O poza -cu caiac- in finala foto National Geographic Romania :)

Creat de hoinar, Noiembrie 02, 2011, 10:13:42 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

hoinar

Pretuieste si accepta fiecare clipa ca si cum ar fi un cadou primit de la Dumnezeu

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

L-am like-uit nu pentru ca e baiat fain, nici pentru ca e prietenul nostru, ci pentru ca atunci cand apasa pe butonul ala, face FOTOGRAFII  :) .
Mie imi ies doar cadre  ;) .

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Vali

Si rezultatele finale :): http://www.natgeo.ro/concurs-7-miliarde/castigatorii-concursului-ng-7-miliarde . Felicitari Radu hoinaru', ca frumos trebuie sa mai fie intr- zi de iunie, "pedaland" intr-un caiac galben :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Thor

 "Thor
Newbie
Mesaje postate: 28
Karma: +1/-0
Re: Ajutati un blogger :)
« Răspuns #2 : Septembrie 12, 2011, 19:10:14 pm »CitatModificăEliminăCitat din: hoinar din Septembrie 12, 2011, 13:52:11 pm
https://picasaweb.google.com/102611596143329936491
Sunt si cateva ture pe Dunare si pozele de la TID-ul de anul asta ....

<<poze>> facem toti. Tu faci FOTOGRAFII."



Am avut dreptate pe 12 septembrie 2011. Felicitari Hoinarule pentru FOTOGRAFIE.

stavride

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

Mihaif99

Felicitari. Daca as fi votat, as fi votat insa nr 11 care imi place MULT !

Sper ca sinceritatea nu e sanctionata.

hoinar

Va multam din suflet tuturor :)
De abia astept sa ne vedem ...pe apa sau pe uscat :)

O seara blanda si senina
Radu
Pretuieste si accepta fiecare clipa ca si cum ar fi un cadou primit de la Dumnezeu

Vali

Salut Radu, noi iti multumim pentru ca ne onorezi cu prezenta :). Iar pana vine iar caldura, sa nu uitam ca avem biciclete, care-s bune si in sezonul rece :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Laurentiu N.

#10
Raspunsul meu este tardiv,dar acum am vazut postul'. Probabil concursul s-a terminat iar rezultatul nu prea ma intereseaza. Important e ca cineva de aici de pe forum are o imagine ce a fost apreciata,pe buna dreptate.
Spun pe buna dreptate ,pentru ca : fotografia e structurata tinand cont de "media de aur"iar asta genereaza echilibru [placere privitorului] ca si linii in cadru + centru de interes
-Suprafetele tonale au o buna distributie,si intensitate si saturatie a culorii,cu exceptia apei.
-Nu exista zone murdare'cu exceptia apei limpezi de langa caiac. Era bine daca sotia ta producea unduiri apei, prin lovire cu padela,ori aruncai o piatra in mijlocul zonei gri [prin aparat o poti vedea cu putina experienta] si apoi sa-si reia pozitia de defilare calma prin inima naturii. Foarte putine imagini neinfluentate de om sant perfecte.
-Culoarea si contrastul de culoare maxim ,se afla unde trebuie.Pacat ca griul apei din prim plan rastoarna perspectiva iar galbenul aprins al caiacului e prea mic pentru a crea echilibru. Ideal ar fi fost :caiacul mai aproape de fotograf,deci mai mare in cadru [nu cu mult],ori mai multe [3-5]caiace de culori diferite formand un grup cu aceiasi locatie.
-Imaginea are ritm !
-In fiecare suprafata se intampla ceva si nu sant monotone.Cu ,iaras, exceptia apei limpezi.
-Impactul vizual nu exista !!! Pentru ca o imagine sa transmita privitorului ceva,trebuie ca mai intai sa-l atraga,sa-l oblige" sa o priveasca,iar asta e specificul si deci ceea ce cauta N.Geogr.. La o imagine de razboi,sau oricum dinamica,lucrurile astea merg mana in mana. Atunci cand vrei sa redai virginitate ,liniste,armonie,astea se bat cap in cap cu atractia vizuala.Asa ca vorbim de un compromis,care din caracteristici va prima, e o alegere personala,iar filozofia acestui tip de imagine trebuie sa o intelegi si sa o pregatesi de acasa. Pentru a fi mai usor de inteles ce zic ,cauta fotografia "Sevilla" a lui H.C.Breson,copiaza pe hartie de calc,separat liniile din cadru,apoi suprafetele si vei intelege modul in care se influenteaza.Apoi intreaba-te ce cauta copilul acela acolo ,la un fotograf ce exceleaza in surprinderea pe viu.
-Apoi imaginea cu nashii mei de botez ,ce nu mai sant,pe mine ma emotioneaza.Daca altcineva se uita la imagine va vedea doi tineri casatoriti fotografiati in studio.Adica banal ! Daca tu simti linistea si grandoarea naturii,trebuie sa-l faci si pe privitor sa o simta,chiar daca pentru asta e nevoie sa fotografiezi ziarul de dimineata ,sau orice altceva.
-Una peste alta -imaginea e buna si a ajus pe merit ,nu din intamplare pe masa juriului.
Felicitari Radu !

