Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ionitzady

lasati omu sa scrie ca  ;D dupa mai multe povesti copy-paste si ma fac scriitor , vedeta , bani , motor 4 timpi :)) :)) :)) , si dupaia nu mai am inspiratie , se mai intampla , nu?

modi

Citat din: bradutzu din Iunie 04, 2013, 09:47:16 AM
valiiiiiiiiii
te rog sa ii dai un mare BAN si foc la laptop daca ne mai lasa asa neterminati!


Acu' .... ce dracu sa fac ? Tre s-o termin , nu ? Sa nu mai spui ca va las ..... "neterminati" !   ;D ;D ;D
Si n-as vrea BAN ( nu de alta , da' io vreau .... BANI , ca-i criza , dracului !  :o )

..........................................

Mersi de comentarii domnilor ..... Ma bucur mult sa le vad .

...........................................

In ziua aia ...

- partea a doua -

...........................................

Pe masura ce patrundeam in lunca baltii potecile se bifurcau si-si pierdeau amprenta clara . Erau din ce in ce mai greu de urmarit printre smocurile de iarba . Bunicul alege una dintre ele sigur pe directia ce-o urmam . In asa fel incat am ocolit balta prin partea stanga , cea de dispre sat  .

La un moment dat bunicul i-mi spune :

- Gata tataie . Aici coboram si ne descaltam .
- Ne descaltam ?? Pai mi-a spus mamaia ca n-am voie descult , sa nu ma tai !
- Lasa ... ce ti-a zis ma-ta mare . Ne descaltam , ne punem pantofii pe coarnele la biciclete si o luam pe langa ele cu picioru' .
- Si de ce ne descaltam , tataie ?
- D-aici incolo se strica drumu' . Incepe mlastinis .
- ..... Mlastinis ? ... Ce-i ala ?
- E un fel de noroi , tataie . Se scufunda picioarele-n el si mergem greu . Nu-i mult de mers prin el . Ajungem repede in papuris si lasam camera la apa .
- ..... Papuris ? ... Ce-i ala ?
- Mai nepoate ! D-aia te-am luat ? Sa ma frichinesti la cap toata ziua ? Nici n-am ajuns bine si ma doare capu' ! Ai rabdare si-ai sa vezi ! imi zice bunicul deja scos din minti de ,, deceurile " mele de copil . Pus la punct de tonul autoritar din vocea sa renunt la intrebari si continui sa privesc in jurul meu uimit in continuare de faptul ca distingeam totul in pofida intunericului .

Nimerisem intr-o dimineata in care luna deja apusese . Doar stelele ma ajutau . Doar stelele si licarul vag al picaturilor de roua . Mergeam in urma bunicului prin mlastina si gaseam de-a dreptul iesit din comun faptul ca .... aveam voie sa ma murdaresc ! ..... Da nene ! Aveam voie sa umblu prin noroi ! Cat scandal avusesem pana atunci pentru cateva picatele de noroi pe picioare , cat ma certa bunica seara cand intram in casa , acum aveam ocazia sa ,, exploatez " momentul si paseam apasat sa-mi scufund picioarele cat mai mult in noroiul rece . Ma distra teribil !

Vedeam in partea mea dreapta trestii si papura . Nu stiam atunci care-i una , care-i cealalta . Urma sa invat . Ba mi-aduc aminte ca-n ziua aia , la intoarcerea acasa , am cules o legatura de papura si ma distram pe drum cu fulgii smulsi de vant din varful acestora .

La un moment dat vad ..... luciul apei ! Atat de neagra si .... totodata atat de luminoasa ! Stelele se reflectau discret in suprafata apei si sporeau farmecul momentului . De sus , de la intrarea-n lunca , se vedea lacul ca o uriasa pata neagra. Insa abia acum ma aflam exact pe malul acestuia . Ii simteam racoarea , ii simteam umezeala , ii auzeam broscoii , ii auzeam valurelele lovindu-se in frunzele de trestii si de tufele de tipirig . Ma uimea ! Mult timp n-am stiu lucrul asta , si am facut-o in mod automat , insa atunci am invatat ..... sa ascult apa ! Era prima oara cand imi ,, vorbea " .

- Hai ! Ia-ti bicicleta si da-o-ncoa . Sa le bagam aici in trestii . Noi intram cu camera pe apa si sa nu le gaseasca nimeni . Ca mai sunt cate unii de prin sat de-aduc vacile la apa mai la ziua .....

Asta chiar mi s-a parut uluitoare ! Cum adica sa lasam bicicletele nesupravegheate ? Daca le fura cineva ? Insa am facut cum mi-a spus bunicul . I-am impins-o pe-a mea si l-am urmarit cu ochii mari cum le pitea culcate in cociocul de trestii . Odata cu ele a pitit si carutul pe care carase camera . Ramasesem la mal cu camera , cu trestiile si cu doua sacose de rafie . Intr-una se afla mancarea si-o sticla cu apa , in cealalta ,, bomboanele " si juvelnicul de sarma .

- Hai ! Treci pe camera !

M-am indreptat timid dar hotarat si-am pasit pe fundul de Tego al acesteia . Senzatia a fost unica ! Aparenta instabilitate acesteia pe suprafata apei .... n-am s-o uit toata viata !
Bunicul , la randul lui , pune un picior in camera aplecand-o periculos inspre dansul , si cu celalalt , avand pantalonul suflecat pana sub genunchi , pasind dificil pe fundul apei o impinge inspre larg . Ma pierdusem total in placerea de a pluti . Isi ridica si celalalt picior , ma indeamna sa stau cu fundul pe balonul camerei , si cu doua farase de plastic , carora nu le gasisem rostul pana acum , incepe si vasleste agale .
Ma uitam fascinat catre el si-i studiam miscarile . Nu intelegeam deloc cum tinea directia . Dadea din ,, vasla " dreapta si-o luam la stanga , si invers . Pur si simplu ma deruta total acest lucru . Mi-am propus sa elucidez ,, misterul " mai tarziu si sa privesc catre inainte pe directia de mers .

- Eheee , nepoate , acu sa te vaz ! Unde zici tu sa ne bagam ? Ia ! Sa vaz ce zici !
- ?? ..... Cum adica .... unde ne bagam ?
- Adica unde sa dam la peste , mah ! Unde zici tu sa tragem camera ?
- Pai .... nu stiu tataie ! De un' sa stiu eu ? Matale unde-ai mai fost ?
- Uite colo-n stanga , langa cocioacele alea ?
- Tataie ! Ce-s alea cocioace ?
- ..... Iar incepi ? .... Hmmm . Cocioace-s tufarisurile astea de pe apa . Asa le zice . Ori ca-s de trestie , ori ca-s de papura . .... Hai , acolo mergem , unde zic io .
- Hai ! sustin eu important cu ton de cunoscator .

Ne apropiem incet de unul dintre cocioacele respective si bunicul , cu ajutorul unei franghii leaga ,, ambarcatiunea " de un smoc de papura . Imi explica rabdator cum aveam sa stam pe camera , cum vom sprijini trestiile cu cotorul pe camera si spicul pe varfuri lasate de papura , cum legam sticla cu apa si-o lasam pe langa camera sa se tina rece , si altele . Altele pe care nu le-am uitat niciodata si recurg la ele si astazi . Ma faceam ca inteleg tot , insa mi-am propus sa-nvat ,, din mers " ( parca acum nu-i asa cateodata ? ).

Atent la explicatiile lui n-am sesizat ca cerul nu mai este atat de negru , ca stelele nu mai sunt atat de multe , ca deja distingeam acoperisurile caselor din sat . Se crapa de ziua .

Bunicul parea a nu da aceeasi importanta lucrurilor ce pe mine ma uimeau si ,, robotea " febril printre cotoare , mijloace si spice de trestie de zahar . Care mai aveau si legate de ele niste fire ce pareau mai rau sa incurce treburile . Vedeam pe firele respective un betisor , o bucatica de ,, fier " , si sub aceasta un ac indoit . P-asta l-am ghicit imediat ! M-am prins ca de el trebuiesc agatate ramele .
Dupa cateva minute bune de asemenea ,, chestii serioase " bunicul pune in dreptul meu doua dintre trestii , pastrand pe partea sa inca trei .

- Acu' ti le arunc eu . Nu stau acum sa te-nvat cum se face . Mai pe lumina-ncolo te invat , da' nu acum , ca le agati de le ia dracii  .

Din borcanelul de iaurt scoate o rama . Sarmana fiinta se incolacea disperata pe degetele lui , degete ce-mi era clar ca stiu exact ce fac , ca nu-i prima oara cand ,, se lupta " c-o rama . Cu cealalta mana trage de varful firului , cel cu bucatica ,, de fier " si cu carligul , cu doua degete apuca carligul de codita si cu o miscare sigura si rapida inteapa rama . Aceasta mai rau se zbate in timp ce apuc in viteza sa vad un soi de galbejeala scarboasa cu curge din ea . .... Banuiesc ca aveam ochii cat cepele !
Apuca undita de cotor si cu o miscare sigura arunca firul la cativa metri in fata mea . ,, Betisorul " se asaza linistit pe suprafata apei ..... cu un capat in sus !

- Tataie ! Uite la ala . Nu sta bine !
- Ce nu sta bine , mah ?
- Batisoru' !
- Care betisor nepoate ?
- Ala , bre , de l-ai aruncat matale !
- Mai nepoate , tu te-ai trezit bine ? Ce betisor am aruncat io ?
- Ala de la undita , tataie . Ala de pe ata aia cu carlig !
- ..... Ala nu-i betisor , tataie ! Aia-i pluta ! Asa-i spune . Si-asa trebuie sa sada . Cu un capat in apa si cu altu'-n sus . Cand vine pestele si mananca rama trage pluta-n apa . Atunci inseamna ca l-am prins . Ai inteles ?
- ..... Nu .
- ..... Hai lasa-ma-n pace ! Ai sa vezi tu .....

Imi arunca si cea de-a undita , le arunca pe-ale lui , si dintr-o data ..... nu mai se intampla nimic . Nimic ! Pur si simplu stam !

Si stam , ..... si stam , ..... si tot nimic ! In timpul asta ma uitam curios inspre dealul de dupa care urma sa rasara soarele . Stiam ca de-acolo trebuie sa vina , lumina-mi spunea acest lucru . Insa parca dura prea mult .

Dintr-o data ...... explodeaza ! ..... Iata-l ! ....... Soarele ! Strafulgera cerul cu sageti rosietice ce se rasucesc mirific intre ele ..... Da' stai asa , ca parca nu-i ala de-l stiu eu ! Nu , nu ! Asta-i mult mai mare si portocaliu . Si pe deasupra ma mai si pot uita la el ! Nu , n-are cum . Asta-i altu' , sigur . N-am curaj sa intreb , bunicul pare foarte atent la ,, betisoarele " din dreptul lui . Fumeaza in tacere si nu scoate o vorba . Fumul chistocului de Marasesti i se strecoara prin firele mustatii galbior-carunte si se transforma in fuioare subtirele . Prefer sa ,, studiez " singur soarele astalalt si eventual sa pun intrebari mai tarziu , dupa ce apare si soarele meu , ala mic , galben stralucitor la care nu te poti uita , si care ,, da caldura " . Precis o sa-l goneasca p-asta portocaliu . Precis !

Pe masura ce trece timpul vad ca .... se transforma . Ma captiveaza fenomenul , sunt de-a dreptul fascinat ! Dintr-un soare mare si portocaliu se transforma , incet - incet , intr-unul mic si din ce in ce mai galben . Si deja nu prea ma mai pot uita catre el . Atunci am invatat ce-i ..... rasaritul !

Impresionat si orbit de celesta transformare mut privirea catre plutele mele . Unde-or fi , ca n-am mai fost atent la ele ? Vad greu . In fata ochilor mi se valatuceste un gogoloi albastru-verzui . Peste ani aveam sa aflu ca gogoloiu' ala se numeste fosfena si-i din cauza luminii soarelui .
Usor-usor ochii mi se odihnesc si pot privi din nou in jurul meu . Caut plutele in continuare . Unde-or fi ? Aaaaa , una , uite-o colo , da' a doua ? Ma uit insistent pe suprafata apei , o caut cu privirea peste tot . .... Nu e si gata !

- Tataie , nu mai e o pluta .
- Cum , mah , nu mai e ? Ia sa vad .
- Era acolo si nu mai e !
- IA-L !!!
- ...??
- IA-L , N-AUZI ??
- Ce sa iau ? intreb eu bulversat .
- TRAGE , MAH , DE UNDITA ! Apuca de ea si ridic-o ! Ce , vrei sa ti-l prind io ?

Apuc temeinic de cotorul unditei cu ambele maini , plin de adrenalina si emotii , si ..... ridic ! Prin smulgere , fireste , raportat la starea in care ma bagase bunicu' !

Dintr-o data suprafata apei este sparta de o clipoceala . Prin ,, spartura " apei vad un obiect cam cat o palma cum se indreapta ,, glont " catre soarele ce tocmai il admirasem ! La finalul ,, cursei " impusa de lungimea firului , sarmanul ,, obiect " este zmucit inapoi catre suprafata apei . Cade inapoi printr-o noua clipoceala si dupa o secunda de ,, reveneala " se repede in partea stanga , catre plutele bunicului .

- Ia-l incet , mah , ia-l incet ! Trage incet , nu in halul asta , ca-i rupi gura !
- ............... Cum..... adica ...... incet ? intreb eu balbait ?
- Ridica-l incet , tataitule . Incet , pana pui mana pe el !

Ma conformez si ridic incet . Dar ..... in timp ce eu ridicam incet , .... el simteam ca trage tare ! Nu se lasa usor adus la suprafata . Pentru o secunda pun la indoiala sfatul bunicului si ma gandesc ca mai bine-am facut prima oara . Parca a avut mai multa eficienta decat ,, incetu' " lu' asta batranu' . Insa , .... hai totusi sa fac cum zice el , sa nu-l supar . Si continui sa trag .... incet ( hmm ! ) , in pofida evidentei impotriviri a ,, obiectului " de a se lasa adus . Chestia asta ma enerva peste fire !

Iata-l !!!!! Se vede serpuind rapid prin apa ! Fuge sub camera , de-acolo o ia disperat catre papuris , unde sta pret de cateva ..... lungi secunde . Eu continui sa trag .... INCET ( deja pocneam de nervi ! ) si reusesc sa-l aduc langa balonul camerei . Mai ridic inca putin , ..... inca putin , ..... inca , ..... gata ! L-am scos afara ! Atarna de gura dand febril din coada . Inteleg intuitiv ca-i speriat . Dar n-am timp sa ma gandesc acum la asta . Grija mea cea mai mare este sa-l ,, aterizez " pe placa de Tego .

- Bravo nepoateeeee ! Bravo ! Frumos caras !
- Cum caras , bre ? Nu-i peste ?
- ..... ?? Pai e ! E caras !
- Ce caras spui matale aici ? Nu-i caras ! E peste ! Nu la peste suntem ??

Dintr-o data pe al batran il umfla rasul . Radea de nu se mai oprea . Niciodata nu-l vazusem atat de vesel si exuberant .

- Mai Mihaita ! HAHAHAHAHA !!! Mai tataie ! HAHAHA ! E peste , da ! Da-i caras ! Sunt mai multi pesti in apa asta ! HAHAHAHA ! De mai multe feluri ! P-asta-l cheama caras !
- Da ' ...... cine le da nume la pesti , tataie ? P-asta cin' l-a botezat ? Pe fratii lui cum ii cheama ? intreb eu nedumerit .
- ??........  HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA !!!!!!!!!! Las' ca-ti explic acasa ! HAHAHAHAHAHA !!! Acu' ia-l si pune-l in juvelnic .

Furios pe penibilul in care simteam ca ma aflu , scot carligul din gura ..... carasului , ca ... deh , asa am inteles ca-l chema , il iau timid in maini si ma uit stupefiat cum incearca ..... sa vorbeasca si totusi nu aud nimic . Am invatat atunci ca pestii nu scot sunete ! Aveam in maini ..... primul peste prins de mine . Si , cel putin intuitiv , am stiut ca n-am sa ma opresc la el !!!

L-am pus in juvelnicul cu capac metalic pe baza de arculet , si febril ma straduiesc sa infig o rama-n ac . De reusit ..... am reusit . Insa numai Dumnezeu stie cum arata saraca cand mi-a aruncat bunicul firul inapoi in apa . Ba ... m-a si enervat iarasi . Continua sa rada de mine !

..................................................................

Va urma

modi

Citat din: bradutzu din Iunie 04, 2013, 09:47:16 AM
ne lasa asa neterminati!

Crezi ca eram tampit sa termin povestea in partea a doua ?  ;D ;D ;D ;D ;D ;D
Mai dureaza ......  :o

bradutzu

 ??? ce ai tu cu inima noastra?
imi aduc aminte de o carte citita de mine cu ceva ani in urma "comando delta" pe care am citit-o o data pe saptamana timp de o iarna intreaga in care nu ma puteam duce la pescuit ca nu ma lasa mama! Sunt pasaje intregi din carte pe care inca le stiu pe de rost si as mai citi cartea inca odata dar am dat-o unui pusti sa se bucure de ea si......nu o mai am!
ce vreau sa spun de fapt este ca esti peste cartea respectiva si ar fi pacat sa nu aduni povestirile intr-o mica colectie!
salutari
ps:
asteptam continuarea si te roooog sa nu ne tii mult pana la urmatoarea!
Multumim
ai grija ca se pare ca provoaca dependenta si vei avea batai de cap cu noi!
Sa auzim numai de bine!

Ciby

Comando Delta! De Dorian Marin, antrenorul de fotbal. Ce carte! Mi-au trebuit mai multi ani sa gasesc locurile din jurul Maliucului pe unde se intamplau o mare parte a actiunilor.
Sunt off topic, dar nu m-am putut abtine!
In rest, sunt in total acord cu Bradutzu. Profita de conjunctura, tot le scrii pe forum si aduna-le intr-un volum. Esti cu mult peste Comando Delta!
Antecedente exista, cazul lui Dorin Chis, sub numele de user Crocodiludilu, ce posteaza pe barcaholic, dar si aici si care este la a doua carte in 2 ani.

modi

Citat din: bradutzu din Iunie 05, 2013, 09:00:57 AM

asteptam continuarea si te roooog sa nu ne tii mult pana la urmatoarea!
Multumim


Si eu va multumesc , domnilor .
Cat despre ....Ziua aia.... prefer sa scriu cat se poate de atent si deloc pe fuga . Este ziua in care viata mea a capatat o nuanta anume . O nuanta care m-a urmarit pana astazi si care mi-a definit cumva dragostea pentru ape si pentru pescuit . Urmatoarea parte am inceput-o de multe ori . De tot atatea ori am renuntat s-o termin si s-o public .
Cum spune si Vali si cum probabil ati vazut , si eu sunt destul de exigent cu punerea in pagina dar mai ales cu extragerea si sublinierea poantei , a trairii , a chintesentei povestirii . Multe povesti de-ale mele sunt simple . Sunt despre intamplari haioase cu oamenii din viata mea , pe ape , la pescuit , sau in imprejurari ce tin de acestea doua . Despre acei oameni nu mi-e greu sa scriu . M-am inconjurat de oameni cu suflete uriase si cu simt al umorului pe masura . Adica d-aia de pleci cu ei "legat la ochi". Orice as povesti despre vreun moment trait langa ei cu siguranta are farmec . Insa unele dintre ele contin si alte nuante . Nuante inspre care mi-e greu sa ma aplec cu usurinta cu care povestesc o intamplare ilara . Aceste trairi necesita o stare speciala . Nu doar povestire , narare in sine , ci , cum spuneam , evidentierea senzatiei ..... Lucru care nu-i usor  . Mai mult , nu vreau sa scriu "la kil" .

Referitor la adunarea acestor povestioare intr-o carte .... credeti-ma ca nu sunteti singurii care ma sfatuiesc s-o fac . Si ma gandesc din ce in ce mai serios la asta . Probabil ca am s-o fac vreodata . Iar cand am s-o fac , pentru voi , cei ce m-ati sprijinit in timp si m-ati mobilizat , un exemplar gratuit va va odihni pe noptiera ..... 

Inca odata .... multumesc domnilor . Si .... abia astept sa apareti in povestile mele !  ;D
De ne-om cunoaste , si nu se poate sa nu , precis colectionez ceva demn de pus in randuri din "cofetariile" voastre ..... Ca si voua , ca si mie , va curge-n vene un mititel afluent de Dunare . Nu se poate sa n-o "comiteti" !  :D :D

Sa traiti ! :D :D

Ciby

De comis o comitem multi si cum spunea si Vali braconieru' "cine bea apa din ispol nu se mai vindeca niciodata", dar nu toti avem talentul tau narativ. De trait momentul, o facem fiecare in felul lui, doar ca povestea ce se naste din asta nu suntem in stare s-o spunem.
Cateva patanii am incercat si eu sa le pun pe forum, pe barcaholic, dar cand am vazut ce iese am lasat-o mai moale. De povestit am ce, dar nu stiu cum.
Si tocmai pentru asta apreciez un om ca tine, are si ce si stie si cum.

ionitzady

auzi mah ... ciby ... mai scriem si noi macar cateva randuri  bune rele alea sunt si cand citeste '' bah'' zice :
   _ Dati-va bah da-cilea , ca nu v-a iese nimic ...
si se supara si baga la scris . Noi scriem 3 randuri si radem cate-o pagina

modi

BAH , da-te-asa , ca am de scris :  ;D ;D ;D ;D ;D

............................................

Un stol de p...p...p...pasari pe Agighiol !

..............................................

Stabilim o plecare in pripa la Valea Nucarilor . Era prin Martie , undeva pe la jumatea lunii . Frig ! Nu atat ziua pe malul garlii , cat noaptea in corturi . Frig tare ! Asta facea sa nu ne putem strecura in corturi decat tarziu dupa miezul noptii si nu inainte de a slabi sensibil rezervele de tarie ale grupului .

Plecasem pentru 4 zile si trei nopti insa , cu tot disconfortul termic , impresionati de ,, batalioanele " de marlite si ,, plutoanele " de carasi care decideau ca le sta bine in juvelnicele noastre , am dat care , ce telefoane aveam de dat si ne-am prelungit sederea acolo pentru inca doua zile . Unii si-au rezolvat usor problema asta , altii mai putin usor . Insa , cum bine cunoasteti senzatia , gandeau :

,, - Ce-o fi o fi ! Cu asta ... cine stie cand ma mai intalnesc ! Mananca-n draci ! Nebun sa fiu sa plec acasa !"

Aveam corturile puse in complexul de odihna al ,, Casei Artistilor Plastici " unde , cu ajutorul lui Mabusse si-al lui Didel , aveam ,, ambasadele " asezate in relatii de adanca prietenie cu locatorul acesteia . Impropriu spus ,, acesteia " intrucat cladirea propriu zisa a complexului era demult timp .... arsa ! Din intreg complexul mai stateau in picioare pavilioanele administrative si un foisor cu statut de sala de mese .

Rasfatati peste masura de catre nea Mitica . Nea Mitica , un tip absolut deosebit , extrem de saritor care din orice gest facut ne obliga la si mai mult respect , se autoproclama ,, Lipoveanul nelipovean "! Sustinea ca el n-are nici o treaba cu pescuitul , ca nu-i de prin locurile alea si ca doar ,, nimerise " p-acolo . Problema era insa vocea lui ! Vocea si viteza cu care se buluceau cuvintele la el in gura . Vocea absolut harjaita si putrezita de cele 5 pachete de tigari pe zi si de tariile cu care-si incepea si-si incheia ziua . Dupa fiecare fraza a lui asezam in minte acel ,, puzzle " fonetic si , prin eliminare , construiam fel de fel de fraze din cuvintele lui , iar in functie de contextul discutiei deducem pe cea care s-ar fi potrivit cel mai bine . Pan-la urma ne-ntelegeam . Si-am observat ca asta se petrecea mai mult seara cand frazele noastre urmau aceeasi modalitate de constructie cu ale lui .

Din complexul respectiv , ca sa putem ajunge la locurile de pescuit trebuia sa traversam un canal cu lotca lui nea Mitica , dupa care s-o luam la pas cu sculele in carca pret de aproximativ 1,5 km pe un drumeag paralel cu Canalul Lipovenilor . Am fi putut da si in canal insa in anul ala ziceai c-a dat cu ceva in el ! Nici un oblete nu vazusem . Asa am ajuns sa dam intr-un calugar ce strangea apa altor trei canalute .

Dimineata nu parea greu . Veseli , odihniti , goniti de racoare parcurgeam acea distanta aproape pe neobservate . La a doua tigare deja intindeam scaunelele . La intoarcere insa , se complica treaba ! Pe langa tot ce carasem de dimineata se adauga un juvelnic cu 15 - 17 kg de albitura , plus inca vre-o 10 grade Celsius iar noi in aceleasi haine , plus jumatatile de Alexandrion si Stalinskaia consumate .

Cam in ultima zi plina de stat acolo decidem obositi ca mai bine o luam cu masinile prin sat , ocolim satul Agighiol , intram in camp , si dupa circa 3 - 4 km de drum rupt trebuie sa nimerim in acelasi loc . Mult de ocolit insa ne convenea . Ne puteam arunca hainele groase in masini , juvelnicele pline in portbagaj si lansetele pe masina . Boierie ! Dimineata urmand traseul respectiv am descoperit ca-i mult mai lung si complicat decat estimasem . Atat ne mai rugam , ca pe drum sa nu intalnim ceva care sa nu poata fi trecut cu rotile si sa fim nevoiti sa-ntoarcem . Asta era cel mai sumbru scenariu , mai ales ca dadea peste cap programul ultimei zile de stat acolo .

Ajunsi cu aventuri la locul nostru , dupa multe ocolisuri si vaioage , ne punem gospodareste atat pe pescuit cat si pe ultimele jumatati de tarie . Frigul , mai iute ca-n zilele trecute ajuta teribil la asta . Si a fost sa fie ca pe frigul ala sa avem si cea mai prolifica zi din toate ! Toti aveam juvelnicele pline de caras , ciortan si balos , si numa' exemplare rasarite ! Venea asta spre noi ca un ,, La Revedere " frumos !

Ne-am intins in ziua aia mai mult ca-n primele . Pana pe la 15 00 h . Voiam sa profitam la maxim de sansa asta inainte de-a pleca . Insa omiteam un lucru : atatea ore , fara mancare , cu tarie din abundenta , ..... eram ,, usor loviti " ! Intr-atat de ,, loviti " incat focalizam din ce in ce mai greu insula Popina de pe lacul Razelm . Si credeti-ma , nu-i deloc micuta insula asta ! Nu ne pasa ! Era prea bine si frumos ! Nu ne interesa nici de o eventuala intalnire cu politia locala la trecerea prin Agighiol !

,, - Ce-i spui Mabusse daca te opreste ?
- Ce sa-i spun ? Ii spun ca nu gasesc ciocolata cu rom !
- Pai .... ce legatura are ?
- Nu vezi mah ca esti beat ! Are !!!
- Aaaaa ! Daaa ?? Ok atunci ! Asa spunem !

Cat am mai fi vrut noi sa stam cu betele-n apa foamea ne chema in tabara . Nu atat foamea in sine cat gandul la plachia ce ne-o promisese nea Mitica , si care cu siguranta se racise pan-la ora aia ! Plecam ! Gaseau rotile mai greu ca dimineata sleaurile drumului de tara , insa inaintam ! Ba la starea pe care o aveam puteam afirma cu mana pe inima ca inaintam vertiginos ! La trecerea pe langa lacul Agighiol focalizam cu destule dificultati un stol gigantic de pelicani . Livache sensibil la genul asta de privelisti si in general la frumusetile naturii se entuziasmeaza si tipa :

- Opreste bah ! Opreste !
- Ce-ai mah ?
- Opreste , am zis ! Stai putin sa ne uitam !
- Opreste mah , nu vezi ca sare asta din masina ? Fa-i damblaua omului !

Pune Mabusse o frana nu tocmai regulamentara incat Didel , care conducea masina din spate . cu evidente eforturi reuseste sa nu ne loveasca . Didel , am uitat sa spun , avea ferma convingere ca el nu-i ,, lovit " deloc , si ca i se cuvine sa fie liderul grupului in ziua respectiva . Intr-atat credea in asta incat tipa mai tare ca toti , asa cum ii sta bine unui adevarat conducator al unui grup de pescari pierduti in pustiu !

- Baaaaah ! Ce frana-i asta ?
- Am oprit din timp Didele ! Ce tipi asa ?
- Unde dracu' ai oprit mah din timp ? Mai aveam putin si ,, ma urcam pe tine " !!!
- Pai daca nu te uiti la ,, stopuri " ! Ce sa-ti fac mai nene ?
- Iaute-l bah si p-asta ..... cu stopurile lui cu tot ! Poate ti-le fac praf acum !

In timpul asta Livache , cum v-am zis , sensibil la orice-nseamna natura , pierdut in reverii , pasind usor catre Agighiol , zambind se-ntoarce catre mine :

- Vezi bai Pictore ? Vezi ? P...p...p...pelonicalii !
- Ce-s aia mah ? zic eu pufnind in ras . Sunt p...p...p...peconiali !
- Ce dracu' bateti campii mah acolo ? intervine Mabusse iritat de dialogul nostru balbait . Sunt .... d-aia mah .... cum le zice ? .... pelicanoli !
- ..... Bah ! Hai sa mergem ! Hai ca ma enervati ! Sunteti matoi ! zice Didel nervos in timp ce-si impingea ochelarii mai in sus pe nas ! Ce PLM , mah , nu sunteti in stare sa ziceti ..... pelicantropi ??

........................................................................

- va urma -


modi

Un stol de p...p...p...pasari pe Agighiol

(continuare )

Gabi ! Baiat istet !

..................................................................

Dupa ce trecem de ,, dilema " ce-o aveam in legatura cu numele zburatoarelor de pe Agighiol , dupa ce traversam comuna dezamagiti ca nu i-am putut studia grimasa politistului local spunandu-i dezinvolt ca ... noi doar cautam ciocolata cu rom , dupa ce trecem de cateva ori prin dreptul ulitei ce ne-ar fi scos din sat si ne-ar fi condus spre tabara , dupa multe alte discutii amicale in contradictoriu , iata-ne ajunsi si iata-ne in fata unei farfurii umpluta cu generozitate de catre nea Mitica cu o plachie absolut fara egal !

Obositi , obositi atat de ziua respectiva cat si de multitudinea de senzatii ce le intalnisem si le petrecusem in saptamana respectiva , infulecam in tacere din ,, ambrozia " cu gust de peste gatita cu dragoste si simt de raspundere de catre originala noastra gazda . Mai pe urma , pe la sfarsitul mesei , umblam insetati la bidoanele de vin , ne umplem paharele , dam noroc , dar nu inainte de-al invita si pe nea Mitica sa ciocneasca cu noi . V-am mai spus despre el cam ce fel de om este . Este de un bun simt iesit din comun . In timp ce noi ne bucuram de tot ceea ce ne oferea , dansul statea retras in cel mai umbrit loc studiind parca reactiile noastre , parca voind sa se bucure de bucuriile noastre . Mi-aduc aminte ca-n respectivul concediu , nu de putine ori imi dadeam gandurile la o parte si ma-ntrebam ..... ce-o face el , saracu' , in viata lui de zi cu zi , cum o gandi , ce bucurii o avea si ce si-ar putea dori de la viata , cum si-o umple timpul cand nu are pe nimeni prin preajma , nimeni in care sa refuleze indatoritor .

Cum spuneam , il invitam sa stea cu noi la masa , sa manance si dansul , sa nu stea asa retras ca nu este cazul . Se justifica simplu :

- Nu domnilor . Am mancat io , stati linistiti .
- Hai bre , vino-ncoa ! zice Mabusse . Vino , ia loc si mai mananca putin . Doua batai strica , doua mese niciodata !
- Nu dom' doctor . Sarumana . Nu mananc . .... Io mananc urat si n-am dintii toti in gura . Poate va fac sila .
- Hai bre , nea Mitica ! sarim toti cu gura pe el . Lasa treburile astea ! Vino-ncoa' si stai aicia langa mine , ca n-o fi foc !

Greu , reusim sa-l aducem langa noi la masa . Se simtea stingher , se simtea ,, bagat in seama de oameni importanti " , se simtea parca rupt din simplul sau univers . Sau poate ii era teama ca se va simti foarte bine , iar la plecarea noastra de maine .... ii vom lipsi si noi si mugurele de traire necunoscuta pana atunci de el ce-si facea loc in sufletul lui . Nu stiu , n-am mai stat sa ma gandesc la asta , pana azi .... chiar uitasem .
Va mai spuneam ca felul lui de-a vorbi era practic aproape imposibil de urmarit . Intuitiv acceptam ca-i limba Romana . Insa .... parca era pasareasca ! Stiam ca trebuie sa intelegem , ca n-ar fi un efort prea mare sa-i patrundem spusele , dar , daca nu eram ,, energizati " suficient cat sa ne aliniem ,, tainele comunicarii fiintelor superioare " cu ale dansului , nu reuseam usor . Ei bine , in dupa amiaza aia eram .... ,, plini de energie " . Ne uimea , de-a dreptul , usurinta cu care-l intelegeam pe nea Mitica , si , stupefiati ne uitam unii la altii vazand in colegii nostrii cum vorbesc si ei , in aceeasi cantitate de litere doar ca oranduite aleatoriu , si cu un ton mult sub baritonal si ,, grav " , sau , dupa cum era cazul , gaseam fraze in care consideram absolut necesar sa repetam o anumita litera . Probabil pentru o mai buna intelegere a celorlalti .

- Mai nea Mitica , traiti-ar familia matale , ce-i faci bre la plachia asta ? E Dumnezeiasca !!!
- Tata , de data asta ma ajutat si Gabi , baiatu' meu . Dumneavoastra nu-l stiti , c-a fost plecat la Sarinastuf cu provizii . E venit de deunazi , dupa ce-ati iesit la peste . Acu' doarme ca-i frant .
- Cum bre ? Ai baiat asa de mare ??
- Daaaa ! Mare si sanatos , baiat destept , nu prost asa ca mine . A fost si la scoala ! ne spune nea Mitica mandru . Si m-ajuta p-acilea toata ziulica , face toate alea !
- Bravo bre ! Sa-ti traiasca ! Cand s-o scula sa-l aduci sa-l stim si noi ! zice Nae ridicand paharul .

Ca-n orice parinte ce-si incepe ziua si gandurile cu copilul sau , si si-o incheie tot cu si prin el , nea Mitica pus dintr-o data in postura de-a avea ce vorbi cu ,, domnii de la Bucuresti " care , iata , il si asculta ,, fascinati " , sare din scaun :

- Da' las' ca-l scol sa-l vedeti ! Acu' ma duc !
- Lasa-l bre sa doarma ! Vine el mai pe seara !
- Nu ! Las' c-a dormit destul . Atatia oameni prin batatura si el porcaie-n odaie ? E rusine mare . Ca n-a fost aci , e una ! Da' acu' ca-i acilea tre sa vada de oameni ! zice gazda noastra si dispare catre odaie inainte de-al putea noi opri . Si se-ndeparta parca nerabdator sa-si trezeasca odrasla , sa-l aduca repede sa-l cunoastem . Noi pe el , si el pe noi .

Auzim dinspre odaie niste strigate , un dialog ciudat care cu siguranta nu era romanesc . Replicile lui Gabi la fel de neandertaliene si grobiene ca ale lui tata-sau , ceva zgomote de bufneli si tranteli la care ne-am uitat lung unii la altii si tacit am decretat ca n-au cum sa fie venite din violenta , ci poate din vreun soi de manifestare de dragoste ce noi n-o stim , dupa care apare nea Mitica tot singur , asa cum plecase .

- Gata . Vine . L-am trezit . Da' i-am spus sa-si dea cu apa pe fata inainte sa vina-ncoa . E baiat destept , v-am zis , si e rusine sa vina acilea cu ochii lipiti de somn . Vine-acu' !
- Hai bre omule ! Ti-am spus sa lasi baiatu'-n pace . Se trezea cand putea si venea el singur !
- Nu ! Acu' sa vina . Cand zic io ! O fi el destept , da io sun' tac-su ! Vine cand zic io !
- Cum zici matale , bre ! zice Mabusse conciliant , nedorind sa adanceasca vre-un conflict probabil dintre cei doi . Sa vina sa-l stim si noi ! Nu-i asa Pictore ? sa vina acum !
- Da doctore ! Sa vina sa-l stim si noi . Poate vreodata nu-i nea Mitica p-aici si-om avea nevoie de cineva sa ne deschida portile .
- Da domle' ! Sa vina ! zice Livache . Sa vina acum ! Mai ales ca-i si destept cum zice tac-su , am si io cu cine vorbi ceva nou ! De astia m-am saturat o saptamana .

.......................................................

In cateva minute apare ..... Gabi ! Un nume prea mic si prea lipsit de ,, cantitate " pentru a fi purtat de ..... muntele de om din fata noastra . Pret de-o secunda gandul mi-a fost plecat la Gulliver , Gargantua , Godzila , Yeti sau alte personaje gigantice din carti sau filme . Greu de apreciat ce inaltime sau greutate avea . Sunt oameni pentru care aceste unitati de masura parca nu se pot aplica si nu poti nici macar aprecia cat au . Esti doar coplesit de gigantul din fata ta . Asa si Gabi . Era pur si simplu ... mare !

- BUNA ZIUA ! zice simplu si face sa ne vibreze paharele noua si inima-n piept lu' tata-sau . GABI !
- Noroc .... mai .... Gabita ! zice Mabusse pierdut .
- Salut Gabi ! zic eu privind in sus .... de tot .
- Hai noroc ! Ce-ai mancat mah ? zice Livache amuzat .
- Sa traiesti ... flacau ! zice Didel de-a dreptul complexat de talia interlocutorului . Ce-ti da , mah , tactu sa mananci ? Boillies-uri cu alune ?
- ... NU . ASA-S IO . MARE .
- Aaaaa , Daaa ? Nu , serios ? Asa esti tu , mare ?? zic eu jumate amuzat , jumate inspaimantat .
- Pictore ....... ,, mergi incet " ! zice Nae insotindu-si spusa cu o privire sugestiva ce ma indemna la maxima diplomatie .
- AAAA ! NU ! DOAR CE-AM FOST LA SARINASTUF ! raspunde Gabi .... inteligent facandu-ne pe noi sa ne privim cu sprancenele ridicate la jumatea fruntilor si provocand un zambet mandru pe fata lu' nea Mitica .

In sfarsit . Pretindem ca .... ceva ne scapa , ceva n-am inteles noi cum trebuie ( doctore , fiti-ar vinu'-al dracu' , e bun rau , da se suie la cap ! ) si-l invitam sa ia loc . Se sfatuieste tamp din priviri cu tac-su , acesta-i da acordul tacit , Gabi sa pravaleste pe scaunul metalic trezind in noi suspiciuni la adresa rezistentei la eforturi mecanice ale picioarelor acestuia .

Odata ce-l aveam la masa era absolut firesc sa-i punem un vin ( ocazie cu care-am descoperit ca paharele de oameni normali erau subponderate pentru .... flacau ) , sa-i punem si lui o portie da plachie si ..... sa facem conversatie inteligenta cu el , asa cum ne-a sugerat plin de mandrie tata-su ca ar trebui :

- Si .... ia zii Gabi , .... care-i treaba ? incep eu timid .... nestiind cu ce sa-ncep .
- CE FUMEZI ? AAAA , D-ASTEA . SI LA NOI ,, ARE " .
- Bun ! Perfect ! Ia o tigare ! Vrei ?
- DA .
- Deci .... , ce zicea Pictoru' ? Care-i treaba ? insista si Nae .
- CARE TREABA ?
- Pai .... zii si tu ceva !
- AM SI BARCA !
- Ia-'uzi ! Are si barca ! Bravo , bai Gabi ! Ai barca ! De care ?
- DA , DA' NU-MI INTRA TOATE ALEA-N IA . IO AM VRUT DA' N-AM PUTUT !
- ..... Nu-ti intra toate ? Nasol . Pai ..... cum ai incercat ? Zi-ne si noua , sa stim si noi !
- AM MAI PATIT ASTA PE RAZELM , ANU' TRECUT CAND A DAT GHEATA !
- ..... ?? Daaaa ? Siiiii ? Cum a fost ?
- I-AM SI ZIS LU' ALA , , LU' VANEA ,  CA MAI BINE NU MA DUC .
- Daaa ??? I-ai zis ? Bravo ! Asa-i trebuie ! .... Da' .... Vanea ce-a zis ?
- AM AJUNS TARZIU , PE LA 10 ! CE SA MAI FAC D-ACOLO-NCOLO ?

Imaginati-va o masa plina de oameni , care cum a fost prins de inceputul ,, discutiei " . unii cu paharele ,, in drum " spre gura , altii cu tigarile sprijinite pe scrumiere , unul in drum spre buda si oprit in cadrul usii cu capul intors , cu privirea fixa si uitand de ceea ce-l facuse sa se ridice , in capul mesei un bust gigantic terminat in extreme de doua brate cat doi busteni , in sus cu un gat de dimensiunea unei galeti de nada , pe care se aseza o capatana uriasa , invelita de un par des si canepiu sub care gaseai o singura spranceana de cca 30 cm / 5 cm care umbrea cu generozitate doi ochi mijiti si somnorosi dar lipsiti de ura ( de fapt lipsiti de orice ) , un nas ,, borcanic " si doua buze ce aratau mai mult decat clar ca ..... avem foarte putin vin ramas pentru ultima seara la Valea Nucarilor .
Singura figura normala , fericita sau zambitoare din intreg cadrul respectiv , era a lu' nea Mitica ! Era scufundat in mandrie paterna privindu-si odrasla la masa cu ,, domnii de la Bucuresti " discutand ,, treburi serioase " .
Scutur vehement din cap spunandu-mi si ambitionandu-ma sa-i ,, dau de cap " situatiei , mi-l fac din priviri pe Livache aliat in scopul ce mi-l propusesem si continui :

- Da Gabi ! Era deja tarziu ! Daca plecai si tu mai devreme ..... poate se rezolva ceva ! spun eu raspunzand la .... nimic ! Livache intervine in forta sa ma ajute :
- Da Pictore ! Daca pleca mai devreme ..... era ceva , nu ?
- AU LUAT TREI TOANE DE ALBITURA , AI DRACU' ! zice Gabi tamp .
- Mai Gabi ! Stai asa ! zice Nae . Mai frate ! Noi nu ne intelegem deloc ! Tu ce zici acolo ?
- NU DOMNU' , N-AI INTELES ! IO N-AM VRUT SA MERG DELOC !
- Unde n-ai vrut mah sa mergi ? intervine Mabusse usor iritat .
- TI-AM ZIS ! PE RAZELM !
- Cand Gabi ? Asta iarna ?
- NU !
- Da' Cand mah ? Nu ziceai tu de asta iarna cand a dat gheata ?
- NU ! ACU' CAND AU VRUT MALAIU' , ULEIU' SI FAINA !
- .............. ??
- N-AI INTELES . STAI SA-TI MAI SPUI ODATA ...... FII ATENT ACILEA .....
- Bine ! .... Hai ! .... Ia-o de la capat , da'-ncet , sa intelegem ! zice Mabuse scos din minti !
- AU PLECAT EI TREI , LA-NCEPUT . AI INTELES ?
- Nu ........ Tu du-te mah , si pisa-te ! Ce-ai ramas in usa ca prostu' ?
- ... Las' ca ma pis p-orma . Tre' sa vad ce se-ntampla !
- Las' ca-ti zicem noi !
- N-aveti cum .....

....................................................................

- Gabi ! .....  Deci ! ..... Despre ce vorbim ?
- PAI VA SPUNEAM CUM E TREABA !
- Care treaba ?
- PAI CU BARCA , CAND AM FOST IO CU MALAIU' !
- Livache ! Stai ! Piua ! Gabi , ia tati o tigare , trage bine din ea , noi ne calmam , si-o iei de la capat . Bine ?
- N-AM MAI LUAT-O ODATA ?
- Ba da ! Mai ia-o odata !
- Spune-i mah s-o ia de la capatu' alalaltu' ! Poate suntem noi ,, dusi " si nu-ntelegem !
- Bah ! Ia taceti din gura si lasati baiatu' sa spuna el ce-are de spus , si nu-l mai interupeti ! Va bagati voi aiurea-n seama si-l zapaciti ! Zii Gabi !
- ASA . CAND AM AJUNS ERA TARZIU . SI-A RAMAS PROSTII FARA MALAI . CA BARCA N-O MAI AVEAM DE ANU' TRECUT . DA' I-AM ZIS SI LU' ALA SA VINA CAND POATE , CA-L REZOLV IO .
- ...................... ??
- Fratilor , Caragiale ..... e la cresa , grupa mica ! Sa mor eu !
- ........ Du-te ma si te pisa , n-auzi ?
- Nu plec nici daca ma pis pe mine ! Tre' sa stau aici sa vad !!!
- HAI CA NU-I ASA-NTUNERIC . O IEI DUPA GARDUT LA DREAPTA SI DAI DE STUFU' ALA . IO ACOLO MA p*s !
- Mabusse , ce-ai pus frate-n vin ? Coca ?
- Bah ! Terminati cu prostiile ! Asta-i caz medical , si vreau sa inteleg ! zice Mabusse profesional .

Ca sa fi la peste si sa nu-i auzi vocea lu' Didel , ..... trebuie .... sa nu fie acolo !!! Toata seara Didel tacuse si se uita ori prin ochelari ori pe deasupra lor . Saracu' , ca si noi nu intelegea nimic , insa eforturi depuneam toti s-o putem face . Ceva ne scapa , si asta ne irita la maxim !

............................................................

Dezarmat , Nae din cadrul usii , spune :

- Mai Gabi . Uite cum facem : tu spui ce-ai de spus , noi intelegem sigur , da' nu azi ! Maine , promitem ca ne gandim la ce zici tu , si pana plecam d-aici iti spunem parerea noastra . Ok ?
- CUM VRETI DUMNEAVOASTRA , DOMNU' NAE . IO NU MA SUPAR .
- Perfect ! Mai pune-i mah baiatului un vin , lu' nea Mitica la fel , si lasati-l sa spuna !
- SPUNEAM CA M-AM CERTAT CU EI , CA IE PROSTI ! IO LE-AM ZIS DE ANU TRECUT !
- Bravo Gabi ! Foarte bine ! Da-i inainte , zii !
- PAI DA ! CA D-AIA L-A SI LASAT AIA A LU' SACOTEI ! DE PROST CE IE , D-AIA !
- Si el ce-a zis ?
- CE SA ZICA ? A ZIS CA LUI NU-I TREBE BARCA !
- Ahaaa ! ..... Da' malaiu'-i trebuia ?
- CARE MALAI ?
- Ala de ziceai ca l-ai dus cu uleiu' si cu faina !
- CARE ?
- Pai n-ai zis , mah , tu ca ai dus ulei , malai si faina ?
- AAAA ! DA , DA' ACUM NU DE-AIA SPUNEAM !
- Gabi ! Schimbam iarasi ! Tu ..... zii ce vrei tu ! Noi .... nu mai vrem nimic ! Bine ?

Se ridica Didel , ridica solemn paharul de pe masa si cu un ton aproape neantalnit la el se intoarce spre nea Mitica :

- Nea Mitica , sa-ti traiasca ! Ai o minune de baiat ! Destept , gospodar , muncitor si ,, painea lu' Dumnezeu " ! Sa va dea Dumnezeu sanatate ! Hai noroc ! Si tu Nae , .... du-te si te pisa ca nu mai spune nimenea nimic ! Care mai scoate o vorba-n seara asta ..... doarme cu Gabi !

Intersect

 ;D Moamaaaaa cred ca avem magnet la acelasi soi de oameni  :D.Ce multe am patit si noi,ce repede ne gasesc,de cate ori am ratat baia fiind curiosi sa mai auzim cate ceva......
Born to fish,forced to work!!!

Intersect

Nu am vazut pana acum locuri de pescuit,capturi,sangeeeeeee.....
Trofeeeee....Azi am intalnit un domn cu mainile inrosite dupa un dril de 3 ore cu un somn la Scurta,deznodamantul final fiind lanseta rupta si mult sange de data asta donat de pescar.
Born to fish,forced to work!!!

modi

Radio , Matizu' , si agentu' Dobre

- partea I-a .

....................................................

-Noroc Pictore !
- Hai sa traiesti . Ce faci , mah ?
- Bine , tu ?
- P-acasa , ca omu' , duminica .
- Mergem pana la Arges ?
- Pentru ?
- Mai vedem si noi care-i rostu' p-acolo , .... trage , nu trage , .... se prinde , nu se prinde , ..... alea-alea .
- Si unde pe Arges vrei , mah , sa mergem ?
- Pe-autostrada , pe la km 36 , in balastierele-alea , c-am auzit ca s-a cam prins p-acolo saptamana asta.
- Si cand vrei sa mergem ?
- Pai acuma ! In patruj' de minute sunt la tine .
- Ce-ti trebuiesc patruj' de minute sa ajungi din Crangasi in Militari ?
- Trec sa-i iau si pe aialaltii , c-am vorbit deja cu ei .
- Pan-la masa de pranz eu vreau sa fiu acasa , ok ?
- Hai , mah , ce dracu' ? In doua ore suntem inapoi .
- ..... Hmmm . Hai . V-astept .

In 40 de minute cobor in parcare si-mi astept amicii . Apar in scurt timp inghesuiti in Matizul Nelei , veseli nevoie-mare ! Radio mai vesel ca toti .

- Cu ce vreti voi sa mergem , mah , pe Arges dupa ploile astea ? Cu Matizu' ??
- Termina , mah !!! Nu masina conteaza . Soferu-i "miezu' " !
- Bai nebunule , sunt noroaie cat "Casa Scanteii" ! Hai cu-a mea .
- Nu , ca consuma . Si nu ne bagam chiar in noroi de tot , ai sa vezi .
- ..... Treaba ta , cum vrei . Io nu-mping la masina daca ramai intepenit .
- Hai , treci sus odata , daca vrei sa fii-napoi la pranz .....

Ma strecor nitel cam chinuit pe bancheta din spate langa Relu si Andrei si in cinci minute deja Matizul "zboara" pe autostrada . In alte douazeci de minute la km 36 o paraseste pe una din bretelele de "fuga" si ne indreptam catre balastierele parasite despre care auzise Radio ca tin peste mult . Plouase in ultimele trei zile dar drumul nu ne facea probleme fiind tasat cu criblura si pietris . Dupa niscaiva sute de metri ajun gem "gloriosi" pe malul acestora ..... Pescari deloc !

-Ia zii mah , unde-s pescarii ??
- ..... Ce stiu io unde-s pescarii . Da' de ce trebuie musai sa fie ?
- Unde-ai auzit tu , bai aiuritule , sa se prinda peste sa nu fie pescarii "ciopor" pe mal ?
- Am auzit .....
- ..... Ai auzit pe dracu' !
- Uite-l p-ala cu oile , hai pan-la el sa-i cautam de vorba .
- Si ce dracu' sa-ti zica ala ?
- Nu stiu . Hai sa vedem .

Ne apropiem la pas de un amarat de cioban cu niste oi si mai amarate , pline de ciulini si cu apa mustind in lana , cautand scoase din minti prin grohotis macar un firisor de verdeata pe care sa-l pasca . De pe langa turma se reped la noi doi caini si mai amarati , schilozi , loviti , ragusiti si la fel de plini de scaieti ca oile de le-aveau in paza .

- Baaaaah , ..... noroc !!! Sa traiesti ! ..... Musca cainii astia ??
- .... Nu st'u . Da' ce vrei ?
- Vino-ncoa , sa te-ntreb ceva !
- Ce ?
- Vino-ncoa si te-ntreb !
- Da' ce vrei sa ma-ntrebi ?
- Mai nene , nu esti sanatos ? Da-te-ncoa si-ai sa vezi .
- Vino tu .
- Vin , da' zii-mi cu cainii astia care-i treaba pan' la urma ? Musca sau nu ?
- Io de un' sa stiu ?

Radio , intr-unul dintre putinele sale momente de stupefactie , se-ntoarce catre noi cu ochii mari :

-Bai , asta-i sanatos ? Auzi , ca cica nu stie daca musca aia .
- Pai poate n-o stii , mah ! Care mai e diliu ca tine sa-i caute lu' asta de vorba ?
- Cum adica , mah ? Ce i-am facut ?
- Pai io stiu ca nu i-ai facut nimic .... Da' nah , in capu' lui , vezi bine , e alta socoteala .
- Bah , mai da-i dracu' de caini , io ma'c la el sa-l intreb .
- Du-te mah ! Sa fii sanatos .

Se-apleaca Radio dupa un retevei , lucru care mai abitir a starnit cainii ciobanului . Cert este ca intr-un final reuseste sa se apropie de acesta tinand totusi cainii la o distanta ce-i asigura integritatea fizica . Printre latraturile acestora auzim franturi de dialog :

- Sa traiesti .
- Si matale .
- Nene , vii zilnic p-acilea ?
- Di ce ma-ntrebi ?
- Zii bre ! Vii zilnic ?
- Da , c-am stana acolo sea , la marnea padurii . Da' di ce ?
- Auzi bre , ai vazut pescari p-acilea zilele astea ?
- Am vazut .
- Si ? Ia zii , au prins ceva ?
- Io de un' sa stiu ? Le caut io de vorba ?
- Pai nu tre' sa le cauti de vorba , tre' numa' sa vezi dac-au prins ceva .
- Eee , na , ca n-am vazut . Pai io stau sa ma zgaiesc la ei ce fac ? Ce treaba am io cu ei ?
- ..... Mda .... In fine , asta e . Ramai sanatos .
- Sa traiesti . ...... Auzi ? Da di ce ma-ntrebi ?
- Ce conteaza ? daca zici ca nu i-ai vazut prinzand ..... ce rost are ?
- Pai are . Ca am auzit in sat ca tot pestele e strans mai la deal nitel , dincolo de drum . Acolo cica-i toti astia de se duc la peste .
- Unde , mah , dincolo de drum ?
- Iaca .... la "teava" daca stii . Unde-i teava aia mare de gaze de trece peste Arges .
- .... Sa traiesti !!!! Te iubesc !!!!
- .... Da' di ce ?
- .... D-aia , na ! ii raspunde Radio ciobanului din fuga indreptandu-se catre noi si facandu-ne precipitat semne din care trebuia sa intelegem sa sarim in masina .

- Pictore , tu stii p-aici ..... Unde-i teava aia de zice asta de ea ?
- Hai lasa , nu mai ..... Nu mai stii tu unde-i teava , ca oricum n-ai cum s-ajungi acolo pe noroaiele astea . Hai acasa , fi-ti-ar balastierele ale dracu' .....
- Hai , mah , pan-acolo sa vedem !
- Bah , tu nu esti sanatos ? N-auzi ca nu-i drum de mers acum pe el ??
- ..... Macar pan-aproape , sa vad io cam pe unde e .
- Radio , daca ramai intepenit , .... ti-am zis , .... al dracu' sa fiu daca imping la masina ! .... Ia-o-nspre autostrada , treci pe sub ea si mergi inainte ......

Trecem vijelios pe sub autostrada si continuam sa avem sub roti criblura . Drum de exploatare , plin de ochiuri de apa stransa dupa ploi , dar fara sa intampinam probleme majore . Provocarea insa apare la momentul la care trebuieste sa parasim criblura si s-o luam la dreapta pe un drum agricol ce ne-ar fi dus la celebra teava de gaze de peste Arges . Drumul mustea de apa iar pamantul era din acela cleios . Sarim cu gura pe Radio :

- Bai nebunule , nu intra pe drum ! Ti-am aratat unde e , n-ai decat sa vii altadata , acu' hai-napoi acasa !!!
- Da' Radio , nu risca . Ramai intepenit !
- Taceti bai din gura ca stiu io ce fac ! N-o iau pe drum . O iau pe langa , pe iarba .
- Baaaaai ! Mai rau e pe iarba ! Aluneci de te iau dracii !

N-aveai cu cine te-ntelege ..... Radio accelera , vira si schimba vitezele intr-un ritm nebunesc incercand sa tina micutul Matiz paralel cu drumul . La un moment dat , in pofida urletelor noastre de-a vira la dreapta , Radio vireaza brusc stanga si-si alege un mic delusor pe care incearca sa urce rotile din stanga . Acestea ajung pe coama dar din inertie masina scapa dincolo de delusor ...... intr-o mare baltoaca de cca 50 cm adancime si se intepeneste cu spoilerul in malul acesteia dandu-ne pe noi cu capetele in toate alea prin masina !!!!! .

- RADIIIIIIOOOOOOO , DOBITOC INCURABIL , ..... TE OMOOOOOOR !!!!!
- ..... Ce mah ? ... Ce v-ati speriat asa ? O scot imediat , ia sa vezi .....
- Ce dracu' sa scoti , mai tampitule ?? ..... Asta nu mai iese d-aici !!!
- Bine , si-atunci ce facem ?
- Ce .... FACEM ?? Noi nu facem nimic , neghiobule !!! ..... FACI !!! Faci ce vrei numa' scoate-o d-aici ca te spanzur , sa fiu al dracu' !

Radio forjeaza micutul motor si vireaza alandala fara ca masina sa se miste macar un milimetru . Incearca in fata , in spate , ..... nimic . Ne este din ce in ce mai evident ca masina este realmente infipta in malul mocirlos si ca pe cai normale nu avem cum s-o scoatem de-acolo ..... Suduim si blestemam cat n-am facut-o in doi ani la un loc , ne enervam reciproc de la un moment la altul , si evident spargem toate astea-n capu' lu' Radio care in sfrasit s-a resemnat intelegand ca trebuieste sa recurgem la altceva . La un alt fel de-a scoate masina din baltoaca . Ne calmam fortat , ne-aprindem toti tigarile si cautam o solutie :

- .....Bun .... Ce facem ?
- ..... Nu stiu .
- Zii Radio , ce e de facut .
- Io stiu ce-i de facut , da' nu zic !
- ..... Cum dracu' .... stii ce-i de facut da' nu zici ??
- Nu zic !
- Zii tembelule , ce-i in capu' tau ?
- ..... Iesim si-o impingem !

Evident asta straneste al "tsunami" de blesteme , bagari si scoateri , Dumnezei , sfinti , sorti , parinti , surori , frati , neamuri mai mult sau mai putin apropiate , etc ! Trece si asta si dupa ce ne-am descaltat si ne-am sumeticat pantalonii coboram in mijlocul baltoacei . Talpile ni se scufunda lent in pamantul mocirlos prevenindu-ne asupra "aventurilor" ce-aveam sa le parcurgem .......

.............................................

Dupa cca 2 ore ( !!! ) de opinteli si zmuciri reusim sa urcam Matizul cu spatele pe varful delusorului . Ne bucuram la unison si ...... avem timp sa ne privim unii pe altii . Vocile ni le recunoasteam . dar nu si figurile ! .... Eram plini de noroi efectiv din cap pana-n picioare . Incerc sa-mi aprind o tigare si descopar ca nu am cum ! Nu am cum sa bag mana-n buzunar , am bricheta fleasca , nu am niciun deget din care sa vad macar un cmp de piele nenoroita . Initiez inc-un val de injuraturi , smulg scos din sarite o husa de pe-un scaun , ma sterg nervos si reusesc sa-mi aprind tigarea . Fumega si ea ..... si eu !

Radio nu indrazneste sa ridice ochii catre noi , sa scoata un cuvant , sau sa comenteze la momentul la care ne aruncam noroiti pe banchetele masinii . Dintre toti il auzim pe Andrei pe un ton cel putin baritonal :

- Radio , ..... mucles ! Mars acasa cat esti inca viu .

Oalele si rotile sunt pline la saturatie de pamant . Puntea probabil la fel . Masina se zbuciuma periculos la peste 40 km / h facand sa para c-ar avea rotile partate . Cu avariile puse ne indreptam spre Bucuresti . Este deja 14 30 , am pierdut cu totii masa in familie , ne facem scenarii absurde despre cum o sa faca asta sa ne duca pe toti pana acasa . Incet-incet isi cauta de vorba cu noi :

- Bai , ..... am belit-o . Ce-i zic lu' Nela ?
- Ce-i zici lu' Nela ? .... Ii spui ca esti retard , handicapat , capsoman , si alte alea ! Si ma doare-n cur de ce-i zici tu lu' Nela , ..... zii ce-i zic io lu' a mea acasa ??
- Lasa mah , ii spui ca io-s de vina .....
- PAI STIE , MAAAAH !!! Stie ca tu esti de vina !!!!! Tu esti de vina si ca-i seceta-n Sahara , idiotuleeee !!! Esti de vina si ca ploua-n jos , mah !
- Da , mah , da .... ce sa' spun . Bla-bla-bla ....
- Hai , fa-ma sa te fac toata viata sa spui numa' bla-bla ......
- Cum adica ?
- Adica-ti dau cu ceva-n cap !
- ..... Bai , va rog ceva .
- Ce vrei ??
- Uite , cel mai aproape de autostrada stai tu . Mergem la tine in cartier la "Petarda" sa mancam cativa mici si p-orma sa m-ajutati sa duc si io masina la spalatorie . Si ne spalam si noi la aia acolo cu kercheru' . Fac io cinste .

"Petarda" e un mic local de cartier unde poti hali niste mici ..... destul de buni care-ti poti fi serviti pe niste mese ruginite . Ne cunoastem cu ospatarii si este poate singurul local din lume in care-am fi indraznit sa intram in halul in care eram .
Radio chiar are sa ne faca cinste iar noi chiar consideram ca nu-i cazul sa-l "refuzam" . Mai mult , decretam sa-i aducem paguba serioasa in portofel .

Cum-necum ajungem la "Petarda" , sideram ospatarii si ospataritele , ni se dau ziare sa punem pe scaune si ni se ia comanda : 20 de mici si ..... tot atatea beri !

- Radio , bei si tu , mah ??
- Da. Merit si io o bere dupa atatea aventuri .
- Nu mah ! ..... Tu meriti Verde de Paris !!! Da' nu asta-i problema . Cum conduci p-orma ?
- V-arat io . Oricum masina ramane la spalatorie in noaptea asta . Problema e doar d-aici pan-acolo

............................

<<< Va urma >>>

modi

#118
Radio , Matizu' , si agentu' Dobre

Partea a doua ......

..................................................

Plini de noroi terminam primul platou cu mititei si primele doua beri / cap de om . Facem semn ospatarului sa "recidiveze" . Dupa al doilea platou de mititei si cate alte doua beri ..... continuam cu bere . Dumnezeu stie cata am mai cerut . Cert este ca am realizat ( greoi , e adevarat ) ca se face de sase seara ......
In mahmureala noastra realizam faptul ca am lipsit familiilor de la masa de pranz . Telefoanele sunasera , e adevarat , insa cine dracu' avusese curajul sa raspunda ??

- Bai , ...... nu ma lasati aci ! Ma-'ceti cu Matizu' sa-l deretic !
- .... Ce dracu' ingaimi acolo , mai tembelule ?
- Zdrahoi !!! .... Cum ce ingaim ? Sa-l spal , dracu' sa-l ia !
- Pai cin' te-a bagat , mah , nebunule-n noroi ? Te-am bagat noi ?
- D-apai , nu cu voi ieream ?
- Radio , daca-ti "sexualizez" o sticla d-asta-n cap ..... e bine ?
- Niet !
- "Niet" pe dracu' ! Handicapat celebru ce esti ! Acu' ia-ti-o si du-ti-o la ..... dereticat !
- Bhaaai , d-apai ma spanzura femeia-sheeia ! Mani cu she se 'ce ea la munca !
- Da' trimite-o cu tramvaiu' , mah ! Care-i problema ?
- Da' shi vrai , mah , neghiobule , sa dorm la ghiena ?
- Da' dormi , dracu sa te ia de nebun , unde-o fii ......

Dialogul romano-moldovenesc continua minute lungi inspre deliciul celorlalti clienti ai "Petardei" . Radio insista sa-l ajutam sa duca Matizul la spalatorie , noi insistam sa ramanem la bere . Se pare insa ca moldoveneasca e mai presus de limba romana si capitulam incet-incet :

- Pai cum sa mergi , mai tampitule , la spalatorie , in halul asta de beat ?
- N-apai ...... va spui io cum ! Da' numa shi v-arat !
- Ce sa ne-arati , mah ?
- Iaca , numa' decat ! Voi 'pinjeti , io trag de volan !
- Cummm , mah ? Adicatelea ..... noi "pinjem' ??
- N-apai , .... cum al'fel ?
- Ce-ar fi ca noi sa tragem de volan si tu sa'-mpiji ??
- Pai ..... nu poci bah , ca mi-s bat rau ! Mi se gargaunesc creierii-n capu' ista !
- Radio , .... capu' "ista" ..... zvarle-l , mah ! Ca s-a stricat de tot ! Ii stricat inainte sa fii "bat rau" . Cand i-ai facut ultima oara ITP-ul ?

Iata-ne plecand jumate amuzati jumate scosi din sarite de la "Petarda" . Printre blocuri , printre stradute , cum-necum ne-am descurcat , dar ca sa putem ajunge la spalatorie nu aveam cum sa evitam intersectia Pasajul Lujerului cu B-dul Uverturii . Oricat am incercat noi sa-l ponderam pe Radio , sa-l determinam sa lasa dracului Matizu' pe dreapta si sa-l spele maine ..... n-a fost chip sa ne-ntelegem cu el .

C-o bere-n stanga , impingand cu dreapta , ne apropiam de intersectie . Cum Legile lui Murphy functioneaza permanent la perfectie , in intersectie vedem agitandu-se un agent de circulatie . Noi ne panicam . Radio .... nu ! Striga la noi scos din minti " Davai !!! Davai !!! Da ! Da ! Ocin haraso !!!

Evident ii atragem atentia agentului . Se indreapta pretios si oficial catre micutul Matiz de culoarea pamantului inconjurat de fo 4 tembeli matoi si cu al cinci-lea tembel ...... tinandu-se pe geam de volan sa nu cada in genunchi in intersectie .....

Regulamentar , asa cum se cuvine unui agent destoinic , diriguitor al unei intersectii permanent in degringolada , pune fluierul la gura si sufla din rarunchi .... La mai putin de trei metri de urechile lu' Radio !

- Baaaaai , shi faci tu acilea , ca-mi pocnesc timpanii-n capu' aista !!!
- Buna ziua ! ..... Agent Dobre . Va rog sa-mi prezentati documentele d-vs .
- Shi documenti , bhai ?? Ca m-ai surzit di tat ! Altu' fluier nu-t' gaseai ? Numa aista , de suna ca sirena lu' Vasile Roaita ? Bhai ..... ajientu Dobre , io mi-s bat ! Ia-ma-nshet , ca ma dezechilibriez ..... di rastorn mashina ista ! ... D-api .... sheai ? Iesti nervos ?
- ..... Stimate domn , ..... cum va permiteti ? Va rog sa trageti pe dreapta si pregatiti documentele la control .
- Domnu' ajientu Dobre , ..... da , iaca , di shi-mi sheri matali documentili ? .... Io-s mi-s sofer ?

Noi cascam ochii siderati ! Radio "straluceste" , e mai dilau decat credeam vreodata ca poa' sa fie . Este sclipitor in betia sa tinandu-se da Matiz sa nu cada in genunchi . Dobre face ochii mari si capata o grimasa special-oficiala , noi cadem in cur de ras . Pe jos , pe asfalt , in spatele namolitului Matiz al Nelei ..... radem , batem Cuba , radem cu lacrimi , si dam noroc cu sticlele de bere ..... Radio considera atitudinea noastra ca fiind total nepotrivita si , intorcandu-se cu o mina incruntata , ne mustruluieste balbaindu-se :

- Komrad ! Ni znaiu radeti ca bou' ! Aista-i mandru ajientu' Dobre care face ordine acilea-n 'tersectie ! Io nu-i dau documenti ca .... n-am di she , da'-pai voi nu ma' radeti ca vaca la vetierinar ! Mereti , dracu' , pie bordura , si numa' si-asistati ....... Beti biere pana v-o sede limba pluta , da' numa' pieriti d-acilea cu rasu' vostru a paguba ......

...............................................

<<< Va urma >>>

ionitzady