Voiajul unui turc cu o barca home made.

Creat de Captan, Februarie 04, 2012, 07:16:10 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


gigitolan

#1
E bunul nostru amic (al lui Vali si al meu) Habib Atinc care si-a construit un Vagabond 20 in urma cu vreo 10 ani. Locuitor al Istambulului acum pensionat isi petrece verile la bordul lui Ashina pe care il tine in diferite porturi de la Marmara. Pozele lui ii dovedesc firea de artist.

Captan

Aha,multumesc, este de admirat. Sper sa-i calcam cat mai multi pe urme.Macar aci in jurul nostru!
Salutari.

gvincentiu

#3
Yeap, eu unul ma bag si e o idee buna sa ai o bicicleta la bord.
Ganduri bune !

gigitolan

Cateva modificari pe care Habib le-a adus Vagabondului in ultimii ani: http://forums.bateau2.com/viewtopic.php?f=3&t=25019&sid=8d43507afbeaa3f9802b323814335712
Interesant "frigiderul".
L-am rugat sa ne impartaseasca din experienta lui in ale barcilor. Mi-a promis ca o sa scrie cate ceva dar ne trebuie un traducator din turca. Vali?!

Vali

Gata sefu', se rezolva ;). Chiar daca n-oi buchisi eu chiar tot, am tot neamul de turcafleti la dispozitie, asa ca asteptam scrierile lui Habib :). Ar fi misto daca ne-ar scrie direct pe forum, urmand sa-i raspundem tot pe forum, in turca  :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Ciby

Sefu', pe la noi prin "Europa" se poarta ochii oblici! Obligatoriu, trebuie sa "angajezi" user traducator.  :P

Florio

Citat din: gigitolan din Februarie 29, 2012, 03:49:36 PM
Cateva modificari pe care Habib le-a adus Vagabondului in ultimii ani: http://forums.bateau2.com/viewtopic.php?f=3&t=25019&sid=8d43507afbeaa3f9802b323814335712
Interesant "frigiderul".
L-am rugat sa ne impartaseasca din experienta lui in ale barcilor. Mi-a promis ca o sa scrie cate ceva dar ne trebuie un traducator din turca. Vali?!

Eu sunt vesnic interesat de modificarile si imbunatatirile aduse barcilor de catre proprietari  :) . Cred ca asta mi-a mancat cel mai mult timp din cel petrecut  pe net .
Imi place si ideea acelui "bimini top" fara structura de punte, doar cu trei bete de fibra de sticla si prinderi .

Frigiderul, asa home-made cum e el, costa destul de mult. Cel putin pentru noi, romanii .  Compresorul la 12v poate costa pana la 500 euro. Altfel, restul se bricoleaza destul de simplu si chiar mai aspectuos decat a facut-o Habib, daca in loc de spirala artizanala, se folosesc parti componente ale unor frigidere ( care se pot gasi la atelierele de reparatii frigotehnice, sau chiar ca piese de schimb) .  Daca e cineva interesat mai pot detalia , caci m-a preocupat si pe mine problema.

Inca un aspect: nu stiu de ce, dar barca mi se pare a fi mai mare de 20 picioare .

bogdanbuciu

fiti atenti ce am ghicit eu:

cine a facut topicul asta a facut o previziune:

"Voiajul unui turc cu o barca home made" poate fi amestecat in " Voiajul lui home made la turci" aproximativ, dar adevarat luna viitoare.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Captan

@bogdanbuciu.Posibil sa ai dreptate si chiar imi doresc.
Pe de alta parte, vara asta , veti vedea transformarea barcii mele in ceva "marin",sper! . Deocamdata lucrez la planuri.
Zile senine!

Vali

Asta e o veste interesanta, chiar ma gandeam de ce nu-ti modifici barca ta pana iti vei lua alta mai mare, in asa fel incat sa te poti da cu ea pe mare. Barca e foarte buna, dar mai trebuie lestata si modificata pentru a fi buna pentru mare.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Rumpi

 Cu referire la frigider:
Personal nu ma ocup cu tehnica de refirgerare dar din cate am auzit exista 3 tipuri de "compresoare":
1. complet ermetic, adica motorul si compresorul sunt intr-o capsula in contact direct cu agentul transportor de caldura.
2. semiermetic, adica se poate deschide carcasa si umbla la motor, dar ambele componente sunt in contact cu agentul transportor
3. deschis, motorul e separat complet si antreneaza compresorul capsulat prin intermediul unui ax, curele, etc.

Daca m-ar pune pe mine cineva sa fac un frigider "custom" pentru barca as considera urmatoarele variante
1. caut un compresor semiermetic sau deschis si ii bag sau atasez un motor universal. Pana la urma motoarele alea au 100-200W nu tone de putere. La un compresor semideschis dezavantajul e ca ocazional va trebui sa deschid instalatia, sa schimb periile si sa suflu circuitul cu aer comprimat, iar la cel deschis periodic trebuie golita instalatia pentru schimbat semeringi.
2. pur home made romaneste: caut la remat compresor ermetic, spirale cupru si motor de flex/bormasina/etc. Tai capsula pe mijloc, sudez flansa la capsula, bag motorul de felx, prind capsula la loc cu 10 suruburi, garnitura de chlingherit si silicon. 

Captan

@Vali. Asta m-am gandit si eu referitor barca mea. Doar ca stau pe picior de plecare in voiaj si o sa ma ocup de ea cand ma intorc. Sau te ocupi tu? ;D. Eu am deja niste idei, doar ca trebuie sa vad la fata locului cum se potrivesc.Revin cu detalii.

Florio

#13
Citat din: Rumpi din Martie 01, 2012, 10:24:59 PM

2. pur home made romaneste: caut la remat compresor ermetic, spirale cupru si motor de flex/bormasina/etc. Tai capsula pe mijloc, sudez flansa la capsula, bag motorul de felx, prind capsula la loc cu 10 suruburi, garnitura de chlingherit si silicon.

Sau faci rost de compresor la 12V ( cat mai economic in consum) , o cuva incapatoare de congelator de la un frigider clasic si un radiator de caldura de la un frigider mai mic. Termostat clasic.
Cuva o inglobezi intr-o unitate izoterma pe care ti-o fabrici cum vrei si din ce vrei, pe masura locului disponibil pe barca. Apelezi la un frigotehnist sa ti le conecteze, pui freon si gata . Ai un frigider adaptat perfect barcii tale.

Lucrurile importante sunt :
-Functionarea la 12 V
-Consumul cat mai mic (50 - 75 W)
-Adaptarea la spatiul disponibil pe barca.


Vali

Sau in termeni mai tehnici, un compresor la 12 V, un vaporizator, un condesator de vapori si un termostat, si gata frigideru' :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau