Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

momaul

Felicitari Dragos,frumoase fotografii,nu am mai fost la garla de 3 saptamani si fotografiile tale ma indeamna sa las totul balta si sa fug la superba noastra Dunare.

ziuamarinei

Eu deja am inceput pregatirile, am o singura grija: sa nu strice ploile Dunarea. ;)

Alex1958

Salut,
Citesc ca va pregatiti de Periprava.
De sambata pana marti dimineta am dat la Obrizuri.
De data asta nu l-am gasit! Pe acelas loc acum 3 saptamani luam 6 bucati acum in a doua zi am avut doi ciortani restul nimic. Somotei la scoica putreda doar unul mai imbracat restul moace.
Apa avea peste 27 gd C si statea sa vina o furtuna-care s-a declansat marti dimineata cu 45 de minute de ploaie torentiala in Chilia- pe seama asta am pus rezultatele foarte slabe.
Fire intinse!

ziuamarinei

Citat din: Alex1958 din August 20, 2015, 02:13:56 PM
Salut,
Citesc ca va pregatiti de Periprava.
De sambata pana marti dimineta am dat la Obrizuri.
De data asta nu l-am gasit! Pe acelas loc acum 3 saptamani luam 6 bucati acum in a doua zi am avut doi ciortani restul nimic. Somotei la scoica putreda doar unul mai imbracat restul moace.
Apa avea peste 27 gd C si statea sa vina o furtuna-care s-a declansat marti dimineata cu 45 de minute de ploaie torentiala in Chilia- pe seama asta am pus rezultatele foarte slabe.
Fire intinse!

Salut Alex, merci de informatii sunt binevenite. Asa e cu pescuitul o enigma, Sunt o multime de factori care influenteaza pescuitul in mod pozitiv sau nu. Periprava o pastrez pentru a doua jumatate a lui Septembrie, astept sa-si termine lumea concediile si sa se racoreasca bine, nu ca ar fi foarte cald acum  :D. Destinatia momentana este pe langa GalatiSat, dar a inceput Siretul si Prutul sa bage tulbureala dupa ploile din aceasta saptamana. Vom vedea, incercam toate locurile si secretele pe care le stim.
Fire intinse.


iulian_cioclin

Mi-am doborat recordul la somn. Ieri luat la clonc. am si filmarea cu drilul intergrala, dupa ce editez putin filmarea o pun si aici.


ionpescarul

Citat din: iulian_cioclin din Septembrie 01, 2015, 01:16:11 PM
Mi-am doborat recordul la somn. Ieri luat la clonc. am si filmarea cu drilul intergrala, dupa ce editez putin filmarea o pun si aici.



Iuliane ne-ai nenorocit de tot,ti-ai mai luat si camera !,le bagi direct pe Discovery.

dany

Ba ,da hai ca pe Bradutu-l inteleg...sa zicem....E galatean, e crescut pe malul dunarii,bine de tot caci are aproape 2m...da' tu m-ai spart...Te gasesc eu pe siret odata si-odata!!!!!!!Eu am fost 3 nopti pe''corni''la stationar si n-am avut nici o intrare de somn...Am avut 4 intrari de crap,babane ce-i drept ,si nici unul dat afara,datorita scoicilor nene.Pragurile alea pline de scoica i-mi fac bucata.Poate -mi dati sfaturi cu un inaintas bun.
La mai mare -ti urez!!!...cu teama ce-i drept,caci in ritmul asta ai s-ajungi sa ne bati pe toti la   --r
Si mai am o teama ,ca o sa te traga unul dupa el ...aici ''doamne fereste''
Felicitari!!!!!!

iulian_cioclin

Dany, in zona corni e aproape imposibil de pescuit de pe mal, sunt f multe trunchiuri de copaci pline cu scoici.  Am un prieten ce a adoptat o tehnica mai deosebita pt zona aia. Da cu pluta cu cocoloi de mamaliga (din barca) da contra dupa care lasa firul liber. Se duce in larg 20 m se ancoreaza si de acolo face drilul. Numa bucati sarite de 10 kg.

Somnii eu ii prind preponderent la clonc, la stationar intra numa mici.
Ms de urari

bradutzu

felicitari Iuliane
foarte frumos. astept si eu sa fac descgiderea la clonc cu un asemenea peste
weekendul trecut am dat si eu contra ca in stanca si atat............... :o
hai ca de acum incepe sezonul monstrilor!
Sa auzim numai de bine!


Intersect

Citat din: bradutzu din Septembrie 02, 2015, 08:31:29 PM
felicitari Iuliane
foarte frumos. astept si eu sa fac descgiderea la clonc cu un asemenea peste
weekendul trecut am dat si eu contra ca in stanca si atat............... :o
hai ca de acum incepe sezonul monstrilor!

Born to fish,forced to work!!!

Alex1958

Salutare barcagii pescari!
Dezamagire mare dupa 3 1/2 zile pe Chilia -mai jos de Tatanir. Un singur ciortan si niste somotei anemici.
L-am vazut pe sonar, l-am nadit, a mai sarit - da' n-a poftit!
Toti cei pe care-i intrebam se jeluiau!
Jale mare, nu ma mai duc pana nu se raceste apa- avea 26-27 de grade.
Pe malul ukrainean am auzit intr-o noapte cel mai mare si persistent atac de somn auzit de mine vreodata- a batut din coada vreo 10 secunde. Il cautau si ei cu cloncul dar si la stationar, fara sa-l gaseasca.
Fire intinse!

momaul

Salut De joi pana duminica pe bratul macin la cotul baciului am facut cea mai frumoasa partida de pescuit la clonc.S-au ridicat in draci multi au muscat am avut si o dihanie care mi-a indreptat carligul a fost super.doi au ajuns acasa,3 mai mici care au fost raniti mai rau pe gratar iar restul inapoi in apa poate poate mai vin si alta data.

ziuamarinei

#808
Citat din: Alex1958 din Septembrie 07, 2015, 03:26:34 PM
Salutare barcagii pescari!
Dezamagire mare dupa 3 1/2 zile pe Chilia -mai jos de Tatanir. Un singur ciortan si niste somotei anemici.
L-am vazut pe sonar, l-am nadit, a mai sarit - da' n-a poftit!
Toti cei pe care-i intrebam se jeluiau!
Jale mare, nu ma mai duc pana nu se raceste apa- avea 26-27 de grade.
Pe malul ukrainean am auzit intr-o noapte cel mai mare si persistent atac de somn auzit de mine vreodata- a batut din coada vreo 10 secunde. Il cautau si ei cu cloncul dar si la stationar, fara sa-l gaseasca.
Fire intinse!

Da jale e si pe la noi aval GalatiSat, cel putin saptamana trecuta toti erau incruntati si mosmondeau prin barci tuguind buzele a paguba  ;D. Nu stiu ce e cu crapul, dimineata pe la prima geana de lumina ii vedeai in oglinda apei cum scoateau discret dorsala sau altii mai curiosi si curajosi sareau.
Am stat trei zile in barca, am rotit 3 locuri in permanenta nadite (locuri care mie mi-au dat peste cam tot timpul pe cote scazute) si nici o trasatura. Imi venea sa inghit lansetele cu tot cu monturi asa intinse cum erau. Am fost atent la toate detaliile care fac diferenta intre a prinde si nu , dar asta e.
Am zis ca trebuie o pauza si am trecut la spining unde iar surpriza, strapii si salaiii lipsa la apel, locurile tin stiuca acum frumoasa cei drept dar totusi. Am reusit sa scap cea mai mare stiuca vazuta pana acum de mine la Dunare ceva mult peste metru, ceafa lata asa cam cat piciorul. Am adus-o langa barca si cand sa iau minciogul a facut o lumanare de era sa raman fara lanseta.
Oricum vad ca rapitorul e singurul care mai raspunde si se prezinta la apel.
Alex ai pescuit cumva si la grupul ala mare de copaci scufundati din Ostrov mai aval de intrarea pe Tataru intre km60 si 61, sau numai aval de platforma de cereale?
Ceva info ai de la Cernovca sau aval Periprava?
Strang si eu vesti sa vad pe la sfarsitul lunii cam in ce directie o apuc.

Alex1958

Salut!
Am dat mai jos de siloz la o intersectie de canale (din Ukr.) Aia de la siloz sunt niste trogloditi. Arunca in apa de la iarba cosita, gunoaie, adidasi, sticle de pet pana la motorina din spalarea tancurilor. Nu mai stau niciodata acolo! Am vrut sa sun la 112 dar cand ma hotaram parca se potolea.
Si mai sus si mai jos de unde am stat eu au venit pescari din barca sa-l incerce la cioata, fara rezultate.
In jurul barcii, mai ales ca las lumina aprinsa noaptea se adunau obleti- am si facut o prajeala- si atacau avatii si salai de mai mare dragul. La mosmoande n-au poftit!
Am fost initial si pana la locul ala de la Ostrovul Tatarului de care zici. Agatatura la greu si apa mica pentru cotele astea.
Despre zona concesionata n-am alte informatii in afara de fetele lungi si gesturile celor care treceau la deal.
Fire intinse!