Oameni , ape , barci , apusuri , .... si cutii de bere !

Creat de modi, Mai 30, 2013, 12:15:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

modi

La peste cu Trolebuzu'

- Vedeti , mah , ca merge si Trolebuz cu noi . Ajunge maine seara , dupa ce ne asezam noi .
- Cine , mah ??
- Trolebuz . Nu v-am zis de el ?
- Nu ! Cine dracu'i asta ??
- Eeeee , v-am zis , da' n-ati retinut voi . E cumnatu' lu' sor-mea . Un bezmetic !
- Si .... de ce-i spune Trolebuz ?
- Pai .... vorbeste numa' ,, aiurea-n Tramvai " !
- Hahahahahahahaha !!!! Si ce dracu de lagatura are cu trolebuzu' ?
- N-are . N-are legatura nimic din ce spune baiatu' asta cu ce se vorbeste in juru' lui .
- Mah,-i nebun ?
- Nu e , da-l dracu' ! E ciudat ! Tu zici una , astepti , ca omu' deh , sa-ti raspunda normal , el o ia prin ,, ambrozie " . I-a zis si tac-su sa-si faca un control la cap !
- Taticule , sa fii sanatos cu ciudatu' tau cu tot , il ,, administrezi " cum stii !

Cu gandul la ciudatul cumnat al lui Cristi , cel ce urma sa se alature taberei noastre , ne vedem in continuare de ceea ce aveam de facut : momeli , cazarmament , provizii , locul exact al taberei , barcile si motoarele , etc . Cum facem de fiecare data .

Luati cu gandurile , cu planurile , n-am dat mare importanta . Pacat . Trebuia !

Ajungem pe la 7 00 unde ne propusesem . Ne aflam la Oltina pe bratul Epurasu . Un loc de vis , un loc linistit , beneficiam si de canalul de confluenta dintre lacul Oltina si Dunare , iar amatorii de spinn nu trebuiau decat sa-si ,, spele " nalucile la confluenta acestora doua ca puteau lejer asigura masa de seara .

,, Fixistii " dadeau de pe malul taberei sau trecuti cu barcile de pe malul de vis-a-vis . Crapu' si caras ,, punctabil " dadea Dunarea ca-n cele mai bune zile ale Ei .

Daca la 7 00 eram ajunsi in tabara , cu toate-ntinse si gospodarite , cu ,, tabietul " de 50 grade destupat , ca orice intrare-n ,, balta " , la 9 00 eram deja cu ,, manile-n sculi " . Deh ! Era prima zi si ,, dadeam pe foc " sa mirosim a peste . Stiti cum e !

Ne-am decis sa renuntam la masa de pranz si sa facem din cina o masa consistenta , urmand ca abia de maine sa respectam un program bine stabilit . Azi dam la peste ,, full " !

...................................................

Spre seara , in jur de 6 30 ii suna telefonul lui Cristi :

- Da mah . Unde esti ?
- ..........................
- Ai ajuns in Oltina ?
- ............................
- Mergi pana iesi din sat . ..... hai ca te tin la telefon ......
- ...........................
- Ai iesit ?
- ...........................
- Ai gasit pensiunea Andreea ?
- ...........................
- Bun !!! Acu' o iei pe dig la stanga si mergi cam 5 km . Unde face digu' la stanga tu cobori pe rampa . Hai ca ne gasesti usor ! Ai sa vezi masinile si corturile !
- ............................

N-apuca asta bine sa inchida telefonul ca vedem o dara de praf pe coama digului . Pe masura ce se apropia distingem doua faruri ce saltau turbate in zdruncinaturile provocate de sleauri . Venea Trolebuz cu peste 80 - 90 km/h ..... pe dig !!!

- Mai nene , asta-i sanatos ?
- V-am zis ca nu-i ! Da' nu-i baiat rau . E de bani gata , i-a facut tac-su un service auto si i se rupe lui de piese bulite sau tobe rupte la BMW-eu .
- Taticule , ti-am spus , daca-i diliu , ori te speli pe cap cu el , ori il legam de pom pana plecam d-aici ! Sa fie clar !
- Stai , mah , linistiti ! E ciudat ! Atat ! Nu-i baiat rau . O sa vedeti voi .

Ce sa mai apucam sa vedem ...... ca vedem un BMW in ,, picaj " de-a dreptul de pe dig pe rampa ce ducea in tabara . Se apropie periculos de rapid si opreste cu frana de mana rasucind masina in dreptul primului cort . Sare fericit din masina ( netinand cont ca deja-i atarna spoileru' pe langa roata ) si intinde mana ferm :

- Ionut !
- ..... Noroc .
- Ce faceti aici ?
- ..... Bine ! .....Tu ?
- Uite ..... m-a enervat unu' pe autostrada cu-un Lexus .
- ?
- Daaaaa ! M-a enervat rau de tot ! Al dracu' nici nu tinea banda cum trebuie .
- Asa , .... si ?
- Si-am ajuns . Ati luat ceva ?

Nici nu venise bine si ne daduse cu ,, zecimale " . Ne uitam unii la altii incercand sa vedem care ,, s-a prins de faza " . Toti insa aveam fetele cazute !

- Ia , mah , unde-i juvelnicu' ?
- Mai baiatule ! Ho !!! ....... Opreste motoru' , ia o gura de tarie , schimba-te , stai pe scaun si vorbim .
- Da . ..... I-am vazut p-aia mai la vale . Aveau ceva prins ! Peste mare !
- Cum dracu' ai vazut tu ce-aveau aia ? ,, Zburai " pe dig si ne zici c-ai vazut si ce-au prins ?
- Am vazut , cum sa nu ? Al dracu' spolier ...... . Abia l-am schimbat ! zice noul venit intorcandu-se brusc catre masina si lasandu-ne pe noi prada celei mai mari uimiri din ultimii 10 ani ..........

Moromete , probabil cel mai serios pescar din lume deja pocnea de nervi . Ma apropii de el si-l rog ca-n numele lu' Cristi sa ramana calm . Accepta cu o conditie : sa se ,, bage-n seama " cu Ionut . Nu avem d-ales si preferam varianta asta decat una mai putin diplomatica . Mare cum e , cu vocea baritonala incepe impunator :

- Bai n-auzi ! Da' de ce-ti spune Trolebuz ? C-asa am auzit ca te striga lumea !
- Dracu' stie .
- Cum adica ?
- Pai nu stiu , si gata !
- Esti pescar ?
- Da , normal ! Stai sa vezi ce scule am . Le scot acu' !
- Lasa-le , dracu' de scule , ca si-asa nu mai dai la peste in seara asta . Stai jos , sa vorbim !
- Ba dau !!! D-aia am venit ? Sa vorbesc ?
- ...... scoate-le , nene , scoate-le ! Da' vezi ca ne-apucam de curatat cartofi . Tre sa si mancam .
- Io nu mananc . Am mancat pe drum .
- Ce-ai mancat mah ?
- O Poiana cu Lapte .
- ........ Fratioare , ..... sa-ti fie de bine . Noi mergem la masa . Tu faci ce vrei . spune Moromete total dezarmat ....... intorcand spre mine acea privire ce stim ca este preludiul unui scandal de zile mari . M-am panicat pe moment dar mi-am propus , atat cat o-i putea , sa fiu ,, tampon " intre vechiul meu amic si acest ,, new entry " total bezmetic .

Ne indreptam spre ceea ce pregatisem ca fiind vatra taberei si incepem a ne gospodari cum ne-am obisnuit . Unul curata cartofii , altul strange lemne , altul ... aia , altul ..... aia , samd . Ne era foame si ne grabeam spre spritul si sueta de seara . Ne stim intre noi bine si nu mai este nevoie de indemnuri . Fiecare stie ce-are de facut . Insa apare Trolebuz agitat :

- Ia uite , nene , ce scrie pe nada asta , cica e pentru mreana si albitura !
- Asa , si ? Nu aia trebuia sa scrie ?
- Pai eu am venit la rapitor !
- ......... ?? Pai ..... si-atunci la ce-ai mai luat nada ?????
- I-am zis lu' ala la magazin sa-mi dea ceva bun de nada . Uite-al dracu' ce mi-a dat ! Mreana-mi trebe mie ? Mie nu-mi place mreana !!!
- ..... Mai baiatule . ..... Uite care-i treaba : noi nu ne pricepem asa bine si ne-am apucat de facut mancarea . Vorbim p-orma . Ok ?
- Da , ok !

..........................................

Pret de cam 1 ora , timp in care am terminat de pregatit masa , a fost relativ liniste . Trolebuz isi pregatea sculele , noi mosmondeam la ,, bucatarie " , toate bune si frumoase . Ne punem in farfurii , ne scoatem paharele , dam ,, cep " unui vin negru de exceptie si unei butelci de tarie si ne asezam in scaune sa mancam . Fireste , cum banuiti , apare Trolebuz zambind spunand ....... :

- Frate , da' mi-ati facut o poftaaaaaaa , de numa' ! ...................

In nicio secunda ni se urca la cap ! Moromete deja-i in prag de ,, suicid " , ne uitam in plen urat pe Trolebuz ..... iar acesta , inspre binele lui , decide sa renunte la masa de seara ......... .
A urmat o seara plina de aiureli ale acestuia . Nu are rost sa va povestesc , si poate nici nu as avea cum . Tipu'-i imposibil de descris . Este un personaj absolut ,, electric " , absurd , bezmetic si niciodata nu stii limpede la ce-i e capu' . Cristi , saracu' , din priviri ne tot cerea scuze pentru .. ,, inconvenientul " la care eram supusi , era perfect constient ca ametitul de cumnat la sora-sii ne dadea total peste cap tabieturile si linistea pescuitului din acel week end . N-aveam cum sa ne suparam pe el , Cristi este un tip de nota 20 . N-avea nicio vina si stiam asta . Urma sa suportam in continuare .

- Ia fiti atenti ce scrie pe eticheta asta : Do not store into the sun light !
- Ce mah ??
- Cica sa n-o pui in soare !
- Ce sa nu pui in soare , nene ?
- Ce-i aia ??
- Asta , nu vezi ?
- ..... Mai nene , ce sa vad ?
- Asta , domle , asta !
- Trolebuz ! Asculta acilea ! De un' sa stim noi ce citesti tu ? Zii frate inainte despre ce e vorba , ca al'fel nu ne intelegem .
- ...... Eeee . Nimic . Citeam pe asta .......

Asa a tinut-o toata seara . Citea toate etichetele de pe orice purta eticheta . Oricat se straduia el , sau oricat ne straduiam noi , nu reuseam deloc sa gasim o modalitate eleganta de comunicare cu individu' . A simtit si el asta si refula ..... citind etichete . Intr-un fel ma enerva , intr-un fel mi-era mila de el . Un om strain in propria-si existenta . Deja ma intrebam daca nu-i cumva o forma de autism !

............................................................................................

A doua zi dimineata ne trezim plini de elan si ne reasezam lansetele , care pe ce mal voia sa dea la peste . Cum spuneam , amatorii de spinn plecau in gura canalului , iar cei de stationar ne grupam cate doi de-a lungul malului . Ca sa-l tin departe pe Trolebuz de Moromete il invit pe acesta sa treaca in dreapta mea . Moromete se asezase amonte , in stanga , la cca 50 m de mine . Plus inca vreo 10 - 15 m pana la urmatorul post , cel in care urma sa-l asez pe Trolebuz , insemnau cam 65 - 70 m . Era distanta ideala ce se putea afla intre cei doi .

Cam dupa vreo doua ore de pescuit il simt trecand prin spatele meu pe Trolebuz . N-am dat mare importanta , credeam ca se duce in tabara . ..... Aiurea !!! Curand il aud pe Moromete :

- Baaaaah ! Tu te-ai lovit la cap ?

Sar din scaun , ma reped catre cei doi si-i surprind discutand ,, amical " . Trolebuz cu un tonus vesel si naiv , Moromete negru de nervi si siderat la maxim :

- Hai nu fii ! Vrei ?
- Mai nene , esti cu capu' ? Ai baut din Dambovita ?
- Ce-aveti , mah ? Ce s-a intamplat ??
- Auzi la asta ! Cica sa-i dau lansetele mele , sa dau io cu ale lui , c-a citit el pe eticheta ca nush ce actiune au ale lui si el are plumbii mai grei !!!!!
- Da , asa am citit . Ale mele nu poa' s-arunce departe plumbii care-i am la mine .
- Mai Trolebuz , mai nene , hai , vino-ncoa . Hai sa vorbim . Baiatu' asta , Moromete , nu-i place sa-l deranjezi . Lasa-l . El da la peste , noi la fel , ..... hai sa mergem .
- Da' nu-l deranjez , domle , i-am spus daca vrea sa-mi dea mie lansetele lui , c-am vazut ca-s mai solide . Si-nainte sa i le cer am citit eu pe etichetele de pe ele ce actiune au si se potrivesc cu plumbii mei . Sa mor io , al'fel nu i le ceream ! Zau !!!
- Bah ! Ia nu mai citi tu toate alea si pune mana si da la peste ! Lasa-ma in pielea mea-n pace !...Se rasteste Moro .

Trolebuz simte c-a depasit limita si ma urmeaza docil catre locurile noastre de pescuit . Simt ca-n curand or sa-mi scape lucrurile de sub control si decid sa vorbesc cu Cristi . Deocamdata asta-i cu barca plecat dar o rezolv la masa de pranz . Trebuie !

Putin inainte de pranz , inainte de a veni in tabara cei plecati cu barcile , il aud iarasi pe Trolebuz trecand prin spatele meu catre postul lui Moromete .

- Ce faci , mah ? Un' te duci ?
- Ma duc pan' la baiatu' ala sa-i spun ceva .
- NUUUU ! Spune' mie , lasa-l in pace ! ..... Zii , ce-ti trebe ?
- Daca nu-mi da lansetele , poate-mi da niste plumbi de 60 - 70 grame , c-am citit pe alea ca se potrivesc .
- Vino-ncoa ca-ti dau io . P-ala lasa-l in pace ...... E mai bine , iti spun io .

Liniste fiind Moromete aude dialogul meu cu Trolebuz . Peste cateva minute , dupa ce-i dau plumbii astuia imi suna telefonu' :

- Pictore , taci s-asculta ....
- Zii !
- Io , p-asta . ..... daca ma mai freaca mult la cap il tai bucati si dau la salau cu el ? Va e clar ???
- Mda ..... mi-e clar .
- Bai , nene , io nu glumesc !!! Ma scoate din sarite !!! E cretin rau de tot ! E sefu' cretinilor . Auzi , cica i-a facut tac-su service ! Vai soarta la masinile-alea de intra la el !
- Mda ..... tac si-ascult ..... nu zic nimic !
- Pai ce mama dracu' sa zici ? Taci !!! Si tine-l departe de mine ca iese urat !
- Hai , gata , mah , si tu ! ....... Gata !!! L-am adus io ? Vezi-ti de mosmoandele-alea si nu-l baga in seama . ..... Gata !!! urlu eu obosit in telefon , obosit de situatia creata si de faptul ca nu puteam decat sa asist neputincios la adancirea conflictului dintre cei doi ( ahhhhh , Cristi , fiti-ar cumnatu' lu' sor-ta de ras , unde umbli ?? ) .

N-apuc sa inchei vorba ca-l simt langa mine pe Trolebuz :

- Fii atent ce scrie pe asta .................
- Ce dracu'-i aia , mah ?
- Asta , eticheta de la nada !
- Ma p*s pe nada ta ! Arunc-o-n Dunare si vazi daca prinzi ceva ! Daca prinzi e buna , daca nu prinzi nu-i buna ! Si cu asta basta ! ..... Ce dracu' citesti toate alea ???
- Da' tu ce-ai ?
- Ce am io ? Ia ghici ce-am ! Nervi !!! Aia am ! Nervi !!!!

...................................................................

N-are rost s-o lungesc , de la pranz de cand a venit Cristi si pana in urmatoarea seara cand am plecat spre casa i l-am pus astuia-n barca ,, sa vada de el " . Cu scurtele contacte de seara si din timpul meselor in tabara .... ne descurcam . Si daca desfaceam vre-un vin Trolebuz isi aducea aportul la sprit ..... citindu-i eticheta !!! Eram exasperati ! Asta ce prindea citea . Moromete-l lua la misto :

- Bai Troleu , ai niste hartie igienica ?
- Am , cum sa nu ?
- Ia , ad-o-ncoa , ca-mi trebe .
- Imediat !!
- Asa . Multumesc frumos .......

Trolebuz , plin de solicitudine , sarea din scaun fugea catre masina actionand centralizata facand sa clipoceasca ,, un milion " de luminite la BMW-eu odata cu nush ce bip-uri si claxonele si claxonetute , si se intorcea la fel de iute cu sulul de HI . Moromete-i multumea profund si se facea ca patrunde-n padure . La nici 20 de secunde revenea :

- Bai, n-auzi , asta de care-i ? Din doua file sau din trei ? Unde-i eticheta ?
- Pai n-are fiecare sul eticheta . Scrie pe bax , si baxu-i acasa , ca nu le-am luat pe toate cu mine . Da' daca vrei sun sa aflu !
- Numai , lasa . Multumesc . Vad io de care e !

Bineanteles ca ne umfla rasul , pe Cristi la fel , situatie stanjenitoare dar ne faceam ca radem de ceva petrecut pe parcursul zilei . Speram ca Trolebuz sa nu se prinda si cred , imi place sa cred , ca nu s-a prins .

............................................................

Strangem alene tabara . Alene , agale , satisfacuti de capturi , dezamagiti de faptul ca trebuie sa plecam , bulversati de inedita participare a lu' Trolebuz , plini de sperante pentru data viitoare , etc .

Lu' Trolebuz i-a luat cel mai putin sa stranga . Era evident ca nu-i priise Dunarea , era clar ca nu-l mai avem vreodata cu noi ( Doamne Ajuta !!! ) , sarea si se-nvartea ca un titirez prin tabara facand supozitii referitor la ce masini o sa-l incurce pe el pe autostrada , pomenea despre niste ,, scule-de-sclue " cu actiune maaaaaaare pe care o sa si-le ia el saptamana viitoare , si tot asa .

Cum-necum , cu bune - cu rele , ne indreptam spre el sa ne luam la revedere . Dintr-o data izbucneste :

- Nu mai vin la Dunare cu voi !!!!!
- Ce-ai , mah ?
- Nu mai vin deloc !!!!!
- Mai baiatule , vii .... nu vii ..... sa fii sanatos ! Am venit sa-ti strang mana , sa-ti zic ,, La revedere " ! Ce-ai ?
- Io plec primu' ! Plec chiar acu' !!!
- Auzi , mah ? ....... Ia pleaca tu primu' ! Hai !!! Ia-ti viteza ! Da-i drumu' , nebunule ce esti !!!!! Si daca vreodata ma mai vezi pe Dunare sa pleci la Predeal , auzi ?? se enerveaza Moromete si tipa la Trolebuz .

Trolebuz tasneste in BMW si pleaca starnind praful de pe dig mai abitir ca la venire . Ramanem ,, tampiti " de reactia acestuia si ne intoarcem privirile catre Cristi :

- Frate , asta-i sigur neam cu tine ?
- Da , nene , da ! Nu-l mai iau niciodata , promit !
- Da' nu tre sa promiti tu !!! Io sunt ala de-ti promit solemn ca nu-l mai iei vreodata ! zice Moro facandu-l iarasi pe Cristi sa plece vinovat privirea .

Ne terminam si noi de strans catrafusele si-o luam incet pe dig catre asfalt . Ajungem la drum , o luam la dreapta catre centrul comunei si ne pregatim de drumul lung catre casa . In centrul comunei , exact pe axul drumului se afla o fantana pe care o ocolesc cele doua sensuri de mers . Ajungand in punctul in care vedem fantana ......... mai vedem BMW-ul lui Trolebuz infipt in aceasta !!!!

Oprim speriati , sarim din masini , ne stracuram agresiv prin multimea de oameni si reusim sa ajungem la acesta . Trolebuz ..... era bine . Ii curgea putin sange din nas in urma impactului cu air-bag-ul , speriat , ..... dar atat ! Il scoatem din masina , il intindem pe jos sa-l ,, verificam " , ii dam doua palme sa-si revina si ...... isi revine . Poate vorbi :

- Ce-ai patit , mah ?
- ..... Nu stiu . Cre' ca m-am lovit .
- Te-ai lovit pe dracu' . Ai avut accident !
- ..... Ce accident ?
- Ai nimerit in fantana !
- ..... Care fantana ?
- Bah , da-o dracu' de fantana ! Esti bine ??? Te doare ceva ??
- ..... Nu ma doare nimic . Sunt bine !
- Cum ai facut , mah , de-ai nimerit in asta ? N-ai vazut-o ??
- ..... Nu . Nu eram atent .
- Da' ce faceai , mai , manca-ti-as ? Unde erai atent ?
- ..... Citeam ..... o eticheta de la briose .

ionitzady

 :)):)):)):)):))
m-am stricat de ras
si acum sa o fac pe regizorul , in rolurile pricipale :  Trolebuzu' - Jim Carrey
                                                                                  Moromete -Dwayne Johnson
                                                                                  Cristi      - Adam Sandler
cat despre modi  zic sa lasam originalul sa ne mai povesteasca

modi

#17
Citat din: ionitzady din Iunie 01, 2013, 12:30:37 AM
o fac pe regizorul , in rolurile pricipale : 
         Moromete -Dwayne Johnson
         Cristi      - Adam Sandler


Ia vezi , ai nimerit-o ?

Cristi-n stanga , Moro-n dreapta ( poza cu neghiobu' de Troleu nu am ..... ) . Dupa cum probabil ati inteles .... Moro are fo suta treij' de kile !  :o :o :o Si tot atatea tone de inima . Cristi la fel . Ca de altfel toti baietii mei de suflet !
Cu alde d-astia ma duc si la razboi ..... zambind !  ;)

modi

#18
1 Ianuarie .....

.........................................................

1 Ianuarie 2000 . Un nou mileniu rasare peste milenii de istorie . Noaptea dintre ani , dintre milenii , a fost una dintre cele mai chinuite de artificii , pocnitori si alte d-ale Revelioanelor . Era firesc .

Am sarbatorit noul an acasa , in familie , dar si cu cativa buni amici . Mi-aduc aminte ca am dat "stingerea" pe la ora 4 . Unii au preferat sa plece spre casele lor , altii au decis sa ramana la noi . Printre acestia se afla si Ovidiu , zis Radio , "tembelu' nostru personal" .

E omul care n-are niciodata stare , mereu imprevizibil , mereu in stare sa faca "vreuna nefacuta" . Practic e ca o bomba cu ceas a carei putere de detonare n-o cunosti si-al carei fitil odata aprins te face sa tii ochii inchisi si palmele peste urechi .

Peste noapte primisem zeci de telefoane si SMS-uri de felicitare . Odata cu trecerea orelor ritmul acestora scazuse , iar de pe la 3 30 incetasera cu totul . Pe la 8 30 insa , in timp ce dormeam profund , telefonul imi suna la cap facandu-ma sa sar buimac din pat . Ma chinuiam bezmetic sa nimeresc ori butonu' rosu ori pe cel verde , sa nu apuce sa-mi trezeasca sotia . In fine , reusesc sa-l apas pe cel verde , si mai apuc sa vad apelantul ........ Era Radio !!!

Nu intelegeam ce se intampla , de ce ma suna asta ..... Parca ramasese la mine , poate plecase fara sa-mi spuna ..... Iar toate astea mi le-am spus intr-o secunda . In secunda in care tasneam din dormitor in chiloti si-n maieu ca sa pot raspunde cat mai repede :

-Ce-i , mah ? Ce vrei ? Nu esti sanatos ?
- Pictore , unde ai cizmele de cauciuc ?
- ...... Cum , mah ??....... Ce cizme ?
- Alea de cauciuc !
- ...... Bai , .... PLM , tu nu esti normal ? ..... Ce cizme , ce cauciuc ? ..... La ce-ti trebuiesc ??
- Sa nu ma ud !
- Bai , ai tras pe nas ? .... Du-te dracu' !!! ..... Unde esti ?
- In bucatarie . Vii la cafea ? .......

Blocat , uit sa inchid telefonul si ma indrept spre bucatarie sa-l strang p-asta de gat . In bucatarie , Radio al meu se simtea ca o gazda buna si era tot numai un zambet ! Acel zambet tembel-idiot care l-a scapat de mii de ori de alte si alte strangeri de gat . Cafelele abureau pe masa iar Radio tacticos amesteca zaharul in ele cu ...... creionul de ochi al nevesti-sii ! Ma simteam la Camera Ascunsa ......

- Pictore , du-te si pune ceva pe tine si hai sa cautam cizmele alea .

In continuare nu-mi reveneam din buimaceala . Ma uitam la asta si-mi doream sa fie doar un vis urat . ..... Dar pe masura ce treceau secundele luam din ce in ce mai tare contact cu realitatea ..... si asa era ! Radio , de la mine din bucatarie , m-a sunat pe 1 Ianuarie la 8 30 , ..... sa ma intrebe ..... unde am cizmele de cauciuc !!! Iar acum mesteca senin si fericit zaharul in cafea cu un creionel pe care scria mititel cu argintiu "Yildis Maskara - Eyeliner" ......

- Ce dracu' mesteci cu ala-n cafea , tampitule ? N-ai gasit o lingurita-n toata bucataria asta  ?
- Ii va da o aroma deosebita !
- ..... Esti cretin .
- Nu ....  Fii atent ! Aroma-i va veni de la vopseaua de pe creion . Am mai facut asa . Ia sa vezi ce buna iese .
- Bai Radio , ..... tu faci misto de mine ?
- Da .

Ma uit lung la el , incerc sa inteleg cum ii functioneaza astuia neuronii , sunt perfect constient ca n-am sa mai pot adormi , ..... si faca cuvinte ma indrept catre dormitor sa ma imbrac , sa "pun ceva pe mine" , dupa cum idiotul ma indemnase cu acea privire limpede si cu acel ton absolut nevinovat ......

.......................................................

Iau prima gura de cafea - care intradevar avea un usor iz de chimic dar despre care nu puteai spune ca nu-i buna - imi aprind o tigare , .....

-Deci , Pictore , ....
- ..... Taci ! Vorbim de la a trei-a gura de cafea .
- Bineeee , da' ....
- Taci , n-auzi ? Taci ca te strang de gat !!!
- Bine mah , tac , insa .....!
- Da' taci , in PLM odata , si lasa-ma sa-mi beau cafeaua !!!!!!!!!!

......................................................

In fine , ..... ma trezesc total , incerc sa ma calmez si-l intreb :

- Acu' zii ce vrei .
- Zii-mi unde ai cizmele de cauciuc .
- Tu chiar esti idiot ? La ce dracu'-ti trebuiesc cizme de cauciuc pe 1 Ianuarie ?
- Pai sunt incaltat cu pantofi .
- Asa , si ?
- Pai ..... mergem la peste !
- ....... CUMMMM , MAH ??
- Mergem la peste pe Lacu' Morii . N-am fost niciodata la peste pe 1 Ianuarie .
- ............ Sincer acuma , tu te droghezi , mah ?
- Numa' vara . Haine ai , scule ai , avem tuica pe care-o fierbem , avem gusa si slana , nitele muraturi , o painica , alea-alea ! Sanchi , ca nu ti-ar place ?
- Bai Radio , ...... bai , trai-ti-ar , ....... bah , ..... cum au stat ai tai cand te-au facut ?
- Nu stiu , da' daca vrei ii sun sa-ntreb !

Ca de obicei , total dezarmat de spontaneitatea poantelor din raspunsurile amicului meu , dezarmat si cu privirea fixata pe-o placa de gresie , continui sa beau din cafea gandind ca ...... intradevar nu fusesem niciodata la copca ...... pe 1 Ianuarie ! Incet-incet ideea-mi surade .

-Pictore , ....
- Ce vrei mah ?
- Mai trage din tigarea aia ca se arde singura .
- ..... Du-te dracu' !

.....................................................

Oricat de incet am fi vrut sa ne miscam prin casa facand bagajele si cautand haine si ..... cizmele de cauciuc ..... n-am reusit sa nu ne trezim doamnele . Evident ca acestea au decretat la unison ca nu suntem sanatosi la cap , ca ele s-au saturat , ca "acolo sa ramanem" , ca ...... d-ale sotiilor de pescari .
Preferam sa iesim repede pe usa si sa le lasam sa-si bea si dansele cafeaua impreuna . O luam printre blocuri catre malul Lacului Morii . Un soare de iarna alb si orbitor ne insoteste primii pasi facuti ..... in mileniul III .

Lu' Radio ii suna telefonul . Dupa ce-l cauta prin mai toate buzunarele il gaseste si raspunde :

-Da , draga mea ?
- .........
- Hai , te rog , nu te supara din atat .
- .........
- Uite , promit ca nu mai fac .
- .........
- Da draga mea .
- .........
- Te iubesc ! Vorbim mai tarziu ! Pa ! si se grabeste sa inchida telefonul . Mai apuc s-o aud si eu pe Nela vorbindu-i astuia pe un ton .... deloc romantic .

- Ce-i Radio ? Ce-ai dracu'-ai mai facut ?
- Aaaaa , nimic ! E suparata asta ca cica i s-a umflat creionu' de ochi , s-a crapat in doua si i s-a topit mina-n cafea .
- ..... Auzi , mah ? Da' tu lu' fata asta cata spaga-i dai ca sa stea cu tine ?

Ajungem pe malul lacului si , surprinzator , mai vedem cativa ticniti pe scaunele in preajma catorva copci . Coboram si noi pe gheata , ne alegem ca loc de pescuit un cot al lacului - "La Stejar" , dupa cum e cunoscut - ne facem cate doua copci si purcedem la ademenit bibanii catre carligele micute de la capatul monturilor . Imediat ce "instalam" sculele Radio scoate micul aragaz de voiaj si pune tuica la fiert "dupa o reteta secreta , pe care , cica , numai el o stie " . Intradevar aburul ce valatuceste din ibric poarta un iz deosebit si imbietor .

- Bai n-auzi , sper ca n-ai pus vreun ruj , vreun fond de ten , sau alte-alea la fiert in tuica , ca n-am chef sa ma cert cu nevasta-ta .
- Nu mah ! Am pus coaja uscata de mere , nitel miez de nuca pisat , piper boabe si ..... o singura boaba de ienibahar ! Aia-i "miezu' " !
- Radio , sper sa nu mor din asta .
- Stai linistit , c-am incercat-o pe altii , si-s bine-sanatosi !

