caiac demontabil, care ocupa loc foarte putin la transport sau depozitare. Pana la urma, e ca la barci mari: orice avantaj aduce cu sine alte minim 2 dezavantaje :P, adica respectivul caiac demontabil era semnificativ mai greu, mai putin rigid, incarca mai putin, iar asamblarea - demontarea luau ceva timp...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

kmbh69

E adevarat cu dezavantajele enumerate. Totusi, mai are un mic avantaj, comparat cu alte caiace demontabile: daca il lovesti de pietre ascutite, nu se sparge ca si unul pliant, de panza.
Adica e mai potrivit pentru incepatori, pe cand cele de panza sunt pentru avansati (sau pentru utilizatorii mai atenti).

stavride

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Vali

Salut din nou Bogdan :). Am sa scriu pe scurt cate ceva despre caiacele rigide. Acum o luna la Rowmania am avut o discutie interesanta cu Iliuta, zis Surub, care inchiriaza caiace in Delta. Eu ii spuneam despre calitatile caiacelor compozite - din placaj cu epoxy sau sandwich din fibra cu poliester: greutate minima, rigiditate, performante maxime, totul raportat la un pret foarte bun. El mi-a spus in schimb ca prefera caiacele de polietilena (cu toate dezavantajele: greutate mare, performante mediocre, pret ridicat) dintr-un singur motiv: polietilena e foarte suferitoare la utilizarea intensiva in regim comercial, datorita flexibilitatii.

Nu odata Iliuta a avut clienti care au pus caiacele pe cate un pietroi si se dadeau in ele in balansoar :D, sau se dadeau cu ele "cu sania pe nisip", deseori peste pietre ascutite :). La o asa utilizare - frecare, trantire, incovoiere etc, am inteles si eu ca e nevoie de ceva cat mai potrivit, iar polietilena isi face treaba pe durata de viata a caiacului exploatat comercial. Eu oricum i-am sugerat sa le dea turbulentilor spre inchiriere caiace de tabla ;D.

Treaba asta cu caiacele de polietilena e foarte avantajoasa pentru producatori, fiindca nu include decat injectarea automata a plasticului, plus echiparea ulterioara cu capace, chingi, eventual carma etc. Nu presupune deci volumul de manopera cerut de un caiac compozit, asa ca profitabilitatea e maxima, si din cauza asta piata e inundata de caiace normale sau sit-on-top din polietilena.

Preferinta mea au fost dintotdeauna barcile compozite, fiindca sistemul sandwich confera proprietati mecanice optime la o greutate minima. In schimb, utilizatorul tipic este proprietar al caiacului, nu cel care inchiriaza, iar daca barcuta mai e si facuta in regie proprie, cheltuielile sunt foarte mici (asta o poate confirma si Adriana - shindo, care si-a facut caiac din fibra cu poliester, cu o cheltuiala incredibil de mica, si obtinand o greutate la jumatate fata de cel din polietilena). La fel, sotia mea si-a facut o canoe de 3 persoane, laminata in sandwich, obtinand o greutate de 14 kg :o.

Oricum, fiecare stie ce i se potriveste mai bine, iar caiacele din polietilena si-au demonstrat calitatile de-a lungul vremii, fiind preferate de utilizatorul mediu din cauza ca sunt cele mai la indemana. Pentru cei pretentiosi, caiacele compozite sunt o alegere mai buna, dar mai scumpa la achizitia la gata, in schimb ieftina la construirea in regie proprie.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

kmbh69

#5
@ Stavride:
Mulțumesc pentru informații ! E bine că există dealeri pentru modelul acesta şi în România, dar eu mă aflu momentan în Germania.

@ Vali:
Crezi că eu nu aş vrea să-mi construiesc unul în regie proprie, cum mi le descrii ? Necazul cel mare e că am foarte puţin timp liber, iar atunci, dacă vreau să mai ajung pe apă, trebuie să iau unul de-a gata, deci mă uit mai ales la preţ, să fie accesibil, pentru că am văzut tot felul de caiace performante aici, dar sar liniştit de 1500 euro, cam spre 3000 euro unul adevărat (de 2-3 locuri).
Abia aştept să treacă perioada de probă, că atunci poate că mă bag la vreun credit să-mi iau o jucărie mai bună.

Mihaif99

Citat din: Vali din Octombrie 04, 2011, 06:30:41 AM
..... sotia mea si-a facut o canoe de 3 persoane, laminata in sandwich, obtinand o greutate de 14 kg....

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ma roade invidia !
Asa canoe as vrea si eu.

stavride

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

bogdanbuciu

Citat din: Mihaif99 din Octombrie 05, 2011, 10:38:59 PM
Citat din: Vali din Octombrie 04, 2011, 06:30:41 AM
..... sotia mea si-a facut o canoe de 3 persoane, laminata in sandwich, obtinand o greutate de 14 kg....

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ma roade invidia !
Asa canoe as vrea si eu.

Asa Sotie as vrea si eu.(dar se pare ca sunt pe calea ce buna, se uita singura pe forum la doua constructii strip&glue)
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Vali

Salutare, urmeaza un topic despre respectiva canoe ;). E gata de ceva timp, insa acum e la stadiul de decorare, si stiti cum e cu femeile cand e vorba de machiaj, manichiura etc, mai ales cand se aplica la barci :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gadiel