email capcana

Creat de nicu, Mai 10, 2012, 09:20:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

nicu

am primit un mail capcana suna cam asa :
Delafluviu Guzi delafluviu_guzi@yahoo.com
   
02:05 (acum 7 ore)
      
către delafluviu_guzi
Sper ca ai aceasta la timp, pare rău că nu ai informa despre călătoria mea în Spania pentru oProgramul, eu sunt prezent la Madrid şi am avea unele dificultăţi, deoarece aici am rătăcit portofelul meu pe drumul meu spre hotel unde banii şi alte valoroaselucrurile s-au kept.I vrea sa ma ajute cu un împrumut de (1.500 EURO)pentru a sorta-out facturile mele de hotel şi să mă întorc acasă.

Am vorbit cu ambasada aici, dar ei nu sunt răspunde la problema
în mod eficient, voi aprecia tot ceea ce îşi pot permite să mă ajute cu, voi
Rambursa banii înapoi pentru tine, ca imediat ce mă voi întoarce, lasă-mă să ştiu dacă vă pot fi deorice ajutor. Nu am un telefon unde poate fi atins. Te rugăm să-mi spuneţi imediat.

Multumesc,

Delafluviu

posibil ca si alti forumisti ,prieteni sa primeasca .nu dati curs sigur este ''teapa''


Vali

Salut Nicu, si eu m-am trezit ieri ca de pe adresa mea s-au trimis mai multe mailuri catre contactele din adress book. Pe de alta parte, pe Guzi l-am vazut de curand prin oras, deci sigur nu e la Madrid :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

solpet

#2
Am primit si eu un asemenea mail.Sper ca nu se produce nici o indiscretie daca reproduc integral raspunsul si sfatul  meu (catre Guzi)
_____

Draga Guzi, dupa cum poti constata din mailul forwardat   
a)  brusc ti-ai pierdut simtul minim pt. sintaxa limbii romane,
si
b)  te afli simultan in doua locuri      (pe undeva prin Iberia si concomitent poate si la Galatzburg), ceea ce este
de invidiat pentru noi, muritori de rand...  :-)
__________
Iti recomand o scanare contra rootkits (si - de ce nu? si  antivirus), de exemplu cu varianta gratis a celor de la http://www.avg.com/de-en/homepage   

Astfel poti scapa  usor de farsele acestui gen de cretin, care in loc sa coopteze la "afacere" un vorbitor de limba tarii "tinta"
(si sa iasa pe interval cu un text de-a dreptul induiosator)
isi permite tampenia sa incerce marea cu degetul
sau cersetoria virtuala cu un text tradus prin- si de Babelfish & Co   

Si mai surprinzator este ca trucul functioneaza cateodata si anul trecut s-au colectat peste 50 M USD
cu asemenea "scrisori pierdute".

Da, prostia nu cunoaste granite....
__________   

Sper ca tonul meu nu te-a iritat! :-)   

Textul produs in numele tau si expediat aparent tot de tine 

(de fapt nu, a "venit " de la  X-Originating-IP:
[98.139.91.84] din insorita Californie...)   
este o lucrare mai slabuta de inginerie sociala...   

Cu salutari , Peter
   

nicu

da
m-am grabit si nu am fost explicit.
mailul sigur nu este trimis de Guzi probabil i-a fost sparta-furata parola de mail si un hackekerel incearca sa se imbogateasca de pe urma celor neinforfati,creduli din agenda lui de mail.
a fost si o stire pe treaba asta  la un post tv dar nu vreau sa fac reclama.
sa auzim de bine
poate ne vedem cu totii la Jurilovca

radasous

Mai mult ca sigur mailul este trimis de ceva robot cu adresa senderului spoofata. Textul este tradus automat. In ultimele saptamani se intampla destul de des cu adrese de yahoo.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Mihaif99

Eu vreau sa trimit !
Cum n-am Euro le trimit vreo 100.000 in cea mai tare moneda de pe continentul negru

http://en.wikipedia.org/wiki/Botswana_pula