Cristel - Black Sea 510

Creat de Cristel, Iunie 22, 2020, 01:57:05 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Cristel

Va salut , onorat  sa fac parte din comunitatea " capcompas " !

Numele meu este Alexandru Jeder  ( Cristel - nickname gasit disponibil ) , varsta incepe cu 5 , sunt din Bucuresti si cu sotia formam un cuplu  dornic de explorare a deltei . Nu suntem pescari , dar ne mai incercam abilitatea la un biban .
De curand am devenit posesorii unei barci Black Sea 510 Fishing echipata cu un motor Suzuki 30cp ATHL si urmeaza prima lansare la apa vineri 26 iunie la Nufaru ,  in parcarea Asociatiei .  Posed permis cat.D de 12 ani . Daca pot ajuta cu ceva o fac cu drag . De profesie economist  , in timpul liber pasionat scufundator si pastoresc Asociatia Jeep Club Romania .
Pot fi contactat la :  alexandru.jeder@gmail.com


kama3

Fir intins, distractie placuta si sa-ti aduca multe bucurii nautice!
Si grija la bombardieri  ;D

Cristel

Multumesc frumos si sa auzim musai de bine !

Cat priveste " bombardierii "  - incercam sa ne strecuram sa nu-i deranjam  ;D  . Este intr-adevar o " specie "  care se cam inmulteste necontrolat . Speram si noi ca si multi din aceasta comunitate sa se nasca acel guvernator al deltei care sa gestioneze asa cum ar trebui aceasta minunata parte a tarii .
Daca pana acum apeland la serviciile de inchiriere ambarcatiuni nu prea am avut grija furtului , acum ma incearca un sentiment ciudat  ::) :-[  . Deocamdata am apelat la gazde care asigura paza la ponton .
Apropos : exista posibilitatea sa las barca in siguranta in Tulcea cateva ore ( in plina zi ) , pentru a servi un pranz , a bea o cafea , sau pur si simplu o plimbare pe faleza  ?  Ma refer la servicii  legale de acostare contra cost 

dany

Bine ai venit printre noi!
In poza 2 se vede barca stand pe peridoc....Nu prea mi se pare in regula !Pune ceva poze  ''sa ne dam cu parerea"!E pacat sa strici bunatate de barca!

Cristel

#4
Multumesc pentru urare . Daca te referi la asezarea barcii pe peridoc din punct de vedere tehnic , nu prea am poze acum la indemana . Am atasat cateva , dar acolo se dorea scoaterea in evidenta a parcarii  ::)  In fine , ideea este ca peridocul a fost modificat special pentru barca . Adica a fost prelungit in spate cu o parte rigida pe care s-a asezat o rola suplimentara . Deasemenea puntea a fost data in spate cu 80 cm ,  troliu dus in fata maxim posibil . Acum ansamblul este echilibrat , poate fi manipulat de un copil . Sunt deschis la orice sfat si orice parere constructiva este binevenita . Cum spuneam mai sus , prima lansare la apa va fi vineri 26.06 la Nufaru din parcarea asociatiei  . Voi reveni si cu poze dar mai ales cu un feedback . 

dany

In poze nu se vede...Eu sunt de parere ca este f. util ca oglinda sa stea asezata pe ultima rola a peridocului ca sa preia greutatea motorului.La tine se pare ca ajuta f. mult si asezarea riglelor de lemn ce sprijina barca din laterale.Lansare cu succes si sa-ti aduca bucurii!

crysty

@Cristel
Cele 2 sanii de lemn imbracate in material txtil sintetic trebuie sa serveasca la urcarea barcii pe ele si nu asa cum sunt in pozele prezentate de tine. In poze, toata greutatea barcii se descarca pe rolele centrale ale peridocului ceea ce poate conduce la spargerea barcii in timpul transportului la o oarece groapa luata fie din neatentie fie ca s-a ales cea mai mica groapa din multitudinea de gropi prezente in carosabil. Iti recomand sa ridici barca si sa reglezi cele 2 sanii din lemn in asa fel ncat sa preia ele greutatea barcii. In acest fel lansarea si recuperarea barcii se face mai usor. Odata reglate cele 2 sanii, poti regla si rolele dar numai dupa prima lansare/recuperare din apa deoarece rola din spate s-ar putea sa deranjeze la lansare/recuperare fiind mai sus (datorita fundului plat al barcii la partea din spate). Altfel, sa te bucuri de noua achizitie si sa te pluteasca oriunde doresti.

Cristel

#7
Multumesc foarte mult pentru precizari . Intre timp am tot studiat fenomenul si musai trebuie sa fac asa cum ai descris . Vineri dimineata ajung la Pronautica si ii voi ruga pe cei de acolo sa imi dea o mana de ajutor .