daca postarea mea te supara,te rog sa ma ierti .

Mihaif99


Laurentiu N.

#12
Multumsc Mihai.

-Imaginea postata de tine e foarte buna ca desen si cadrare,dar focalizarea si alegerea zonei de interes lasa de dorit. Nu ma refer la neclarul barcilor care e la locul lui.Probabil idea a fost de genul=drum printre ape sau omul ca element" ce domina apa,prin prelungirea uscatului [pasarela] si barcile reduse" prin neclar ,la stadiul de simbol.Peste tot ce conteaza in imagine troneaza omul [prin altitudine] si el redus la stadiul de simbol. Ei si aici e problema ! pentru a obtine ce vrea,fotograful,constrans de limitarile tehnice, a fost obligat sa aleaga ca si zona de clar maxim [fara de care ochiul se reseteaza"pana oboseste],o parte din pasarela ce nu are nimic de spus si nu-si aduce aportul in nici un fel la economia imaginii.Se putea usor  asezand 2 vasle neparalele in zona de clar,sau ridicand omul in picioare+o diafragma putin mai mica la un film" mai sensibil,400 asa,ori mai mult + un cadru mai lung. Ar fi obtinut o zona f scutra de clar al carui plan era pe om si pupa barcilor ce cu ajutorul elementelor din cadru ar fi sugerat mai bine dominatia omului.Lipsa coloritului viu nu ar fi permis deturnaturarea starii transmisa de imagine.

Mihaif99

#13
Am o parere diferita:
Culorile... balansul tonal, este extrem de elaborat, echilibrul imaginii e aproape perfect, iar impactul vizual e fantastic, adica fotografia transmite o stare de melancolie, parca simti mirosul baltii intr-o dimineata racoroasa.

De realizarea tehnica si focalizare si lentila putin imi pasa. Compozitia e fenomenala! E ca o pictura, si cu riscul sa ma repet transmite un semtiment, prinde starea sufleteasca si perceptia senzoriala a momentului ca si cum ai fi fost acolo. este departe de a fi plictisitoare, indeamna la visare, si ma pot pierde in contemplarea ei, la fel cum ascult o piesa de muzica buna.
Genadeste-te ca ai fi vazut scena cu ochii tai si ti-o reamintesti. Creierul nu retine decat ceea ce este esential. Detaliile nerelevante sunt nesemnificative.  Cat despre focalizarea pe mijlocul puntii departe de a fi neinteresanta. Puntea e un element extrem de puternic care face trecerea intre lumea uscatului, si lumea mereu schimbatoare a apelor Silueta e asa cum trebuie sa fie, ceva pe care nu te poti focaliza, cineva care a trecut dincolo, ca o fantoma de pe alta lume.

E singura imagine din intraga serie pe care o vad intr-o galerie.

Laurentiu N.

#14
@ Mihai ma bucur sincer pentru tine ca simti asa la vederea unei imagini foto.   -Eu dupa 30 de ani de fotografie,organizarea mai multor expozitii si examinarea catorva mii de imagini in cadrul scolii de arte Galati, am pierdut mult din feeling'. In schimb cred ca inteleg limbajul fotografic si stiu ce calitati trebuie sa aiba o imagine de expozitie. Asta nu inseamna ca tu nu ai dreptate. Ci din contra. Asta face imaginea pentru tine !
In schimb in cadrul unui concurs,jurizarea tine strict de cunoasterea si aplicarea limbajului fotografic,pentru ca mesajul sau sa fie receptat de majoritate lafel.
Oricum, ca in tot ce e uman exista si o marja de subiectivism,ce uneori poate conta la cantar. :)

PS-o calitate obligatorie a oricarei opere de arta ,la orice nivel,e originalitatea. Imaginea asta nu exceleaza la acest capitol.