Bem in tihna tuica fiarta din cescutele de campanie , stam spate-n spate pe "X-uri" , scaunelele de pescuit , pe o bucata de PAL avem taiata gusa , slana , branza , ceapa si masline , bibanii vin pe la carlige intr-un ritm ..... nu neaparat fabulos , dar multumitor pentru o partida de pescuit "nascuta" ad-hoc dupa noaptea de Revelion , soarele se ridica incet si chiar reuseste sa faca sa mai dam jos de pe noi cate-o haina ...... Este chiar misto si absolut inedit !
Dupa tuica fiarta urmeaza si-o cafea , ...... in care Radio n-a mai mestecat zaharul cu creionul de ochi , ci cu o pluta de-a mea de 1,5 grame de la Tubertini , ...... lucru care iarasi m-a dus cu gandul la "N' modalitati de-al strange p-asta de gat .....

Dar ..... Radio e Radio . N-ai cum sa nu-l iubesti . Cum spuneam , este un vesnic clocotind izvor de poante , tampenii , si ..... dracu' sa-l ia de idiot , ..... e unul dintre primii si cei mai vechi prieteni ai mei . Chiar stau in tacere strangand in palme ceasca fierbinte de cafea gandindu-ma de cand il stiu .....

-Bai Radio , .... cand ai venit tu la noi in clasa , mah ?
- ..... In clasa a II-a .
- Nu-n a III-a ?
- Nu . Adu-ti aminte , in a III-a deja-ti sparsesem capu' ? Mai stii ? Atunci , la sala de sport !
- ..... Boule .

Asa era . Venise-n clasa a II-a . Asta insemna ca era prin ..... '78 . Adicatelea il "suport" pe tembel de fo .... 22 de ani !
Ba mi-aduc aminte de accentul lui de-atunci ...... Venise de undeva de pe langa Chisinau . Nici acum nu stiu sigur cum au reusit ai lui sa treaca-n tara , ..... si parca nici nu mai conteaza ! Vorba lu' Moromete , alt fost coleg de clasa , "Bai fratilor , cretinu' asta de Radio e cel mai bun lucru pe care ni l-a daruit malu' stang al Prutului !" ......

......................................................

Intre timp se face pranzul . Ne facusem damblaua . Pe gheata , pe langa noi se adunasera vreo 20-30 de bibani ca palma , terminasem tuica si cafeaua , slana si gusa ,insa talpile totusi incepusera sa ne inghete . Hotaram sa mergem spre casa .
Strangem "jucariile" , iesim de pe gheata si ne indreptam catre doamnele noastre care cu siguranta au trecut la a trei-a cafea . S-or fi saturat si dansele de cat ne-or fi barfit si mascarit .......

Ajungem exact la momentul la care acestea pregateau masa de pranz . Surprinzator , suntem intampinati cu zambete si cu veselie . Probabil au sfrasit prin a ne intelege damblaua .....

- Ati prins , mah , ceva ?
- Cativa bibanusi .
- Aoleoooo , vai soarta lor ! Pentru atata lucru v-ati dus voi de-ati tremurat ca tampitii pe gheata ?
- Asta e .... Am DAT LA PESTE in mileniu' trei !!!
- .... Mda , ... bine , ... bine , ..... Hai , treceti la masa .

Ne asezam la masa , trecem la diverse subiecte , ne uitam la reluarile TV de Revelion , etc .

Din senin Radio al meu ma-ntreaba :

- Pictore , ..... ai Mersu' Trenurilor ?

Instant inghet mai abitir ca pe Lacu' Morii ! Lu' asta-i pritocise capu' alta neghiobie ! O simteam in aer , o vedeam in ochii lui limpezi si sugubeti , o vedeam in ochii ingroziti ai Nelei , o vedeam in stupefactia nevesti-mii ......

- Radio , ..... da' de ce intrebi ? Ce dracu' e-n capu tau ?
- .... Ati fost vreodata iarna la mare ?

Florio

Modi, ai toata admiratia mea ! N-am apucat inca sa citesc tot, insa m-ai captat pe de-a intregul inca de la trecerea de bac, cu "nea Controlu' " :)
Daca n-ai adunat inca povestirile tale intr-o carte, o s-o fac eu, sa le am laolalta !

modi


corsarul

Un deliciu....aceste povestioare !
Bravo dom'le !!!!  ;)

Mihaif99

Eu le-am citit deja, dupa cum stii, dar le recitesc cu  mare placere
+ Karma !

Dragos

Le-am citit cu mare placere si le-am luat de la capat...mai ales ca am vazut ca avem prieteni comuni.Cristi e finul si partenerul meu de pescuit,pe care-l suport de vreo 30 de ani iar moromete e Iulian ca nu mi dau seama?

modi

#24
Citat din: Dragos din Iunie 02, 2013, 08:37:40 AM
am vazut ca avem prieteni comuni.Cristi e finul si partenerul meu de pescuit,pe care-l suport de vreo 30 de ani

:D :D :D :D :D

Sa traiesti nenicule !!! Pai ma stii si pe mine-n cazul asta . Cristi m-a adus candva la tine-n birou sa vorbim nu stiu ce dracu' de afacere . Nu reusesc sa-mi aduc aminte .....  :D :D :D

Ce mica-i lumea , frate ..... ( ai MP )

......................................................

Uite-l pe fina-tu pe 1 Mai 2011 caradu-si bagaju' catre Bea Trice a mea .  :o
Am fost atunci la Gostinu . iar el , capos , cu toate ca aveam barca , a preferat sa incerce salaul de pe mal , pe un substrat pietros . Parca pe la kmD ... 480 - 482

Dragos

Da,mica-i lumea....Banuiam ca tu esti,dar nu eram sigur,cat despre Cristi,nici el nu e departe de Trolebuz ;).si apropo,m-a inebunit cu talentul tau culinar.

ionitzady

Bv domnule , cred ca Nicolaescu a facut minciuni de filme .....

modi

....... Buuuuuuuuum ! .........

06 45 h . Sarulestiul este agitat de peste 100 de motoare electrice sau termice atasate micutelor barcute purtatoare de sperante ale tot atator concurenti de la Open-ul din Aprilie 2011 . Timpul curge infernal de greu . Minutele ce stau intre salai si nalucile febrile ale competitorilor se incapataneaza sa stea pe loc . ...... Atmosfera este , pe cat de linistita , pe atat de incarcata . Spinningari , sustinatori ai acestora , organizatori , public , sponsori si arbitri asteapta la unison fluierul ce deschide mansa a 1-a a concursului .

Fac parte din echipa de arbitraj . Sunt cel putin la fel de emotionat de importanta momentului ca si concurentii . Mai ales ca este doar a doua mea ocazie sa arbitrez un asemenea concurs , sa fac parte dintre cei ce vor veghea si discerne la bunul mers al concursului . ..... Am emotii . Ma aflu-n sectorul 2 de concurs . Odata cu mine si cu restul colegilor de la arbitraj se afla pe apa jumatate din concurenti . Asteptand toti in jurul balizei fluierul de start pare o aglomeratie de ,, mall " . Aveam sa constat ceva mai tarziu ca ..... Sarulestiul este mai mare decat pare pe Google maps . 50 de barcute imprastiate sunt extrem de dificil de monitorizat de catre doar doi arbitri de apa . Privesc figurile concurentilor . Sunt patrunsi si plini de sperante . Incercand sa fac timpul sa treaca mai repede arunc un ochi pe lista de concurenti in incercarea de-a asocia nume cu numere de concurs . Dintr-o data , pe lista concurentilor descopar un nume ...... cel putin neobisnuit pentru o asemenea lista : Cristina Catichi ! Privesc uimit in jurul meu , studiez figuri , ma lupt cu soarele ce rasare sa pot distinge bine toate figurile din jurul meu , ...... si intradevar ....... avem o ..... concurenta !

Ce sa spun ? Toata stima si admiratia ! O femeie , o curajoasa , probabil timorata de ideea de-a concura cu ,, salaii " , de a se fi incumetat sa patrunda pe apa cu ei ,, umar-la-umar " , ,, jig-la-jig ",. ..... O studiez discret de departe . Ca si ceilalti este preocupata de starea vergilor , a nalucilor , a echipamentului din barca . ..... Sunt uimit si-n sinea mea-i urez tot succesul posibil . Merita !

Ca sa nu afisez emotiile ce le am imi gasesc de lucru ceva ,, important " . Pana la fluier mai sunt 10 minute . Probabil vor fi si mai lungi decat cele de pana acum . Asadar dandu-mi ,, importanta , asa cum spuneam mai sus , dau pe Sidious ,, la blana " si ma fac interesat de starea balizelor ce determina limitele sectorului de concurs . Turez , ..... virez , ..... virez in sensul celalalt , ma straduiesc ca din departare sa par efectiv interesat de bunastarea balizelor . ..... Woooooow !!! ..... Ufffffff !!! ...... Ce misto !!! ......Scap de tensiune , ma intorc la locul de start si vad cum multe priviri ma invidiaza . ...... Multi si-ar fi dorit o ,, descarcare " de nervi ca cea ce tocmai mi-am facut-o cadou !

Se numara in tacere ultimele secunde dinaintea startului . ...... Par mai lungi decat minutele dinaintea lor . Tensiunea si nerabdarea ating apogeul . .... Se trece si de acesta, se scapa inspre insuportabil    ..... 6 ..... 5 ..... 4 ...... 3 ...... 2 ...... 1 ....... TRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR !!!!!!!

50 de barcute bezmetice , conduse de tot atati concurenti , se indreapta incurcandu-se unele pe altele catre locurile consacrate ale Sarulestiului , cele celebre ca fiind ,, cotetele " salailor . Se pune mare baza pe forta motoarelor . Primul ajuns isi poate , regulamentar vorbind , revendica pozitia , ceilalti , cei ajunsi dupa el , sunt obligati la pastrarea distantei minime dintre concurenti impusa de regulament . Una dintre obligatiile mele , arbitru ,, de apa " fiind , este intocmai vegherea la aceasta distanta .
In echipa de arbitri deja se stabilisera prerogativele fiecaruia , aria de sector ce ne revenea , si alte indatoriri ce presupuneau ca din partea noastra concursul sa decurga fara incidente . Mie-mi revine limita de final a sectorului . Sa aflu ulterior ca era una dintre cele mai ,, vanate " zone de catre concurenti . In sfarsit , .... imi spun, .... ,, doar n-o fi dracu' atat de negru " . Unde pot sta cu ochii pe trei sau cinci insi , pot lejer sa fac asta pentru zece sau doispe " . Mai ales ca tinuta lor , conduita sportiva , denotau de departe ca la randul lor cunosc regulamentul , si mai ales cunosc faptul ca ..... sunt supravegheati . Concret , .... cu toata ,, aglomeratia " din zona ce urma s-o veghez , nu aveam emotii . Atat ma mai rugam Celui De Sus , sa nu intervina vreo chestie greu de stabilit prin regulament , vreo nenorocire ambigua , ceva care sa dea nastere la tensiuni . ..... Gandeam asta ..... gandindu-ma la ei , nicidecum la mine . Urma sa petrec aproape in deplina nemiscare ..... 7 ore ( !!! ) privind la acestia . Ce urma sa se intample .... EXACT la mine ?? NIMIC ! .... imi spuneam eu . ....... Nici nu-mi puteam imagina ce va urma .

.........................................................................................

Pescarii deja testeaza febril lansete , mulinete , naluci , stepi si praguri . Sonarele isi fac treaba in mod eficient . Concurentii si-au intrat deplin in rol . Debordeaza de energie si par a vrea s-o dea acum pe toata , parca uitand de faptul ca trebuie sa faca fata celor sapte ore de concurs . ..... Uita de vecini , uita de mine ( situat fiind in imediata lor apropiere ) , uita de vremea potrivnica , ..... au un singur ,, target " : SALAU PUNCTABIL !

A-i privi , din punctul meu de vedere , se asemuie cu a juca fotbal in curtea scolii pret de nu-stiu-cati-ani si dintr-o data , la patru ani odata , sa ma opresc din iesirile de dupa amiaza pentru a urmari ,, Mondialele " . Ce vad este un ,, spectacol " . Tehnici diverse , aruncari lungi sau scurte , naluci mici sau mari , lansete ,, care-mai-de-care " , mulinete de-a dreptul ,, electronice " versus ,, rapandule " prinzatoare ........ Un vis . Fumez si privesc fascinat , si-mi propun ca la prima iesire la salau sa imit pe cat mai multi dintre ei si cat mai multe stiluri din ce vad la ei .

Timpul parca trece altfel dacat acum o ora . Parca zboara . Lucrurile par asezate , oamenii stiu exact ce-au de facut , ..... cel putin pentru o vreme ma simt inutil pe apa printre ei . Simt ca este vremea sa dau ceva ,, dunarean " din mine . La peste nu pot sa dau , la mal nu pot sa trag , ture cu motoru' ...... , nu ca n-am voie , ..... da' nu-i frumos fata de ei , ..... ia sa-mi fac o cafea . Dunareanu' n-are termos . Sau foarte rar . Are in schimb printre bagaje aragaz de voiaj cu butelie mini . Cu tot Sarulestiu' lor cu tot ..... eu le-am luat cu mine . Pentru ca ..... , Da , nene ! Mie-mi place cafeaua facuta pe loc , nu cea tinuta calda de catre termos ! Asadar ...... pun de-o cafea . Multa , tare , cu putin zahar , ..... cat sa ma tina ,, viu " pret de sapte ore total lipsite de activitate ( cel putin dpdv al pescarului din mine ) . Pun apa-n cana , pun si zaharul , presar cafeaua uniform si ........ aprind bricheta  ! Ma apropii cu ea de gura de foc a aragazului si ........ BUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUM !!!!! .......... Butelia-mi explodeaza-n fata !!!!!!!!

Dintr-o data iarasi percep eronat scurgerea timpului !!!!! Pret de-o secunda ...... cat ,, o zi de post " imi spun doar ca trebuieste aruncat in apa . Daca n-o fac intr-o secunda ...... expun la foc rezervorul termicului ....... expunandu-ma pe mine unei tragedii !!! Iau aproape inconstient decizia cea buna : Bag mana-n flacara , incerc sa apuc arzatorul fierbinte ! Daca nu reusesc sa fac asta intr-o secunda - doua , ...... imi ramane sa sar eu peste balonul Bea Tricei .

Fireste , n-am gandit in cuvinte si cu viteza cu care voi parcurgeti acum cele scrise . Au fost ,, flash-uri " de analiza , au fost ganduri instinctive , animalice . ........ Bag mana-n foc , norocul face sa apuc din prima arzatorul , arunc totul in sus , ....... rasuflu usurat : ,, Focul nu mai e-n barca !!! ....... Pffffffuuuuuuuiiiiiiiiiiuuuuuuuuu !!! ......." !

Cad epuizat pe scaunul pliant asezat pe podina barcii , imi aprind o tigare ( culmea , nu ?? ), imi dau sapca pe spate ..... si privesc in sus : ,, Danke ....  , Mare Sef ! "
Ma adun putin si-mi aduc aminte de scopul si contextul in care ma aflu pe suprafata Sarulestiului plutind pe baloanele unei pneumatice . Bine ca n-a fost mai rau , bine ca nu beau cafea ( poate ma las , dracului ! ) . Imi reintru-n atributiuni ........

Si cand iau pulsul situatiei inconjuratoare ...... imi vine sa ,, nu mai fiu " !!! Zece-doispe concurenti , stupefiati , cu ochii cat cepele , cu nalucile la varful vergilor sau cu recuperarile-ntrerupte ..... ma privesc .... PE MINE !!! Langa mine , la trei metri de barca , in apa , se incapataneaza sa arda ,, a prost " o butelie nenorocita amintind ironic de accidentele petroliere de pe oceane !
Statia de emisie a echiupei de arbitraj face ,, ca toti dracii " !!! Toti ceilalti arbitrii incearca sa ma contacteze sa afle ..... ,, Cine-a explodat la tine acolo , Pictore ?? Ce-i cu flacara aia ?? Ce-i acolo ?? " ........ Imi vine sa-mi tai venele-n elicea de la termic ! Cum dracu' am avut parte de asa ceva ?? Am filetat zeci , poate sute de butelii in panarama asta de aragaz si nu mi s-a intamplat asa ceva !!! ....... As vrea sa nu exist !!!!!

In sfarsit , ...... la urmatoarele arbitraje ....... mi-am jurat sa beau cafeaua rece , adusa de acasa . Cert este ca pret de cateva minute bune ...... , cel putin 10- 12 concurenti de le Open-ul de la Sarulesti din acest an ....... au fost privati de minute serioase in incercarea lor de-a duce la ,, jgheab " salai punctabili ! ...... Dragii mei , ..... sorry ! Aveti o bere la mine !

Se ,, stinge " momentul si se continua pescuitul, la fel de febril , de tensionat , de palpitant si de plin de emotii ca pana acum . Oamenii par a fi uitat ,, instant " de valvataia de pe apa si-si vad de ale lor . ..... Ma linistesc si eu , renunt la cafeaua ,, Dunareana " si ma consolez privindu-i . Nu-i decat un Open . Insa este un deliciu sa vezi atata abnegatie , daruire si lupta pentru a ocupa una dintre cele trei trepte ale podiumului .

.......................................

ionitzady


modi

Roxi .....

Mila 23 , inceput de Iulie , 2011 . Ne aflam acolo in formatie restransa : Dutu , Dan , Mihai Mura , Vali Coff si cu mine . In pofida aglomeratiei suntem gazduiti cu caldura de catre prietenul nostru Dorin Forgo . Prin amabilitatea domniei sale ne-am asternut corturile in incinta pensiunii , in imediata apropiere a pontoanelor plutitoare , la doi pasi de apa , la doi pasi de lansetele ce le lasam peste noapte incarcate cu monturi si cu sperante in vederea marii capturi .......

Suntem in penultima dimineata la cafea . Nu mai avem ,, znaga " de la venire , nu mai sarim din corturi la prima ora , nu mai sarim in barci inca de la ivirea soarelui in coroanele salciilor de pe Eracle . O luam mai incet , mai ales ca ...... suntem si usor dezamagiti . Delta , de data asta , n-a fost atat de generoasa pe cat visam noi la plecarea de-acasa catre ea . Asadar , cum spuneam , intr-o tarzie ora a diminetii , cu cafelele in cani , ne straduim sa ne luam ,, inertie " . Patru dintre noi , Dutu , Dan , Vali si cu mine reusisem sa ne asezam la masa , la cafea . Marea ,, problema " o constituia Mihai care se incapatana , in pofida invitatiilor noastre , sa ramana in cort :

- Mihai ...... Scoala ......
- ...... Hmmmmmmm
- ...... Scoala mah , uite , ..... e soarele sus pe cer ! Hai la cafea .
- ...... Hmmmmmmm
- Hai mah , ziceai aseara ca bantuim canalele dupa stiuci capitale !
- ...... Hmmmmmmm
- Mai Dane , asta doarme , viseaza , ce dracu face ? Ce tot ,, hmmmmmm " -ie acolo ?
- Mai omule , nu stiu ! Cre' ca doarme . Mai Mihai , tu dormi ? Uite cafeaua , e gata !
- ...... Hmmmmmmm
- Da . Doarme . Lasa-l , sa fie sanatos . Cat o sa doarma ?

Una dintre camerele pensiunii era ocupata de-un grup-familie de constanteni . Bunicul , fiul acestuia , fiica si copiii acesteia . Copii la 4 - 5 ani , zglobii , veseli si mereu pusi pe sotii , astaptandu-l pe bunicu' si pe unchiu' sa revina de pe canale sa le numere pestii minunandu-se de sclipirile solzilor si de zbaterile acestora . Pe baietel , imi pare rau , nu-mi aduc aminte cum il chema . Am retinut-o pe Roxi . O dulceata de blonduta , dezinvolta si sociabila , devenita parca una cu peisajul . Nu parea ca-i turist , se contopise cu mediul , cu pensiunea , cu atmosfera-n sine . Cu o zi in urma ne-a vizitat la corturi si fara un preludiu sau vreun protocol anume ..... in doua secunde era prietena noastra . Ne vorbea si ne povestea cate-n luna si-n stele cu o dezinvoltura nevinovata de copil . Dar dintre noi toti ..... parca-parca avea o afinitate anume pentru Vali . Acesta , sensibilizat probabil de aerul blajin-copilaresc al acesteia se ,, apleaca " inspre ea plin de solicitudine , plin de bucurie . Ii vedeam cum povestesc , cum Vali o asculta interesat de ceea ce ea-i povestea plina de incantare si exuberanta si ne amuza in mod placut legatura dintre ei . Mami , fireste , ,, superviza " amuzata si ea la randul ei dialogul plin de farmec al celor doi . Nemai vorbind ca Roxi , plina de incantare si de veselia care-i sta bine s-o aiba un copil la varsta ei , la doua fraze de-ale lu' Vali , fugea vesela catre masa alor ei :

- Mamiiiii , mami , uite ce zice nenea Vali ! Zice ca ne plimba cu barca lui aia lunga si cu motor !!!
- Bravo mami . Dar nu-l deranjati pe d-l Vali . Nu d-aia e dansul aici , sa va plimbe pe voi cu barca .....
- Stati doamna linistita . Nicio problema ! Lasati copiii sa se distreze . In cinci minute ii iau in barca si facem o mica tura p-aici prin fata pensiunii ........

In felul asta se petrecuse dupa amiaza - seara trecuta . Mami cu bunicul la o masa la cafea , noi la alta la bere , iar Vali cu Roxi si cu fratiorul acesteia se plimbau incet cu barca in lumina rosie ce-o aseza generos soarele la apus pe suprafata apei . Un moment anume , cu un farmec anume , intr-un loc anume , intre niste oameni anume . Oameni de niciunde , oameni ce nu se vazusera si nu se vor mai vedea vreodata , oameni ce se bucura inconstient de prezenta celorlalti in viata lor , chiar si pentru cateva momente . Momente ce candva in viata vor fi amintiri frumoase .............

Tarziu seara , dupa ce luminile din pensiune se cam stinsesera , Vali , din nimic , spune catre Dan si Mihai :

- Bai fratilor . ....... Maine dimineata o sa aveti o ..... mare surpriza ! O mare si lunga ..... ,, surpriza " !
- Ce surpriza , frate ?
- Pai daca va spun ...... nu mai e surpriza , nu ?
- Bai ! Ce zici tu acolo ? Ce dracu' de surpriza ??
- Surpriza !!! Nu stii ce-i aia ? ..... Surpriza !!!

Trece si seara , pasim incet in noapte , mai bem in liniste o bere si , usor-usor , ne stracuram in corturi ( uitand de ,, amenintarea " lui Vali cu surpriza )

.....................................................................

Ma intorc la dimineata urmatoare , la cea in care ne straduiam sa-l scoatem din cort pe Mihai .

Stam la cafea si ,, inventam " discutii . Lancede , despre nimic , parca asteptand ,, Duhul Pescarilor " sa ne goneasca din scaune catre barci . Numai ca Duhul respectiv se ratacise probabil pe Trei Iezere . Niciun semn ca si-ar fi amintit de noi . Ca atare beam deja cafea rece ...... si , repet , inventam discutii .

Dintr-o data se ridica Vali si intra-n cortul lui Mihai si-al lui Dan . Credeam ca s-a mobilizat sa-l trezeasca pe Mihai ! Dar nu ! In cort liniste ...... Dupa cca 15 - 20 de secunde iese Vali triumfal cu un ...... sarpe de dupa gat !

- Baaaaai !!!!! Ce dracu' -i ala ??
- Sarpe ! .......... Ce ?? N-ai mai vazut sarpe ??
- Bai , lasa-ma !!! De unde dracu'-l ai ?
- Cum de unde ? N-ai vazut ? De la voi din cort !!!
- Cum , mah , ..... de la noi din cort ??
- Pai ...... l-ati avut toata noaptea-n borseta cu medicamente si cu pasta de dinti !!!!!!
- CUM , MAH , ...... IN BORSETA ?? CIN'-LA PUS ACOLO ??
- Io ! Cum cine ? Nu v-am zis c-o sa aveti o surpriza ??
- Baaaaai ! Tu ai innebunit ?? Vrei sa spui ca jivina asta a stat toata noaptea cu noi in cort ??
- Da ! Numa' ca , al dracu' , a stat incolacit ! Ascuns ! de cate ori ati umblat in borseta ma asteptam sa urlati . Cum n-ati facut-o credeam c-a scapat , c-o fi iesit d-acolo . D-aia am intrat . Sa verific !
- Bai Mihai !!!!! Tu auzi ?? Am dormit ...... cu sarpele !!!
- ....... Hmmmmmmmmm ! ...... CU CE ????????????????????
- Cu sarpele bai ! Cu sarpele !
- UNDE , DRACU' , SARPE ?
- In borseta cu medicamente si cu pasta de dinti !
- Baaaai , fir-as al dracu' , pai daca dadeam de ala-n boseta , ..... bai , ..... IO MUREAM !!!!!
- Bai ! Te-ai trezit acum ??
- Da' cum dracu' sa nu ? ...... Auzi ! Sarpele-n borseta ! ........... BAAAAA ! IO MUREAM DACA DADEAM DE ALA ! Fir-ar solzii lui ai dracu' ! Da' de unde-l ai ?
- De prin iarba . L-am gasit ieri .
- Si de cand e la noi in cort ??
- De ..... ieri !
- Ptiu , mama ! ...... Bai Coff !!!!! Muream daca dadeam de el , ...... pielea lui a dracu' ........
- Lasa ! Acu' stim cum te trezim . Cand nu iesi din cort venim cu sarpele !
- A dracu' lighioana , ...... care ma mai prindeti pe mine-n Delta !!!!! ...... Auzi , toata noaptea am dormit cu sarpele ! ...... BAAAAAAAA , ......... TU NU ESTI NORMAL ??
- HA HA HA !!! De ce , mah ? Uite ce cuminte e : zice Vali incepand sa joace cu sarpele ( fireste , amuzat peste masura de fetele noastre ) . Il baga-n buzunar , il baga-n san , il pune pe dupa gat , il pupa pe dupa ceafa , etc . Noi ..... ori interzisi , siderati , ori bagandu-ne si scotandu-ne in tot neamu' serpesc ! Peste toti se auzea Mihai caruia nu-i ajungeau mascarile la adresa nevinovatei reptile . Pe masura ce-njura isi alimenta imaginatia procesand scenarii despre cum l-ar fi gasit el p-ala in borseta si despre cum ar fi reactionat . ........ Facea din rau in mai rau ! Povestea-n sine face sa ne amuzam cu totii pana la urma .

Dintr-o data apare-n curtea pensiunii Roxi ! Se juca si alerga vesela un fluture . Vali la vederea ei o striga :

- Rooooxiiiiii !
- Daaa ! Vin imediat ! Sa prind un fluture si vin !
- Bai Vali , ce faci ? Moare asta de inima !
- Nu moare . Stiu ce fac .
- Mai nene ! Macar spune-i inainte ! Nu i-l arata brusc . Se sperie copilu' !
- Nu se sperie . Las' ca stiu eu . O sa vezi .....
- Mai omule , nu-i de joaca cu asa ceva ! Tipa copila asta de scoala pensiunea ! Ti-am zis , ascunde nenorocirea aia , si inainte sa i-l dai macar spune-i ! Pregateste-o !

N-apucam sa terminam discutia si apare Roxi . Pana sa-l ascunda Vali pe sarpe , pana sa-i spuna ce si cum , Roxi-l vede , se infige categoric cu mana-n ceafa astuia , i-l smulge lu' Vali de dupa gat , si vesela intreaba :

- Ce-i asta ? Cine e el ?
- E ..... un sarpe , Roxi ! Sa nu te sperii !
- De ce sa ma sperii ? Nu vezi , nenea Vali , ce frumos e ? Uite cum se urca pe mana mea ? Vezi ??

Ramanem cu gurile cascate ....... Ce vedem e mult dincolo de cat ne-am fi putut imagina . Aproape fara sa ne dam seama Roxi e cu sarpele de dupa gat , prin buclele blonde , incantata peste fire de faptul ca se poate juca cu un animal ..... ,, atat de frumos " !!!

- Mai nene , nu se poate asa ceva !
- ..... Nu . ..... Nu se poate !
- Nu-s decat doua explicatii ! Ori nu-si da seama ce se intampla , ori e invatata cu asa ceva .....
- Io cred ca nu-si da seama , sarmanul copil ! BAAAAAH , TU-TI DAI SEAMA CA ASTA E UN ABUZ ?
- Mai nene , nu e ! Las-o sa vedem ce face !

Printre comentariile noastre abia o auzim pe Roxi amuzata la maxim ca ....... sarpele o gadila !!! Il intoarce , il strange-n pumn , il intinde , il aseaza ,, frumos " pe scaunel ....... E de-a dreptul fascinata , noi de-a dreptul ,, interzisi " . Nu stim cum sa reactionam . Dintr-o data Roxi izbucneste vesel :

- Ma duc sa i-l arat lu mami !!!!!
- ..... Aoleooooo , Doamne Fereste ! sa vezi acuma tipete ! VALIIIIII , OPRESTE-O , BAAAAH !!!!!!

Nu mai avem timp sa reactionam , Roxi alergand cu sarpele lovindu-i-se de picioruse ( imaginea asta mi-a ramas ,, sculptata"-n minte !!! ) catre intrarea-n pensiune . ......... Asteptam ingroziti ...... tipete ! Ale lu' mami , ale fetelor de la receptie , ale cui ar fi , ...... cert e ca asteptam tipete !

Dar nu . Apare Roxi , trista , cu ochii-n lacrimi , cu buzita de jos lasata , tinand sarpele de ceafa si cu trupu-i taras in urma ei , ..... total dezamagita :

- ...... Nu ma lasa cu el inauntruuuuuuuuuu !!! ......... Cum i-l arat eu lu' mami ?? ..... si-o umfla plansul , un plans deschis , nevinovat , acel plans de copil dezamagit .........

Pur si simplu ne cad fetele , si dupa ce ne revenim si mangaiem pe crestet copilul inspre consolare o vedem pe mami la balconul camerei ....... zambind ingaduitor . Am realizat atunci ca ..... mami asistase la intreaga scena . Cu o raceala dezarmanta si cu o tarie de-a dreptul impresionanta ...... isi lasase copila sa ...... treaca prin experienta respectiva !

Respect Roxi , respect mami ! ....... Undeva , candva , niste oameni de nicaieri ...... ce ne-a fost dat sa avem in comun aceasta amintire !

.........................................................................

- Bai Coff , sa ne spui , mah cand mai vii in delta ..... zice Mihai .
- Normal ca va zic . Dar de ce ?
- Ca sa ma duc , dracului , in Kamceatka , sa-mi pun cortul linistit !!!