Ipad IOS ce caricatura de sistem de operare.

Creat de Mihaif99, Martie 06, 2012, 10:12:55 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

Am cumparat un I-pad ca jucarie pentru baietel. AAAA, nu e vorba despre mine ci despre baietelul meu care abia a implinit  17 luni
Intre timp l-am folosit eu, si l-am setat: cateva aplicatii acolo, jocuri eucative, aplicatii de muzica, desen etc.
Folosindu-l am realizat ce gluma de sistem de operare este IOS, mi-am dat seama si de ce nu exista(trecut) conceptul de foldere pina de curand cand au implementat un container de aplicatii cu dimensiune fixa - ceva acolo in graba, sa fie... de ce o extensie de memorie este aproape imposibila, si de ce daca ai un document nu il poti accesa cu doua aplicatii diferite.

Copilul  (la 17 luni) poate insa sa se descurce pe el destul de usor. La fel si bunica lui.
O unealta pentru productivitate NU, o jucarie pentru copil DA
Imi vine sa rad cu dispret de orice individ care isi imagineaza ca e un sistem de operare superior. E o gluma.

ss

Bietul copil, vrei sa-l traumatizezi de mic? Cum se cheama Protectia Copilului in Canada, ca sa te param?  ::)

Mihaif99

#2
Poate ne explici, ce vrei de fapt sa zici.
Si de ce pentru tine, jocurile nu fac bine?
De nu, sa pleci d-aici, la groapa cu furnici.

David imi spune sa iti mai zic ceva:  sarpele face SS, nu rechinul. Asa ca nu ne mai induce in eroare.

ss

Don't get ballistic!

Daca vrei sa-ti spun ca ecranul calculatorului si jocurile fac bine unui copil, ok! Sunt exact ce trebuie, te mai superi pe mine?

Ca un om batran, dar care a apucat sa lucreze in mod profesionist 7 ani cu sisteme de calcul ( nu pc-uri ), dupa care m-am lasat ca sa nu-mi... mut sanatatea, incerc sa-mi tin copii departe de calculatoare. Din nefericire, cel mare, care are 18 se indreapta spre matematica-informatica, iar cel mic e calare pe mine sa-i dau voie sa se joace.

Cand ii compar pe nefericitii astia mici, avand prieteni exclusiv virtuali, cu genunchii nostri insangerati in copilarie, cu fotbal, urcat in copaci, maltratat fetele si fugit de-acasa cu marfarul, sunt foarte ingrijorat de viitorul lor!  :(

Mihaif99

#4
Citat din: ss din Martie 07, 2012, 06:38:59 PM
Don't get ballistic!

Daca vrei sa-ti spun ca ecranul calculatorului si jocurile fac bine unui copil, ok! Sunt exact ce trebuie, te mai superi pe mine?
.......
Nici vorba de asta.

Pai copilul nu foloseste jocuri pe calculator asa cum intelegi tu. Acolo o tablita de desen, si cateva puzle logice, invata litere si ceva cantecele de copii.
Si carticele pe care nu pot sa le cumpar de la librarie.
Adica ce ar face cu jucarii reale.

Florio

Nu va zburliti, ca va stiu pe amandoi , simpatici :) .

Am doi copii. Cel mare a crescut in impulsul informatic, a avut de mic CD-uri cu Elmo si alte chestii interactive,. I le-a adus tac'su din state, intr-o perioada cand  erau rare computerele in Romania. Si n-avea nimeni internet :) . Am crezut ca americanii sunt evoluati, iar copilul , vai, tzatzo, beneficiaza de istetimea civilizatiei vestice. 
A crescut insa, cu probleme date de interactiunea cu computerul. Alta decat interactiunea data de cartea cu povesti, cartea de colorat, masinuta plimbata cu mana pe covor. A avut si jucarii, insa computerul avea aura lui neegalata. Baiatul face acum parte dintr-o generatie care nu citeste, si cand ii dai ceva de citit pare o pedeapsa. In ultimul an, iesirile pe apa au reusit sa ii schimbe inertia si atractia fatala fata de "gaming ". E un lucru vizibil si pe fiinta lui fizica, dar mai ales in cea morala . E tot meritul lui "tac'su" , care repara ce a stricat odata. :)

Prin comparatie, mezina familiei, desi are doar 16 luni, a crescut cu o mare atractie fata de carti si jucarii clasice, iar lucrul asta lasa zilnic urmari vizibile in psihicul ei plin de exuberanta, veselie, interes fata de real ( nu virtual) , interactiune cu oamenii din jur, cunoscuti sau straini .

La naiba cu ecranul, traiasca mingea ! Sa ne julim genunchii ! :)

   

gvincentiu

Am si eu wireless la buda, dar cu laptopul n-am fost. Doar cu telefonul, mai citeam stirile, vremea etc.
Ganduri bune !

Mihaif99

Pai eu raspund in versuri ca pt copii, inclusiv groapa cu furnici. Mai si dezvalui ca David cand vede un sarpe face SS, ceea ce e foarte nostim, si unu imi zice "don't get ballistic", altu' ca ma "zburlesc". Pai ce treaba e asta?


@Vince  daca era o domnisoara in genunchi in poza aia ar fi fost demential apropos de ce a zis  Florio mai inainte!

ss

Nu-ti face probleme Florin, ne mai aricim si noi de plictiseala, ca-i gheata pe ape de tare mult timp, nu suntem pe un forum care sa imbie la contondente verbale.  :-X

Exact aceiasi experienta o am si eu cu ala mare, calculatorul este viata, bicicleta si iesirile in Delta si pe Dunare sunt singurele evadari spre natura. Pana si marea lui pasiune, pictura, incearca sa o lege de calculator, e turbat micutul!

Sigur ca nu suntem suficient de batrani la minte incat sa nu intelegem schimbarile aduse de net in lumea copilariei lor, dar am invatat din experienta ca este bine sa fii mana forte in ce priveste timpul maxim permis copilului in fata ecranului ( de tv sau pc ).

Mihaif99

#9
Totul suna apocaliptic, si o spuneti si cu un ton grav. Unul din principiile mele e sa nu fac asumptii.

Stati ma fratilor ca nu se joaca singur pe ipad, nesupravegreat. Il folosim impreuna. E o jucarie ca oricare alta, cateva minute, pina se plictiseste juniorul si trece la altceva.
In plus copilul nu are timp pentru ca trebuie sa participe la treburile casnice reparatii, curatenie, gatit, condusul masinii, decoratiuni interioare:





gvincentiu

E un scump ! Mi-l aduc aminte pe al meu, cum pe la 2 ani dadea cu aspiratorul, in mod responsabil, scoțând și peria de la aspirator: pe sub mobila, pe sub masa, in conditiile cand eu dadeam bulelală maximă :)
Ganduri bune !

Mihaif99

Mersi Vince  :)

Si al tau sa fie sanatos si norocos! :)