Oameni , ape , barci , apusuri , .... si cutii de bere !

Creat de modi, Mai 30, 2013, 12:15:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu

sunteti absolut fantastici!
si mama fetitei si mai si!
probabil ca daca era sotia erati scalpati ca amerindienii, transati si lasati la uscat ca pastrama de oaie! Asta in cel mai nevinovat scenariu!
abia astept sa imi creasca baiatul sa il iau cu mine in delta! are 2 ani si 6 luni! Mai e putin...........undita de obleti e pregatita pentru o iesire sezonul asta sa vedem daca se viruseaza!
Sa auzim numai de bine!

modi

Citat din: bradutzu din Iunie 05, 2013, 12:42:09 PM
sunteti absolut fantastici!
si mama fetitei si mai si!


"Gura pacatosului adevar graieste" !
De ce crezi tu ca Vali Coff isi bagase picioarele-n el de pescuit si-i plimba lu' ... mami .... copiii cu barca ?  ;D ;D ;D ;D ;D

ionitzady

sarpele este cel mai bun prieten al omului :
  la balta primul lucru care se face este groapa pentru bautura , ca de ... omu munceste dar se si racoreste , nu.
In peisaj sunt 3 barbati : tata , nea' Traian si '' cumatru'' .
Toata lumea muncea , toata lumea se cinstea , eu beam acel nectar in sticla de 500 ml de bere . Dupa un timp l-am vazut eu pe tata ca se tot uita la GROAPA mai des  si l-am intrebat :
_ Ce-i tata s-a intamplat ceva???
_ Nu , nimic cam dispare bautura asta , raspunse el ganditor .
Dupa un tim ma duc sa-mi iau sticla de nectar , cand dau frunzele la oparte o frumusete de serpalau cazut in groapa . I-mi iau sticla de suc  dupa care ma duc la tata
  _ Tata , tata vino ca a cazut un sarpe in groapa , hai sa-l scoatem ...
  _ Lasa-l tata acolo ca abia avem si noi un paznic la groapa ...  , spuse el in gura mare sa auda toata lumea .
El banuia cine este hotul si stia ca-i este frica de serpi si asa a si fost , problema bauturii a fost rezolvata


Asta a fost mai mult o paranteza la povestea ta modi

modi

Mosu'

.................

- Mai baieti ! Cand ma luati mah si pe mine la Dunare ? zice mosu' de la 3 apropiindu-se de noi . Ne vazuse etaland lansetele in spatele blocului si discutand febril despre urmatoarea iesire .
- Stii matale cu d-astea bre ?
- Mai copii ! Voi credeti c-ati inventat f.......tu' ?
- Ce zici mah ? Smecher mosu' ! ..... Hai bre maine ! Mergi ? Ne ducem la Gostinu ! Stii p-acolo ?
- Daca stiu p-acolo ? ...... Cred ca am si copii prin satu' ala ! Cand intri-n Gostinu , pe prima strada sedea una Mariana care ....
- Lasa-ne bre cu d-astea aburitoare ! Zii , mergi ?
- Merg , mah , merg !Normal ca merg ! ..... Ce ? Stau acasa s-o suport pe baba ?
- Bre ! Vezi ca stam o noapte acolo ! Ce face coana mare singura ?
- Dinspre mine ..... faca ce-o vrea ! Sa fie sanatoasa ! Treaba ei .
- .... Hir-ai tu al dracu' sa hi ! auzim pe baba de la geam , unde statea si urmarea cu atentie discutia din parcare stergand o farfurie cu o otreapa de prin bucatarie .

..........................................

A doua zi dimineata , la 3 30 h mosu' facea prezenta in parcare ! Care iesea mai greu din bloc era luat cu mascari si reprosuri :

- Haidi baaaah ! Ca cu voi , pan-ajungem noi acolo se culca crapii de pranz ! .
- Hai bre ! Lasa-ma-n pace ! Am dormit o ora as-noapte !
- Sa nu spui c-ai umblat ,, la aia mica " ! ,, Alfel" sa stai departe de mine azi !
- Ia uite-l bah pe mos , stie cu d-astea !
- Tu sa taci ca-ti zic de ,, bafta " de nu te vezi !
- Auzi bre ! Vad ca esti tare-n gura ! Viermusi ti-ai luat ?
- ..... La ,, viermus "sa dai tu , bai tangau ! Io dau la ,, serpeasca " !

Si uite asa , cu mistourile de rigoare , nelasand totusi la o parte ceea ce trebuia sa fie acoperit din punct de vedere organizatoric ne indreptam catre ,, Giurgiului " gonind prin Bucurestiul pustiu la ora aia . Mosu' ,, cazuse " pe mine . Profitand de faptul ca de obicei merg singur in masina mi-a fost plasat cu forta , ,, cu proces verbal de predare-primire ".

Pe drum spre Giurgiu mosu' .... tacea . Cand si cand ma uitam la el cu coada ochiului si gaseam in ochii lui amintiri trezite , probabil amintiri ce nici nu stia ce le mai are , amintiri scoase scoase de sub praful vietii . Gaseam in ochii lui privirea unui om ce fusese candva la fel de iubitor de viata ca noi , un om ce cu siguranta stiuse sa-si gestioneze rational tineretea . ..... Acum ii lipsea . Sau daca nu-i lipsea cel putin ii era dor de ea . Dar la fel de rational parea acum intelegand ca batranetea este absolut de ne evitat . Daca nu-ma insel chiar el imi daduse candva un citat : ,, Singura certitudine din viata este faptul c-ai sa mori !". Iesirea cu noi o gasea probabil ca pe un zvac necesar in monotonia vietii de pensionar .

Ajunsi la Giurgiu-Oinacu o luam spre Gostinu siguri pe directia ce urma s-o luam . Eu eram prima masina din convoi . Brusc mosu' ,, ia foc " , iese din starea de reverie ce-o avusese pe drum si incepe agitat sa-mi dea ,, indicatii pretioase ":

- Baah ! Nu p-aici ca dai in ferma ! Ia-o pe rampa aialalta !
- Taci bre si lasa-ma ! Ferma aia de zici matale nu mai e demult !
- ........ Aoleo !?! Cum nu mai e ??
- Nu mai e bre ! Au daramat-o !
- Ai dracu' astia ! E !!! Ce-au avut cu ea ?

Mai merg putin , se convinge mosu' ca ferma nu mai este , si ma indrept spre urmatoarea rampa ce coboara spre malul Craiesei . Incepe mosu' iar :

- Mai tata mah ! Unde ma duci tu pe mine ?
- La Dunare bre !!! Unde crezi ca te duc ? ........ La balamuc ?
- Pai nu p-aici mai taticule ! Ia-o pe .......
- Bre !!!! Uite care-i treaba : taci si lasa-ma sa te duc pe unde stiu eu ! Acu' o saptamana unde crezi c-am fost ?
- .... Stiu io ? ..... Dracu' sa te ia , pe unde-oi fi umblat tu .... Nevasta-ta zicea ca esti la peste ! zice mosu' sugubat .

Atat amuzat cat si scos din minti urmez drumu' pe care-l stiam in timp ce mosu' , in dreapta mea dezaproba din mimica fiecare miscare a volanului . Ajungem unde trebuie . La Km 470 . Coboram din masini sa privim locurile , coboara si mosu' si oftand dar cu priviri tinere mangaie valurile Dunarii din amonte-n aval si invers ....

Hotaram care , unde se aseaza si incepem sa scoatem sculele din masina . Pe-ale mosului , niste scule ,, vai steaua lor " , tot eu le-am scos . El contempla pierdut zorii iar eu am gandit ca este firesc sa-l las sa se bucure pe deplin de ei . Ce nu stiam era faptul ca aveam sa-l ,, dadacesc " toata ziua . Faptul ca l-am avut pe drum in masina se constituise tacit pentru restul grupului ca mosu' e ,, coechipieru' " meu .
N-am avut nimic impotriva , ba chiar intr-un fel ma bucuram . Mosu' vorbaret si sugubat , eu nu sunt deloc un pescar tacut , pan-aici pareau in regula ,, amanuntele " astea . Insa prima provocare a zilei s-a ivit la coborarea malului . Dupa cateva tentative nereusite in care ba a cazut mosu'-n fund , ba ma tras pe mine dupa el , ba mi-a varsat galeata cu momeli , ba mi-a rasturnat cutia cu accesorii , ma enervez si tip la ceilalti sa faca bine sa ma ajute sa-l cobor la apa . Primesc in sictir ajutorul lor odata cu avertismentul : ,, Pictore , gata ! L-ai vrut la peste , spala-te pe cap cu el ! "

