Iaht german esuat la Constanta

Creat de Intersect, Iunie 13, 2013, 07:29:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ionitzady

auziti  !!!!!!!!!     ia atentie putin !!!!!!!  dupa mai multe beriiiiiiii  m-am decis ,  ma duc si eu in Germania sa ma dau cu pupa de niste bolovani , poate li se face la nemti mila de mine si-mi da si mie un motor calumea  sa nu-mi mai inegresc unghiile de la motor  ca de cate ori ma duc la barca cu treaba ajung sa nu ma mai cred nici eu , dapoi  nevasta mea  .
    Si in urma rezultatului va decideti care cum are dreptate :) 

Cristy

Scuze ca am incercat sa comentez. Nu am inteles decat ca trebuie sa-i ajutam pe toti strainii, iar cand unul dintre noi este in situatia de mai sus este tratat cu o maxima indiferenta atat de autoritati cat si de ceilalti toti spunind ca ce-ai cautat acolo dar nimeni in afara de familie nu te ajuta.
@ionitzady
Nu uita ca Dunarea curge de la ei spre noi - s-ar putea sa te lase cu motorul rupt in barca si sa te duca numai in curent - tot in Ro ajungi, iar aici ''prietenii'' te vor ajuta sa dea la fier vechi motorul cu pricina.

Neamtul a fost ajutat de catre acel Roman care a sunat la 112 si practic l-a salvat. Mai departe sunt discutii gratuite.
As fi preferat sa vad o asemenea mobilizare si inversunare pentru a ajuta un ROMAN in ROMANIA iar apoi as fi crezut ca este un obicei al romanilor sa-i ajute pe cei din jurul lor.
Imi pare rau ca am fost ieri in portul Tomis si am postat acele poze comentand si chiar am vorbit cu cei ce au acel parking de barci unde se afla barca in cauza - nu o voi mai face niciodata!!
Cu respect din Constanta,
Cristy

ionitzady

Scuze pt mesajul meu , a fost o gluma si o descarcare a mea , cat despre motorul meu o scot eu la capat.

Vali

Cristy, eu iti multumesc fiindca ne-ai informat despre starea de lucruri de la Constanta. Mai departe vom vedea ce se poate face, cine stie, poate neamtul si-a rezolvat deja problema cu asiguratorul.

Intre barcagiii pasionati lumea se ajuta, indiferent de dimensiunea sau pretul "sculei". Ca exemplu, invit pe cei interesati la Galati, sa vada cum se ajuta barcagiii intre ei. Iar daca nu am avut ocazia sa "percutam" in sprijinul unui roman intr-o asemenea belea, e pentru ca nu s-a intamplat ceva grav pana acum. Ultimul esuaj a fost cel de anul trecut cu Ajax, care s-a rezolvat rapid si eficient de cei de la Frontiera. Cred insa ca daca unul din noi ar fi in problema, lumea s-ar implica la fel, fiecare dupa cum simte, fara sa fie cineva obligat la ceva.

Spunea un coleg mai sus ca forumul nostru e unul din putinele locuri lipsite de animozitati. Cred ca motivul e ca evitam sa ne implicam emotiile negative in momentul cand postam. Avem un forum user-oriented, unde lumea scrie cand chiar e nevoie. Am in urma experienta urata a unui forum unde multi si-au varsat veninul si frustrarile, iar adminul i-a gonit tocmai pe cei mai valorosi contributori.

Din cauza asta, rugamintea e sa nu luam ad-literam postarile colegilor, ci sa ne luam din ele strict ce ne intereseaza. Suntem impreuna aici ca sa cream punti intre noi si sa ne ajutam, asa ca mai bine ii lasam pe altii de pe alte forumuri sa fie ofticati.

In incheiere, scuze daca am deranjat pe cineva cu ceea ce am scris mai inainte. Apreciez tot ce s-a postat aici, varietatea de opinii fiind benefica. Doar Iliescu era adeptul consensului absolut, ceea ce nu e cazul in viata reala. Deci eu ma voi limita sa invat din aceasta intamplare, precum Pelicanul, si sa-mi aduc o posibila contributie daca e nevoie la rezolvarea problemei neamtului, cum spune si Modi.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau