Bun si ieftin

Creat de Mihaif99, Aprilie 30, 2012, 05:44:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

modi

Citat din: ionitzady din Iunie 02, 2013, 10:03:25 PM
atentie mare la abonamentele hibrid !!!!  eu am avut la orange ( sotia ) si sau petrecut multe clipe naspa ... ,
   tre sa ai 5 e , tu ii ai vine ziua sa se activeze si vb , dar surpriza dupa 2 zile sau cateva ore constati ca ai vb de 4 e si optiunea cangi.


Ntz !  ;) ;) ;) Ajung si-acolo cu povestea .... Ultima parte a povestirii mele va explica in mod clar cum si-n ce fel se ''administreaza" un asemenea "hibrid" . Dar ... asa e . Pana m-am prins io de treaba au reusit vreo doua luni sa ma enerveze .
Te duci la ei si le faci "scandal" precum ca doresti activarea automata a optiunii ! Evident , nu-s atat de neghiobi incat sa mediatizeze intens faptul ca se poate ....

ionitzady

:)) :)) , mie i-mi venea sa o mananc pe nevasta-mea si pe aia de acolo dupa ce am stat 3-4 h cu bonuletul-n mana si ma uitam la babe care facea abonamente si nu-ntelegea mai nimic din poeziile agentilor si cand am ajuns in fata agentul mi-a dat dreptate , dar ca nu poate sa ma ajute si asa bagi mana in buzunar si mai incarci odata .
  Abonament > smart phone > net x Mb  , se termina ratia si ...... surpriza cost suplimentar gruuuuup

Intersect

Mihai ultima sansa pentru un Helle..Eu deja am aranjat sa imi iau un Helle Fiskekniv
Born to fish,forced to work!!!

Intersect

 @Mihaif99 Ce parere ai de cutitele Cold Steel,am vazut la un prieten ceva modele si am ramas impresionat,taia berbecul cu un cutit o craca de pom,noi credeam ca are topor dar de unde :)
http://www.coldsteel.com/images/Catalogs/2009catalog.pdf
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

#49
Nu ma prea omor dupa ele. Adica sunt OK, dar se poate mai bine.

Uite modele Cold Steel care imi  plac cat de cat:

Seria pendleton.  Pendleton lite hunter e un cutit excelent la un pret moderat
Seria Hunter, imi place cat de cat
Finn bear e un pucko ieftin, dar ascutisul concav si manerul cu striatiile alea nu prea imi plac.

Nu agreez idea de cutit toporisca. Cutitul e cutit, trebuie sa taie brici, si e e pentru munca de finetze, cioplit, prelucrat carnea, gatit, etc. Dar nu ca sa tai copacii cu el. Urasc lamele mai groase de 3 mm.
Pentru taiat crengi, mai ales cand ai de destelenit, sau de curatat o gradina, o toporisca de calitate de 5-600 g bate orice cutit. Poti incerca, ca sa iti dau seama cat e de ridicol. Am incercat, asa ca sa compar cu cutit bowie, cu macete, cu parang. Cand ai de lucru si nu ai timp sa te prostesti, toporisca e sfanta!
La tipul de vegetatie din Romania nu trebuie maceta. Poate doar pt stuf sau vitza salbatica, unde e foarte folositoare.

Ce imi place mie

Cutite:
Imi place Helle, dar am anumite rezerve sa cumpar pe nevazute.
Daca vrei ieftin si bun: Mora carbon sau inox Seria utilitara e foarte misto
Imi place si Opinel. Marimea preferata e no 9. Pentru barcagii neaparat inox. Sandvik 12C27 ca si Mora.
Mai imi plac unele pe care le fac eu, dar inca arata prea rau ca sa ma prezint cu ele.


Pentru fierastrau portabil Bahco Laplander sau Expert, e imbatabil.
Toporisca:
Gransfors Bruks WILDLIFE HATCHET de exp. Sau macar un Husquvarna, la o treime de pret. E acceptabil chiar un Fiskars made in Finlanda, modelul cel mai mic X7, pentru ca celelalte sunt pentru despicat.  X15 e deja prea mare.

Intersect

#50
Nu sunt asa de scurt in banda sa ma apuc sa despic cu un cutit,doar am fost mirat si acum mi-am adus aminte de el :) cutitul era Black Bear.Eu la randul meu port cu mine o toporisca de la Fiskars modelul pe care l-ai precizat si isi face treaba cum trebuie,nici o problema.
Cutitul pe care vreau sa il iau de la ei este de fapt un briceag 4"Ti Llite #26 AST,Cold Steel are revanzator si in Romania preturile sunt
aproximative,ma mai gandesc.
Banuiam ca ii cunosti eu nu stiu mai nimic despre ei in afara de ce mi-a demonstrat prietenul meu,plus ca mai avea niste cutite de la ei in fine pentru lupta de strada cutite de aruncat fara maner,unul era urban arrow si celalalt nu mai stiu dar retin ca pe lama unde este manerul avea impletit material textil echilibrat de nu se poate.
Mora am si eu  le-am folosit mult timp,frustrant este ca se tocesc foarte rapid otelul nu este atat de bun calitativ,cateva dintre ele le-am ascutit si le-am facut cadou oamenii sunt foarte multumiti de ele.
P.S : Ce bine arata toporisca Gransfors Bruks WILDLIFE HATCHET.
Ai auzit cumva de baiatul asta? http://www.myknife.ro/cutite_portofoliu.php
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

Salut,

Am avut aceeasi problema cu Mora, mai ales cu cele din inox. Cred ca la polisare in fabrica, le decalesc un pic !!
Chestia e ca dupa una doua re-ascutiri serioase acasa, am reusit sa scot o muchie superba, si foarte durabila. Am avut aceeasi problema cu un Hultafors RVR. Nu tinea muchia neam, si s-a mai si ciobit un pic, ceea ce m-am obligat sa intru serios in el. Acum e un cutit superb.

Am ajuns pe pagina artizanului acela. Mi-am adus aminte de logo-ul sau. Cred ca am gasit un link pe pagina baiatului asta:
http://miculmester.blogspot.ca/
Mi-a placut sa ma uit la ele. Erau si cateva modele mai micute care mi-au placut mai mult, dar cinstit, nu mi-am dorit nici unul de acolo.

Adevarul e ca la cutite am preferinte simple. Imi place muchia scandinava, mai ales la cutitele cu lama fixa. Vreau ca un cutit cu lama fixa sa nu cantareasca mai mult de 100, max 150g, iar unul de buzunar, foldabil 50-max 90g
Imi plac modelele urmatoare (lungime/grosime lama, forma lama/nmaner, muchie):
woodlore - preferatul neu
puukko traditional
Ceva care arata ca Helle Temagami
bushlore (intrucatva)

Cum spuneam. In Canada nu e ilegal sa porti un cutit cu tine. Nevoile mele sunt practice:
Cutit foldabil pentru purat permanent:
Opinel no9 e preferatul meu pentru asta. Uzul e mai mult casnic:  in general preparare gustari, curatat fructe si legume, procesare simpla lemn subtire: (frigaui, tepuse pentru ancorat) chestii dinastea. Alt cutit foarte usor de purtat e Kershaw chill. Cred ca mi-ar placea sa incerc un briceag Helle Dokka
Cutit cu lama fixa:
Cand fac orice activitate outdoors, sau cand lucrez in gradina, am cu mine un cutit cu lama fixa, in general un Mora, care idura o groaza de abuz. Ma ajuta sa salvez foarte mult timp.

Intersect

#52
Briceagul  de la Helle nu l-am gasit pe nicăieri,vorbesc acum de magazine,imi place mult.
Nu stiu de ce au tăișul atât de ciudat,acum intrebarea care își face loc este cum il ascuți ce piatră folosești?Nu cred ca folosești nici o scula electrică.
Mie imi plac câteva dintre produsele romanasului nostru,mai vedem dar vreau sa imi iau unul :).
În legătură cu pukko traditional,am gasit unul acum câțiva anu sa fie vreo 10 pe o barja partial scufundat vis a vis de Bazinul Nou,forma ciudată la momentul ala nu l-am ințeles dupa o vreme l-am gasit pe net și mi-am dat seama ce este.
Oricum este facut de un artizan nu industrial am să pun poze cu el.
Sa ne mai spui te rog de metoda de ascutire pe care o folosești plus arată-ne si noua cutitele pe care le faci :)
Born to fish,forced to work!!!

Intersect

Scuze nu pukko,kudo este cuțitul pe care l-am găsit am să pun poze,scriu de pe telefon și nu prea imi iese :)
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

#54
Citat din: Intersect din Decembrie 01, 2013, 03:14:31 PM
Briceagul  de la Helle nu l-am gasit pe nicăieri,vorbesc acum de magazine,imi place mult.
Nu stiu de ce au tăișul atât de ciudat,acum intrebarea care își face loc este cum il ascuți ce piatră folosești?Nu cred ca folosești nici o scula electrică.
Mie imi plac câteva dintre produsele romanasului nostru,mai vedem dar vreau sa imi iau unul :).
În legătură cu pukko traditional,am gasit unul acum câțiva anu sa fie vreo 10 pe o barja partial scufundat vis a vis de Bazinul Nou,forma ciudată la momentul ala nu l-am ințeles dupa i vreme l - am gasit pe net și mi-am dat seama ce este.
Oricum este facut de un artizan nu industrial an să pun poze cu el.
Sa ne mai spui te rog de metoda de ascutire pe care o folosești plus arată-ne si noua cutitelepe care le faci :)

Taisul Acela Scandi-grind e foarte misto/simplu de ascutit. E ca si cum ascuti un cutit de ridnea, plat pe piatra Cu degetul mare sprjini/ridici spatele lamei, iar cu degetele celelalte tii lama ("bevelul"-ul) plat pe piatra, apoi inaintezi intr-o miscare semicirculara, in timp ce mentii presiune medie. Nu tragi, ci inaintezi pe piatra, ca sa nu ai bavuri. Incepi pe o piatra 400, apoi o intorc pentru o granulatie 1000.
Daca vrei oglinda, mai faci un pas pe granulatie 2000. Nu imi place sa folosesc ulei pe pietre. Folosesc apa.

Daca nu ai  piatra, cumperi smirghel de calitate, si faci un dispozitiv (sharpening board)  dupa instructiunile lui Mors Kochanski:

Tehnica folosind piatra:
Fundamental Bushcraft - part 2 - Knife sharpening and Sawcraft
La sfarsitul Clipului arata un fierastrau portabil Bahco Expert, care e o super scula. Am taiat cu el ramuri groase de 10 cm urcat in copac in pozitii super nasoale.

Cat despre acele cutite cu care ma joc eu.  Scopul a fost sa obtin un cutit bun si ieftin, cu o lama solida 3 mm, un compromis de forma cat mai practica, maner relative subtire, dar confortabil, cat mai usor - spre 100g.  Rabdare va rog cand si daca voi avea ceva ce merita aratat, o voi face :)

Intersect

Exclus ulei doar apă,folosești o firma anume pt pietre?
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

Toate cutitele mele pot rade parul fara probleme  :)

Am un dispozitiv/set de ascutit Lansky, pe care nu prea il folosesc. 

Nu folosesc o firma anume la pietre. E mai mult chestie de feeling. Sa muste fara sa "agate" si sa nu coste o avere. Merg bine cele pentru ascutit cutite de rindele. Diamantul imi place doar in granulatii fine, altfel "agatza".
Merge foarte bine si smirghel-ul cu granulatiile dorite. Daca pui un cauciuc subtire, 1mm, si relativ tare, intre lemn si spatele smirghelului, se face o muchie usor convexa, foarte usor se ascutit. Faza e ca nu va mai mege ascutit pe suprafete plate, dar ce iti pasa.

D-aia imi place Mora. Clasa utilitara, 10-15$  sunt excelente pt pret si poti sa inveti sa ascuti fara sa te doara sufletul :)  Acum am in sfarsit curaj sa ascut un Shun Ken Onion (bucatarie) care costa de peste 100$

Stii cum este cu cutitele astea? Ca la orice. E chestie de preferinta personala. Ajungi sa ai experienta in timp ce iti e  necesar si ce nu.  Cutitele foarte scumpe sunt mai mult pentru pus in vitrine.

Intersect

#57
Am înțeles am să incerc tehnicile tale,folosesc niste pietre acum dar parcă mă chinuie un pic vreau sa incerc si altceva.
Niciodata nu am să cumpăr cuțite sa le țin in vitrină,nu găsesc rostul vitrinei :) . Acum sunt in cautarea unui cuțit utilitar pentru cioplit și a unui briceag.
Pe care să le folosesc nu sa le afișez,mă uit la cele mai scumpe din cauză ca este frustrant sa ai un cutit pe care nu te poți baza plus ca o poți păți daca te lasa lama când pui presiune sa poți tăia.De asta ma interesează si tehnicile de ascutit,găsești o groaza de tehnici pe youtube dar altceva este cand ti le explică un prieten.
Pentru cioplit nu prea iti iese cu toporisca de asta imi doresc o bestie de cutit,bun,dar nu de 500euro bun,ceva convenabil plamadit dintr-un oțel bun.
Born to fish,forced to work!!!

Mihaif99

Cum crezi tu, dar pentru cioplit "heavy duty" eu as allege un "carpenter's axe"  sau "carpenter's hatchet"

Asa se facea mobila pe vremuri :)  De la topor se finisa cu rindeaua, apoi se sculpta cu diverse cutite.
Helle-ul Acela Symfoni mi se pare cutitul ideal pentru cioplit. Nu e bun?

Nu cred ca exista o relatie direct proportionala intre costul cutitului si calitatea sa. Daca mai punem in ecuatie si tepele, si faptul ca unii pot sa il decaleasca in timpul ascutirii.... Tot mai bine cu un Mora Robust

Uite un exemplu:
Am mai multe cutite Shun Ken Onion din otel Damasc, 32 de straturi, etc - imi place forma acestui cutit pentru tocat. Ei bine, desi lama este extrem de acuta si ascutita, cutitul nu are pic de rezistenta cand il apesi pe latul lamei. Am strivit odata un bob de usturoi, cu latul lamei si s-a indoit cutitul de 200$ !!!   Altfel sunt foarte bune pentru tocat, si ascutisul tine o vesnicie.

Intersect

#59
 Symfoni nu,il folosesc la alte activitati.Cioplire heavy duty nu,doar mai fac ceva tarusi pentru diverse activitati.Poate nu am eu dexteritatea necesara sa prelucrez lemnul cu o secure,mai bine ma inteleg cu un cutit cu o lama groasa,de asta si vreau sa pun mana pe unul in viitorul apropiat.
Cutitele Shun Ken Onion sunt foarte bune calitativ nu cred ca indoirea lamei in conditiille date inseamna calitate proasta ci o folosire mai neortodoxa.
Born to fish,forced to work!!!