ABC- ul navigatiei cu panze.

Creat de gadiel, Noiembrie 22, 2011, 09:44:05 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

gadiel


gadiel

Proba facuta , Vlad a fost in Delta , din povestea lui atelajul merge foarte bine.

Alex1958

Foarte tare!
Frumosi bibani! Da' parca ardelenii nu prea mancau peste!
Felicitari de barca si de aventura!


gadiel


MBG

Citat din: gadiel din Octombrie 28, 2016, 01:33:36 PM
http://yachtfocus.co.uk/used-boat/van-kessel-yachting-vof/95897/wing-720/

Arata frumos insa nu cred ca poate tine marea decat costier si nu pe mare montata
Pentru Dunare are pescajul un pic cam mare
LIfe is to short to stay on the dock!

gadiel

pretul mi se pare ok si e si negociabil.

acig

Problema este ce iti doresti de la o barca; Cu pescajula asta ,delta este partial accesibila si numai pe canalele mari navigabile;
La mare ? Da cu adevararat, mai costier;coasta noastra este anosta,joasa si fara nimic fascinant; Dupa un timp cand inveti sa o simti si sa o stapanesti, vei cauta spre alte orizonturi;Bulgaria,Turcia si Grecia!Alte cheltuieli,alt timp alocat;
Barca are niste ani, asa ca ar trebui sa vezi in primul rand : starea velelelor;motorul  din 1978 (si nu este nemuritor);starea ansamblului -line axiala-bucse etambou-elice; starea corpului-osmoza:prezenta ei,sau cu tratament bine sau amatoriceste facut; infiltrati de apa sub punte in zonele de locuit pe la ,,chedere";Din ce se vede este reconditionata in vederea vanzarii. Asa ca fara expertiza unui cunascator nu o recomand.
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

ghrt

Găseşti multe bărci foarte ok la aceşti bani, categorie B, nu ai de ce să sari pe asta.
Din ce văd înălţimea în salon este mică, ai grijă să verifici acest aspect deoarece, dacă nu poţi sta în picioare în faţa aragazului, vei folosi barca numai pentru o zi sau în weekend. Poate acum pare altfel dar s-au fript mulţi.

Barcă a fost fabricată în puţine exemplare. Asta în sine nu spune nimic dar înainte de a o cumpăra ieşi şi navighează cu ea, să vezi cum se mişcă. Dacă nu ai experienţă, ia cu tine pe cineva cu experienţă, sau reorientează-te către o barcă mai cunoscută şi apreciată ca fiind ok pe mare.

La fel, atenţie cu motorul. Este foarte vechi, 38  de ani, cât o fi el de diesel. Caută tipul motorului pe net, să vezi dacă mai poate fi reparat şi ce se spune despre el. Dacă trebuie să înlocuieşti motorul te costă mai mult decât barca.

Cu privire la Deltă: indiferent de pescaj, un velier cu catarg de 10 metri nu prea are ce căuta pe canale, din cauza catargului. Este prea greu de dat jos, apoi de stat cu el la orizontală etc. Pentru Deltă o cabinată este mai mult decât suficientă, sau eventual (la alţi bani) McGregor sau similar.

gadiel

Multumesc pt sfaturi .Nu e graba mare dar imi doresc o o barca pe primavara de fapt Vali lucreaza deja la o barca care imi place foarte mult . Barca lui Vali e prima optiune .

gadiel


gadiel


gadiel

Azi am mers la cursuri pentru permis si am niste nelamuriri , este neaparat nevoie sa fac cursul de radio daca vreau sa conduc o barca cu vele pe litoralul romanesc? 

ghrt

Da, dacă nu ai pe altcineva la bord cu permisul GMDSS-LRC.
Ca să mergi la vele nu, dar ca să ieşi din port şi să navighezi pe mare da.

Thor

  @ ghrt: ,,Da, dacă nu ai pe altcineva la bord cu permisul GMDSS-LRC." Chiar? Habar nu am avut. Tocmai imi expiră și mă gândeam să nu-l reînoiesc. Niște bani...