Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

dany

Planurile de la tine stau momentan puse bine.In curand ma apuc,mai exact dupa sarbatori.Si daca tot ai ridicat problema adu-mi aminte ce placaj ai folosit si de unde l-ai luat.La oglinda ce ai pus? Multumesc.   Si sa revin la barca noua ,mi-am luat una de 2,80 cu 1,40 de 50kg aproximativ pe care deja am dus-o la apa cu roti demontabile cum v-am spus ca am de gand sa nu mai depind de nimeni.Am echipat-o cu vasle +evinrude4cp ,2t .M-am dat o singura data cu ea cu motorul dar ma cam ridica de prova[numai eu in barca].Barca nu e de glisare dar am mai ridicat un pic oglinda ,sa vad acum cum o sa mearga[era prea jos elicea,aripa anticavitatie era la nivelul chilei,care este destul de pronuntata,acum aripa este mai sus cu5 cm,fata de chila,dar cu 1 cm mai jos de oglinda]....Oricum pozele vorbesc,si astea , o sa apara curand .Atunci am sa cer sfaturi de la voi cand o sa fiti mai bine informati,oricum la barca nu mai intervin cu nimic,eventual cu un motor mai mic si pe asta il las pt. viitoarea ,cea de la tine,Bogdan.Trimul este bine asa cum e,sa vad si cu doua persoane cum merge,dar pe mine ma intereseaza acum mai mult de mine [am redevenit pescarul singuratic,fara lista cu cine  merg cu cine nu ,cu soacra ,fara ea,cu prietena prietenei si sotul acesteia ,s.a.m.d. >:( >:( >:(Salut si raspundeti-mi la intrebarea din postarea anterioara!!!!

modi

Citat din: dany din Decembrie 17, 2013, 10:16:26 AM
Am echipat-o cu evinrude4cp ,2t .M-am dat o singura data cu ea cu motorul dar ma cam ridica de prova[numai eu in barca].Barca nu e de glisare

Dany , prelungeste mansa si muta-te mai spre prova . Am convingerea ca va pune botu' pe apa .

rover.marius

Salut Dany.
Eu am intrebat prietenii care bat toata zona de la Crisan si nici ei nu au vazut stiuca c-am in aceeasi perioada de care zici si tu.Daca reusesc sa termin barca de reparat pana vineri seara sper sa plec 2 zile in zona Stipoc-Sontea noua-Baclanesti-Fortuna-Trei Iezere-Bogdaproste si te anunt daca vrea sa manance stiuca.Nu dispera va veni ea in cele din urma la lingura ca nu are ce face.
Fir intins in continuare.

dany

Hoata de stiuca si-a legat gura,si eu mi-am inchis barca in garaj .Vremea e destul de geroasa si ma gandesc sa-mi atasez barcii un spargator de gheata ;D ;D :o,.N-am apucat sa mai ies si ma oftic teribil.De acum la copca,ca nu stau eu bland acasa la gura sobei....numai sa fie gheata destul de groasa.De regula las pe altii sa incerce,sa faca primele copci si dupa aia intru si eu[v-am spus ca m-am lasat de baut ;)]Inainte,aveam mai mult curaj,sau mi s-a dezvoltat instinctul de conservare...Zic eu asa ,dar cand ma duc cu baietii mei la pescuit si nu este nimeni pe balta eu intru primul,ca astia au 110-115kg iar eu 70.Am patit odata ca la pranz a fost un soare puternic si cand sa strangem betele care erau rasfirate pe 500m2 ,astia au iesit pe mal caci gheata paraia ingrozitor si eu am strans toate sculele .Astia mai uscati castiga intotdeauna pana la urma , caci la ultimul bat cand am ajuns transpirat de emotie ca sa nu zic frica, am observat miscare la pluta.Am asteptat cumintel[astia strigau de pe mal cam agitati de-acum si ingrijorati],nu i-am bagat in seama,caci ei nu stiau motivul intarzierii mele ,crezand ca mi-am ingreunat izmenele de frica : ;D,si scot mancaia-si gura ei o frumusete de 3kg.In ziua aia in afara de cateva rateuri nu mai avusesem nimic...Am iesit de pe gheata cum iese fazanul din balarii cu capul innainte ,nici nu avut timp sa se ingrijoreze .Au ramas muti pt.cateva clipe si i-am trezit tot eu din uimire cu invitatia :hai ba sa mai stam ca de-acuma mananca!!!.Nici n-am  terminat de vorbit caci baietii erau deja in masina si boscorodeau :Da BA!!!!am sa ma innec acuma pt. o stiuca ,macar daca era calda apa!!!Am ras de m-am spart pe seama lor si mai ales de ''siluetele'' lor.Scuze baietilor care sunt mai plinuti,dar asta-i dezavantajul pe gheata[sper sa nu cobesc si sa fac baie in iarna asta ; >:(].

rover.marius

In delta inca nu a inghetat tot, cel putin lacurile mari sunt practicabile se poate pescui. In schimb la baza malurilor apa a prins pojghita.Si din ce am inteles de la pescari anumite zone inspre Murighiol si Dunavat ar fi inghetate.
Nu este ceva sigur cu inghetatul pana nu vad cu ochii mei, asa ca ramane ptr sambata si duminica sa vad cum se prezinta balta pe real .

cristiantutuianu

 Sa traiesti Nea dany.
Nu stiu cum sa incep dar stiu cum o sa termin ;) Pe data de 14 luna asta am fost la ......"pescuit"la Topalu am ajuns dimineata la 7 pe malul Dunari .............nene un peisaj de am ramas fara aer superb .
Da si treci la treaba  am momit cu tuica fiarta ...... s-a momit cu aproape 3 litri  ......ultima jumate nu am fiert-o am momit cu ea asa cruda .
Am prins doi porci ;D ;D ;D  ba fratilor gata cu tuica ca nu vedeti ca nu are rost s-a "stricam orzul pe gaste"
pierdem timp-ul si cine pui mei o sa faca carnati. Si cum am stabilit schimbam momeala dupa ce facem pomana porcului  Hai sa votam  :o :o :o plenul isi facea de lucru ......nu e hotarat sa treaca sa voteze....vrajeala ..ca ce frumoasa e vremea ,ca ..e porci de carne ...schimbau subiectul......bine .
Apar "colindatoriii.........ii"primiti cu...Nu primim dar intrati sa v-a momim si pe voi ...
firar sa fie nu au venit toti o data au venit  :valuri valuri si hai momeste cu toti
Da si toaca ia si taie ....Hai noroc la multi ani ....Care de care ca ,sa vezi...carnati se fac asa ...ba e belea cu... Un colindator intreaba.
_Pai voi aveti carne de vita pentru carnati ?
_Da avem ....uite
_Nu se poate ...(tot el )nu aveti vita ????........pune mana pe telefon se intoarce cu spatele.....inchide telefonul
_Hai noroc !
_Noroc!
_Ba am dat telefon ,hai ca eu plec...a a a am zis sa taie o oaie ....sa o aduca aici  bai ise niste carnati cu oaie .....cum ati plecat voi de la Constanta fara sa aduceti si vita Nu pot sa inteleg 
A plecat cu miscari mici de buze si balanganeli de cap
Noi ne uitam mirati unu la altu ca la amenda in valuta  ......ba esti nebun ba esti prost
Anul asta am prins o functie aiurea transator-conducator masina de tocat-bucatar
...
Executam  pomana pocului afara la ceaun ..adapost cald bine de bine si ridic ochi spre Dunare
:o (vorbeam singur ..trebuie sa merg la schimbat ochelari ...nu nenea  :o :o :o Uite un pescar de pescar )
Bai fratilor ia uitati ce e pe mal
E nebun zice un amic (care e inebunit cu pescuitul)
Un baiat din Topalu ...Nea Cristi sta ca prostu nu iese nimic ...bine ma Nicusor daca zici tu ....ia da fuga si adu o farfurie de unica folosinta sa pun si pentru pescar o portie de pomana porcului nu vezi ca e inghetat saracu si adu un pahar de om gospodar cu vin (pahar de om gospodar = pahar de 300ml din plastic ;D)
Duc la masa ,pomana porcului ,muraturi ,mamaliguta . O sarumana hai pofta buna ..ce faci Cristi nu stai la masa ???? Ba o sa stau ..merg sa vad ce face pe mal baiatu ala.
...
_Salut
_ ???
_Misca ceva
_ ???
_Uite te rog sa servesti ,ca sigur te-am zapacit cu mirosul ..si uite un pahar de vin sa te incalzesti.Pofta buna.
_ ??? ??? ??? Mes..c
_Hai sanatate vorbim ,vino si tu la noi la foc sa te incalzesti
_ :o
...
Cristi hai ca a adus nebunul oaia. :o :o :o
De momit am momit cu tuica fiarta pentru oaie ...am prins oaia la vin fiert ;D ;D ;D
Porci am momit cu tuica fiarta....am prins la tuica fiarta
Aloo nea Cristi ...nu faci o coasta de oaie ? Fac ma f-t-ti doua vecine din sat ..hai fereste sa o despic sa fac porti ..
...
A doua zi 'neata 'neata bem o cafea  bagam o jumara belea.Hai ca la 12 plecam acasa
da e e bine facem carnati si plecam .
Hai ma !!! avem timp sa bagam si noi o lingurita ,un vobler o jucarie asa de distractie le zic Esti nebun lasa ....nu auzi ce zice Nicu ca nu e coada de peste..
Bine daca asa vrea plenu !
Bai fratilor unde e pescaru? :o :o :o sculele pe mal pescar ioc ....unde o fi...sa vezi de nu dispar sculele..
Apare o masina ...bai hai gata cu colindatori AAAAA nu vine la noi .
Coboara un nene se uita in stanga se uita in dreapta .Si striga din toate puterile Victore
Apare pescarul Victor din spatele unui pietroi  Toti am ramas cu ochi pe Victor
_Ai prins ceva ?il intreaba soferul
_ ??? Nuuuuuu
_Hai strange ...ca plecam...................
Victor se pune pe strans .Noi bucurosi ca Victor nu a patit nimic il priveam cum strange sculele
La un moment dat am realizat ca Victor vorbeste ,vorbea ca la usa cortului ;D ;D ;D ;D s-a agatat >:( >:( >:( >:(
:o :o :o :o :o :o :o Nu nu e agatata  Bai fratilor a prins asta ceva .....a prins pe dracu ....nea Cristi nu e peste va spun eu ce naiba sunt aici zilnic nu pica nimic...a agatat ceva o cioata ...cine stie stai ca vedem
Am ramas MUTI a scos o stiuca nu stiu cate kile dar avea pe putin 1 metru lungime.
Plenul a ramas :o :o :o :o :o mut juma de ora dupa ce a plecat Victor 8) care imi multumea pentru pomana de aseara ;D ;D ;D ;D ;D
...
Hai ...sa...... plecam .
Nicule:nu:e:peste Craciun Fericit La Multi Ani







dany

Si mancat si baut si cu stiucanu-n traista 8) m-am distrat maxim si m-ai facut sa ma duc la frigider,brusc mi s-a facut foame ;D

rover.marius

Am stat 2 zile pe traseul pe care l-am descris mai sus si ceva modificari ( L. Tataru si Mesterul ) si nu am vazut stiuca, decat marlita si niste bibani. Momentan se pare ca nu vrea sa manance sau poate nu am gasit-o eu, dar mai incercam speranta moare ultima.

iulian_cioclin

Nu stiu ce se intapmla dar de vreo 3 saptamani nu prea am mai auzit pe la nimeni sa prinda peste . Eu cel putin am avut 3 partide consecutive cu rezultate zero. O fi derutat de conditiile meteo... nu stiu ce sa spun

rover.marius

Ai dreptate IULIAN. Nu stiu de unde esti dar nici in delta( tulcea) nu vrea stiuca sa manance nici macar la pestisor viu.

bradutzu

salutare tuturor!
eu am inceput anul cu 2 iesiri la brates unde am prins 4 si 6 kg de platica frumoasa!
am pescuit la feeder cu carlige finute si o nada pentru ape reci cumparata
interesant ca am prins DOAR la carlicul de deasupra momitorului situat cam la 350 mm
Fir intins tuturor!
Sa auzim numai de bine!

Vali

E bine ca Bratesul s-a dezghetat acum vreo saptamana, chiar ne gandeam sa dam ceva la apa. Apropo bradutzu, unde ati dat? Ma gandesc ca daca punem un barcaz pe apa ajungem in multe locuri bune. Asta daca nu da vreun viscol din-ala nervos si ingheata iar...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bradutzu

am dat cam la 500 m de la coltul dinspre Giurgiulesti!
daca avem o barca pe apa si cunoaste cineva locurile bune ma bag la o pescuiala pe Brates ;D
salutare
Sa auzim numai de bine!

dany

Metoda feeder:  cosulet cu nada atasat pe o tija curbata[tub-sorry]prin care se trece firul principal,la capat se leaga un vartej,nu inainte de a se pune o bila de cauciuc.De vartej se leaga forfacul[but-se spune la noi]care se lasa mai scurt pe ape statatoare [10-15cm]depinde de substrat, si mai lung pe ape curgatoare.[max70cm].Se foloseste un singur carlig la capatul forfacului amintit.Tu ai mai pus un carlig mai sus pe linia principala si acolo ai avut intrari.DE CE? Forfacul de jos era scurt si s-a afundat in mal sau vegetatie care este pe substrat,singurul vizibil pestelui fiind cel de sus .Pune tu un singur forfac jos dar mai lung si vei avea rezultate . Pescuitul la feeder e o gaselnita f.buna DACA lansezi numai in acelasi loc,formand un pat de nada,suficient sa devina atractiv pt.pesti.care sa includa si multi viermusi.La inceputul partidei dupa prima lansare in locul dorit se agata firul de clama de pe tamburul mulinetei pt. a lansa de fiecare data la locul stabilit si se foloseste cosulet fara fund,la primele 5-10 aruncari,pt.a nadi bine locul,dupa care poti schimba cu un cosulet cu capac,depinde cat de multa nada vrei sa folosesti.Daca dai de crap sa zicem,scoti firul de dupa clama tamburului pt.ca s-ar putea sa fii nevoit sa dai drumul la frana si sa ia fir si atunci....PA..Poate stiai lucrurile astea,dar in avanpremiera dezvoltarii forumului cu sectiunea pescuit am indraznit sa fac o prezentare succinta a metodei [fiind mai multe de zis:fire,carlige,lansete,mulinete folosite,etc]   Scuze bradutule,dar a trebuit sa scriu odata ce ai prezentat faptele si mirarea ca mananca la carligul de sus ;) la feeder exista un singur carlig si ala legat cum trebuie.

bradutzu

multumesc Dani
stiam ceea ce ai scris tu si asa am inceput pescuitul si am refacut moturile ulterior!
de pescuit se pescuieste de pe dig cam la 2 m deasepra apei iar pestele a tras in reprize semn ca umbla in bancuri si am pus carligul sus pentru  a fi detectat de bancurile care erau in tranzit intre ape!
abia la final, pe la ora 15:00 am reusit sa opresc bancul pe patul de nada si am inceput sa prind constant adik un peste la 2-3 minute dar a coincis si cu fptul ca a trebuit sa plec si pentru ca ceilalti parteneri aveau ore de cand nu mai vazusera trasatura!
odata oprit pestele pe patul de nada puteam reveni la o montura "normala" dar mi-a fost lene si oricum trebuia sa plec!
mentiunea am facut-o mai mult pentru cei care vor sa mearga la pescuit in perioada asta sa faca montura si cu carligul sus in cazul in care nu nadesc locul sau nada nu isi face efectul. Pestele este oricum surprinzator de mobil noi fiind situati la 10 m unul de celalalt si cand incepea sa traga o lua de la un capat si prindeam toti pe masura ce pestii ajungeau in jurul nostru!
faptul ca am ratat partial nadirea a fost din vina mea pentru ca lansam cam la 60 m distanta cu varfurile de 40g si aruncam cu peste 60 g in total si mai mult de atat nu am mai pescuit la balte de asta primavara asa ca mi-a luat cateva ore pana am reusit sa imi reglez mana pentru aruncari de precizie! Ideal ar fi fost ca inainte de pescuit sa fac cateva lanseuri pentru acomodare si nu sa astept sa tragaa pestele......dar stii cum e omul.......
postarile astea ar trebui mutate la tehnici de pescuit, la topicul: pescuit la feeder!
apropos de feeder, ar trebui sa vezi ce mi-am achizitionat in iarna asta: 2 lansete de feeder(pilker) de 2,7 - 2.9m, cu actiuni de 90, 120, 180g si sunt niste bijuterii si le-am echipat cu 2 Tica Abiss cu tambur de 8000! abia astept primavara cand crapul e mofturos sa vad dk mai are vreo sansa 8)
of, of, of......mai sunt 52 zile pana la 1 martie cea mai incantatoare zi din an pentru mine!
Sa auzim numai de bine!