parbriz barca

Creat de dita marius, Mai 27, 2013, 09:56:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

dita marius

salut  .stie cineva unde pot comfectiona un parbriz pt barca.

adrianix

Salut. Buna aceasta intrebare. Vreau si eu dar din sticla si rama din inox(profil U). Din plexiglas se fac la Galati,mai bine zis intre Galati si Braila,dar sunt sigur ca fac si altii gen: Spat si Plasma. Eu am doar numarul primilor.

dita marius

multumesc , eu sunt din bucuresti ,si as dori ceva mai aproape, dar un numar de tele nu ar strica.

adrianix

Salut.0741786100 IONUT,sigur te poate ajuta.

Catalin

si  0744316631 Domnul Grecu de la Pagreima

dita marius


modi

Citat din: dita marius din Mai 27, 2013, 09:56:15 PM
salut  .stie cineva unde pot comfectiona un parbriz pt barca.

La mine .  ;)
Da-mi , te rog , un nr de tel prin MP

byteworks

Noi confectionam parbrize si alte suprafete vitrate (nu pentru barci dar tot vehicule) din Lexan, se gaseste la Baumax sau echivalentul Makrolon de la monsmedius.ro. Se taie cu ferastraul pendular, se gaureste, e flexibil, e rezistent la impact, tratat pentru protectie UV, are dezavantajul ca este atacat de benzina - se matuieste si crapa.

ionitzady


dany

Salut.Am dat  parbrizul sa-i fac un polish.A incercat tipul cu toate sculele pt. a-i dovedi prietenului meu care s-a dus cu el ca este afectat in profunzime.Am inteles ca se poate face din plexic [sau alt material,nu stiu] aici la mine in oras la o sectie de mase plastice.Nu am ajuns inca acolo,dar aveti idee cat ar costa?Al meu este de la un papuc ,curbat din nastere[parbrizul vorbesc] si l-as vrea la fel ,drept arata a termopan[unele]:).S-ar putea sa mai merg cu el asa deocamdata...

byteworks

#10

modi

#11
Citat din: byteworks din Iunie 01, 2013, 11:56:17 AM
....... parbrize si alte suprafete vitrate,.... din Lexan ....

That's the spirit , bro !  ;) ;) ;)

Stiplexu'-i .... "istorie" !  ;) Ev mediu !

bogdanpesc

salut
am un forwart facut de plasma cu parbrizul crapat (una bucata craca e de vina)
se poate lipi parbrizul?...si daca da cu ce si de unde poate fi cumparat lipiciul?

multumesc!

modi

Stiplexul ( plexiglass-ul ) e un material dat dracului ! Practic este ..... prost de bun  ce este !

N-au "alifie" la lipitura decat :

- cloroformul ( greu de procurat . N-am mai pus mana pe cloroform de cativa ani buni )
- adezivii acrilici . Super Glue , Cyanoacrilat , etc . Iar la astia problema este ca lasa vapori agresivi pe marginea lipiturii .

Parerea mea este - urmarind o solutie eleganta si estetic bine pusa la punct - ..... parbriz nou !

Fritz

#14
Parbrizul il faci din policarbonat compact . Este mult mai dur si mai rezistent la zgarieturi decat plexicul acrilic sau stiplexul.  Nu se compara. Rezistent la UV...socuri...
Il poti lua de aici .
http://www.eplast.ro/produse/3/Policarbonat-Compact
Se poate termoforma  incalzit cu aer cald intre 180 si 210 grade ...cu un pistol de aer cald.  Iti poate taia din foaie cat ai nevoie . Cred ca de 4 mm iti e deajuns de gros. Succes.  :)
Byteworks a scris despre ,,Makrolon" . Este tot policarbonat compact  !!!