Nu vreau sa intru in amanunte , insa ce-am patit eu cu mosu' la fiecare viermus sau patratica varata-n ac nu doresc nici unui pescar din lumea asta . Toate astea in timp ce mosu' scotea ciortan dupa ciortan dupa un stil pierdut in istorie si cu niste mijloace tehnice jalnice ( ziceam eu ! ) dupa care-i azvarlea intr-un juvelnic ruginit legat c-o sfoara putreda de piciorul scaunului . La fiecare ciortan scos la aer mosu' striga vesel :

- Ha... haha ... ha ! Te-a mancat in cur sa vrei viermusi ? Las-ca te prajeste baba mea ! C-a venit ieri pensia si-am luat ulei !.... sau
- Ba fraiere ! Tu stii ca io l-am omorat pe tac-tu ? .... sau
- Nu , mai bine , iti faceai tu buletin de "Bulgarian" ? Ai belit-o acuma , ca-s acilea si te-ntep ! si tot asa ......

De pe la pranz incolo nu-l mai bagam in seama . Nu ! N-avea rost ! Vorbea ca o moara stricata . Am decis sa-l ignor si sa-mi vad de ale mele . Ceilalti , amuzati , imi dadeau SMS-uri : ,, Cine n-are un mos sa-si cumpere ! LOL ! " . Cat sunt eu de vesel si vorbaret la peste ..... cautam prin bagaje un extraveral . Evident , stiam ca n-am . Ce dracu sa caut io la peste cu Extraveralu' dupa mine ? Insa doar si cautarea acestuia facea sa ma calmez . Macar putin .....

Se lasa seara . O seara calda de vara cu cer plin de stele , un cer splendid , de poveste . Decidem sa stam la sprit si sa nu mai intindem corturile . Care urma sa adoarma putea lejer s-o faca pe o patura , direct pe iarba .
Facem focul , pregatim cativa baboi pe gratar si , ca la fiecare iesire discutiile aluneca inspre toate directiile si toate subiectele . Dintr-o data ne trezim ca de cateva ceasuri mosu' conducea subiectele . Ne vorbea despre tineretea zbuciumata , acea tinerete pe care o vazusem eu dimineata pe drum in ochii lui . Nu mai vorbea la misto . Vorbea pierdut in senzatii , pierdut in trairi , ..... vorbea frumos ! Toti am avut nevoia sa-l ascultam . Mai ales ca nu-i cunosteam acea latura a personalitatii . ..... Vorbea serios . Atat frumos cat si serios . Ne fermecase ! Daduse serii respective conotatii fantastice . Scotea din ,, tolba " povesti si intamplari despre care credeam ca nu-s de gasit decat in literatura si o facea absolut natural . Ii statea bine , ne simteam bine .

Dupa cateva ceasuri de asemenea povesti , coplesiti totusi de ,, supra doza " , brusc avem nevoia sa ,, deraiem " si sa revenim la misto-urile obisnuite . Mosu' , tacit , este de acord cu asta si zice : ,, Ia baga inc-o bere bai nepoate ! " . Si uite-asa , bere dupa bere , sticla dupa sticla , sete generata atat de gratarul de crap sarat si condimentat cat si de atmosfera senzationala , .... ,, ne-am cam facut " . Si noi , si mosu "! Dar ne simteam perfect !

Pe rand , aproape pe neobservate ne ridicam sa facem o plimbarica prin tufisuri . Nimeni nu observase sau nu luase aminte ca mosu' nu se ridicase din scaun toata seara . La un moment dat impins de natural incearca saracul sa se ridice . Si treaz se ridica greu din scaun . Acum cu atat mai dificil . Ne oferim sa-l ajutam , il luam de subtiori , il sustinem pana-si gaseste precarul echilibru si-l insotim cu privirea catre bezna tufisurilor . Eram usor ingrijorati insa cu tot balansul mosu' nu parea in pericol .

Si sta , ..... si sta , ..... si nu mai venea , .... si strigam dupa el , .... si ne raspunde deranjat :
- Da' lasati-ma-n mah-n pace ! Ma pis ! ..... Ia uite mah , nu mai poate omu' sa se pise linistit !
- Gata bre ! Gata ! Te-am auzit !
- M-ai auzit pe dracu' ! bodogane mosu' din tufe .

In curand apare leganandu-se la fel cum plecase , cu mainile-n fata mosmondind la prohab cu miscari de om matol . Pe masura ce se apropia de grup auzeam in cizmele de cauciuc ale mosului un soi de zgomot de mozoleala , de umezeala . La fiecare pas al lui .

- Ce-ai bre ?
- Nimic !
- Cum bre nimic ? Pai ce se-aude ?
- Ce sa se-auda ?
- Fasti-fasti asta de s-aude-n cizme ..... Matale n-auzi ? Ce-ai facut acolo ?
- Nu stiu mah baieti ....... Da' cred ca m-am pisat cu coiu' !......................

........................................................

p.s. Voi cititi iar eu vars un pic din paharul cu bere .....  :'(

ionitzady

doamne ce oameni , ce forum , bine ca din bezmeticeala mea am nimerit in gasca asta :))

byteworks

Si mai avea mosul si probleme cu prostata probabil, si voi va mai legati de cizmele lui ... povesti simpatice, bine ca ai ajuns si aici, ca te citeam si pe rapitori, eu totusi nu ma impac deloc cu bah si mah, nici nu le-am mai vazut si nici nu-mi inchipui cum se aud in viu grai. Sugestii?


modi

Citat din: byteworks din Iunie 06, 2013, 09:07:17 PM
...eu totusi nu ma impac deloc cu bah si mah, nici nu le-am mai vazut si nici nu-mi inchipui cum se aud in viu grai. Sugestii?
Sugestii ? .... Mergi odata cu noi si-ti promit solemn ca-ntr-un sfert de ora esti "licentiat" in "bah" si "mah" !  :D :D :D

...

Citat din: ionitzady din Iunie 06, 2013, 09:07:17 PM
doamne ce oameni , ce forum , bine ca din bezmeticeala mea am nimerit in gasca asta
Doamne ajuta ! D-aia-s forumurile astea facute .....
Insa eu , "biban" fiind , va multumesc pentru primirea mai mult decat calduroasa !

Cele bune , prietene !  ;) Si-mi doresc sa ne vedem pe apa , ..... bah !  :D

ionitzady


modi

#38
 ;) ...  ;D ;D ;D
Asa ramane ! .... Si-un + !  ;)

Catalin


modi

In puii mei , ca termin "+"-urile pe Iunie cu voi , ..... bah !  :D :D :D

Vali

Stimati colegi, daca m-ati fi prins pe vremea cand scriam pe barcaholic si ma exprimam ca un animal salbatic ce sunt, v-ati fi dat seama cat imi lipseste acum libertatea de expresie :D. Ce sa fac, daca sunt elevul de serviciu aici pe forum, nu mai am voie sa-mi bag si sa-mi scot dupa cum imi tuna. Da' lasa ca ne gasim noi undeva in balta, o sa cunoasteti voi atunci un carnat de braconier de la Brates :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

modi

Citat din: Vali din Iunie 06, 2013, 10:46:43 PM
Stimati colegi, daca m-ati fi prins pe vremea cand scriam pe barcaholic si ma exprimam ca un animal salbatic ce sunt, v-ati fi dat seama cat imi lipseste acum libertatea de expresie :D. Ce sa fac, daca sunt elevul de serviciu aici pe forum, nu mai am voie sa-mi bag si sa-mi scot dupa cum imi tuna. Da' lasa ca ne gasim noi undeva in balta, o sa cunoasteti voi atunci un carnat de braconier de la Brates :P.
Da' ce-ai .... bah ? Ai de gand sa-ti dai BAN daca-ti bagi si-ti scoti pe forum ??  ;D ;D ;D ;D ;D
Cin' te pune sa te ..... autodomesticesti ?

Vali

Ei, "e" multe de povestit, da' le-om povesti pe balta ;). Nu de alta, da' mai am si profi de la fuckultate care citesc pe aici, si n-am chef sa raman corigent la peste patruj' de ani :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ionitzady

Bine bah :))
noi ............................ numai bine