Legea picnicului....aprobata

Creat de corsarul, Februarie 23, 2012, 08:33:30 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 9 Vizitatori vizualizează acest subiect.

corsarul

#30
Cine stie .....daca insisti....poate,poate...!  ;D
PS : Glumeam...!  :)....si fac haz de necaz :(

bradutzu

Citat din: Laurentiu N. din Februarie 25, 2012, 06:57:27 AM
Legea picnicului are legatura cu barcile atunci cand plimbarea dureaza mai mult de cateva ore si trebuie sa gatim, sa mancam,sa ne spalam,sa mergem la toaleta..

@Bradutzu-tatal meu pleca in balta cu o barca deschisa ,acoperita cu o tenda si statea cate o saptamana,iar barca era un cin de 4,6m. Weekenderul"are o cabina in care se intra pe burta cred si se vorbeste acolo de petrecerea unui concediu in 2 pe o astfel de barca.Acum 2 ani ,un cuplu de nemti in varsta,coborati pe Dunare cu o cabinata mica,m-au intrebat de unde pot lua benzina.Exista articole si filme cu oameni care au navigat transoceanic in barci mici si asta dureaza...Eu cred ca pe o barca cu cabina inalta, avand lungimea totala pana in 6 m, poti sa locuiesti daca vrei.Depinde de standardul de confort pe care il acceptam,dar nu e nimic general  :)
Salut
Nu contest ceea ce facea tatal tau dar pare deja o situatie de supravietuire in timp ce pentru mine delta inseamna concediu si relaxare ! Nu am nicio problema in a dormi in orice conditii pentru o noapte sau 2 dar vreau sa ma intorc odihnit si relaxat nu mai obosit decat am plecat!
O cabinata mica nu va avea niciodata destul spatiu pentru a putea avea totul organizat si la indemana si in acest caz totul va fi o mare harababura in care singura certitudine este faptul ca lucrul de care ai nevoie este in barca si cam atat!
Din pacate trebuie sa recunoastem ca deja trebuie sa vorbim de un fisher! asta daca vrem sa pescuim, pentru croaziera este cu totul altceva: cateva haine, carburant de rezerva(eventual), mancare, prezervative(eventual) pe cant pentru pescuit lucrurile se complica fiind vorba de multe repere si multe conditii speciale!
Daca vrei putem face un topic separat gen "barca de pescuit ptr stilul de pescuit X" in care sa detaliem ce inseamna fiecare si ce avem nevoie!
Sa auzim numai de bine!

Vali

Sa nu uitam ca fiecare are alte nevoi si alte pretentii, unii sunt mai spartani, altii mai pretentiosi etc. Chiar ar fi misto sa deschidem un topic despre nevoile de confort pe o cabinata de ape interioare, iar aici sa ramana subiectul despre legea picnicului.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Laurentiu N.

#33
 Foarte buna ideea unui nou topic unde sa discutam necesitatile de cazare'si depozitare ale unei barci cabinate in diverse cazuri.Asa ca Vali te rog sa faci onorurile ! [initial scrisesem -omorurile !! ;D]
@Bradutzu-sant convins ca ceea ce spui e real, in conditiile de care ai nevoie si la tipul de pescuit pe care il practici  :) Eu in schimb am crescut intr-un apartament de 39mp [2 camere/conf.1],la pescuit meg cu 1-2 lansete in husa + o geanta de pescar ce se gasea inainte de "89 la AJVPS. Nu folosesc nada ori saltea de primire fiindca prefer sa caut rapitorul.Orice cabinata are spatii de depozitare. Ustensilele mele sant putine si nevoluminoase.Apoi exista iubitorii muntelui ce fac trasee de cateva zile ,carand totul in spate si dormind in corturi mult mai mici decat o cabina de barca,doar ca camenii astia sant ,cred f. organitati. E drept ca atentia la astfel de treburi organizatorice e de natura sa taie putin din atmosfera concediului.Dar se poate ! 

corsarul

O solutie ar fi camparea pe un teren privat...
Eu , impreuna cu un amic , am cochetat cand-va cu ideea  de a cumpara un mic teren in zona Deltei Dunarii  si sa putem "trage" acolo fiecare cu ce are cort , rulota etc...
Nu ne trebuie constructie !...eventual un mic umbrar din lemn , terenul sa fie delimitat cu un gard si cam atat...

monica.lidia

Citat din: monica.lidia din Februarie 25, 2012, 07:43:59 PM
Victoriiieeee!!!
Astazi am executat un minunat picnic pe faleza inferioara a Dunarii. Am fost in echipaj de trei, am consumat covrigi, lapte batut si mini amandine. Desi masina jandarmeriei a trecut pe langa noi nici macar nu ne-au privit. Am scapat neamendati!
Tinem aproape.
O sa recidivez cu siguranta. Deja este proiectat 1 Martie cu picnic cu napolitane si prajiturele printre ghiocei.
Revenind la tonul serios: candva, prin 2003, in timpul unei urcari de la Gura Diham la Poiana Izvoarelor conversam suparata cu sotul meu despre lipsa totala de bun simt elementar a celor care bateau acea bucatica de pamant. Nu are rost sa va scriu de pet-uri, ambalaje, scutece sau ce mai era pe traseu pentru ca sunt sigura ca stiti prea bine. Eram convinsa ca starea pe care o vad e o emanatie a "democratiei" postdecembriste cand am avut SHOCUL : pe tulpina unui brad crescut chinuit, abia agatat de un colt de stanca inca se vedea " Ionel si Marioara 1979" (textul e aproximativ,nu mi-l mai amintesc intocmai) crestat cu briceagul. Am inteles atunci ca asa e natia noastra si de fapt mizeria nu e noua sau democratica. I-am spus atunci lui Vali ca Dumnezeul care a creat locurile alea magnifice ar fi trebuit sa ne interzica noua, umanilor, accesul.
Sunt de acord cu cei care se plang ca legea va fi aplicata artibrar si discretionar, dar nu e singura, sunt legi mult mai importante care se aplica in acelasi mod. Dar , daca datorita unei asemenea legi scade contaminarea locurilor frumoase macar cu 10% e o mare victorie. Avem timp sa pregatim generatia viitoare de picnicari care sa nu aiba nevoie de asemenea legi.
Nu plange pentru ca s-a terminat, bucura-te pentru ca s-a intamplat.

adrianpacurici

#36
Citat din: Vali din Februarie 24, 2012, 08:15:30 PM
Din ce vad scris pe aici, voi cam tineti cu ursu' :D. Nu stiu cum sa va spun, dar pe mine nu ma afecteaza deloc negativ legea asta cu picnicu'. Tot ce vad e ca se va mai subtia marlania care ne sufoca din toate partile.
Daca stam si ne facem atatea probleme, patim exact ca in povestea cu drobu' de sare ;). Nu e mare lucru de amenajat o barca pentru a fi complet "self-sufficient". Mai ales ca, in afara de un confort minim, binevenit pe timp de vara, o barca bine gandita iti da si o libertate maxima de a te bucura de multe locuri altfel inaccesibile.
Ma surprinde atitudinea ta (negativ) . tu limitezi iesirile in natura la malul apei...
conform definitiei picnicului daca mananci si bei ceva afara inseamna picnic. copil fiind mergeam la pescuit pe jos la malul Dunarii..mi-as dori sa merg si cu copilul meu, si daca stau toata ziua trebuie sa mananc ceva nu?AMENDA Ce spui tu de iesirile cu barca merg doar daca iti permite financiar momentul.. ca si benzina se scumpeste in continuare. sunt multi in tara asta care merg la un pescuit de pe mal, cu o bicicleta.AMENDA.si asta nu ii face nici nesimtiti nici "picnicari rai". dar conform legii esti bun de plata. altfel..am fost la munte cu masina..pe drum aveam mancarem si ne-am oprit pe marginea drumului unde am ciugulit cate ceva.AMENDA. Cum a mai scris cineva,,fiecare dumicat pe care il iei in afara unui restaurant sau a unei proprietati private este PICNIC... deci AMENDA. poate nu o sa se aplice de fiecare data..dar de ce sa stam cu frica in san ca poate politaiul care ne vede are chef de facut targetul la menzi?
te rog sa gandesti mai profund ce inseamna aceasta lege si pentru ceilalti romani care nu isi permit o barca sau nu stau pe maulul unei ape navigabile
Apoi..referitor la stat in barca la ancora... nu stiu daca sunteti constienti ca multe din canalele deltei au o latime de aprox 20m.. ceea ce te pune exact in calea celor care vor sa si navige pe acolo...si nu stiu cum vei manca din farfurie, din barca ta frumoasa si cabinata, pe un canal gen Mustaca de langa Dunavat, la ancora cand pe langa tine trec salupe cu motoare de peste 100Cp... viziunea chiar nu este realista...nici pe Dunare nu iti e bine cand trece catamaranul sau rapida din Tulcea

republicii

Exact nu ai voie nici sa opresti masina in afara partii carosabile pe un drum de munte ca vine padurarul si jandarmul si te amendeaza ca ai calcat iarba statului ca sa nu mai spun daca un copil are nevoie chiar de un pipi nu ai voie sa opresti ca esti inpotriva legii care spune ca trebuie sa faca in locuri special amenajate adica acasa ca in Ro nici in orase nu sunt locuri amenajate ! NISTE NEMERNICI!

Vali

Observ ca lumea e prapastioasa in seara asta, de parca maine ar incepe saptamana de lucru :D.
Va rog sa nu ma intelegeti gresit, nici mie nu-mi convine forma finala pe care o are legea picnicului. Insa daca stam si ne lamentam pe forum chiar ca nu rezolvam nimic. Trebuie ori sa actionam pentru inlaturarea efectelor unei asemenea legi aberante, ori sa ne adaptam.

Am un bunic care s-a luptat cu ani in urma sa-si separe complet toate utilitatile apartamentului, in asa fel incat sa nu mai plateasca prin asociatia de locatari. La inceput a fost luat la misto, apoi au incercat cu tot felul de intimidari, presiuni, insa bunicul s-a tinut tare, si dupa multa lupta cu morile de vant, inclusiv in justitie, si-a vazut visul cu ochii, anume de a avea consumurile facturate separat. De la el am invatat atunci ce inseamna hotararea.

Azi vorbeam cu prietenul meu Marian Skepja despre cum e "pe afara", cum sunt obligati de exemplu spaniolii sa faca picnic in spatii amenajate, la gramada, asteptandu-si randul buluc la gratare. Nu stiu daca la noi va fi chiar asa. Insa stiu ca nu se mai putea continua cu marlania agresiva, care in fiecare weekend sau de sarbatorile importante se facea stapana cu gratarele, manelele si injuraturile pe orice petic de iarba verde.

Acum cativa ani la o padure de langa Galati a fost o ciomageala imensa intre grataragii cu ocazia unui 1 mai. Eram cu motorul, si am fugit cat am putut de repede, ca mi-o furam si eu daca mai stateam, mai ales ca respectivii erau fixati pe motociclisti si "metalisti" pletosi :).
Toata vara, in fiecare weekend malurile Bratesului sunt pline de picnicari necivilizati si agresivi, care lasa in urma munti de gunoaie, de ti-e si sila sa mai mergi la o baie sau la un caiac. Foarte des preferam sa stam acasa toata ziua, decat sa mergem sa ne amestecam printre ei, iar seara cand mergem la baie ne umplem de scarba despre ce gasim pe malurile apei.
Pana si unul din locurile cele mai exotice si salbatice din zona Galati, insula din gura Prutului, despre care ne-a povestit atat de frumos Tudy pe alt topic, a devenit bataia de joc a picnicarilor. Pana acum cativa ani acolo era raiul, anul trecut deja se transformase in rampa de gunoi.

Pentru mine motivatia acestei legi este incercarea unora de a rezolva cat se poate de simplu si "dintr-un condei" o problema complexa. Ca sa nu te mai doara capul, interzici tot. Insa am asa o intuitie ca dracul nu e chiar atat de negru. Militianul se mai uita si la om, si daca esti regulamentar si ii vorbesti frumos nu cred sa-ti faca probleme, fiindca si el e om. Si in plus, un picnic fara gratar se "rezolva" in maxim juma' de ora, timp suficient daca dai intai ochii roata dupa militieni ;).

Ca si concluzie personala: am sa fac picnicuri frugale oricand, fara teama de "organ", in locuri ferite pe care le stiu bine si le frecventez des. Militienii sunt prea putini pentru a acoperi toate locurile frumoase, si mai mult ca sigur vor patrula in zonele "consacrate" ale picnicarilor. Am sa incerc cat mai mult sa merg cu barca si sa-mi petrec weekendurile sau vacantele facand picnic sau dolce-vita pe ape. Am sa bat la fel muntii pe bicicleta, am sa campez si am sa ma bucur de salbaticie, sper fara a mai fi agresat de picnicari necivilizati.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

adrianpacurici

asta cu campatul in locuri ferite o spui tu,,,dar la fel pot face si acei picnicari needucati, insa nu ma prea vad cu sotia si cu copilul, pe malul baltii, tinand de sase cat mananca ei....
spuneai ca iti placea sa mergi la baie dar erau gunoaie pe mal... acolo luai si ceva de mancare... atunci iti era scarba,,acum este interzis...

Laurentiu N.

#40
- Mie nu-mi place sa ma feresc de politie ,sa stau la panda,sa am sentimentul de intrus in tara mea.Am trait asa pana in "89.
-Tin minte un episod cu singurul galatean posesor de buzuchi',ce aflandu-se la bac,a inceput sa cante muzica greceasca. Noi cei care eram mai tineri ,ne-am bucurat sa-l ascultam, dar am vazut gestul lui ca pe un act de mare curaj.Acum am setimentul unei intoarceri in timp !

Urmarile trecerii hoardelor grataragiilor adepti ai zicalei :"dupa mine potopul",sant clare si de necontestat.Dar legea asta nu rezolva nimic,grataragiii' vor mima bunele intentii,se vor feri,isi vor bate joc si la urma vor da pe gat ceva alcool bucurandu-se ca s-au descurcat.Copiii lor vor invata strategia,se vor perfectiona,determinand aparitia ,in timp, a unor legi si mai aberante.
.
Urmarile astora sant de natura sa afecteze mediul !???

Da ! Dar ce ziceti de faptul ca rezervatia muntilor Macin e despartita in doua,pentru a nu deranja cariera de piatra din zona.[vezi foto]Oare nu genul asta de grosolanii trebuia sa le rezolve guvernul ? Oamenii de rand nu pot interveni in astfel de cazuri.
Atasez cateva imagini cu flora ,fauna,din zona.

In schimb, gunoiul menajer, lasat in natura, se poate strange usor ,sant nenumarate organizatii ecologiste si chiar invatatori cu clasa lor de copii ,ce urca pe munte si curata.
Spui Vali ,ca ne plangem si nu facem nimic! Uite o idee:dupa ce da caldura sub egida Raid ,am putea iesi la curatat malul apei,iar daca fara fals orgoliu va exista si publicitate,atunci actiunea respectiva se va alatura celorlalte ce constituie deja un exemplu. Incercarea de a influenta legislativul,ori mizatul pe umanitatea politistilor ,nu mi se mai par realiste. Mai ales dupa ultimul episod "Piata Universitatii",ce avea menirea sa-l scuture pe Base',iar in schimb a devenit cel mai mare cadou posibil,facand-ul sa scape de un guvern "uzat moral" pe care altfel nu-l putea inlatura fara sa afecteze imaginea partidului.Acum avem un prim ministru 'independent',opozitia a fost invitata la discutii,s-au salvat aparentele si vom auzi din nou de PDL in legislatura viitoare si astea toate s-au putut numai cu ajutorul manifestatiilor !!!!!!!!

Laurentiu N.

continui cu cateva imagini din rezervatia sus-amintita,iar ultima foto ne arata cea mai putin poluanta ambarcatiune. Culmea,..nici caiacistul nu are voie sa...................

republicii

Parca exista ceva o lege cu 100.000 de semnaturi parca si se putea relua in parlament legea sau cam asa ceva ,daca stie careva putem incepe sa strangem semnaturi si on-line si life ,daca avem printre noi un avocat ceva sa ne expuna ce masuri sa luam ca parca stam si stam prost .HAIDETI LA LUPTA !

Laurentiu N.

 Exista multe proiecte de lege ce au la baza sute de mii de semnaturi si sant mult mai stringente,de ex : scoterea clasei pregatitoare pentru gimnaziu,Nu proiectului Rosia Montana, rezolvarea situatiei cainilor fara stapan....Aceasta ultima problema ar putea avea castig de cauza,pentru ca semnaturile au fost adunate de PDL,in incercarea de a scoate cu mainile altuia carbunii din foc.Vor sa se scuture de aceasta problema nepopulara,aruncand raspunderea pe umerii administratiilor locale.Celelalte nu cred ca au sanse. Sigur ca putem strange semnaturi,putem chiar manifesta ,la cort,in Bucuresti.Doar ca legea picnicului atinge indirect si genul asta de treburi,fiindca si acolo trebuie sa campam,[in locuri special amenajate]sa mancam,sa ne ingrijim de igiena.Apoi ganditiva ce fel vor reflecta ziarele de serviciu,dorinta barcagiilor de a campa' unde au chef. Am fi imediat asimilati cu vandalii pe care ii dezavuam si noi aici.
.
Incerc sa nu supar.  Doar zic  :)

PS: sant orobleme nereglementate inca si nu au succes, pe baza semnaturilor.Noi am vrea ca parlamentul ,dominat dePSD, sa atace o lege a lor,abia promulgata,recunoscand ca au gresit  :) :D ;D

Florio

#44
Este intr-adevar complicat totul.
Pentru ca legislatia aproape in totalitate este ori gresit directionata, ori anacronica,  ori are omisiuni, ori exista aspecte cu vid legislativ. Asta genereaza situatia aberanta in care ne zvarcolim ca tara.
Colac peste pupaza, se mai creaza si alte legi noi, care prin litera lor nu pot rezolva nimic din ce isi propun, ba mai starnesc si controverse intre diverse categorii de oameni.

Vorba cuiva: nu cred ca se mai vindeca tara asta.

P.S>
  E adevarat ca suna a lamentare tot ce discutam... dar macar discutam !  :)