Barci usoare pentru pescuit sau iesiri pe apa fara probleme de logistica

Creat de Mihaif99, Februarie 24, 2012, 05:10:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Fritz

Da , Nea Ioane ...e bine. Dar sa vii in weakend cu lansete si momeala ...si sa gasesti in fundul curtii 2 tone de balegar de porc ...Sa arunci lansetele si sa scoti numai craci de prun si corcodus...si sa constati ca au fost taiate din pomii tai, date la capre sa le goleasca de frunze si fructe si aruncate in apa ..tot pe locul tau...cred ca nu ti-ar fi bine...  :o
Ia priveste nea Ioane ,,Malul cu flori " sa-mi zici daca-ti mai arde de pescuit. Am facut curat ...Sper sa-i civilizez pe nesimtiti...cu Garda de Mediu . Se arunca in continuare gunoiul la Dunare.
Peste ...guvizi ca degetul...si vreo 10 obleti . Dar tantarii sunt adevarati !!! Nu te bazaie...se infig direct ziua in amiaza mare si la soare.  ;D

Ciby


ionpescarul

Cine zice , unu batran nu poate fi educat ,se inseala .Asa cum ai spus , Garda de Mediu  sa vina si sa dea amenzi ,e destul sa amendeze unu ,si sa vezi mal curat apoi , dar e bine sa nu stie vecini ca tu ai chemat garda ,ca omul e nenorocit si dusmanos , toate tarile civilizate mentin ordinea prin amenzi mari.

modi

Da-le dracu de poze , Fritz , fratioare !!! Ca-n India , pe Gange , sa mor io ........

Este dureros de-a dreptul sa vezi asa ceva . Este crunt ! Iti piere cheful de orice .

Un popor de ghiolbani inconstienti ! O natie de dobitoci batjocoritori a tot ceea ce-i inconjoara . ....... Mi-e scarba ......

Iertati-mi reactia , iertati-mi iesirea ! Imi repugna asa ceva si nu ma pot abtine .

ghrt

Dacă barca are chilă îi poţi face un canal metalic, unde să intre chila, şi o tragi cu un vinci. În prealabil pui o bandă de tablă în jurul chilei, pentru frecare. Canalul şi eventualele ghidaje se pot ridica uşor pe mal când nu le foloseşti, cu acelaşi vinci. Vei polua Dunărea cu nişte vaselină la fiecare utilizare, dar probabil că va funcţiona mulţumitor.
Nu o să nevoie decât de 2 puncte solide, la capătul de pe mal şi apoi un punct intermediar de susţinere.

Dar, dacă se intră aşa uşor în curte să îţi taie pomii şi să îţi arunce mult gunoi, foarte probabil că or să dispară instant şi barca, şi vinciul şi canalul metalic.

Florio

Citat din: Fritz din Iulie 14, 2014, 09:19:31 AM
Inca o barca usoara pentru pescuit e in lucru...in fundul curtii .  ;D
Carena e turnata deja. Are 50 kg.
Peste o saptamana torn (laminez ) si capacul .  Sper sa-l scot sub 25 kg. Motorul va fi de 15 cai ...Pana atunci prindem guvizi la mal ...si ne plimbam fara barca...in amonte ! :)Va pun vreo doua poze ...Matrita de capac e rezemata de perete pe prispa...
Trebuie sa-mi iau o prelata ...ca-mi cad fructe si frunze din pomi...Peste vreo saptamana ma apuc de ea...si in doua , trei saptamani o dau pe apa.

Barca subtirica la obraz subtire :) . Totul se desfasoara deci la sediul de pe malul Dunarii ?
Ei atunci locasul asta de cult are nevoie de o sampanie in prispa, la fel cum barca are nevoie de una in prova !

Fritz

Da Florio...pe acolo o sa-mi fac concediul. Fac si barca ...Sigur o s-o dau la apa cu sampanie !!!
Maine ma apuc sa-mi fac un acoperis dintr-o prelata ...
  Deocamdata ....facem ,,agricultura "  :D
  Sotia pune flori in fata la strada cu fetitele din vecini ...iar eu adun caisele si corcodusele ...
O sa pun flori si in spate ...

Iar ca rampa ...cred ca fac o scara din lemn ...in prima faza.  Barca nu are chila. E carena in V ...Cred ca o scot usor pe doua lemne paralele imbracate in mocheta . Si cred ca mai fac un carucior usor s-o transport prin gradina ...sau ceva cu 2 roti atasabil pe oglinda...ca la barcile de cauciuc ...Acum mi-a venit ideea.
Am menghina si cizma de la un motor de 25 de cai ...Parfum!!! :o

Florio

Citat din: Fritz din Iulie 20, 2014, 10:04:14 AM
Da Florio...pe acolo o sa-mi fac concediul. Fac si barca ...Sigur o s-o dau la apa cu sampanie !!!
Maine ma apuc sa-mi fac un acoperis dintr-o prelata ...
  Deocamdata ....facem ,,agricultura "  :D
  Sotia pune flori in fata la strada cu fetitele din vecini ...iar eu adun caisele si corcodusele ...
O sa pun flori si in spate ...

Iar ca rampa ...cred ca fac o scara din lemn ...in prima faza.  Barca nu are chila. E carena in V ...Cred ca o scot usor pe doua lemne paralele imbracate in mocheta . Si cred ca mai fac un carucior usor s-o transport prin gradina ...sau ceva cu 2 roti atasabil pe oglinda...ca la barcile de cauciuc ...Acum mi-a venit ideea.
Am menghina si cizma de la un motor de 25 de cai ...Parfum!!! :o

Ceva asemanator imi inchipuiam si eu, citind dificultatile posibile pentru amenajarea unei rampe sau sine, problemele date de hotii de fier vechi sau de gheturile iernii.
Atat timp cat barca e usoara, o poti lansa ori scoate din apa cu o mica platforma pe roti (mai late ca sa nu intre usor in namol). Un vinci de pe mal trage platforma si gata.
Cand spun platforma, ma gandesc la un simplu cadru care sa aiba acele lemne laterale, imbracate in mocheta.
Costurile or sa fie minimale, eficienta va fi maxima, in orice conditii s-ar prezenta Dunarea.   

Fritz

dupa o saptamana plina ...am si eu cateva poze !!! :) Pana si pisica e obosita ...Am turnat coaja de barca...am facut gardul...peste ...bere...baie in dunare ...Aaa ...si mi-am bagat NET !!! :)

ionitzady


Fritz

 N-am unde sa te cazez ca te chemam la mine...Eu dorm in rulota . Mai am un cort,  E disponibil...Peste este!!! E inportant....Il vad cum sare...il aud cum face ,,clamp"...Deocamdata ...n-am nici momeala....Prind oblete la viermus  sa dau cu ei la rapitor ...avat,salau...
Ma lupt inca cu vecinii...Nu sunt ,,bine venit" ...Nu vreau gunoi pe mal...Nu vreau ,,pescuit electric... Nu vreau sa se deverseze balegar ...sau alte mizerii ... Dar voi avea vointa si castig de cauza.

acig

SUCCES !!
Cred ca merita efortul si implicarea intregii familiii!!!!
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

ionitzady

BAFTA MULTAAAA   sa dea Domnu sa luminezi un colt de paradis

bbl81

monteaza camere video false pe stalpi, trage niste cabluri la vrajeala gen alimentare. sunt ieftine.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Fritz

Asa am sa fac...Mi-am tras Net ...o sa pun si un sistem simplu de supraveghere.
Am mai lucrat la barcuta ...Am imbinat carena cu capacul .
Am terminat rasina  >:( . Mai am de intarit oglinda ...
Trebuie sa merg luni la Polidis sa mai cumpar vreo 5 kg...si gelcoat cat sa-i dau tot interiorul.
  Mai am de facut banchetele ...Cred ca le voi face din lemn , demontabile. Asta ca sa fie cat mai usoara la urcat pe mal.