Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.


iulian_cioclin

Bilele articulate ce gramaje au? Ai idee unde gasesc astfel de bile cu greutati intre 30- 80 gr?

bradutzu

da cine da la lopeti sa te tina pe loc pana provoci atacul? :-\
Sa auzim numai de bine!

ziuamarinei

Citat din: iulian_cioclin din Februarie 13, 2015, 10:03:02 PM
Bilele articulate ce gramaje au? Ai idee unde gasesc astfel de bile cu greutati intre 30- 80 gr?

Da o cautare pe net cu "greutati montura fudo"

ziuamarinei

Citat din: bradutzu din Februarie 13, 2015, 10:54:39 PM
da cine da la lopeti sa te tina pe loc pana provoci atacul? :-\.
Anul trecut nu am avut nevoie de vaslas  ;). Am motor silentios si comanda la maner, e simplu. ;)

iulian_cioclin

Da de ce trebuie sa stai neaparat pe loc?

bradutzu

Pai bilele articulate merg in general la pescuit pe verticalla si uneori dk dai de peste ar trebui sa stai deasupra pana provoci atacul
Sa auzim numai de bine!

ziuamarinei

Citat din: bradutzu din Februarie 14, 2015, 10:46:52 AM
Pai bilele articulate merg in general la pescuit pe verticalla si uneori dk dai de peste ar trebui sa stai deasupra pana provoci atacul

Ai tu impresia ca pestele sta pe loc. E in miscare in masa apei. Chiar daca tu stai la punct fix cu ajutorul ramelor sau motorului, momeala sau jigul dispare rapid din conul sonarului, respectiv de sub barca.
Sau ai sa vezi cand te deplasezi odata cu apa, curentul Dunarii are viteze diferite in verticalul coloanei de apa.
Deci totul e relativ, filmele de pe net si realitatea de pe Dunare nu prea se potrivesc.


bradutzu

Era prea frumos ca sa stau in casa.
Sa auzim numai de bine!

ziuamarinei

Unde ai fost? Pe la Siret? Apa cam tulburica si calie ? Da si tu niste detalii , ne tii asa pe uscat. :D

bradutzu

la confluenta Siretului cu Dunarea si dupa aia si la priza vreo 30 min!
am avut ceva ce nu sunt sigur dk a fost peste sau vreo creanga la vreo 2 m de mal ca s-a dezgatat repede!
interesant este ca am vazut 2 platicute cat degetul prinse la viermisor!
Apa destul de tulburica si de rece!
eu personal mi-am luat o doza maxima de energie!
PS
fata de anul trecut a aparut o duna de aluviuni in care se scufunda jigul si se incarca de mizerie si ingreuna considerabil pescuitul!
Sa auzim numai de bine!

Intersect

Born to fish,forced to work!!!

ziuamarinei

http://www.anpa.ro/acte-normative/
gata e publicata aprobata avem legea prohibitiei pe 2015, se poate citi mai sus pe ANPA.

bradutzu

Sa auzim numai de bine!