Ghidul Deltei Dunarii

Creat de Pupezica, Iunie 02, 2013, 09:09:25 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Intersect

 :( Nasol,care aparat sa dus pe pustii?Nu  pot comanda vestele din cauza sistemului de umflare automat.Se percepe ca material exploziv si nu mi-l aduc la bord.Dar gasesti si la noi un pic mai scumpe dar merita.http://www.veste-de-salvare.ro/vesta-salvare-adulti.xhtml
Born to fish,forced to work!!!

Pupezica

Citat din: Intersect din Iunie 11, 2014, 11:28:29 AM
:( Nasol,care aparat sa dus pe pustii?Nu  pot comanda vestele din cauza sistemului de umflare automat.Se percepe ca material exploziv si nu mi-l aduc la bord.Dar gasesti si la noi un pic mai scumpe dar merita.http://www.veste-de-salvare.ro/vesta-salvare-adulti.xhtml

Da nasol... dar totusi ma bucur ca am scapat eu cu bine !!!  :) :) :) Aparatul care s-a dus... astazi la curatat  ;D ;D ;D este Canon Rebel, cu un obiectiv tare drag mie, un Sigma 18 - 250 mm Macro cu stabilizare. Am inteles ca este mai complicat cu obiectivul.

P. S. Acum chiar ca ma preocupa o vesta supla pentru cataratul in copaci, deasupra apei !!!  :D :D :D
Apa sub chila si vant din pupa !!!

tiganusmc

Salut Bogdan ,

Am vazut la Decathlon veste cu sistem de umflare automat ... undeva la 250 RON.


Marius
Fishing cheaper than therapy

Pupezica

Citat din: tiganusmc din Iunie 11, 2014, 04:18:53 PM
Salut Bogdan ,

Am vazut la Decathlon veste cu sistem de umflare automat ... undeva la 250 RON.


Marius

Multumesc Marius, ma voi uita... Am ajuns la concluzia ca vestele de salvare sunt fff utile la cataratul in copaci !!!  :) :) :)  Pe onoarea mea !!!  ;D ;D ;D
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Din cauze evidente, legate de posibilitatile tehnice limitate si destul de neprietenoase ale platformei Forum GDD, incerc migrarea catre o alta platforma, se pare "celebra" in "zona" Wordpress : BBPress. Cu siguranta atat eu cat si cititorii constanti ai Forum GDD vom intampina dificultati pana la migrarea completa...  >:( >:( >:(

Acum, cateva precizari :

1. Vechiul Forum GDD este in continuare vizibil, utilizatorii pot comenta dar nu se mai pot deschide topicuri noi. "Adresa" la care poate fi gasit a ramas neschimbata : Forum GDD - Vechi

2. Link-ul direct de pe GDD (poza din coloana din dreapta) pointeaza acum catre o noua pagina care permite accesul atat catre Forum GDD - Vechi cat si catre Forum GDD - Nou : Forum

3. Noul Forum GDD pastreaza sectiunile identice cu vechiul forum. In scurt timp voi reusi migrarea topicurilor. Nu-mi este clar daca am reusit sau nu migrarea userilor. Va rog pe cei care sunteti deja autentificati pe vechiul Forum GDD ( si sunteti dispiusi la un "test" in weekend  ) sa incercati sa va logati pe noul forum si sa deschideti un topic nou, fie chiar de test, fara continut explicit. Noul Forum GDD poate fi gasit aici : Forum GDD - Nou

4. In cadrul Forumului GDD - Nou am postat un prim topic : Aceasta "ciocanitoare" sa fie oare un ... TICLEAN ???  . Daca puteti sa ma ajutati la identificare, va raman recunoscator !!!  :) :) :)

Orice sugestii intr-ale tranzitiei si migrarii de forumuri sunt binevenite...  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

tiganusmc

Citat din: Pupezica din Iunie 14, 2014, 08:01:00 AM
Citat din: tiganusmc din Iunie 11, 2014, 04:18:53 PM
Salut Bogdan ,

Am vazut la Decathlon veste cu sistem de umflare automat ... undeva la 250 RON.


Marius

Multumesc Marius, ma voi uita... Am ajuns la concluzia ca vestele de salvare sunt fff utile la cataratul in copaci !!!  :) :) :)  Pe onoarea mea !!!  ;D ;D ;D

Cu cea mai mare placere, Bogdan ;)
Ieir am dat o fuga si am vazut la 270 lei bucata .
Sper sa nu mai ai parte de astfel de evenimente .
Fishing cheaper than therapy

modi

Citat din: tiganusmc din Iunie 11, 2014, 04:18:53 PM
Salut Bogdan ,

Am vazut la Decathlon veste cu sistem de umflare automat ... undeva la 250 RON.


