Salutare!

Creat de endeavour, Iunie 22, 2013, 05:05:27 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

endeavour

Bine v am gasit!
Ma numesc Robert si sunt probabil cel mai nou membru al acestui forum. Motivele pt care am devenit membru al forumului sunt urmatoarele:

- in primul rand doresc sa cunosc oameni de calitate, care impartasesc aceleasi pasiuni ca si mine - ambarcatiunile / calatoriile pe apa

- sunt co-proprietar al unei salupe Regal 2250 Cuddy, care anual pana in august aluneca pe apele Snagovului, iar din august pana in noiembrie se bucura de peisajele Deltei. Barca are mici probleme si as vrea sa aflu cu ajutorul vostru unde le pot constata si repara...

- iubesc marea! Visul meu este sa vad toata europa de la bordul propriei ambarcatiuni (mai exact sa fac un soi de expeditie in jurul europei, cu opriri la discretie in toate locurile care merita vizitate...). As vrea sa aflu cu ajutorul vostru ce ar fi necesar pentru a-mi indeplini acest vis (evident, excludem aici povestile legate de bani si timp, pt ca asta am dori cu totii sa avem din belsug, dar momentan eu cel putin nu am)

- doresc sa obtin permis de navigatie pt mari si oceane (cred ca asta ar fi categoria A...). Momentan am permis cat. D

- doresc sa invat cat mai multe despre ambarcatiuni, in special cele fara motor (veliere)

- doresc sa aflu cat mai multe aspecte legate de modul primar de navigatie - cum se naviga inainte de descoperirile tehnologice (gen GPS, radio, radar, etc)

Acestea fiind spuse, va multumesc anticipat in primul rand pentru ca m ati primit in randurile voastre!

Intersect

 Salut si bine ai venit ceea ce ai cautat asta o sa primesti :).
Born to fish,forced to work!!!

Vali

Salut Robert si bun venit pe capcompas.ro. Sa o luam deci pe rand cu subiectele de interes expuse.

- Din fericire pe capcompas.ro suntem o comunitate pasionata, fiecare invatam unul de la celalalt, si ne largim orizontul si experienta vizavi de pasiunea nautica. Discutiile sunt constructive si echilibrate, scopul fiind rezolvarea problemelor practice.

- Salupa ta e dintre putinele exemple de glisor cu redan transversal (treapta de pe opera vie care o ajuta sa scada suprafata udata la glisare). Ca de obicei, in afara marketingului, cea mai interesanta e parerea utilizatorului, motiv pentru care ne bucuram ca e cineva care ne poate povesti impresiile proprii despre un glisor cu redan transversal.
Iar despre micile probleme, povesteste-ne te rugam pe forum si sigur le vom gasi rezolvare.

- Pentru visul de a vedea Europa de pe apa (pe care-l mai avem unii dintre noi), suntem norocosi ca in afara coastelor marine avem si imensa retea de ape interioare - fluvii si sistemul de canale - care ne deschid accesul in aproape orice colt al Europei. Pentru o asemenea excursie, cel mai bun ar fi un velier nu foarte mare, cu pescaj mic, si economic la motor. Am aflat de-a lungul timpului de multi vestici care fac asemenea trasee, coboara pe Dunare si apoi inconjoara Europa pe Marea Neagra si Mediterana.

- Despre certificat categoria A, singura problema e ca la noi esti obligat sa ai intai B-ul, si abia dupa 2 ani poti sa dai pentru A, cu niste cheltuieli destul de mari. Exista in schimb solutii mai convenabile, in Ungaria de exemplu e mai facila si mai rapida obtinerea categoriei A. Personal insa nu mai sunt in tema cu aceste lucruri, dar ne putem informa la obiect intre colegii mai in tema.

- Despre ambarcatiuni in general si veliere in special, modul nostru de abordare pe capcompas.ro este dpdv cat mai practic, bazat insa si pe o buna cunoastere teoretica a fenomenelor. Din fericire suntem un forum orientat spre useri, si invatam din experientele fiecaruia. Cel mai interesant e ca oricate am afla, in permanenta apar lucruri noi si interesante, deci nu ne plictisim vreodata :).

- Despre modul clasic de navigatie, cea mai buna sursa care exista in prezent e Tratatul de navigatie maritima al lui Gheorghe Balaban, aparut in anii '80, si care ofera detaliat tot ce trebuie stiut in acest domeniu. Se gaseste si pe torente, in pdf. Fiind insa o lectura complexa, se poate incepe si cu ceva mai "soft", precum cursul de navigatie de pe website-ul lui Diederik Willemsen, adica aici: http://sailingissues.com/navcourse0.html . Sunt un vizitator fidel al acestui site de cand am descoperit internetul :).

Ne bucuram si noi ca te-ai alaturat comunitatii, si iti dorim cat mai multe intreprinderi nautice reusite.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau