Barci usoare pentru pescuit sau iesiri pe apa fara probleme de logistica

Creat de Mihaif99, Februarie 24, 2012, 05:10:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

@Mihai: Barca e a unui prieten, mi-a adus-o doar ca sa-i fac paiol.
@byteworks: Asa e, important e ca structura sa fie gandita de la inceput suficient de solida si in lipsa rasforsarilor transversale in zona maestra.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

cristiantutuianu

Citat din: Spinoza din Ianuarie 09, 2014, 07:09:18 PM
Multumesc Cristian, multumesc Vali!
Conform manualului, portbagajul de pe masina suporta 80 kg, iar barele transversale, atunci cand le-am cumparat, aveau indicatia - 100 kg.

Cu placere
In cazul asta plafonul la masina  suporta 80 Kg ,Bare transversale pot avea si indicatia 300 Kg Esti "limitat " la o incarcatura de 80Kg .
Ai sanse .....sa infunzi plafonul  si ..... :( :( :'( :'(
Sa traiesti

Citat din: corsarul din Ianuarie 09, 2014, 06:36:17 PM
Citat din: cristiantutuianu din Ianuarie 09, 2014, 03:44:16 PM
Am dorit sa vad ce baca a avut corsarul http://lagala.allshops.ro/produs/5877912/Barca+pneumatica+Karaidel-44.html si am dat peste:
http://lagala.allshops.ro/produs/5877922/Barca+pneumatica+Idel.html
Barca Cort sau Cort Barca :o :o :o :o

Pretul "corect" al barcii karaidel 44, este mult....mult mai mic.
Dar chiar si asa, sunt barci depasite....
Ca o curiozitate, tuburile de la prova, erau mai mici in diametru fata de cele de la oglinda..si nu de multe ori am stat cu picioarele in apa, cu toate ca in prova era lipita o protectie (ca sa nu ia apa...cica :()
Una peste alta e' "desene animate"  >:(
Salut corsarul
Cand am vazut ce au la barci gonflabile  eu ma gandeam ca e Desene ANIMALE ;D ;D ;D ;D

Mihaif99

Citat din: Spinoza din Ianuarie 09, 2014, 08:58:48 PM
Citat din: Vali din Ianuarie 09, 2014, 07:29:15 PM
Despre a 2-a barca nu am ce sa spun (nu spune nimic de ea omul), dar despre prima cel mai bine iti poate raspunde direct producatorul. Cred ca s-ar potrivi cu nevoile tale, mai ales daca ramane doar cu banchetele prova si pupa (castigi si la spatiu, si la greutate).
Pana in 80 kg nu-mi fac probleme cu greutatea, iar spatiul il vad generos pentru numai doi insi, ambii nedepasind 80 de kile fiecare (in viu... ;D).
Citat din: Mihaif99 din Ianuarie 09, 2014, 08:44:28 PM
Spinoza, te-ai gandit ca ai putea sa iti construiesti o barcuta ?  Inteleg ca barcile gonflabile nu iti plac, desi ai putea gasi una care sa gliseze cu 5 CP
Problema este ca barcile pe care le-ai adus in discutie pina acum sunt primitive (design), construite grosier, cu materiale proaste, si prea grele pentru dimensiunea lor.
Ar fi relativ simplu sa iti construiesti o barcuta car-topable din doua-trei foi de placaj.
Ooooff... Mihai!... Nu-mi da unde ma doare!...
Fireste ca mi-as dori o barca facuta de mine, fix pe cerintele mele, insa asta ar presupune exact ce-mi lipseste: timpul.
Anul trecut am iesit doar de trei ori pe garla, iar concediu mai lung de o saptamana n-am mai avut de zece ani.
.................................
De asta ce ziceti:
http://www.barci-ambarcatiuni.ro/barci/barca-de-pescuit.php ?

Ai dreptate, te inteleg perfect cu timpul liber.

La un Motorcraft 410 te-ai gandit?  Tocmai mi-a adus aminte colegul Gabos. Cred ca aceasta barca se preteaza la car toppable, este o barca foarte buna si pentru 3 persoane, si in plus nu isi pierde valoarea. Cand te saturi de ea, daca ai pastrat-o bine si arata decent, o poti vinde fara problem fara pierder mari :) Trimite-i mesaj privat lui Ovidiu66. Cred ca el o duce pe masina.

Bafta

Spinoza

Citat din: Mihaif99 din Ianuarie 10, 2014, 11:37:32 PM
La un Motorcraft 410 te-ai gandit?  Tocmai mi-a adus aminte colegul Gabos. Cred ca aceasta barca se preteaza la car toppable, este o barca foarte buna si pentru 3 persoane, si in plus nu isi pierde valoarea. Cand te saturi de ea, daca ai pastrat-o bine si arata decent, o poti vinde fara problem fara pierder mari :) Trimite-i mesaj privat lui Ovidiu66. Cred ca el o duce pe masina.