Marius

Corect ! 250 ron este pretul unui ..... suicid ..... de inalta clasa !

Nu-mi aduc acum aminte care coleg de pe Barcaholic a declansat sistemul de umflare al unei asemenea veste ( si-n ce topic de-acolo ) , insa cert e faptul ca daca nu era insotit de inca doi amici sfrasea sugrumat ! Bietul om deja daduse ochii peste cap cand ceilalti doi au reusit sa sparga vesta cu bricegele ........

Intersect

Citat din: modi din Iunie 14, 2014, 03:09:30 PM
Citat din: tiganusmc din Iunie 11, 2014, 04:18:53 PM
Salut Bogdan ,

Am vazut la Decathlon veste cu sistem de umflare automat ... undeva la 250 RON.


Marius

Corect ! 250 ron este pretul unui ..... suicid ..... de inalta clasa !

Nu-mi aduc acum aminte care coleg de pe Barcaholic a declansat sistemul de umflare al unei asemenea veste ( si-n ce topic de-acolo ) , insa cert e faptul ca daca nu era insotit de inca doi amici sfrasea sugrumat ! Bietul om deja daduse ochii peste cap cand ceilalti doi au reusit sa sparga vesta cu bricegele ........

Eu nus ce vesta a folosit de a patit asa ceva chestia este ca le-am umflat de mai multe ori si nici vorba sa te jeneze la gat.Umflate nu sunt asa de dure sa te sugrume.
Eu asa ceva am.

 
Born to fish,forced to work!!!

Pupezica

Vali, bravo pentru migrare. Eu inca ma lupt sa migrez Forum GDD de pe o platforma pe alta...  ;)  ;)  ;)  Sper ca BBPress sa fie mai prietenoasa ca Forum Server. Oricum, Forum GDD va fi tot integrat in GDD, mentinandu-si acelasi specific clar: subiecte din si despre Delta Dunarii.

Acum, asa cum am spus in postul anterior, voi continua cu migrarea Forumului GDD de pe platforma "Forum Server" pe platforma "BBPress". Orice reactie din partea cititorilor Forumului GDD este binevenita ...  :D :D :D

Acum am doua intrebari catre Eos si alti "ornitorinci" :

1. Acesasta pasarica este un sticlete ???

2. O mini-pasarica necunoscuta mie ...

Multumiri anticipate !!!  :) :) :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

In completarea celor spuse de colegul Lipan pe Barcaholic ...  :) :) :)  am inaugurat o noua pagina pe GDD : Galerii de poze din Delta Dunarii

Ia ghiciti voi care sunt primele galerii de pe aceasta pagina ???    ??? ??? ???   :o :o :o   ;D ;D ;D
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

In tura 2014.06.14 - Amusinand pe langa Dunare am intalnit, in zona Lacului Oltina, niste "Porumbei Salbatici" ciudati...  ;) ;) ;)  Desigur ca denumirea data de mine este "generica" intru-cat nu stiu ce pasari sunt !!!  :) :) :)  Pe cale de consecinta, rog sprijin pentru identificare...
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Thor

#326
Sunt turturele. Sunt tot mai rare. Sunt "concurate" puternic de gugustiuci care le cam ocupa arealul. La fel cum se intampla in apa cu linul care se tot rareste din cauza carasului (specie de invazie in Europa) avand cam aceleasi obiceiuri si locuri preferate de viata.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Turturic%C4%83 Astia nu spun ca exista concurenta intre turturele si gugustiuci. Eu nu mai stiu unde am citit chestia asta.

Pupezica

#327
Incep prin a multumi tuturor celor care ma ajuta, prin posturile lor, atat de pe Barcaholic, Capcompas sau Forum GDD la identificarea pasaretului, cazut "prada" lentilelor mele... :):):)

Acum, dupa fff multe ore de munca legate de "sistem" si "organizarea" materialului fotografic, am reusit sa "nasc" un post nou pe GDD : Tura cu masina 21.06.2014 – Dobrogea, iubirea mea – Drumul Frumos catre ... Constanta

Postul in sine nu este spectaculos, poate doar cateva poze mai reusite, insa menirea lui este sa arate cate poti vedea, pe un banal drum al Romaniei... daca rulezi cu viteza mica si stii sa te uiti !!! Am strabatut cu masina majoritatea tarilor Europei, am "batut" la volan nordul Africii iar asemenea biodiversitate adunata intr-un spatiu asa de mic nu am intalnit-o NICAIERI. Din Europa, singura tara care SE APROPIE de noi din aceasta perspectiva este Norvegia, iar asta numai spre nord, iar dintre tarile vizitate de mine in Africa de Nord, numai Marocul, iar asta numai in sud, dupa Agadir.

