Lobster Boat 15'

Creat de byteworks, August 05, 2013, 11:41:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Ciby

#30
Inca arati "natural"!  ;D
Manole si-a zidit sotia si orice am face nu se poate fara sacrificii, ba un ciocan peste degete, ba o julitura. La tine este un caz fericit ca s-a lasat cu "umflaturi"! De la o varsta "umflatura" devine idealul in viata pentru barbati!  ;)
Glumim si noi sa mearga treaba mai usor!
Felicitari pentru lucrare! Arata bestial!

byteworks

#31
Multumesc frumos Ciby!

Forma barcii desenata cu ate in sufragerie, sa ma hotarasc asupra amenajarii interioare.

byteworks

Dupa cateva zile de lupta cu frigul de octombrie, ploaie torentiala, timp in care am montat piesa pe etrava si chiluta pe burtica, azi tadaaaaammmmm:




















gvincentiu

#33
Chiar daca i-ai pus brâul exterior trage-i o ață repede în plan longitudinal, pune-i doua trei, patru traverse între copastii și ține-o aliniată. Altfel se deformează și își strică simetria, mai ales de la variatiile de umiditate, temperatura și neuniformele tensiuni din lemn. Traversele alea le ții până amenajezi tot interiorul, inclusiv după ce -i montezi curentul lacrimar (interior). NU O LĂSA AȘA!
Ganduri bune !

byteworks

Sigur Vincentiu, de fapt alea le pusesem inainte de poza, le-am dat jos pentru sedinta foto, dupa care le-am pus la loc!

Ciby

Frumoasa!
Presupun ca dupa doua proiecte pentru pasiunea de apa, urmatorul va fi pentru cealalta pasiune, zborul. Este posibil?

byteworks

Maine si poimaine sunt blocat cu participarea la Suceava Airshow, imi consuma din timpul de lucrat la barca  >:(

ionpescarul


byteworks

Am nevoie de un chit rapid care prinde pe epoxi, suficient de gros sa stea pe suprafete verticale. Solutii?

modi

Citat din: byteworks din August 31, 2013, 07:32:49 AM
Am nevoie de un chit rapid care prinde pe epoxi, suficient de gros sa stea pe suprafete verticale. Solutii?

Silicon de montaj ( evident , daca nu ai mult de incarcat ) de la DenBraven sau Bison . Il poti amesteca cu rumegus fin . Adera agresiv la orice suprafata , nu le ataca apa , la maturizarea finala au consistenta rigida .

byteworks

Imi poti da te rog un link, o poza? Mersi!

modi


Vali

Salut Cosmin, spune-ne te rog la ce vrei sa folosesti chitul, ca sa stiu ce s-ar potrivi cel mai bine.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

byteworks

Sa finisez la etrava unde se ataseaza piesa prova, in imaginea de mai jos. Initial m-am chinuit cu chit de rasina dar n-a vrut deloc sa stea pe pozitie.



Multumesc tuturor!

Vali

Parerea mea: nu folosi altceva decat chit epoxidic, facut din rasina si rumegus foarte fin (cernut). Ca sa nu-ti mai cada de pe pozitie, ar trebui sa faci 3 lucruri:

1. sa folosesti o rasina epoxidica mai vascoasa si cu timp mai scurt de polimerizare, de tipul celei de la Europlastic. Problema cu Epiphenul de la Polydis e ca e prea fluid, si se scurge lasand bule, plus ca nu adera suficient de bine din cauza lipsei viscozitatii.
Problema e totusi ca nu se merita sa iei un kit de la Europlastic pentru 2-300 de grame de chit. Eu mai am niste rasina, iti pot trimite o sticluta, dar nu mai am deloc intaritor, poate mai are cineva cateva zeci de grame de intaritor epoxy de Europlastic.

2. sa intorci barca cu burta in sus, ca sa nu mai stea chitul suspendat, ci sa aiba putin sprijin (chiar si in panta) dedesubt.

3. imediat ce ai chituit imbinarea etravei cu corpul barcii, sa aplici deasupra si o fibra "coada de randunica", de 160 sau 280, care-ti va tine chitul perfect pe pozitie, iar rasina din fibra iti va umple toate denivelarile chitului, imbinarea ramanand perfect neteda.

Nu folosi nici silicon de montaj, nici chit poliesteric auto, fiindca imbinarea respectiva e structurala, chiar daca e pe exterior. Chitul poliesteric auto adera la epoxy, din cauza ca foloseste alt intaritor (peroxid de xinol in loc de peroxid de metil-etil-cetona in cazul rasinii). Insa chitul auto nu are rol structural, e casant in strat mai gros de 1-2 mm, si se foloseste exclusiv la chituiri de finisaj. Eu l-am folosit ca si chit de finisaj la barci de placaj acoperit cu fibra si epoxy, si n-am avut vreodata probleme cu aderenta.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau