ajutor mercury 7,5 cp 2 timpi

Creat de dan_rotaru, August 06, 2013, 12:56:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

dan_rotaru

Salut, barcagii...:)
Revin cu o intrebare despre motorul meu, cel mentionat in titlu.
Recent i-a fost facuta o segmentare, si a mers superb cand l-am pus pe barca, pe un lac de la mine de langa Iasi.
Acolo insa nu am glisat cu barca, deoarece nu prea aveam loc de pescari, nu vroiam sa ii deranjez.
Am iesit cu barca si motorul pe un lac mai mare, si m-am intalnit cu urmatoarea problema:
Cand merg in regim de deplasament, motorul se comporta superb. Cand accelerez insa, adica atunci cand motorul incepe sa ia mai multa benzina, dupa cateva zeci de metri motorul se opreste, ca si cum ar ramane fara benzina. Acest lucru nu s-a intamplat niciodata la viteze mici.
Aveti idee de la ce ar putea aparea problema asta?
Va multumesc frumos.

bradutzu

- carburatoare murdare
- pompa obosita
- racire insuficienta si termocupla il decupleaza
- muzicutele nereglate
- probleme la admisia de aer
- probleme pe conducta de alimentare(filtru murdar, aer fals, etc)
etc
Sa auzim numai de bine!

dan_rotaru

Carburatorul e curat.
Racirea este suficienta, am intrebat acum un mecanic de motoare si cica daca ar fi insuficienta racire, nu ar merge nici la turatii mai joase.
Muzicutele au fost reglate.
Cu admisia de aer nu stiu care-i treaba, dar ma gandesc ca se poate rezolva din vreun reglaj, de undeva.
Apropo de conducta de alimentare, o sa fac un test cu un alt rezervor, poate al meu are un por pe undeva.
Multumesc de staturi si va tin la curent.

bradutzu

vezi ca nu porul e problema ci aerul care intra in rezervor caci benzina consumata trebuie inlocuita!
vezi ca la rezervor ai un capacel ce trebuie deschis sa poata intra aerul pentru ca altfel se face vin in interior si nu mai face fata pompa!
Sa auzim numai de bine!

dan_rotaru

Merg intotdeauna cu capacul de aer desurubat, este primul lucru pe care il verific.