Salut

Creat de alex03, Septembrie 06, 2020, 01:31:17 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

alex03

Salut! Sunt Alex si am o problemă - îmi plac barcile! Cred ca am nimerit bine aici si va mulțumesc pentru accept.
Nu am inca o bărcuță. Sunt la muncă pe una ceva mai mare si visez la micul meu velier.
Vad ca visatul este permis si chiar incurajat aici deci  inca un motiv sa cred ca am nimerit bine.
Fiind o comunitate măricică îmi incerc norocul in a afla soarta a două nave de care sunt oarecum legat.
1 Prima se numește (sau se numea) Dunavăț 1. A fost șalupa făbricii de conserve din pește din Sulina. A fost vândută cand s-a terminat cu fabrica si nu a rămas in Sulina. As fi curios pe unde a ajuns si in ce stare mai e.
2 A doua se numește Talianul. A fost nava Piscicolei din Sulina. Ducea si aducea mahunele de la mare de la taliene. Dupa ce a ieșit din serviciu a stat un timp pe mal dupa care cineva a transformat-o in velier. A fost prin Portul Tomis, pe Brațul Sfântul Gheorghe (pe unde sunt resturile epavei Rostok si in final a ajuns inapoi la Sulina. Acum este in bazinul mic (cel de langa hotel) si nu mai are catargul. As fi curios să-i aflu povestea.
Vă mulțumesc inca o data pentru accept, spor la bărci si spor la visat!
Alex