Master-model...

Creat de corsarul, Aprilie 26, 2011, 07:19:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 9 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Rumpi


avantajul principal nu-i greutatea ci rezistenta. daca barca e pentru utilizare normala TPU nu are sens, daca e de rafting o sa descoperiti ca PVC 600g/mp nu rezista extraordinar la frecarea cu pietrele. Asta nu inseamna ca se gaureste la prima utilizare dar TPU e superior. Pe de alta parte daca-i gratis.... lipici sa fie. Succes la utilizare.

Esox

   Mersi !
   Stim !  ;) V. supra afirmatia cu "visam".
   Daca am avea o mostra (de 210 den, de 400 den, laminata pe o fata, laminata pe ambele fete) sa incercam lipirea, etc, ne' am arunca la achizitia ariei de material TPU sau PU necesare (tovarasi forumeci, ajuta cineva in acest sens?  ;D ) ; asa...famelie mare, renumeratia, dupa buget... coane Rumpica!  :)

Esox

Si iat' o in actiune:
<iframe src="https://www.facebook.com/video/embed?video_id=399808400126687" width="640" height="480" frameborder="0"></iframe>

Mihaif99

V-ati distrat!

Mai ca imi vine sa va rog sa im dati si mie dxf-urile cu planurile.
Dar nu cred ca voi construi asa ceva vreaodata, poate de curiozitate.

Era cat pe ce sa cumpar un Alpacka Lama asta iarna doar ca pina sa ma hotarasc a tracut craciunul si cu el si promotia.  Mie imi trebuie doar pentru pescuit. Sunt pe aici niste laculete cu pastrav unde nu poti ajunge decat pe jos cu rucsacu' in spate.

PS  mi-au palcut manusile. in ce a constat "echipamentul de protectie" ?
;)

Esox

  M'am distrat de' am congelat ( am iesit de pe apa la 22)!
echipament de protectie uzitat:
    - una pereche manusi menaj
    - una pereche pungi gunoi
    - trei perechi elastice borcane
    - 500 mm podoaba capilara  ;D

Esox

   Vine si secunda, gata pe jumate !  ;)

Esox

Si o luam de la capat:

Cum ziceam, jumate gata:

Banuim de ce ne ies inegale, dar as vrea sa aud parerea ta, maistre Corsar:


corsarul

#292
Citat din: Esox din Aprilie 24, 2013, 10:57:44 PM

Banuim de ce ne ies inegale, dar as vrea sa aud parerea ta, maistre Corsar:

Pentru ca fiecare parte care urmeaza sa fie lipita, are o alta curbura.
Cu cat curbura unei parti este mai ampla, cu atat va fi mai lunga (partea respectiva).
Cu totii cunoastem ca distanta cea mai scurta dintre doua puncte este o dreapta, dar aici este "buba"....trebuie lipita o parte mai putin curba (mai scurta) cu o parte cu o curba mai ampla (mai lunga)....si mai trebuie sa se intalneasca si in acelasi punct.

PS...nu stiu ce ati inteles...ca nici eu  ;D. Suna-ma si o sa incerc sa-ti explic ce trebuie sa faci ca sa lipesti corect, altfel dupa cum vad in ultima poza, barca ta va iesi putin deformata, va face cute, va pierde aer etc...etc

Esox

Progeniturile:

Plaja vesperala   ;D :


Esox

"Surorile" la treaba!

<iframe src="https://www.facebook.com/video/embed?video_id=406168772823983" width="640" height="480" frameborder="0"></iframe>

lipan

Citat din: Esox din Aprilie 30, 2013, 08:42:55 AM
"Surorile" la treaba!

<iframe src="https://www.facebook.com/video/embed?video_id=406168772823983" width="640" height="480" frameborder="0"></iframe>

Cam riscantă ieşirea, fără vestă de salvare.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

Esox

Buna!
  Multam de grija, absenta PFD condimenteaza experienta!  ;)
Si nu era cazul; cunoastem zona, mcs redus...de fapt aveam vesta da' era sub tuhaz! ;D

Esox

Respecte, dom' Corsar profesor!
    Incercat' ai Ares PU' ul ?

Mihaif99

Foarte misto barcutele. Abia astept sa le vad cum fac "surf" pe val. De ce e incretita podeaua la barca din dreapta?

Va deranjeaza daca va cer si eu dxf-urile, ma rog planurile de taiere?

Esox

Multam din nou pentru aprecieri.
Raspunsul la intrebare e : manufacturieri inceparetzi. Cum ziceam in foto jurnalul constructiei primei umflabile, am crezut ca lipirea fundului va fi briza si evident n'a fost ! Nu' mi vine sa cred, dar am ajuns la vorba maistrului Corsar: dificil de explicat in cuvinte!
Cu planurile, tre' sa' l consult pe amicul injiner care a trudit la ele; daca e dispus (si nu vad de ce n'ar fi) sa cedeze proprietatea intelectuala  ;D cu placere!