Bafta
Multumita discutiilor de aici si, mai ales, sfatului primit de la Vali ("Da-te cu barca!"), dupa ce am probat un Lotus si o Laguna minor, cred ca am gasit barca ideala cerintelor mele, un Canadian 370 din aluminiu.
Are sub 60 kg, fostul proprietar a folosit-o cu un Selva de 6CP si a transportat-o pe un VW Passat combi - masina apropiata de a mea.
Mii de multumiri celor care m-au indrumat pana acum!
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

byteworks

Daca Google arata corect, barca arata super, sa o folosesti sanatos, cu folos si bucuros!

Nu stiu cat zice fabrica despre motor, dar eu as baga 15 CP pe asta fara jena, si ar zbura.

ulise70@

salutari,acum 2 ani a iesit din garaj barcuta asta,special pt 2 persoane,  3,6 lungime,cu 1,3 latime cam 65 kg greutat
  doua persoane erau perfect linistite,dar de multe ori am iesit la portile de fier 2 chiar si 3 cu motor honda 4t de 8 cai,plus bagajul aferent,si nu a luat apa nici o data,der nici nu intra in glisaj,era creata pt visle,si un pescuit linistit       ca rigidizare longitudinala,i am tras o chila de stejar pe toata lungimea,inbracata in 2 straturi de fibra stratimat,si asa nu mai aveam nevoie de bancheta la mijloc ptr a tine bordajul rigid
   chiar de citeva ori am urcat o singur pe masina,si fara un efort considerabil,sau cu dispozitive academice
  acum 3 saptamini am dus pe lacul Mraconia,in clisura dunarii o alta barca de aceasta data din tabla,care la greutate avea 80 de kg,la o lungime de 4 m cu latime de 1,2
      fiind oltean,am crescut de mic cu U Craiova,si culorile preferate sunt alb albastru,deci alte culori la mine in atelier nu veti vedea!!
nu ma lasati pe uscat,ma impiedec des!!!lasati=ma pe apa,sunt in elementul meu!!

bbl81

Citat din: ionitzady din Martie 01, 2012, 10:26:43 AM
Domnilor aveti perfecta dreptate in ceea ce spuneti ca la o barca trebuie sa existe o balanta intre ce ofera ce i-ti trebuie cheltuieli etc . Dar eu am crescut cumva in modul mers la balta ancora 3 zile acolo nani papa caca .... . Nu trageam la mal decat pt gatit sau eventuale proble ( ploaie prins fara prelata , curatenie in barca, .....  .)  Vedeam barca ca pe o casa dar eu am crescut si nu mai mea ajuns spatiul si nu o mai vedeam asa :) . Va spun ca dormitul in barca era super , pe ploaie, pe un cer plin de stele cu ploaie de meteoriti, sau dimineata cand dadea tata prelata si bufnea un aer rece si curat ,iar eu ma cuibaream mai bine in paturi vre-o jumatate de ora pana simteam mirosul de ceai facut cu menta salbatica la butelie , oauuuuu ..... ce vremuri dimineata mancam cred ca 30-40 min continuu.
pai si ce tip de barca era? ce prelata? suna bine cu dormit in barca peste noapte..
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

ionitzady

http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,411.0.html    aici a fost stadiul in care drumurile noastre sau separat , dar pot spune ca a facut parte din familie  , iar cu timpul am inceput un nou capitol .

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

ionitzady

asta este noua mea dragoste si motivul intrarii mele in liga cap compas: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,323.0.html

Mihaif99


ionitzady


bbl81

sa te duca multe mile marine pline de aventuri pozitive, fara peripetii!!!
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Fritz

Inca o barca usoara pentru pescuit e in lucru...in fundul curtii .  ;D
Carena e turnata deja. Are 50 kg.
Peste o saptamana torn (laminez ) si capacul .  Sper sa-l scot sub 25 kg. Motorul va fi de 15 cai ...Pana atunci prindem guvizi la mal ...si ne plimbam fara barca...in amonte ! :)Va pun vreo doua poze ...Matrita de capac e rezemata de perete pe prispa...
Trebuie sa-mi iau o prelata ...ca-mi cad fructe si frunze din pomi...Peste vreo saptamana ma apuc de ea...si in doua , trei saptamani o dau pe apa.

ionitzady

opaaaaaaa   cineva s-a inoit bine de tot  ;D ;D ;D  . frumoasa ...  casa ...  aaa    barca   ???