Casa si Gradina

Creat de stavride, Aprilie 18, 2013, 08:13:43 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

stavride

Propun ca sub acest titlu sa adunam informatii utile despre bricolat pe langa casa - de la vopsele la rasaduri de flori.
Vanzari, donatii si schimburi de copaci fructiferi, rasaduri de rosii :), retete de gemuri si compoturi de la bunicile si mamele noastre (ce mai mare generatie de bucatarese), etc.

Ca sa incep eu, fiind la inceput de drum, am si curiozitati pe masura (greutatii) :)

1. Vreau sa imi vopsesc gardul din fier (bari de fier). Recomandari (pret=calitate) vopsea? Merita sa il vopsesc cu pistolul? Daca da, aveti vreo recomandare de pisto de vopsit (probabil ca pot vopsi mai mult decat un gard cu el - lemne prin curte, etc).

2. Vreau (la toamna) sa imi sadesc una-alta prin curte. Aveti cunostinte care vand pomi fructiferi, rasaduri (rosii, ardei, etc) cu pedigree? :) Chiar si vita de vie pentru o bolta...gustoasa.

3. Lavabile pentru interior - recomandari?

4. Centrala

5. Gresie, parchet, faianta :) - depozite, particulari ;) cu preturi-calitate bune(a)

Multumiri, lista este deschisa.


Iata si o reteta de la MAMA

Drob cu ciupeci si vinete

1kg vinete. 1/2 kg ciuperci. 4 oua. 4 linguri gris. 3 cepe. 1 roata mica de cascaval ras pd razatoarea mica. Marar si patrunjel. Condimente dupa preferinta (ex. ardei iute pisat).

Se curata vinetele de coaja si se taie cubulete. Ciupercile se curata si se taie la fel (cubulete). Vinetele si ciupercile cubulete se fierb 15-20 min dupa care se pun la scurs bine de tot. Ceapa se rumeneste (pana devine aurie), sea adauga in tgaie vinetele si ciupercile si se lasa pe foc pana compozitia devine calduta. Se ia de pe foc, se adauga 3 oua crude, condimente, verdeata si 2/3 din cascavalul ras si 4 linguri gris. Se omogenizeaza bine.
Compozitia se pune intr-o tava de chec captusita cu hartie de copt iar pe deasupra.se.pune un ou si restul cascavalului ras. Se intinde oul si cascavalul cu o fur ulita (se ,,zgarie,, cu furculita drobul) si se introduce la cuptor 15-20 de minute. SE SERVESTE RECE.

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

dany

Salut. Pot sa-ti raspund la prima intrebare,tinind cont ca lucrez cu fierul de ani buni.Cea mai buna vopsea cu care am vopsit garduri[fier simplu sau fier forjat]este  PROTECTA 3 in 1.Adica contine deruginol,care ataca si curata rugina existenta si nu necesita o pregatire prealabila a suprafetei ce urmeaza a fi vopsita ,exceptie se face daca vopseaua veche se exfoliaza ,atunci e bine sa se dea cu o perie de sarma inainte de vopsire.A doua componenta a vopselei este grundul care protejeaza impotriva ruginei ,si a treia vopseaua propiuzisa.Toate sunt la un loc ,de unde si numele.si se gasesete la cutie de 0,5l sau la 2 l .cumperi si diluant special pt vopseaua asta[citesti instructiunile] Pretul este  mai mare decat la vopseaua normala ,dar fara sa le fac reclama,merita! Se vopseste la pensula pt. ca este f. consistenta si diluant se pune f. putin[3 la suta spune fabricantul...nu spun care].Foloseste culoarea neagra, dupa care dai cu o pensula mica ca si cum te-ar frige vopsea PATINA.Sunt culori care imita aurul,bronzul,argintul.Sunt in cutii mici dar ,se foloseste f. putin si se da ''pe sarite'' atingand putin fierul,astfel va da o tenta de ''vechio'',scuzati-mi expresia ''artistica''.SE AMESTECA F. BINE INAINTE DE FOLOSIRE .Se poate da si la pistol[PROTECTA],dar risipesti f. mult si-ti trebuie pistol puternic  si consumi mult diluant la spalarea lui[NUSE MERITA].Eu o cumpar de la DEDEMAN,sau VASION....SPOR LA TREABA!!!

stavride

#2
@Dany, am apucat sa dau o mana de grund. Vopseaua pe care o recomanzi are acelasi nume cu cea 3 in 1?

Acum nu stiu care este politica siteului dar... @Vali, se pot da nume de produse sau numai pe privat se comunica aceste lucruri?

Patina - ce firma si de unde se poate cumpara? Multumiri inca o data.

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

gvincentiu

Tot cu 3 in 1 am dat si eu, direct peste rugina unor obloane de otel, cu pensula. Este excelenta.
Ganduri bune !

Vali

Citat din: stavride din Aprilie 18, 2013, 10:35:13 PM
Acum nu stiu care este politica siteului dar... @Vali, se pot da nume de produse sau numai pe privat se comunica aceste lucruri?

La noi e democratie ;). Asta e si scopul forumului, sa schimbam cat mai multe informatii utile. Deci nu vor fi vreodata interdictii de a posta denumiri, linkuri etc. Singura deosebire (e scris si in regulament) e ca entitatile comerciale, din domeniul nautic si nu numai, isi vor prezenta ofertele la sectiunea publicitate.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

stavride

Dacă vrei să construieşti un vapor, să nu începi prin a-i trimite pe oameni după lemne, cuie, unelte, sfori şi alte materiale. Învaţă-i întâi să tânjească după marea îndepărtată, nesfârşită.

gvincentiu

Da, aia e. Numai ca eu am luat bidon mare, 2,5 litri la 140 lei si mi-a venit rau (de la vapori) pana am dat-o pe toata.
Ganduri bune !