Caricaturi tematice

Creat de kmbh69, Octombrie 16, 2011, 10:50:09 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

kmbh69

Incep un nou topic in care voi pune caricaturi traduse din cele pe care  le-am gasit la barcagii din Germania.

kmbh69


kmbh69


kmbh69


ghrt

Foarte bună ideea!!! Mai bagă!

gvincentiu

Bravo, man ! Am ras de nu am mai putut ....
Ganduri bune !

Laurentiu N.

#6
 Efectul razelor Cernobilului,asupra "anemonelor"!

stavride

#7
sau... Efectul razelor de luna asupra sosonilor de guma. :)
Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Laurentiu N.

#8
Stavride
Inteleg din postarea ta ,ca nu ai prins"  mesajul pe care am vrut sa-l transmit prin imaginea anterioara,ori din vina mea ,e prea incifrat".
Il voi explica :
Filmul la care face titlul referire este "Efectul razelor gamma asupra anemonelor " O fata, supune florile mentionate la o iradiere cu r. gamma si obtine o crestere accentuata a plantelor.
In barca de mai sus trebuia sa se afle un om.
Magarul [epitet defaimator pentru om ] e mult mai mare [crestere accentuata],copitat ,cu urechi mai lungi si un egou"supradimensionat  ce isi tradeaza prezenta prin incapatanarea proverbiala.Plus ca mai are si o voce" f. puternica,pe care o foloseste la volum maxim,ca si unii barcagii pe balta.
Diferentele de marime ,sugerez ca ar putea fi efectul radiatiilor Cernobalului,iar barca neguvernata  e semn al dezinteresului si lipsei de scrupule ce afecteaza si pe unii dintre noi.
Contrastele de culoare , intensitate si raportul dintre suprafete dau si frumusete imaginii prelute de pe "net.
In speranta ca postarea mea nu va deranja pe nimeni-Toate cele bune si :
La multi ani !
.
PS=Daca intr-o postare anterioara,alaturi de Florio [ex. de membru al forumului ce nu are nevoie de traducere a termenilor ],trebuia sa mai trec si alte nume ce au depasit de mult stadiul meu,  de newbie" si nefacand-o am deranjat -imi cer scuze ,spasit ,acum. :'(

Vali

Stai linistit Laurentiu ca nu e cazul sa ne cerem atatea scuze :D, ca doar suntem in "familie" aici ;). Stavridu' e un mucalit notoriu, si de fapt a vrut sa completeze armonios ce ai scris tu mai sus ;D.

Ca un plagiat dupa o veselie dintr-o revista "Siderurgistul" de acum vreo 10 ani, imi expun si eu optimismul mai jos:
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Laurentiu N.

#10
Valy, si Boc a vrut sa scoata tara din criza si .......... :-\
Oricum sa stii ca  i-mi cer cu adevarat, scuze ,sau vorbesc serios ,doar in treburile importante ,ori cand ii cer nevesti-mii de mancare.De-asta nici nu m-ar fi crezut enduristii din 19' ca trebuie sa -si aleaga alta ruta pentru zbor" :) :D ;D :.

Laurentiu N.

#11
 Cocostarc intr-un ghionder ! [sau - 'cand pleca barca de sub tine' ]

[caz real ]
Se pare ca la eveniment' a fost martor ,bunicul pestisorului de aur al lui Thor !!!

Laurentiu N.

Desenul precedent are la baza o intamplare reala.Tatal meu a plecat la pescuit ,cu barca, insotit de un amic ,incepator,ce a tinut mortis sa traga' la ghionder-  "ca a mai tras". S-a proptit cat a putut de tare in ghionder,iar la scos nu stia ca trebuie putin rasucit.Rezultatul se vade in desen.
.
Continui seria caricaturilor marca LCN.[toate drepturile rezervate,..bineinteles !]
"Doi capitani si o barca "

Laurentiu N.

#13
Deplasament.

Laurentiu N.

 Propulsie cu 'energii alternative'.