Un incepator si un Valk (barca mea)

Creat de felicimond, Noiembrie 22, 2012, 07:25:29 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 21 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

felicimond


x_petrolist

Citat din: felicimond din Iulie 29, 2013, 08:20:50 AM
.....Referindu-ma strict la episodul de care vorbeam, la cate am patit deja, ma bucur ca ne-a tarat cu ancora cu tot; mi-e frica sa ma gandesc ce s-ar fi putut intampla daca tinea ancora si ne prindea si una din rafalele alea naravase ....
Nu care cumva scota nu era libera cind ai ridicat randa? Teoretic ancora trebuia sa te tina cu prova in vint si chiar daca un val misca barca putin pe laterala randa ar fi ramas tot pe directia vintului dar fara a propulsa ambarcatiunea.
Un exercitiu bun cind ai spatiu de manevra este sa pui barca in vint si sa eliberezi scota randei din blocator si sa vezi cum se comporta barca.
Alt exercitiu care trebuie sa-ti devina a 2-a natura este sa pui barca la capa "hove-to" dar trebuie ai si focul ridicat: https://en.wikipedia.org/wiki/Heaving_to 
Cit despre pozitionarea sondei de adincime, cred ca si la pupa este bine. Eu nu am si am scris din ce-mi aminteam in alte discutii purtate pe forumuri.