insula mica a brailei

Creat de dan dragos, Februarie 06, 2012, 10:25:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

teo pes

Acu stiu ,intrarea pe Valciu ! .. macar de toti ar gandi ca el ! :)
Viata i grea !!  Dar trece !!

ionpescarul

Citat din: teo pes din Martie 22, 2017, 02:47:08 PM
Acu stiu ,intrarea pe Valciu ! .. macar de toti ar gandi ca el ! :)

Daca (comparati poza pusa de mine  ) pe google harti ,pentru calitatea imagini ,,de unde a fost facuta poza in sus pana vizavi de pontonul de la Stramba  ,prin 1977 cand am fost prima data acolo ,atunci ,nu exista nici-o padure ,pana la canalul lui Baicu si japsa Festile ,era doar un mare camp  ,acum  pomi sunt grosi cat un om in zona aia.

teo pes

Da dupa 89 au aparut multe plantatii , una a crescut sub ochii mei pe Orbu ..ceva plop canadian pe un fost izlaz comunal pe insula !intr un fel bune si plantatiile !poate ne intalnim prin balta !
Viata i grea !!  Dar trece !!


GionyGl

Ca si informatii generale, lacurile din Fundu Mare si zona Egreta din Insula Mica sunt zone de protectie integrala in care accesul este permis doar in anumite conditii. Zona Vulpasu si Jigara sunt zone de protectie stricta, in care accesul nu este permis!
Accesul in Parcul Natural Balta Mica a Brailei pentru cei care nu au domiciliul in localitatile din zona parcului , este tarifat (5lei/zi)



ionpescarul

Citat din: GionyGl din Martie 25, 2017, 09:45:39 PM
Ca si informatii generale, lacurile din Fundu Mare si zona Egreta din Insula Mica sunt zone de protectie integrala in care accesul este permis doar in anumite conditii. Zona Vulpasu si Jigara sunt zone de protectie stricta, in care accesul nu este permis!
Accesul in Parcul Natural Balta Mica a Brailei pentru cei care nu au domiciliul in localitatile din zona parcului , este tarifat (5lei/zi)

Aveti dreptate,Nicu Paduraru ne-a sfatuit ,ca daca cumva vom fi intrebati de paza ce cautam acolo sa spunem ca am venit in vizita la el .Pe cele 10 Hectare  ale lui poti sta ,in rest nu ,dar am vazut o trupa de vreo 10 insi  cu hodoroage ,care ,cum ne.au vazut ,au disparut in ceata.

GionyGl

 Administratia Parcului Natural Balta Mica a Brailei a deschis pentru public sala muzeu amenajata in cadrul Centrului de vizitare si informare, centru situat in Braila, pe faleza Dunarii, putin mai in amonte de nava Mures. https://www.youtube.com/watch?v=mB9Yjl1zEdk
Accesul publicului este gratuit.