Bun venit pe Forumul Cap Compas

Creat de Vali, Aprilie 16, 2011, 03:58:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

@ioon: bun venit pe capcompas.ro, si multumim pentru timpul pe care l-ati dedicat unei povestiri atat de cuprinzatoare si interesante. Ma bucur ca mai exista barcagii interesati de traditie si ecologie, si cred ca suntem multi care gandim astfel.

Cred ca actiunile dvs se potrivesc destul de bine inclusiv cu tematica asociatiei Raid Romania: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,20.0.html . Fara a va sugera vreun angajament, cred ca ar fi superb sa discutam odata pe malul lacului Golovita, la cuibarul de la Jurilovca, intre barcagiii pasionati de, citez, "cat mai multa normalitate simpla pe ape" :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ioon

Multumesc pentru mesajul de intampinare.
Simplu,  Ioon sau Andi, este suficient ca sa pot scrie si eu mai relaxat.
Am citit despre asociatia RR si mi-a placut mult .
Sper sa ma alataur voua la anul, desi undeva in aprilie -mai, am programata bucla de la Tulcea la Marea cea Mare si viceversa in 9 zile de liniste. Voi reveni cu mai multe detalii despre tura, la topicul propuneri de calatorie si oricine este binevenit sa ne insoteasca.
fa alfel decat altii

s/y Lindor

sanatate si bani la toata lumea,
imi cer scuze ca ma prezint asa tarziu, dar mi-a scapat topicul ;D
ma numesc Alexandru Tudor, 55 ani comandant de cursa lunga in prezent la comanda MV San Simeon /Kakinada India, am un Jeanneau Gin-fizz sloop CC de 37' cu baza la Mangalia,
cine doreste training cu vele la primavara /  vara poate sa vina pe Lindor apropo e gratis ;)
pentu prieteni se gaseste oricand un gin-fizz
sa ne vedem cu bine la primavara :)

telefon satelit

 Salutare,
Sa ma prezint si eu:  Adrian, 40 de ani, bucurestean, pe punctul de a face prostia de a inmatricula un velier in Romania.

Nickname-ul l-am pastrat mai mult pentru a taxa prostia in stare agravanta de care au dat dovada niste cetateni mai mult sau mai putin turmentati (pe un alt forum)

Florio

Bine ai venit !
Inmatricularea unui velier in Romania e o pacoste, dar probabil nu e cea mai mare :) . Cunosc persoane care o fac pentru a evita ulterior posibile probleme mai mari .
Iar despre cetatenii forumisti, nu e cazul sa pui la suflet. Si caracterele cele mai slabe devin lei la adapostul anonimatului.
Discutam ce avem de discutat doar cu oameni cu care ne face placere.  :)

lipan

Citat din: Codrut din Octombrie 11, 2012, 12:54:32 AM
Salutare tuturor !

Salutare!
Nu mă omor după bărci cu motor, dar a ta îmi place tare mult.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

telefon satelit

Citat din: Florio din Noiembrie 07, 2012, 06:25:40 PM
Iar despre cetatenii forumisti, nu e cazul sa pui la suflet. Si caracterele cele mai slabe devin lei la adapostul anonimatului. Discutam ce avem de discutat doar cu oameni cu care ne face placere.  :)

Mare adevar ai zis aici  :)

kistler

Buna seara!
Ma numesc Gabi Peterca si sunt din Iasi. Pasiunea pentru pescuit m-a determinat sa-mi  iau o barca pneumatica de 3,2m si un motor de 8cp in 2t. Nu am mari cunostinte in domeniu nautic, asa ca sper sa invat cat mai multe de la voi.

felicimond

#203
Bun gasit tuturor!

Ma numesc Dragos Budei, sunt din Bucuresti, dar mutat undeva, in afara orasului. Sunt de profesie medic insa intreprinzator ca ocupatie.  Am 44 de ani si de la cativa anisori am descoperit baltile scrutand de pe ranita bunicului care ma ducea in carca la pescuit. Bunicul a plecat acum vreo 30 de ani, dar m-a lasat cu dragostea de pescuit si de ape. Si cum te poti bucura mai frumos de ape, altfel decat plutind? Asa ca iata-ma batand la usa forumului. Am mai dat tarcoale subiectului vreo 2-3 ani, dar lipsa timpului m-a adus foarte rar in zona.
Habar nu am ce s-a intamplat pe barcaholic dar am inteles ca s-a produs o ruptura. Judecand dupa decenta cu care scrie Vali, s-ar putea sa fi fost indreptatita. Asa ca iata inca un motiv de a fi aici. Si mai am un motiv, poate ciudat: in tot ceea ce am citit scris de Vali, nu am gasit nicio singura greseala de-a limbii romane, ceea ce e foarte rar azi. Toata stima pentru asta. Nivelul scazand al educatiei din Romania, face ca limba noastra sa fie sodomizata in fiecare pagina de net ca si oriunde.
Revenind la barci, visul meu este sa fac un homeboat pe care sa imi traiesc pensia cat mai curand si pe care sa pot citi toate cartile pe care nu le-am citit, sa-mi scriu toate gandurile, sa invat sa cant la un instrument si sa pescuiesc in tot restul timpului.
Dar pana atunci, am devenit de cateva zile proprietarul nepriceput al velierului din imagini, un Valk de vreo 7m, fabricat in 1960. Cred ca valoarea de colectie e mai mare decat performantele, dar si performantele sunt suficiente pentru mine care am cunostinte zero in acest moment. Am atat de multe intrebari incat pe moment nu am sa pun decat una. Mi-e clar ca trebuie sa incep cu un dictionar, pentru ca vorbiti o limba straina mie. De unde procur acest dictionar?
In alta ordine de idei, poate ar fi util ca in prezentarea fiecaruia sa apara si ocupatia curenta. Nu se stie cand si cine are nevoie de cine. Eu am o editura si tipografie, dar mai sunt pasionat si de energia verde. Stiu ca se pregateste o carte ce va trebui tiparita candva. Ma ofer sa contribui si eu la nasterea ei, contributia va fi in limita posibilitatilor momentului, dar va fi gratuita pentru ca visele frumoase merita o sansa.

Va doresc tuturor ceea ce imi doresc si mie!

pelicanul

Foarte misto barca, felicitari si bun venit pe forum.
Valk este o clasa nationala de concurs in Olanda, este o barca foarte serioasa. Ai fost in Olanda dupa ea? Unde o tii? Unde vrei sa te dai cu ea? Unde o putem vedea si noi? Cred ca mai ai multe de povestit.  ;)

felicimond

Multumesc pentru urari.
Ma bucur sa aflu noutati despre barca mea, pentru ca asa cum spuneam nu stiu mai nimic despre barci. Intrarea in posesia ei e o poveste interesanta: am primit intr-o zi telefon de la nasul meu (mai necunoascator decat mine in ale barcilor) si mi-a spus ca e o barca pe un site de licitatii din Olanda, ca mai sunt 7 minute pana la inchidere, ca n-a licitat nimeni pentru ea, si ca e cadou din partea lui. Am licitat, am adus-o din Olanda si acum o am in curte, acoperita cu prelata de iernat. Oricine are drum si placere sa o vada, este invitatul meu.
Mi-ar placea sa pot merge pe Dunare si in Delta cu ea (dar pentru Delta ma gandesc ca pe canale e cam dificil si in plus nici nu am vazut vreodata veliere in Delta). Mai e si intrebarea daca va putea urca impotriva curentului pe Dunare. De aceea ma gandesc ca nu i-ar strica un motoras pentru situatii in care nu poate fi purtata de vant.
Cred ca va fi dificil cu darea la apa din cauza derivorului fix. In Olanda le pun primavara si le scot toamna, iar pe toate apele sunt marine cu macarale rulante. Aici nu stiu o astfel de dotare, iar cel mai apropiat loc de Bucuresti pentru Dunare e Oltenita unde stiu o rampa betonata. Ma gandesc sa modific peridocul si sa incerc sa o dau la apa ca pe barcile fara derivor, fara sa neglijez adancimea de vreo 1,5 m necesara plutirii (va face necesara desprinderea peridocului de masina daca nu e amfibie).

Numai bine!

lipan

#206
Super mișto barca. Să o stăpânești sănătos!
Cadou, cadou dar nu ne spui și nou cât s-a dat pe e?
Cum facem dacă vrem să o vedem?
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

felicimond

#207
Multumesc de urari!
Pretul ei in Olanda a fost de 1740 euro (1500+taxa de licitatie). La asta s-a mai adaugat excursia pana acolo. Acum e parcata la mine in curte, in judetul Ilfov, foarte aproape de Bucuresti. Cine vrea sa o vada, e bine-venit. Telefonul meu e disponibil pe pm.

Numai bine!

pelicanul

Judecind dupa ce se vede in poze, barca este in stare buna, pare foarte bine intretinuta. Fiind din lemn si placaj va trebui sa -i faci o husa serioasa, daca nu are deja, sau, si mai bine, sa o tii intr -un garaj sau hala pe timpul iernii.
La vara trebuie sa o aduci neaparat la Constanta, cel putin pe lacul Siutghiol, daca nu chiar pe mare, e pacat se te dai numai pe cine stie ce lacuri mici cu asemenea barca.
Derivorul fix ar putea fi o problema intr-adevar, la noi nu gasesti nicaieri nici macar dotarile din cea mai proasta marina olandeza. Din fericire la barcile astea pina in  1,5 - 2 tone este foarte buna si o macara normala. La fel, in ceea ce priveste Delta derivorul te cam incurca.
Din cite stiu derivorul ala e din ceva tabla groasa de fier, are vreo 180 de kg, raportat la vreo 500 kg greutatea totala a barcii, deci are si rol de lest, foarte important pentru navigarea cu vele.
Oricum, pina la vara poate ajung o data prin Bucuresti sa vad si eu "minunea".

ss

Citat din: felicimond din Noiembrie 21, 2012, 06:43:30 PM
Multumesc de urari!
Pretul ei in Olanda a fost de 1740 euro (1500+taxa de licitatie). La asta s-a mai adaugat excursia pana acolo. Acum e parcata la mine in curte in Dragomiresti Vale, judetul Ilfov, foarte aproape de Bucuresti. Cine vrea sa o vada, e bine-venit. telefonul meu e 0722.681.866.

Numai bine!

Bine-ai venit! Suntem aproape vecini, eu stau peste Centura, spre Bucuresti. Nu prea ma pricep la veliere, mai degraba la motorizate si la pescuit, dar te asigur ca frumusetea ta de barcuta nu calca mai mult de 0,85 m si poti sa umbli cu vele pe Dunare si pe bratele ei.