Barca mea: NYX - The Thing That Should Not Be

Creat de radasous, August 01, 2012, 11:54:40 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gvincentiu

Copastia este de preferat sa o lasi in lemn, asa cum este ea. De regula aici au loc frecari, julituri etc. si o sa arate ca naiba cu fibra jumulita.
Punând fibra, o protejezi oarecum la zgârieturi, apa etc. insa va fi greu de reparat, asa lemnul il slefuiesti, epoxy/lac și gata
Ganduri bune !

radasous

#16
Pe copastie o sa pun ceva protectie de cauciuc. Vreau sa o imbrac in fibra pentru ca face parte, alaturi de cei 4 stringheri si chila, din structura de rezistenta a barcii. In plus, este din stinghii de brad, startificate.Daca nu gasesc fibra de maxim 100g/mp in timp util, ramane in poponetul gol pana la anul.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

Saptamana asta am lucrat mai putin la copaie, am reusit, insa sa mai cumpar oarece bunatati. In compartimentul am completat cu placaj de 18mm "calcaiele" dintre oglinda stringheri si chila-initial le-am conceput doar ca niste zabrele diagonale din lemn startificat. Intre timp, dupa prea multa chioreala in compartimentul ala, mi s-a pus fixul ca acolo nu sunt doar eforturi axiale si ca nu e bine sa se distribuie doar in noduri (imbinari), asa ca le-am uplut cu niste triunghiuri de placaj (triunghiurile hasurate cu rosu din poza). Distractia a fost perfecta, am lucrat numai cu capul in jos  8) . La capitolul bunatati achizitionate am 4 kg grund epoxidic (plus intaritorul aferent) si un kit de 6kg rasina de la europlastic. Inca nu am gsit sursa pentru tesatura de fibra de 60-100g/mp.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

Ieri am mai tras o tura de lucrat cu capul in jos, am pus fibra pe "calcaie". Bonus a fost baterea fibrei pe pipaite in zonele unde nu mai am vizibilitate  :)
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#19
Compartimentul pupa esta cam gata, mai are nevoie doar de matuire si grund. La fel si oglijoara, am terminat de rotunjit muchii (manual...obositor al dracu frecatu'asta), am pus fibra, am slefuit, am mai dat o mana de rasina, am facut si țuțuroaie de scurgere pentru compartimentul de sub motor (asta are nume?). Compartimentul asta, in mod traditional, este locul de curatare a pestilor  :) . Am montat si inelul de remorcare din prova, mai raman ceva detalii de aranjat. Inelele pentru pupa au disparut din atelier prin șutire, sper sa li se opresca in pancreas la hotomani. De maine incep sa umplu caroiajul de sub punte cu polistiren extrudat.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

Am comandat la novacolor un lac poliuretanic pentru cosmetizarea finala, am un plan nastrujnic legat de vopsire.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#21
Azi m-am comportat ca un masochist adevarat...iarasi.
Am pus polistiren extrudat in caroiajul de sub punte, nivelarea e o activitate absolut chinezeasca  8) Inainte de polistiren am pus doua tevi de 32 intre compartimentele din pupa si central prin care o sa trec donductele de alimentare, fire, etc. Cu un pic de noroc si multa inspiratie, maine inchid porii polistirenului cu rasina si pun si placajul.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Vali

Salut Sorin si felicitari pentru lucrare. In locul tau insa n-as fi folosit spuma poliuretanica la fixarea extrudatului in santina, fiindca spuma e hidrofila, pe cand extrudatul e "closed cells". Daca lasi extrudatul fara spuma, nu cred ca sunt probleme, odata ce vei avea oricum paiol etans peste santina.
Abia astept sa vedem barca gata. Cred ca se va misca foarte bine, dupa cum arata formele carenei.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

radasous

Salutare,
Nu este spuma din aia umflatoare de fixat usi, este un adeziv pentru lipit glafuri, placi, etc. La aplicare se umfla, cand pui polistirenul peste se turteste. Initial am vrut sa folosesc epoxi la lipire, doar ca nu mai rezist psihic la o chinezareala din asta. Extrudatul trebuia lipit, barcoiul este cu deadrise variabil si nu aveam cum sa obtin in timp util formele corecte. Oricum, copartimentele sunt cat se poate de etanse, chituite, acoperite cu fibra si rasina. Apa nu poate ajunge acolo decat daca se produc gauri - asta nu se face cu masina de gaurit, am testat rezistenta zonelor imersate cu ciocanul de zidarie  :)
Si eu astept sa o vad pe apa...de 4 ani si ceva.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#24
Ieri am reusit doar sa dau cu rasina pe polistiren si sa decupez placajul pentru cele doua paioale. Pentru cel din prova am avut de desenat o forma aiuritoare, mi-a iesit in final, dupa  vreo doua ore de masurat si marcat. Placajul este unul "domestic", de 4mm, cred ca de fag.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#25
Joi si vineri am avut ptogram it-ist, astazi am revenit pe plantatie si am montat placajul paioalelor. Am dat inca o data cu rasina pe polistiren, pe "spatele" placajului am pus fibra, si le-am organizat intalnirea. Au participat si cateva holzsuruburi. La paiolul central am chituit imbinarile si am aplicat stratul final de fibra. Inainte de a taia tesatura am lipit banda pe zonele condamnate la taiere, in speranta ca nu va mai fi nevoie de atata slefurie. Pe paiolul din prova am pus ceva caramizi dragute, si barca si placajul au forme aiuristice si surubelel nu au fost suficiente pentru o lipire corecta. urmeaza chituire si fibra in zona prova, ceva intarituri la imbinarile compartimentelor de depozitare, apoi tratamentul antiderapant pe anumite suprafete. Sper sa pot termina toate astea in doua zile, luni si marti.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

Lucrurile incep sa evolueze mai lent, a scazut temperatura si rasina polimerizeaza mai lent. Ieri am reusit doar sa pun fibra pe paiolul prova si sa fac cateva mici intarituri, tot in zona aia. Avantajul polimerizarii lente ezste ca dispun de mai mult timp pentru asezarea tesaturii pe formele complicate, pensulele si buretii trafaletilor se distrug mai greu.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#27
Aseara am reusit sa construiesc capacul pentru compartimentul central. Am folosit placaj tembel (fag de 4 mm) si ceva stinghii de brad. Am pierdut destul de mult timp cu prinderea stinghiilor cu niste holzsuruburi de 2mm, stinghiile au 5 mm grosime. Am pus si fibra pe interior, cu unghiuri de 90 de grade la imbinari, fara filetting. Paiolul din prova e si el gata, cu imbinari slefuite.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#28
Aseara am pus fibra pe exteriorul capacului. Am vrut sa fie din cat mai putine bucati, asa ca, am prins-o cu scotch pe spate. Ideea pare buna, cu trei benzi (late de 30cm) am acoperit capacul si marginile. Am procedat asa:
-am rotunjit foarte putin marginile, sa zicem 2mm pe raza
-am pus banda pe zonele unde fibra va fi taiata, am taiat pe mijlocul scotch-ului
-am asezat bucatile de tesatura pe o suprafata plana (poziltiren roz  :o)
-am pus capacul peste tesatura si am lipit pe spate fibra cu banda, se poate intinde foarte bine. La colturi a fost nevoie de ceva atentie si inventivitate, am rasucit materialul si l-am prins cu scotch.
-am impregnat cu rasina marginile capacului
-l-am intors si am continuat impregnarea incepand de la margini catre centru. In faza asta se poate regla (cu trafaletul, tesatura "aluneca" dupa imregnare) pozitia tesaturii pentru a alimina eventualel zone cu aer de pe canturi
Poze am doar doua, nu stiu cat de bine se distinge in ele. Pe tot capacul (77x47 cm) am identificat doar o zona mica cu bule, pe una din margini, foarte usor de reparat (gaurele si impregnare cu rasina).
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#29
Am tocat inca o dupa-amiaza cu activitati barcistice. Ca de obicei, am senzatia ca nu am progresat deloc, lucrurile merg incet, in special din motive de comportament ticalos al rasinii epoxidice la temperaturi scazute. Am "tuns" fibra scociuita pe spatele capacului si am montat niste canturi la compartimentul central pentru a incadra corect capacul in peisajul barcistic. Am pus si o poza cu ce vede un anume johnson evinrude  :)
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer