PIRATII SOMALEZI

Creat de s/y Lindor, Noiembrie 16, 2012, 01:04:01 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

"totuşi, spre deosebire de armatele trecutului, cea americană nu se duce să jefuiască ca să aibă ce mânca!"

Doar asterne covorasul ca sa jefuiasca corporatiile, iar alea au experienta nu gluma. Te jefuiesc pina la anihilare. Aia pirati!


Mihai Irimia


Constantin

Citat din: s/y Lindor din Noiembrie 23, 2012, 04:39:08 AM
:) eu am initiat topicul ca sa arat "necredinciosilor" ca piratii somalezi exista si sunt periculosi si orice croaziera / expeditie in Marea Arabiei, Oceanul Indian este deosebit de periculoasa, alte zone periculoase pntru yachturi- west Africa; Nordul Braziliei; Venezuela- Columbia si cateva evenimente razlete Chile, Peru, Panama, ;D
apropo am citit mai demult in ale noastre ziare c ar fi fost ceva atacuri si la noi pe Dunare asupra barjelor ?!? :o

o zi buna la toata lumea si un we cat mai productiv

Ma bucur ca Africa Europe Challenge a starnit apele! Domnule Comandant, asa cum dumneavoastra stiti aceste lucruri, va asigur ca ca si organizatorii le stiu! Daca va luati osteneala sa va uitati pe site-ul oficial al Africa Challenge, veti vedea modificarile aduse traseului.
Intotdeauna spun elevilor mei sa nu-si asume niciodata nici un fel de risc, a iesi pe mare cu un yacht este suficient. Dar, daca nu am infrunta - pregatiti, informati, etc - si unele pericole, nu am mai mai putea "duce" mai departe traditia de descoperitori a marinarilor. marina comerciala azi a devenit mult mai comerciala... Noi, cei care facem cruising, am cam preluat stindardul. Si ma bucur sa vad ca tot mai multi Comandanti de la comerciala cumpara sau inchiriaza veliere si IES PE MARE!, intelegand asta.

s/y Lindor

#18
Citat din: Constantin din Ianuarie 17, 2013, 07:28:43 PM

Ma bucur ca Africa Europe Challenge a starnit apele! Domnule Comandant, asa cum dumneavoastra stiti aceste lucruri, va asigur ca ca si organizatorii le stiu! Daca va luati osteneala sa va uitati pe site-ul oficial al Africa Challenge, veti vedea modificarile aduse traseului.
Intotdeauna spun elevilor mei sa nu-si asume niciodata nici un fel de risc, a iesi pe mare cu un yacht este suficient. Dar, daca nu am infrunta - pregatiti, informati, etc - si unele pericole, nu am mai mai putea "duce" mai departe traditia de descoperitori a marinarilor. marina comerciala azi a devenit mult mai comerciala... Noi, cei care facem cruising, am cam preluat stindardul. Si ma bucur sa vad ca tot mai multi Comandanti de la comerciala cumpara sau inchiriaza veliere si IES PE MARE!, intelegand asta.

Domnul meu initial nu am considerat ncesar sa va raspund, dar tacerea poate fi interpretata gresit cateodata asa ca punctual
- Africa Europe Challenge nu are nicio legatura cu acest post
- postul respectiv are scop de informare generala si e din surse la prima mana.
- fiecare face ce vrea cu viata lui, dar nu are voie sa pericliteze vietile celorlalti, pe mare se numeste raspunderea comandantului si intra sub incidenta legilor penale si civile,
- un comandant de la marina comerciala TRAIESTE pe mare aprox 240 de zile pe an 24/24 si raspunde de vietile echipajului si bunuri de sute de milioane de euro, este hilar sa-l trimiti sa iasa pe mare
corect nu sunt multi nebuni ca mine care dupa ce plimba vapoare de 175m vin acasa si continua sa se dea in barci
- eu fac yachting de placere si nu ca o afacere
am o nedumeire: cum poate cineva sa fie profesor si sa aiba elevi cand nu a absolvit cursurile unei facultati de marina, nu a calcat decat poate intamplator pe o nava si habar nu are ce inseamna cu adevarat marinaria,
sa te plimbi cu o barca cu vele este divertisment, placere, nu o profesie

dar sa nu uitam ca in Romania sunt mult mai multi marinari profesionisti decat
amatori, si cred ca amatorii au de invatat, si e bine sa tinem aproape profesionisti si amatori cu unicul scop DISTRACTIA SI RELAXAREA PE MARE,

Jos palaria in fata forumistilor care au demonstrat si demonstreaza aplecare catre carte, studiu si isi fac lectiile inaintea iesirilor pe mare fara sa-si riste vietile lor si ale celor dragi,
PS un roman a traversat de curand Africa pe motocicleta cititi-i impresiile si veti vedea ca este mai sigur sa joci ruleta ruseasca decat sa te plimbi prin Africa,
vant bun si navigati in siguranta,
sa ne vedem cu bine la primavara

pelicanul

#19
O carte interesanta, o poveste adevarata: "A Captain's Duty" de Richard Phillips. Am gasit -o in format electronic (ebook), dar cred ca a aparut si in romana. Despre M/V Maersk Alabama, atacata de piratii somalezi in 2009. Comandantul Phillips incearca sa-si protejeze echipajul, ajunge singur in miinile piratilor si pina la urma este salvat de Navy Seals. S -a facut si un film (cu Tom Hanks in rolul principal), va aparea in octombrie anul asta. Sau mai repede, pe torente  ;)

pelicanul