Lucruri necesare pe barca

Creat de felicimond, Iunie 26, 2013, 08:57:58 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu

am in trusa de pescuit 2 multitool care nu le scot niciodata!
medicamente: este generic ptr ca fiecare este sensibil la ceva sau altceva asa ca fiecare isi cumpara ce are nevoie, asta in afara de genericele: raceala si gripa, analgezice, diarie si dezinfectant! De obicei luam cu noi si cloramina pentru apa dar nu le-am folosit niciodata si nu am mai luat!
Sa auzim numai de bine!

cristiantutuianu

#31
Citat din: bradutzu din Ianuarie 29, 2014, 10:06:04 AM
medicamente: este generic ptr ca fiecare este sensibil la ceva sau altceva asa ca fiecare isi cumpara ce are nevoie, asta in afara de genericele: raceala si gripa, analgezice, diarie si dezinfectant! De obicei luam cu noi si cloramina pentru apa dar nu le-am folosit niciodata si nu am mai luat!
De acord cu ce zici legat de medicamente.Cloramina am folosit cu ceva ani in urma  treceam apa print filtru.... homemade din sticla de 2 litri.....bagam o pastila intr-un bidon de 1 litru modelul militar din aluminiu  (o porcarie si daca il spalai de 1000 de ori putea )...ok. Am folosit si pentru tratat apa ...si am folosit pe pielea mea ca dezinfectant ceva de genu 2 litri apa cu 10 pastile .Am facut ceva  :-[ pipilica pe mine de usturime.Am avut tot spatele julituri taieturi pline de praf  naspa .Un camarad de arme a facut pe infirmiera  ;D ;D ;D Acum rad .....tricoul care il aveam pe mine se transformase in maieu chinezesc cu gauri mari  ;D ;D ;D Camarazi imi ridicau moralul cu intrebari de genu . Tutu asta e acum..... bine ca iti face soacra coliva buna?

bradutzu

Citat din: rover.marius din Ianuarie 29, 2014, 07:47:08 AM
Mai lipsesc cartile si tablele. Eu le port la mine ca niciodata nu se stie ( nevasta este mare amatoare de table )
mie niciodata nu imi ajunge timpul sa pescuiesc. Cand sa mai joc si table? abia dk apuc sa dorm.........si pe drum spre casa nu facem decat planuri pentru urmatoarea delta! Mai sunt 30 de zile pana la 1 Martie >:(
Sa auzim numai de bine!

Vali

Salut, am separat postarile despre trebuincioasele pe balta, si le-am alaturat topicului de fata.

Pentru viitor va rog sa pastrati discutiile on-topic. Nu o spun cu rautate, dar e cronofag de stat si separat postare cu postare, cand e foarte simplu de scris pe topicuri dedicate.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Sosoktm

Perfect de acord cu enumerarile anterioare, insa trebuie avuta in vedere mai serioso mini trusa de prim ajutor(antialergice, antiinflamatoare, pansamente, dezinfectant) in special pentru situatii in care spitalul e la mai mult de 1-2 ore distanta. As adauga si scula de aprins focul+servetele umede. ;)

Captan

Nu a-si vrea sa par Gigi Contra, dar Slocum cate din toate aste a avut? Stiu,stiu, stiinta si tehnica au avansat enorm fata de perioada aia,dar totusi e bine de avut o trusa de prin ajutor. Daca va arat trusa de la nava...... e un mini-laborator!

deltasub


felicimond

Desteapta foc jucaria! Daca nu e o caruta de bani, merita sa ai una pe barca.

cristizz

Size: 4: 2 meter telescopic / 5: 3 meter telescopic
Recommended price: 4: 149,90 € / 5: 179,90 €

O fi mult, o fi putin ....

Florio

Citat din: cristizz din Februarie 22, 2015, 07:58:50 PM
Size: 4: 2 meter telescopic / 5: 3 meter telescopic
Recommended price: 4: 149,90 € / 5: 179,90 €

O fi mult, o fi putin ....

Nu exista raspuns la asta :) .  In principiu la banii astia e ieftin intre accesoriile de yachting.
Dar daca nu-l folosesti, n-are rost.
E o scula buna pentru cei ce navigheaza de unii singuri. Eu n-as folosi-o nici asa, fiindca in zilele cu vreme buna sar singur pe cheu si imi leg barca, iar in zilele cu veme rea e chiar indicat sa fac la fel; n-am sa ma bazez ca pot nimeri gaurica din belciug, de la distanta :) .
Cu adevarat util la barcile mari, pentru prinderea balizei.

(Ceva imi spune ca daca am ocazia, o cumpar oricum, pe principiul ca mai bine sa ii  duc grija decat sa ii duc dorul :D )

bradutzu

Personal nu vad utilitatea la bărcile noastre mici dar e o jucarica super interesanta.
Sa auzim numai de bine!

cristizz

Cu carabina in pozitia blocat, functioneaza ca un simplu carlig de acostare extensibil, pe care il avem multi dintre noi pe barca.
Foarte probabil, daca il ai, sa-ti exersezi dexteritatea si sa il consideri la un moment dat foarte util.
Totusi la150 Euro nu e primul pe lista mea de trebuincioase. Cel putin in acest moment.