Construiesc prima barca

Creat de adrian14052, Iulie 09, 2012, 10:03:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vali

Cristi, eu as folosi totusi pentru chitul epoxidic rumegus fin, din cauza ca fibrele de lemn fac o legatura mecanica mai buna in masa chitului decat faina, care e numai de umplutura. In plus, as lasa sarmele sa tina barca legata pana chituiesc la interior imbinarile si le invelesc cu fibra. Dupa ce acestea s-au intarit, trebuie taiate sarmele doar pe exterior, slefuit, chituit si apoi invelit cu fibra si exteriorul. In felul asta, sarmele prinse in chit tin barca mai bine, mai ales ca placajul de mesteacan e "nervos".

Barca a iesit foarte bine pana acum, felicitari. Cer scuze, dar nu mai retin exact ce model ai ales pana la urma. Mai scrie-ne ce noutati si probleme intapmini, si spor la lucru.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

radasous

Ca o completare la ce a spus Vali, am sa vin cu un exemplu din experienta proprie. La barcoiul meu au fost niste zone cu curbura mare la placaj, pentru coasere am folosit fasete (soricei...) de plastic. Dupa ce am pozitionat totul corect am chituit zonele dintre cusaturi, procedand asa nu s-a dezlipit si nu a pocnit nimic. Constructia a fost un pic diferita, am construit intai o osatura longitudinala din stringheri pozitionati exact pe imbinari. Intrucat nu ai chituit inca tot, poti adauga niste elemente asemanatoare, daca ai rabdare sa indoi sipci de lemn la abur si sa le startifici.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer