CARTE

Creat de Thor, Decembrie 16, 2011, 06:56:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Thor

Vali,
Daca am nimerit lipirea poate o muti tu unde crezi mai nimerit. Din partea mea poate sa ramana si aici.
Croaziera cu Vele - Radu Theodoru si Teodor Asimit
http://wtrns.fr/OGa1pi441h8iF74

Thor

Multumesc Vali, cred ca am invatat.

Poate foloseste cuiva: Ambarcatiuni pentru agrement - Zelea Crantea.

http://wtrns.fr/V4LcHBMaYWTe-B

gvincentiu

Mare om, esti ! Croaziera cu vele  - am gasit cartea prin cele duse la țară. E din '80 și ceva !
Ganduri bune !

Mihaif99

Mersi de carte Thor.

Sper ca ai luat remarca aia drept gluma, muream de ras cand am adunat procentele.
A fost bestial raspunsul tau  ;D

Thor

Mihaif99,
A fost o eroare. Asa cum spune si autorul, 18 sau, hai, 25 de persoane din saptesute si ceva nu au nici o relevanta. Mai ales daca au dat si mai multe raspunsuri (oare?). Dar daca vrem sa ne auda toti cred ca ar fi corect sa discutam in camera cealalta, nu in cuibarul Braconierului...

Vezi ca am pus doua carti: una de referinta - Croaziera cu vele - si alta mai putin remarcata in micuta literatura romaneasca din domeniu - Ambarcatiuni pentru agrement. Ambele din secolul trecut.

P.S. Dar chiar, ce s-ar intampla daca mutam discutiile dintr-un forum in altul. Ca bag de seama ca cei de aici sunt si cei de dincolo. Ne suspenda?
Vali? Iulian?



Florio

Citat din: Thor din Decembrie 16, 2011, 11:46:02 PM
Mihaif99,
A fost o eroare. Asa cum spune si autorul, 18 sau, hai, 25 de persoane din saptesute si ceva nu au nici o relevanta. Mai ales daca au dat si mai multe raspunsuri (oare?). Dar daca vrem sa ne auda toti cred ca ar fi corect sa discutam in camera cealalta, nu in cuibarul Braconierului...

Vezi ca am pus doua carti: una de referinta - Croaziera cu vele - si alta mai putin remarcata in micuta literatura romaneasca din domeniu - Ambarcatiuni pentru agrement. Ambele din secolul trecut.

P.S. Dar chiar, ce s-ar intampla daca mutam discutiile dintr-un forum in altul. Ca bag de seama ca cei de aici sunt si cei de dincolo. Ne suspenda?
Vali? Iulian?

Multumesc pentru carte ! :) Desi am ocupat jumatate de biblioteca numai cu carti despre navigatie si ambarcatiuni , cartea lui  Zelea Crantea nu o aveam .

P.S.'
Nu va suspenda nimeni de nicaieri. In tara asta sunt doar cat de o mana de oameni pasionati . Ei se afla si aici si acolo, dupa cum a tunat si ne-a adunat :) . Postam si aici si dincolo dupa cum ne vine si cui ne adresam. Important e ca ne gasim si ne regasim unii pe altii.

Vali

Salut baieti, si in primul rand multumesc din nou lui Thor pentru scanarea celor 2 carti, care carti ne dau o idee despre nivelul tehnicii barcilor in Romania anilor '80. "Croaziera cu vele", desi oarecum sumara in unele aspecte, ramane o carte de referinta pentru velistul amator, unde gasim destule explicatii tehnice de negasit in alta parte, de exemplu calculul greementului sau relatiile dintre centrul velic si centrul de rezistenta laterala.

N-am gasit pana acum vreo carte de "pe filiera vest" unde sa se gaseasca asa ceva, din cauza ca lucrurile astea sunt "secretele bucatariei" constructorilor profesionisti. In Romania anilor '80 entuziasmul era mare, posibilitatile limitate (nici azi nu suntem prea departe ;D) asa ca solutia a fost publicarea unei carti cat se poate de practice pentru amatorul de vele, in spiritul DIY al vremii.

Imi aduc aminte ca aveam 13 ani cand am descoperit cartea la biblioteca. Era pe vremea cand orice carte tehnica imi cadea in mana, de la modelism la electronica, o luam la "puricat" si o transpuneam in practica. Totusi, despre "Croaziera cu vele" mi-am dat seama destul de repede ca era prea mult pentru cat "duceam" eu la momentul respectiv :P.

Ce e frumos la cartea asta este ca amorseaza entuziasmul, aratand ca nu e nicidecum imposibil sa ai propriul velier si sa-ti traiesti pasiunea. Imi amintesc cat de mult mi-a placut expresia lui Radu Theodoru - iahtingul e profesiunea noastra de vacanta :).

Azi e mult mai usor sa faci asta: se gaseste orice (de la materiale, documentatie, schimb de idei online si pana la barci la gata), nu sunt interdictiile de atunci, insa cred ca si oamenii si-au mai pierdut din entuziasmul de atunci. Dovada sunt atatea barci in care multi pasionati si-au ingropat timpul si banii, si care stau abandonate sau sunt scoase la vanzare.

Pana la urma depinde de om: cine-i motivat cu adevarat, nu se teme de piedici si-si urmeaza chemarea.

Citat din: Thor din Decembrie 16, 2011, 11:46:02 PM
P.S. Dar chiar, ce s-ar intampla daca mutam discutiile dintr-un forum in altul. Ca bag de seama ca cei de aici sunt si cei de dincolo. Ne suspenda?
Vali? Iulian?

Nu stiu despre ce e vorba, dar nu uitati ca pe capcompas.ro e democratia la maxim :P, asa ca nu va fi vreodata cazul de vreo suspendare etc etc. Nu uitati ca forumul asta s-a nascut intr-o vreme cand dincolo era "macel" :D, si chiar si asa, nu vad vreun motiv sa punem vreo piedica circulatiei libere a ideilor pe un forum sau pe celalalt. Daca intre Iulian si mine sunt poate diferente de abordare a comunicarii, asta nu e decat spre castigul barcagiilor, care au mai multe optiuni. Visul meu a fost si este sa ne completam armonios, si din cauza asta pe capcompas.ro cel putin eu voi discuta in detaliu, exclusiv despre pasiunea noastra - barcile si navigatia :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

#7
Unde mai pui ca l-am cunoscut pe Teodor Asimit  :). Nu ca lector din pacate ... El mai apare si in Croaziera contra cronometru, a lui Radu Theodoru
Ganduri bune !

Thor

Mi-a fost ceruta scanarea de la "Ambarcatiuni pentru agrement - Zelea Crantea" pe care am pus-o aici in 2011. Nu stiu de ce eu nu o mai gasesc (am schimbat de doua ori calculatorul de atunci).
Cineva care a copiat-o atunci, poate sa o puna pe Forum ca sa nu trebuiasca sa o mai scanez o data?
Multumesc

Thor

Chiar nimeni nu are scanarea - Ambarcatiuni pentru agrement, Zelea Crantea - pe care am pus-o pe Forum in 2011?
Nu am cartea in Bucuresti ca sa o pot scana din nou.