Inca o data, nu ridic ode Romaniei, doar constat...  Poate ca, plecand de la aceasta experienta pe care am trait-o, s-ar putea naste un nou fel de turism in Romania : Turismul de Fotografie ...

In cele doua drumuri de saptamana trecuta, Bucuresti - Constanta, dar cu ocol pe Drumul Frumos si retur Constanta - Bucuresti, insa nu pe A2 ci prin Cheile Dobrogei, am realizat impreuna cu Pilotul peste 5.000 de fotografii (insa numai cateva mai reusite... :p:p:p), identificand peste 20 de subiecti, asta ca sa nu punem la socoteala "subiectii" comuni gen gaste de casa si manji "proaspeti" ... :):):):) . Deasemenea, am cam "ignorat" peisajele ...

Am folosit 4 aparate de fotografiat dintre care un singur DSLR (celalalt s-a "imbaiat" in Colonia Trofilca  >:( >:( >:(  impreuna cu posesorul  :o :o :o , Multumesc lui Dumnezeu ca a scapat macar... posesorul :):):) ), toate dotate cu cate 2 acumulatori in afara Canonului 50x care are un singur acumulator ... si le-am descarcat pe toate... Am "umplut" 5 carduri de memorie, 4 x 32 GB si 1 x 16 GB, asta in 2 zile... in Romania, parcurgand niste banale drumuri, culmea... desfundate !!!

Inchei spunand ca daca in locul nostru era un fotograf profesionist sau macar unul mai talentat ca noi iesea un album de toata frumusetea... cu poze "de pe drumuri".
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

Cateva "vesti" proaspete  ;) ;) ;) din Delta Dunarii pe GDD, in News !!!

P. S. Pentru cititorii constanti ai GDD sunt de interes primele 5 ... news !!!

Enjoy !!!  :D :D :D

P. P. S. Nu mai stiu in ce post si imi este lene sa-l caut  asa ca scriu aici, s-a discutat despre Canalul Zaton - Buhaz. Pe 29.06.2014 am parcurs integral acest canal. Afirmatiile colegului de forum (cred ca Gabitzu) despre copacul cazut la 2-3 km de perisor se confirma. Apreciez parcurgerea integrala a acestui canal ca fiind  8) 8) 8)  DEOSEBIT DE DIFICILA si de riscanta  8) 8) 8) , ca urmare nu o recomand.
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Pupezica

De azi avem ... Forum GDD nou !!! ... si "migrat" in proportie de 100% de pe Forumul GDD vechi. Tot de azi puteti consulta informatia CONSISTENTA de pe Forum GDD nou. Acum, Forum GDD nou permite si attachments pana in 512 kb. Nu mai este nevoie sa fie puse doar ... link-uri.

Forum GDD nou va mai suferi transformari ... " in bine". Pana atunci, va astept pe Forum GDD nou cu "problematica" legata EXCLUSIV de Delta Dunarii, pe care o iubim atat.

P. S. Nu va imaginati ce munca a fost pentru RECUPERAREA MANUALA a intregii informatii. Pana si eu, recitind topicurile si posturile, m-am minunat cata informatie TEHNICA si STRUCTURATA s-a strans despre Delta Dunarii. Multumesc inca o data CONTRIBUTORILOR, dintre care ii amintesc pe Ciby, AdyGyb, Florio, Bubuianu, Alex1958, Catalin alias Republicii ... si acestia sunt doar pe cei pe care ii tin minte !!!  M-a minunat "Solomonul" pe care "l-am destelenit cu greu" = am invatat multe de la contributori si "Canalul Zimtat", pe care l-am parasit   :-(  :-(  :-(  - dar il voi relua - din lipsa de resurse (probleme cu Forumul GDD vechi).

P. P. S. Forumul GDD vechi va ramane "activ" = vizibil pana la sfarsitul lunii iulie. Astept sugestii, critici si comentarii ...

P. P. P. S. Teoretic, toti userii de pe Forum GDD vechi sunt activi pe Forum GDD nou. As aprecia semnalarea eventualelor neconcordante. Multumesc anticipat.
Apa sub chila si vant din pupa !!!